Σελίδα 4 από 9 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 132

Θέμα: Τί εγινε με τα κρανη (sharp);;;

  1. #46
    Μέλος Έξτρα Σπέσιαλ Το avatar του/της MitsosNaked
    Εγγραφή
    13/07/2007
    Μηνύματα
    318
    Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI


    ΑΦΟΥ ΤΑ ΑΣΤΕΡΑΚΙΑ ΤΑ ΒΑΖΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΟΕΟ

    ρε μπας και δε καταλαβα κατι?
    ΠΟΥ ΤΟ ΕΙΔΕΣ ΑΥΤΟ ΟΕΟ ;;;

  2. #47
    ninjaki the dragon Το avatar του/της EVI
    Εγγραφή
    02/02/2006
    Μηνύματα
    2.504
    βρε παιδια στην πρωτη σελ που εμφανιζει το λινκ σου λεει να βαλεις βαθμολογια...

    μπα λαθος καταλαβα

    i am ninja you can't see me
    Revvin' up your engine ,Listen to her howlin' roar , Metal under tension ,Beggin' you to touch and go , Ride into the Danger Zone

  3. #48
    Αναλλοίωτος Το avatar του/της Akatanomastos
    Εγγραφή
    28/04/2005
    Μηνύματα
    1.260
    Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
    βρε παιδια στην πρωτη σελ που εμφανιζει το λινκ σου λεει να βαλεις βαθμολογια...

    μπα λαθος καταλαβα
    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    -It's 106 miles to Chicago. We've got a full tank of gas, half a pack of cigarettes, it's dark, and we're wearing sunglasses.
    - Hit it.
    -------------------------------------------------------------------------------
    όλα αυτά, είναι απλά μέρος του πανυγηριού που λέγεται ζωή..
    ------------------------------------------------------------------------------
    νέα προσθήκη

    Definition of a bad boy



  4. #49
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της madox
    Εγγραφή
    12/03/2008
    Μηνύματα
    237
    Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
    το εχουμε ξανα πει και θα τα ξανα πουμε...

    η τιμή ΔΕΝ εχει σχεση με την ΑΣΦΑΛΕΙΑ!!!

    το οτι το Χ κρανος ειναι ΨΨΨ ευρω ακριβοτερο απο το Ζ κρανος ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΑΣΦΑΛΕΣΤΕΡΟ!!!

    η διαφορα στην τιμή μπορει να προκύπτει απο πραγματικους παραγοντες κόστους.

    το θερμοπλαστικο ειναι φθηνοτερο απο το carbonfiber και τα 2 ομως παρέχουν την ιδια ασφαλεια στα αντιστοιχα κρανη....

    το οτι η shark εχει μονο 1 μεγεθος κελυφους για τα διαφορα μεγεθη (και αναλογα γεμιζει ή αφαιρει αφρολεξ απ μεσα) σαφως της εξοικονμει χρημα, ενω η arai που εχει 5 διαφορετικα σαφώς εχει μεγαλυτερο κοστος κατασκευης απο την shark...

    το οτι η shoei κανει εκτενεις αεροδυναμικες μελετες στα κρανη της, ειναι ενα κοστος και βεβαια θα το περασει στους πελατες ενω η airoh που δεν κανει απλα πουλαει φθηνοτερα....

    ΑΠΟ ΑΠΟΨΗ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΟΜΩΣ (και με δεδομενο οτι ολα τα κρανη πληρουν την ΙΔΙΑ προδιαγραφη ασφαλειας) ΕΙΝΑΙ ΙΣΟΔΥΝΑΜΑ!!!

    σσ: τυχαια ειναι αναφορα στις μαρκες, απλα για να γινει κατανοητο η διαφορα μεταξυ των ''ακριβων'' και των ''φθηνων''

    και το οτι στις δοκιμες τις sharp τα arai πηραν μικροτερη βαθμολογια απλα σημαινει οτι δεν σκοραραν τοσο ψηλα οσο τα shark. πουθενα δεν αναφερει οτι δεν ειναι ασφαλη ή οτι δεν περασαν την προδιαγραφη....απλα καποια αλλα ηταν καλυτερα!


    απο βγαζεις τα συμπερασματα περι ασφαλειας αφου δεν αναφερεται τιποτα στο σαιτ περα απο αστερακια

    με αυτη την λογικη και ενας πλαστικος κουβας γεματος με φελιζολ ειναι ασφαλης για τα κεφαλια μας και δεν κοστιζει και τιποτα(γιατι ουσιαστικα ενα κρανος των 100ε δεν διαφερει και πολυ απο τον κουβα)

  5. #50
    SV 1000S K3 Το avatar του/της div400
    Εγγραφή
    29/04/2003
    Μηνύματα
    1.715
    Αρχικά δημιουργήθηκε από madox
    απο βγαζεις τα συμπερασματα περι ασφαλειας αφου δεν αναφερεται τιποτα στο σαιτ περα απο αστερακια

    με αυτη την λογικη και ενας πλαστικος κουβας γεματος με φελιζολ ειναι ασφαλης για τα κεφαλια μας και δεν κοστιζει και τιποτα(γιατι ουσιαστικα ενα κρανος των 100ε δεν διαφερει και πολυ απο τον κουβα)
    κοινή λογική φιλε μου!

    απο την στιγμή που 2 κράνη ΠΡΕΠΕΙ να πληρουν τουλαχιστον την προδιαγραφη με βαση την οποια κατασκευαζονται ειναι λογικο να υποθεσουμε οτι ειναι ισοδυναμα απο αποψη ασφαλειας!

    και οκ καποια την πληρουν και την υπερκαλυπτουν,αλλα δεν το γνωριζουμε....θεωρητικα

    και ναι αν φτιαξεις ενα πλαστικο κουβα με φελιζολ ο οποιος δεν θα επιτρέπει το κεφαλι σου να υποβληθει σε επιταχυνση ανωτερη απο 200g τοτε θα εχεις φτιαξει εναν πλαστικο κουβα με φελιζολ ΙΣΑΞΙΑΣ ασφαλειας με το x-spirit.....

    η διαφορα θα ειναι σε αλλους τομεις (εφαρμογή, αεροδυναμικη συμπεριφορα, θορυβος, βαρος, εμφανιση,.....) αλλα οχι στην ασφαλεια!

    καταλαβες τι εννοω?

    ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑΤΕ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!

  6. #51
    Moυ αρεσε η προσεγγιση του div400.

  7. #52
    ninjaki the dragon Το avatar του/της EVI
    Εγγραφή
    02/02/2006
    Μηνύματα
    2.504
    Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
    Moυ αρεσε η προσεγγιση του div400.

    +748
    i am ninja you can't see me
    Revvin' up your engine ,Listen to her howlin' roar , Metal under tension ,Beggin' you to touch and go , Ride into the Danger Zone

  8. #53
    SV 1000S K3 Το avatar του/της div400
    Εγγραφή
    29/04/2003
    Μηνύματα
    1.715
    Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
    Moυ αρεσε η προσεγγιση του div400.
    εμενα με ανησυχει που σΕ αρεσει η προσεγγιση μου......


    φοβαμαι οτι μιλαω σαν τον λιακοπουλο...


    :rotflmao:



    ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑΤΕ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!

  9. #54
    :rotflmao: :rotflmao:

  10. #55
    Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
    Moυ αρεσε η προσεγγιση του div400.
    Συμφωνώ κι εγώ. (Δεν διαβάζω Λιακό, με τα βιβλία δεν τα πάω καλά γενικότερα αλλά παρακολουθώ Τρανταφυλλόπουλο):rotflmao:


  11. #56
    Γατάκιαααααα....... Το avatar του/της arxaios
    Εγγραφή
    18/11/2004
    Μηνύματα
    1.553
    'Εχω αλλάξει πολλά κράνη στα 25 χρόνια που καβαλάω ............. από GBL και Nava (Top τότε) μέχρι δεν ξέρω και εγώ τι ........
    Τώρα σπίτι έχω ARAI RX - 7, LAZER IMAC, HJC HQ -1, HJC FG - 14 περιμένω ένα AIROH με σίτες τζετάκι και της κόρης HJC CL - 14 ......
    Δεν τα λέω για φιγούρα ......... απλά για να εξηγήσω ότι δεν έχω σκάλωμα με καμία εταιρεία ........
    Συμφωνώ με τον Div400 στο θέμα των προδιαγραφών και θα προσθέσω κάτι ........... το ότι 4 κράνη ήταν για μένα μακράν σε σχέση με τα άλλα σε θέματα άνεσης .........
    1 SHOEI X-SPIRIT
    2 ARAI CORSAIR
    3 HJC HQ - 1
    4 UVEX HELIX (κυρίως λόγω βάρους)
    Το ARAI έχει ένα μεγάλο πλεονέκτημα για εμένα ........... έχω λίγο μυτόνγκα και για να μην βρίσκει στο βάλε - βγάλε (άσχημα λέμε) βάζω Large ενώ έπρεπε να βάζω Medium (σε όλες τις μάρκες) και η ARAI είναι η μόνη που σου δίνει σαν ανταλλακτικό την εσωτερική επένδυση σε διάφορα πάχη ώστε να μπορείς να προσαρμόσεις το κράνος ακριβώς στο σχήμα του κεφαλιού σου .......
    Τα AGV και τα Nolan να καταλάβετε ούτε το Large μου μπαίνει
    Η άνεση δεν πρέπει να θεωρήται αμελητέο χαρακτηριστικό καθώς μειώνει την κούραση του αναβάτη και έτσι αυξάνεται η ενεργητική ασφάλεια ..........

  12. #57
    καταρχήν + 1000 στον div400

    πότε επιτέλους θα καταλάβει ο κόσμος οτι το κόστος δεν είναι απλα συνάρτηση της ασφάλειας... είναι πολλά παραπάνω

    Έπειτα, τα κρας τεστ αγνοούν ενα πολύ πολύ σημαντικό παράγοντα :
    η αποτελεσματικότητα του κράνους έχει να κάνει με την εφαρμογή του. Αν πάρεις το καλύτερο συνδιασμό που υπάρχει στο κόσμο από υλικό εξωτερικού κέλυφους-υλικο εσωτερικού αφρώδους-σχεδιασμού-πλέξης υλικών κλπ κλπ με τις σουπερ ντουπερ ικανότητες διάχυσης της ενέργειας κρούσης, αμα το κράνος δεν εφαρμόσει σωστά στο κεφάλι.... @@ θα πάρεις!!

    σε αυτόν το τομέα μάγκες και μαγκίτισες, σορρυ, αλλά rx-7 και x-spirit είναι πολύ μπροστα... η εφαρμογή που έχουν αυτά τα κράνη στο κεφάλι είναι αλλού... και μιλάμε πάντα υπο την απαραίτητη προύπόθεση ότι συγκρίνουμε το σωστό μέγεθος μεταξύ διαφορετικών μαρκών... μην αρχίσετε σχόλια του τύπου ναι, πρέπει να βάζουμε το σωστό μέγεθος κλπ...

    η διαφορά στο αποτέλεσμα (προστασία απο μεταφορά της ενέργειας κρούσης στο κρανίο) είναι πολύ μεγάλη ίσα ίσα με ελαχιστες μικρομετρικές διαφορες στην εφαρμογή του κράνους...

    αυτό, κανένα κρας τεστ δεν μπορεί να το μετρήσει

    τέλος, απόδειξη για τη μικρομετρική διαφορά είναι μια πρόσφατη πειραματικη "κουκούλα", ενα πράμα σαν μεμβράνη, που μπαίνει κάτω απο το κράνος, την φοράει ο αναβάτης σαν μπαλακλάβα και με την οποία μειώνονται κατα πολύ οι τραυματισμοί στο κεφάλι... δεν θυμάμαι ονομασία, πάντως το είχαν βάλει κάποια στιγμή και στα περιοδικά... άμα το βρώ θα βάλω λινκ

  13. #58
    α και κάτι ακόμα....

    δεν αμφισβητώ το site αυτό...

    αλλά ρε γαμώτ... εκεί κάτω στη δεξιά γωνία... γιατί έχει ένα link: trade login ?

    επίσης, ... τα αραι έχουν βάρος 0 kg ??



    :wacko:

  14. #59
    Μάρκετινγκ γαρ!
    Συνέβη δε ως λέγουσιν, άνδρα εν τη μάχη παρείναι το είδος και την σκευήν άγροικον. Ούτος των βαρβάρων πολλούς καταφονεύσας αρότρω, μετά το έργον ην αφανής. Ερόμενοις δε Αθηναίοις άλλο μεν ο θεός ες αυτόν έχρησεν ουδέν, τιμάν δε Εχετλαίον εκέλευσεν ήρωα." (Παυσανίας βιβλ. 1, κεφ. 32)

  15. #60
    δρόμο να 'χουμε... Το avatar του/της npat
    Εγγραφή
    13/09/2006
    Μηνύματα
    3.150
    Να πιθανολογήσω κι εγώ λίγο...

    Σκοπός ενός κράνους είναι να περιορίσει τις δυνάμεις (άρα επιταχύνσεις) που δέχεται το κεφάλι μας. Όσο μικρότερες λοιπόν επιταχύνσεις δέχεται το ομοίωμα κεφαλής που τοποθετείτε μέσα στο κράνος κατά το τεστ, τόσο καλύτερο θεωρείται το κράνος. Τον περιορισμό αυτών των δυνάμεων τον οφείλουμε κατά μεγάλο μέρος στο αφρώδες υλικό (επένδυση προστασίας) που περιέχει το κράνος. Το εξωτερικό κέλυφος του κράνους σκοπό έχει να αντέξει την πρόσκρουση χωρίς να επιτρέψει αντικείμενα να έρθουν κατευθείαν σε επαφή με το ευπαθές αφρώδες εσωτερικό και με αυτόν τον τρόπο να μοιράσει την δύναμη της πρόσκρουσης σε όσο το δυνατό μεγαλύτερη επιφάνεια αφρώδους. Ένα κράνος λοιπόν χωρίς εξωτερικό περίβλημα, όσο αφρώδες και να είχε, θα ήταν σχεδόν άχρηστο καθώς κατά την κρούση αιχμηρά στοιχεία του περιβάλλοντος θα κατέστρεφαν το ευπαθές αφρώδες υλικό και το κεφάλι μας θα δεχόταν τεράστιες συγκεντρωμένες δυνάμεις σε συγκεκριμένα σημεία. ΠΟΣΟ όμως πρέπει να αντέξει το εξωτερικό περίβλημα? Ένα περίβλημα που έχει μεν μια κάποια αντοχή αλλά καταστρέφεται εύκολα (βλ. θερμοπλαστικό) μπορεί να απορροφήσει αυτό το ίδιο ένα μέρος της ερνέργειας της κρούσης, από την στιγμή που καταστραφεί όμως το κράνος σε επόμενη κρούση, απλά δεν θα λειτουργήσει. Ένα περίβλημα που αντέχει πολύ (βλ. fiberglass) θα αφήσει όλη την δύναμη της κρούσης να περάσει στο αφρώδες υλικό (μοιρασμένη όσο καλύτερα γίνεται) το οποίο αφρώδες πρέπει στη συνέχεια να απορροφήσει την ενέργεια. Παραμένοντας, δε, το εξωτερικό κέλυφος άθικτο θα λειτουργήσει εξίσου καλά και σε επόμενη κρούση.

    Και εδώ αρχίζουν οι διαφωνίες μεταξύ κατασκευαστών: Οι ακριβοί κατασκευαστές (π.χ. Arai) χρησιμοποιούν σκληρά εξωτερικά υλικά (μερικοί όπως η Arai σχεδόν εξωτικά υλικά) με την πεποίθηση ότι δουλειά του κελύφους είναι να μείνει αρραγές, και δουλειά του αφρώδους είναι να απορροφήσει την ενέργεια. Υποστηρίζουν ότι σε περίπτωση πολλαπλών συγκρούσεων με το έδαφος, μόνο έτσι μπορεί να λειτουργήσει ένα κράνος. Αυτοί οι κατασκευαστές σε τεστ που βασίζονται σε μία κρούση (ανά σημείο) παίρνουν σχετικά χαμηλές βαθμολογίες (καθότι το σκληρό κέλυφος, για να παραμείνει άθικτο, μεταβιβάζει αρκετή ενέργεια στο αφρώδες και κατ' επέκταση στο ομοίωμα---πάντα όμως ΠΟΛΥ κάτω από αυτή που επιτρέπεται από τις προδιαγραφές, έτσι?).

    Οι φτηνοί κατασκευαστές έχουν βολευτεί μια χαρά με το θερμοπλαστικό (που χρησιμοποιούν για εξωτερικά κελύφη) θεωρώντας ασήμαντο το γεγονός ότι το κέλυφος συνήθως καταστρέφεται μετά την πρώτη κρούση. Αυτοί οι κατασκευαστές παίρνουν υψηλή βαθμολογία σε τεστ μιας-κρούσης, αλλά αποκλείονται αυτομάτως σε τεστ που προβλέπουν δύο κρούσεις στο ίδιο σημείο.

    Τώρα ποια από τις δύο σχολές έχει δίκιο... αυτό χωράει πολύ κουβέντα, αλλά αυτή η διαφορά ίσως εξηγεί τα περίεργα αποτελέσματα που βγάζουν κάποια τεστ.

Σελίδα 4 από 9 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τι εγινε με τα μπλουζακια ?
    από PortisHead στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 25/05/2009, 15:08
  2. Τελικά τι παίζει με τα μεγέθη στα κράνη?
    από schumacher_ στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 26/09/2006, 11:01
  3. Τι ΤρεΧει Με Τα Ηονδα??
    από DUKASII στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο μήνυμα: 13/04/2005, 09:50
  4. Τι Εγινε Με Την Πιτα?????
    από periklisk στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 18/02/2004, 13:15

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF