Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 6 από 6

Θέμα: Ερώτηση για Hornet

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της super_toto
    Εγγραφή
    01/03/2006
    Μηνύματα
    349

    Ερώτηση για Hornet

    Hornet 04 , 600. 26.000χλμ

    Πριν κάνα 3μηνο διαπίστωσα ότι το μηχανάκι είχε χάσει την σταθερότητα του στο μπροστινό. Και δεν εννοώ σε υψηλές ταχύτητες ή στροφιλίκια αλλά ακόμα και σε κίνηση με 20 χιλιόμετρα ένιωθα ότι το τιμόνι έκανε τα δικά του. Δεν πήγαινε εκεί που του έλεγες αλλά είχε την τάση αλλάζει πορεία για κλάσματα δευτερολέπτου και μετά επανέρχονταν.

    Πρώτη σκέψη ρουλεμάν. Πάω στο μάστορα το κοιτάει , το περιεργάζεται και καταλήγει ότι θέλει ρουλεμάν λαιμου. Οκ το αφήνω και πάω την επόμενη. Μου είπε ότι δεν το άλλαξε γιατι δεν είχε πρόβλημα αλλά είχε στεγνώσει και για αυτό το καθάρισε και το γράσαρε. Όμως μου είπε ότι οι αναρτησεις ήταν για τον πούτσο και ότι έπρεπε να αλλάξω ελλατηρια μπροστά.

    Τι να κάνω του λέω οκ και το ξαναπάω μετά απο λίγες μέρες (στο διάστημα αυτό η συμπεριφορά του μοτο, ήταν λίγο καλύτερη αλλά οχι αποδεκτή). Το αφήνω και επιστρέφω να το πάρω μετά απο 3 μέρες.

    Μου είπε ο μάστορας ότι άλλαξε τα μπροστινά ελλατήρια (hyperpro), έκανε σέρβις στις αναρτήσεις (λάδι) αλλά επειδή και η πίσω ανάρτηση ήταν πεσμένη πήρε την πρωτοβουλία (γιατί δεν με έβρησκε στο τηλέφωνο)να αλλάξει και το πισω ελλατήριο.

    Σύνολο μαζι με εργατικά και για τις δυο φορές που το άφησα γύρω στα 450.
    Το μηχανάκι άλλαξε όντως πολύ καμία σχέση με πρίν. Στρίβει πολύ καλύτερα και στην κίνηση στην πόλη είναι μια χαρά.
    Όμως στις μεγάλες ταχήτητες το πρόβλημα της αστάθειας παραμένει. Μετά τα 140 -160 το μηχανάκι είναι σαν να ζητάει αφορμή για να αρχισει τις ταλαντώσεις. Με το παραμικρό κούνημα από αέρα αρχίζει να ταναντώνει. Αν βρει σε λακούβα το ίδιο ενώ παλιά πέρναγε απο πάνω αέρα.

    Έχει κανείς σας ιδέα τι μπορεί να είναι? Τα λάστιχα είναι Pilot road 2 τα ειχα αλλάξει πριν 8000. Νομίζω έχουν αρκετή ζωή ακόμα. Αλλά ακόμα και άν τώρα είναι φθαρμένα το πρόβλημα ξεκίνησε οταν είχαν πάνω λιγότερο απο 6000.
    Αν ξέρει κάποιος ας βοηθήσει καθώς φοβάμαι ότι αν το ξαναπάω μέσα ένα κουστουμακι θα το αγοράσω πάλι και δεν ξέρω αν θα κάνω την δουλειά μου.

    Ευχαριστώ.

  2. #2
    καλά έκανες πάντως και έφτιαξες αναρτήσεις αφού είδες πραγματική βελτίωση ...

    τσέκαρε ελαστικά για ανομοιόμορφη φθορά και πιέσεις σε σωστό μανόμετρο ,
    ζάντες μήπως θέλουν ζυγοστάθμιση,
    άξονες τροχών εμπρός - πίσω ,
    αν έχεις βαλίτσα μπορεί να φταίει και αυτό ...

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της super_toto
    Εγγραφή
    01/03/2006
    Μηνύματα
    349
    Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
    καλά έκανες πάντως και έφτιαξες αναρτήσεις αφού είδες πραγματική βελτίωση ...

    τσέκαρε ελαστικά για ανομοιόμορφη φθορά και πιέσεις σε σωστό μανόμετρο ,
    ζάντες μήπως θέλουν ζυγοστάθμιση,
    άξονες τροχών εμπρός - πίσω ,
    αν έχεις βαλίτσα μπορεί να φταίει και αυτό ...
    βαλίτσα δεν έχω, κυκλοφορώ όμως πάντα με μεγάλο tang bag

  4. #4
    Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
    βαλίτσα δεν έχω, κυκλοφορώ όμως πάντα με μεγάλο tang bag
    Αυτό θα έπαιζε ρόλο μόνο αν ζύγιζε 500 κιλά


  5. #5
    θα παω αυτα που ειπε και ο catmaster κοιτα για ζυγψσταθμιση τροχων επισης μηπως πατησες καμια γερη λακουβα?μπορει να στραβωσε ο αξονας ο μπροστινος εγω τον εχω αλλαξει μια φορα κοιτα και τα ρουλεμαν του μπροστινου τροχου μετα δεν μενει τιποτα αλο
    σας εχω ολους εσας τους παγκοσμοιους καφετερειακιδες και της ευθειακιδες,αιντε μαθετε να μπαινετε σε καμια στροφη και τα λεμε μετα.

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/12/2006
    Μηνύματα
    253
    ψιτ, εμενα μου το εκανε αυτο οταν ειχε χασει απο καρφι στο μπροστινο πολυ αερα και ειχαν μεινει μονο 15 λιβρες

Παρόμοια θέματα

  1. ερωτηση για το Hornet 600 2008
    από maikon στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 04/02/2012, 12:56
  2. Ερώτηση για Hornet!
    από Alchimistis στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2006, 16:37
  3. Ερωτηση Για Ολους...
    από almalibera στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 07/11/2003, 12:43
  4. Ερωτηση Για Fmf
    από ctpanoramix στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 04/11/2003, 16:58
  5. Ερωτηση Για Fmf
    από bikersonly στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 02:47

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF