Σελίδα 3 από 9 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 132

Θέμα: Τί εγινε με τα κρανη (sharp);;;

  1. #31
    Αναλλοίωτος Το avatar του/της Akatanomastos
    Εγγραφή
    28/04/2005
    Μηνύματα
    1.260
    101 κατασκευαστες πλυντηριων (sharp) συνιστουν agv kai shark


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	sharp washing machine.jpg 
Προβολές:	658 
Μέγεθος:	36,9 KB 
ID:	133374
    -It's 106 miles to Chicago. We've got a full tank of gas, half a pack of cigarettes, it's dark, and we're wearing sunglasses.
    - Hit it.
    -------------------------------------------------------------------------------
    όλα αυτά, είναι απλά μέρος του πανυγηριού που λέγεται ζωή..
    ------------------------------------------------------------------------------
    νέα προσθήκη

    Definition of a bad boy



  2. #32
    Αρχικά δημιουργήθηκε από bentouza
    ενδιαφερον ε; τουλαχιστον για τα κορυαφαια απο arai shoei suomy περιμενα να εχουν διαφορα απτα υπολοιπα αλλα δεν..

    ελπιζω να απαντησουν και οι εταιρειες!!
    Σιγα μην απαντησουν.

    Οταν εγω τα εγραφα πριν χρονια περι Arai και Shoei αναλυτικα, με τεστ, παραπομπες και τεκμηριωση περασε στο ντουκου και η μονιμη επωδος ηταν: "Arai κ Shoei μαμανε!"
    Οταν ρωταγα γιατι μου ελεγαν "γιατι ειναι τα καλυτερα"
    Πολυ τεκμηριωμενη αποψη ε;

    Δεν εχω κατι εναντιον αυτων των εταιριων αλλα ΕΧΩ με τις τιμες που χρεωνουν για κατι που ΔΕΝ ειναι καλυτερο απο αλλες μαρκες του χωρου (βλεπε ολες τις προαναφερθεισες αποδειξεις&τεστ).

    Τωρα, οποιος θελει να συνεχισει να πιστευει οτι τα Arai κ Shoei ειναι τα καλυτερα γιατι κανουν 800 ευρω δικαιωμα του.
    Βεβαια στην Ελλαδα ειναι κ θεμα πρεστιζ! Δεν μπορει να σε βλεπουν οι αλλοι στο Στορκ με ασχετες μαρκες...
    Νίκος
    Open Horizons

  3. #33
    Αναλλοίωτος Το avatar του/της Akatanomastos
    Εγγραφή
    28/04/2005
    Μηνύματα
    1.260
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
    Σιγα μην απαντησουν.

    +500

    δεν εχω κανει ερευνα, και δεν ξερω αν ειναι καθολα σωστη η συγκεκριμενη που αναφερεται σε αυτο το θρεαντ, αλλα και γω παντα αυτη την πεποιθηση ειχα,

    πως δηλαδη ειναι ΕΝΤΕΛΩς θεμα μαρκετινγκ αυτη η τεραστια εμπορικοτητα των δυο εταιριων.
    και σε μεγαλο βαθμο και στην ελλαδα
    -It's 106 miles to Chicago. We've got a full tank of gas, half a pack of cigarettes, it's dark, and we're wearing sunglasses.
    - Hit it.
    -------------------------------------------------------------------------------
    όλα αυτά, είναι απλά μέρος του πανυγηριού που λέγεται ζωή..
    ------------------------------------------------------------------------------
    νέα προσθήκη

    Definition of a bad boy



  4. #34
    φριτέζα 600 Το avatar του/της akaposto
    Εγγραφή
    28/07/2005
    Μηνύματα
    587
    είχα γράψει κάτι άλλο,αλλά με πρόλαβατε με τις απαντήσεις σας

    Πρός το παρόν διαβάζω μόνο αστεράκια...λέει θα μπεί στην σελίδα
    αναλυτικότερα η όλη διαδικασία.είδωμεν.

    Επίσης μιλάει για μελέτες,στατιστικές,κ.α. αλλά link να τις μάθουμε και εμείς πουθενά.
    Ωραία τεκμηρίωση.

    συνεχίζω από το FAQ της σελίδας
    Why are you only striking the helmet once in each impact site when some standards strike the same site twice?

    We do not have any evidence to suggest that in a motorcycle accident helmets suffer repeated impacts on the same site. We do see that helmets can receive multiple impacts and that is why the SHARP assessment does involve more than one impact on helmet but at a different point.
    δηλαδή αυτό που λέει,είναι ότι αμα αρχίσεις τα κωλοτουμπίδια,
    δεν θα χυπήσεις 2 φορές στο ίδιο σημείο...μακάρι.

    μου φαίνεται περίεργο πάντως ότι βαθμολογούνται χαμηλότερα τα arai,
    ενώ η εταιρία δηλώνει ότι υπερκαλύπτει όλες (όχι μόνο τις ευρωπαικές)
    προδιαγραφές.
    (bythway,η arai στο site της είναι πολύ πιο αναλυτική πως γίνονται τα test)
    όπως μου επίσης μου φαίνεται περίεργο ότι (νομίζω) μόνο η arai κάνει test
    διάτρυσης ζελατίνας,και το bell-M1 έχει 5 αστέρια,και η ζελατίνα του μπάζει απο παντού.
    H nitro (αγγλική νομίζω) και η RST έχει καλύτερα κράνη απο την suomy...

    γενικότερα,η όλη φάση,πρός το παρόν που το site δεν δίνει άλλα στοιχεία,
    μου θυμίζει τα αστέρια των αυτοκινήτων,που είναι για γέλια.

    Ταξιδευτή,είναι κάπου γραμμένα αυτά που λές για παλιότερα?
    και στο έχω πεί,αφού είσαι καλό παιδί ,γιατί λες μαλακίες;


  5. #35
    Αρχικά δημιουργήθηκε από akaposto
    Ταξιδευτή,είναι κάπου γραμμένα αυτά που λές για παλιότερα?
    Αν και οποιος ψαχνει βρισκει, ιδου: http://www.moto.gr/forums/showthread...threadid=24824
    Νίκος
    Open Horizons

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bentouza
    Εγγραφή
    17/06/2006
    Μηνύματα
    739
    δεν νομιζω οτι ειναι θεμα μονο μαρκετινγκ.οι περισσοτερoi αγωνιζομενοι στα μεγαλυτερα πρωταθληματα φορανε arai shoei, suomy shark και επονται οι υπολοιπες εταιρειες.δεν ειναι τυχαιο.
    ΑΛΛΑ δεν ξερουμε αν αυτα που φορανε αυτοι ειναι τα ιδια με αυτα που πωλουνται.αλλο τι ισχυριζονται οι εταιρειες.

    επισης το θεμα της τιμης εχει λυθει.ολα καπου 400 ευρω εχουν πανω κατω απο ebay.

    "τα αστερια" των αυτοκινητων ειναι ενα συστημα αξιολογησης χρησιμο μεν αλλα χωρις να το δεχομαστε ακριτα.
    εχει προβληματα(εχει μεγαλη διαφορα στη βαθμολογια αν υπαρχει βομβητης για τη μη χρηση ζωνης!!!)
    αλλα βοηθησε να παει μπροστα η παθητικη ασφαλεια γιατι ο κοσμος εμαθε και αρχισε να ζηταει(μπορει να μην εχει ιδεα αλλα ξερει οτι θελει ασφαλες αμαξι).και φυσικα οι εταιρειες του πουλησαν ο,τι ζητησε.

    αν οι δοκιμες ειναι πληρωμενες και σε ποιο βαθμο δεν μπορουμε να το ξερουμε, αλλα οργανωσεις μου ψαχνουν και μετρανε(το ποσο καλα θα το δουμε..) μονο κακο δεν μπορουν να κανουν..

  7. #37
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της madox
    Εγγραφή
    12/03/2008
    Μηνύματα
    237
    στο σαιτ δεν μας λεει αναλυτικα απο που προκυπτουν τα αστερια

    αφου τα arai-shoei ειναι μαπα συμφωνα με το τεστ θα παψουν αραγε να τα εμπιστευονται απο τον επομενο κιολας αγωνα οι 9 στους 10 αναβατες του παγκοσμιου που τα φορανε τωρα?

    σαν αναβατης εχω αλλαξει πολλα κρανη αλλα δεν ξαναγυριζω σε αλλη μαρκα.

    μου θυμιζει την κιτρινη δοκιμη προσκρουσης που εκανε το επισης κιτρινο auto motor und golf
    στις αρχες των 90ς που επεφερε την καταδικη σε ολα πλην των (τυχαια?)γερμανικων μικρομεσαιων της εποχης ,παρα το γεγονος οτι και αυτα ειχαν παθητικη ασφαλεια σαρδελοκουτιου.

  8. #38
    Αναλλοίωτος Το avatar του/της Akatanomastos
    Εγγραφή
    28/04/2005
    Μηνύματα
    1.260
    Αρχικά δημιουργήθηκε από bentouza

    ΑΛΛΑ δεν ξερουμε αν αυτα που φορανε αυτοι ειναι τα ιδια με αυτα που πωλουνται.
    -It's 106 miles to Chicago. We've got a full tank of gas, half a pack of cigarettes, it's dark, and we're wearing sunglasses.
    - Hit it.
    -------------------------------------------------------------------------------
    όλα αυτά, είναι απλά μέρος του πανυγηριού που λέγεται ζωή..
    ------------------------------------------------------------------------------
    νέα προσθήκη

    Definition of a bad boy



  9. #39
    ninjaki the dragon Το avatar του/της EVI
    Εγγραφή
    02/02/2006
    Μηνύματα
    2.504
    οτι ναναι

    αφου εμεις ψηφιζουμε δλδ ο κοσμος που 80% εκει εξω εχει παρει λαθος μεγεθος που χιλια δυο

    μην τρελαθουμε κιολας...
    i am ninja you can't see me
    Revvin' up your engine ,Listen to her howlin' roar , Metal under tension ,Beggin' you to touch and go , Ride into the Danger Zone

  10. #40
    SV 1000S K3 Το avatar του/της div400
    Εγγραφή
    29/04/2003
    Μηνύματα
    1.715
    το εχουμε ξανα πει και θα τα ξανα πουμε...

    η τιμή ΔΕΝ εχει σχεση με την ΑΣΦΑΛΕΙΑ!!!

    το οτι το Χ κρανος ειναι ΨΨΨ ευρω ακριβοτερο απο το Ζ κρανος ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΑΣΦΑΛΕΣΤΕΡΟ!!!

    η διαφορα στην τιμή μπορει να προκύπτει απο πραγματικους παραγοντες κόστους.

    το θερμοπλαστικο ειναι φθηνοτερο απο το carbonfiber και τα 2 ομως παρέχουν την ιδια ασφαλεια στα αντιστοιχα κρανη....

    το οτι η shark εχει μονο 1 μεγεθος κελυφους για τα διαφορα μεγεθη (και αναλογα γεμιζει ή αφαιρει αφρολεξ απ μεσα) σαφως της εξοικονμει χρημα, ενω η arai που εχει 5 διαφορετικα σαφώς εχει μεγαλυτερο κοστος κατασκευης απο την shark...

    το οτι η shoei κανει εκτενεις αεροδυναμικες μελετες στα κρανη της, ειναι ενα κοστος και βεβαια θα το περασει στους πελατες ενω η airoh που δεν κανει απλα πουλαει φθηνοτερα....

    ΑΠΟ ΑΠΟΨΗ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΟΜΩΣ (και με δεδομενο οτι ολα τα κρανη πληρουν την ΙΔΙΑ προδιαγραφη ασφαλειας) ΕΙΝΑΙ ΙΣΟΔΥΝΑΜΑ!!!

    σσ: τυχαια ειναι αναφορα στις μαρκες, απλα για να γινει κατανοητο η διαφορα μεταξυ των ''ακριβων'' και των ''φθηνων''

    και το οτι στις δοκιμες τις sharp τα arai πηραν μικροτερη βαθμολογια απλα σημαινει οτι δεν σκοραραν τοσο ψηλα οσο τα shark. πουθενα δεν αναφερει οτι δεν ειναι ασφαλη ή οτι δεν περασαν την προδιαγραφη....απλα καποια αλλα ηταν καλυτερα!
    ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑΤΕ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!

  11. #41
    Μέλος Έξτρα Σπέσιαλ Το avatar του/της MitsosNaked
    Εγγραφή
    13/07/2007
    Μηνύματα
    318
    Αρχικά δημιουργήθηκε από madox


    μου θυμιζει την κιτρινη δοκιμη προσκρουσης που εκανε το επισης κιτρινο auto motor und golf
    στις αρχες των 90ς που επεφερε την καταδικη σε ολα πλην των (τυχαια?)γερμανικων μικρομεσαιων της εποχης ,παρα το γεγονος οτι και αυτα ειχαν παθητικη ασφαλεια σαρδελοκουτιου.

    Ρε παιδιά είμαστε με τα καλά μας; Χωρίς παρεξήγηση αλλά εδώ δέ μιλάμε για κανένα περιοδικό.μιλάμε για κρατική υπηρεσία της Αγγλίας. Και όσον αφορά το άν χρηματίζονται για να βγάζουν τέτοια αποτελέσματα, δείτε ΕΔΩ ποιά εταιρία ΣΤΗΡΙΖΕΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ τα campaigns του Αγγλικού Υπουργείου Συγκοινωνιών σχετικά με motorcycle safety.
    http://www.thinkroadsafety.gov.uk/brand04.htm


    Επειδή με τα ρουσφέτια και τις κομπίνες έχουμε γίνει το Πόρτο Ρίκο της ευρώπης σάν χώρα, δέ σημαίνει πώς ΟΛΟΙ οι υπόλοιποι δουλεύουν με τον ίδιο τρόπο.

  12. #42
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της madox
    Εγγραφή
    12/03/2008
    Μηνύματα
    237
    εχεις δικιο

  13. #43
    ninjaki the dragon Το avatar του/της EVI
    Εγγραφή
    02/02/2006
    Μηνύματα
    2.504
    ωραια θα μου πει καποιος που σκατα ειδε οτι καποιος γνωστης η μια ομαδα κρατικη εβγαλε αποτελεσματα?

    ΑΦΟΥ ΤΑ ΑΣΤΕΡΑΚΙΑ ΤΑ ΒΑΖΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΟΕΟ

    ρε μπας και δε καταλαβα κατι?
    i am ninja you can't see me
    Revvin' up your engine ,Listen to her howlin' roar , Metal under tension ,Beggin' you to touch and go , Ride into the Danger Zone

  14. #44
    Μέλος Έξτρα Σπέσιαλ Το avatar του/της MitsosNaked
    Εγγραφή
    13/07/2007
    Μηνύματα
    318
    Αρχικά δημιουργήθηκε από madox
    εχεις δικιο


  15. #45
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της madox
    Εγγραφή
    12/03/2008
    Μηνύματα
    237
    Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
    ωραια θα μου πει καποιος που σκατα ειδε οτι καποιος γνωστης η μια ομαδα κρατικη εβγαλε αποτελεσματα?

    ΑΦΟΥ ΤΑ ΑΣΤΕΡΑΚΙΑ ΤΑ ΒΑΖΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΟΕΟ

    ρε μπας και δε καταλαβα κατι?
    τα αστερακια μαλλον ειναι τα αποτελεσματα των δοκιμων αν καταλαβα καλα

Σελίδα 3 από 9 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τι εγινε με τα μπλουζακια ?
    από PortisHead στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 25/05/2009, 15:08
  2. Τελικά τι παίζει με τα μεγέθη στα κράνη?
    από schumacher_ στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 26/09/2006, 11:01
  3. Τι ΤρεΧει Με Τα Ηονδα??
    από DUKASII στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο μήνυμα: 13/04/2005, 09:50
  4. Τι Εγινε Με Την Πιτα?????
    από periklisk στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 18/02/2004, 13:15

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF