Σελίδα 5 από 9 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 132

Θέμα: Τί εγινε με τα κρανη (sharp);;;

  1. #61
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bentouza
    Εγγραφή
    17/06/2006
    Μηνύματα
    739
    Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
    Έπειτα, τα κρας τεστ αγνοούν ενα πολύ πολύ σημαντικό παράγοντα :
    η αποτελεσματικότητα του κράνους έχει να κάνει με την εφαρμογή του. Αν πάρεις το καλύτερο συνδιασμό που υπάρχει στο κόσμο από υλικό εξωτερικού κέλυφους-υλικο εσωτερικού αφρώδους-σχεδιασμού-πλέξης υλικών κλπ κλπ με τις σουπερ ντουπερ ικανότητες διάχυσης της ενέργειας κρούσης, αμα το κράνος δεν εφαρμόσει σωστά στο κεφάλι.... @@ θα πάρεις!!
    πολυ σωστα! ομως τα τεστ δεν το αγνουν.σου λενε πως τα πηγε στην προσκρουση το κρανος.απο εκει και υστερα ειναι δικο σου θεμα να βρεις το κρανος μεσα στο οποιο το κεφαλι σου θα μετακινηθει το λιγοτερο δυνατο.το τελειο θα ηταν η πολυουρεθανη να ειχε αρσενικο καλουπι το κεφαλι σου, αλλα μαλλον θα ειναι κομματακι ακριβο.

    @npat:αυτο ακριβως το συμπερασμα εχω βγαλει οταν διαβασα στο ποστ που ειχε κανει ο ταξιδευτης τις δοκιμες για τα κρανη και τη μεγιστη επιταχυνση που μπορει να δεχτει ο εγκεφαλος

  2. #62
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της madox
    Εγγραφή
    12/03/2008
    Μηνύματα
    237
    Απο την στιγμη που δεν αναφερει λεπτομερειες δεν μπορω να λαβω υποψιν τιποτα.

    Οι βρετανοι ειναι και λιγο υποπτοι καθως μου ερχεται στο μυαλο αναλογη προπαγανδα με την british leyland μεχρι που ηρθε η στιγμη και η αυτοκινητοβιομηχανια τους πεθανε.

  3. #63
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TOLISTOLAROS
    Εγγραφή
    05/04/2008
    Μηνύματα
    1.386
    Αρχικά δημιουργήθηκε από xampos
    πες μου που ειπα εγω αυτο το πραγμα :wacko:

    αλλα μιας και το φερε το θεμα , του αλεξ πακ καλυτερα ειναι :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    Είσαι σίγουρος;
    http://www.adac.de/Search/SearchResu...RWCookieValue=
    Το helix carbon είναι το κορυφαίο:
    Nicht von ungefähr ist der leichteste Helm, uvex Helix RS 750 Carbon , gleichzeitig der Klassenbeste im Stoßdämpfungstest."
    "Kαι το ελεφρύτερο και το καλύτερο σε δοκιμή δυνατού χτυπήματος"
    Οι αντίπαλοι:
    * ARAI Chaser
    * HJC HQ 1
    * LAZER Fiber D1
    * NOLAN N 94
    * Schuberth R1
    * ScorpionEXO 1000
    * SHARK RSR2
    * SHOEI XR-1000
    * X-LITE X-602
    Ξεκολλάτε πια με τις γνωστές μάρκες...

  4. #64
    SV 1000S K3 Το avatar του/της div400
    Εγγραφή
    29/04/2003
    Μηνύματα
    1.715
    Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
    Να πιθανολογήσω κι εγώ λίγο...
    .......
    Τώρα ποια από τις δύο σχολές έχει δίκιο... αυτό χωράει πολύ κουβέντα, αλλά αυτή η διαφορά ίσως εξηγεί τα περίεργα αποτελέσματα που βγάζουν κάποια τεστ.


    νικο δεν ειναι ετσι ακριβως...

    καταρχήν κρανη απο θερμοπλαστικο περνουν μεταξυ αλλων και την SNELL η οποια εινια η μονο προδιαγραφη που προβλέπει 2 χτυπηματα στο ίδιο σημειο (το γιατι θα το δουμε αλλη φορα..)
    το θερμοπλαστικο εχει την ιδιοτητα να καμπτεται/παραμορφωνεται σε προσκρουση ενω το carbonfiber/fiberglass κτλ σπαζουν/σκιζονται (delaminate οπως ειναι ο αγγλικος ορος αν τον θυμαμαι καλα, αν καποιος ξερει καλυετρη μεταφραση...)
    αυτοι ειναι τροποι που χειριζονται τις δυναμεις προσκρουσης και την διαχεουν στο υπολοιπο κελυφος
    ετσι δεν ειναι θεμα σκληροτητας. απλα ειναι θεμα το πως 2 διαφορετικα υλικα συμπεριφερονται υπο τις ιδιες συνθηκες.

    εξαλλου καμια προδιαγραφη δεν θετει στανταρ σκληροτητας του κελυφους περαν τις διατρησης (penetration) την οποια περνουν και τα 2 χαλαρα.
    ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑΤΕ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!

  5. #65
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της madox
    Εγγραφή
    12/03/2008
    Μηνύματα
    237
    Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
    Είσαι σίγουρος;
    http://www.adac.de/Search/SearchResu...RWCookieValue=
    Το helix carbon είναι το κορυφαίο:
    Nicht von ungefähr ist der leichteste Helm, uvex Helix RS 750 Carbon , gleichzeitig der Klassenbeste im Stoßdämpfungstest."
    "Kαι το ελεφρύτερο και το καλύτερο σε δοκιμή δυνατού χτυπήματος"
    Οι αντίπαλοι:
    * ARAI Chaser
    * HJC HQ 1
    * LAZER Fiber D1
    * NOLAN N 94
    * Schuberth R1
    * ScorpionEXO 1000
    * SHARK RSR2
    * SHOEI XR-1000
    * X-LITE X-602
    Ξεκολλάτε πια με τις γνωστές μάρκες...

    αγγλικα δεν εχει η adac?
    ουτε εδω λεπτομερειες του τεστ γιατι?
    ta uvex γερμανικα ειναι?



    προφανως ο ιαπωνικος φορεας πιστοποιησης θα βγαζει πρωτα τα arai-shoei

  6. #66
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της madox
    Εγγραφή
    12/03/2008
    Μηνύματα
    237
    Αρχικά δημιουργήθηκε από div400


    νικο δεν ειναι ετσι ακριβως...

    καταρχήν κρανη απο θερμοπλαστικο περνουν μεταξυ αλλων και την SNELL η οποια εινια η μονο προδιαγραφη που προβλέπει 2 χτυπηματα στο ίδιο σημειο (το γιατι θα το δουμε αλλη φορα..)
    το θερμοπλαστικο εχει την ιδιοτητα να καμπτεται/παραμορφωνεται σε προσκρουση ενω το carbonfiber/fiberglass κτλ σπαζουν/σκιζονται (delaminate οπως ειναι ο αγγλικος ορος αν τον θυμαμαι καλα, αν καποιος ξερει καλυετρη μεταφραση...)
    αυτοι ειναι τροποι που χειριζονται τις δυναμεις προσκρουσης και την διαχεουν στο υπολοιπο κελυφος
    ετσι δεν ειναι θεμα σκληροτητας. απλα ειναι θεμα το πως 2 διαφορετικα υλικα συμπεριφερονται υπο τις ιδιες συνθηκες.

    εξαλλου καμια προδιαγραφη δεν θετει στανταρ σκληροτητας του κελυφους περαν τις διατρησης (penetration) την οποια περνουν και τα 2 χαλαρα.

    πως το θερμοπλαστικο υλικο ειναι πιο γερο απο το carbon?

    δεν κασταλαβαινω μπορεις να το εξηγησεις?

    προφανως το πλαστικο εχει καλλιτερη ελαστικοτητα σε ελαφρο χτυπημα αλλα πολυ μικροτερη αντοχη σε ποιο δυνατο

    δεν μπορει τα κινεζικα nitro να παρεχουν περισσοτερη ασφαλεια απο τα arai μην τρελαθουμε κιολας

  7. #67
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TOLISTOLAROS
    Εγγραφή
    05/04/2008
    Μηνύματα
    1.386
    Αρχικά δημιουργήθηκε από madox
    πως το θερμοπλαστικο υλικο ειναι πιο γερο απο το carbon?

    δεν κασταλαβαινω μπορεις να το εξηγησεις?

    προφανως το πλαστικο εχει καλλιτερη ελαστικοτητα σε ελαφρο χτυπημα αλλα πολυ μικροτερη αντοχη σε ποιο δυνατο

    δεν μπορει τα κινεζικα nitro να παρεχουν περισσοτερη ασφαλεια απο τα arai μην τρελαθουμε κιολας
    Nομίζεις...http://www.motorcyclistonline.com/ge...iew/index.html
    Δε σε νοάζει πόσο θ'αντέξει σε πολύ δυνατό χτύπημα,θα'χεις ήδη πεθάνει απ΄το τράνταγμα...
    Παιδιά στα Arai Shoei πληρώνεις και το μεγάλο κόστος προβολής και διαφήμησης που έχουν,καθώς και το brand name...

  8. #68
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της madox
    Εγγραφή
    12/03/2008
    Μηνύματα
    237
    Αρχικά δημιουργήθηκε από div400


    νικο δεν ειναι ετσι ακριβως...

    καταρχήν κρανη απο θερμοπλαστικο περνουν μεταξυ αλλων και την SNELL η οποια εινια η μονο προδιαγραφη που προβλέπει 2 χτυπηματα στο ίδιο σημειο (το γιατι θα το δουμε αλλη φορα..)
    το θερμοπλαστικο εχει την ιδιοτητα να καμπτεται/παραμορφωνεται σε προσκρουση ενω το carbonfiber/fiberglass κτλ σπαζουν/σκιζονται (delaminate οπως ειναι ο αγγλικος ορος αν τον θυμαμαι καλα, αν καποιος ξερει καλυετρη μεταφραση...)
    αυτοι ειναι τροποι που χειριζονται τις δυναμεις προσκρουσης και την διαχεουν στο υπολοιπο κελυφος
    ετσι δεν ειναι θεμα σκληροτητας. απλα ειναι θεμα το πως 2 διαφορετικα υλικα συμπεριφερονται υπο τις ιδιες συνθηκες.

    εξαλλου καμια προδιαγραφη δεν θετει στανταρ σκληροτητας του κελυφους περαν τις διατρησης (penetration) την οποια περνουν και τα 2 χαλαρα.

    και για εξηγησε μου σε παρακαλω πως γινεται το shark rsr2 που ειναι κατασκευασμενο απο "Shell made from Carbon/Kevlar multi-directional composite fibres"
    να παιρνει 5 αστερια και το rx7 που πανω κατω ειναι απο τα ιδια υλικα να παιρνει το τριτο το μακρυτερο?

    και σε θεμα τιμης δεν ειναι δα και τζαμπα(500+)

    αφου δεν σου αρεσε η ιδεα του κουβα μπορεις να χρησιμοποιησεις τα κλασσικα ταπερ ειμαι σιγουρος οτι ειναι πιο ασφαλη απο "υπερτιμημενα-διαφημισμενα" arai

  9. #69
    ...σε τρομαξα? Το avatar του/της mpou
    Εγγραφή
    11/09/2007
    Μηνύματα
    791
    Αρχικά δημιουργήθηκε από madox
    και για εξηγησε μου σε παρακαλω πως γινεται το shark rsr2 που ειναι κατασκευασμενο απο "Shell made from Carbon/Kevlar multi-directional composite fibres"
    να παιρνει 5 αστερια και το rx7 που πανω κατω ειναι απο τα ιδια υλικα να παιρνει το τριτο το μακρυτερο?
    Κοιτα, και εγω χρησιμοποιω τα ιδια υλικα με τη μανα μου για να φτιαξω παστιτσιο.

    Ε λοιπον, οταν το κανει η μανα μου, τρωμε. Οταν το κανω εγω, παλι τρωμε, αλλα απο εξω.


  10. #70
    SV 1000S K3 Το avatar του/της div400
    Εγγραφή
    29/04/2003
    Μηνύματα
    1.715
    Αρχικά δημιουργήθηκε από madox
    πως το θερμοπλαστικο υλικο ειναι πιο γερο απο το carbon?
    δεν κασταλαβαινω μπορεις να το εξηγησεις?
    προφανως το πλαστικο εχει καλλιτερη ελαστικοτητα σε ελαφρο χτυπημα αλλα πολυ μικροτερη αντοχη σε ποιο δυνατο
    δεν μπορει τα κινεζικα nitro να παρεχουν περισσοτερη ασφαλεια απο τα arai μην τρελαθουμε κιολας

    δεν ειπα πουθενα οτι το θερμοπλαστικο (δεν ειναι το ιδιο με τα πλαστικα ποτηρια) ειναι πιο γερο ή πιο ανθεκτικο.
    δεν ξερω κιολας (μπορει και να ειναι υπο ορισμενες συνθηκες ποιος ξερει?)
    απλα λεω οτι η επιλογή υλικου κατσκευης δεν εχει να κανει με την ''επιθυμητή'' σκληροτητα του κελυφους.

    ας μην ξεχνάμε οτι το carbon fiber ειναι πολυ πιο ελαφρη απο τα θερμοπλαστικα....

    υγ: κινεζικα nitro VS ιαπωνικα arai: εξηγησε μου εσυ γιατι τα nitro (ή οποια αλλη μαρκα ''φθηνων'' κρανων) ΔΕΝ ειναι το ιδιο ασφαλη με τα arai απο την στιγμή που καλυπτουν την ΙΔΙΑ προδιαγραφη? (ας δεχθουμε οτι ειναι πιστοποιημενα αφμοτερα κατα ece 22-05)
    ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑΤΕ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!

  11. #71
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TOLISTOLAROS
    Εγγραφή
    05/04/2008
    Μηνύματα
    1.386
    Αρχικά δημιουργήθηκε από madox
    αγγλικα δεν εχει η adac?
    ουτε εδω λεπτομερειες του τεστ γιατι?
    ta uvex γερμανικα ειναι?

    προφανως ο ιαπωνικος φορεας πιστοποιησης θα βγαζει πρωτα τα arai-shoei
    Ε ας μη βλέπουμε παντού παράγκες...

  12. #72
    SV 1000S K3 Το avatar του/της div400
    Εγγραφή
    29/04/2003
    Μηνύματα
    1.715
    Αρχικά δημιουργήθηκε από madox
    και για εξηγησε μου σε παρακαλω πως γινεται το shark rsr2 που ειναι κατασκευασμενο απο "Shell made from Carbon/Kevlar multi-directional composite fibres"
    να παιρνει 5 αστερια και το rx7 που πανω κατω ειναι απο τα ιδια υλικα να παιρνει το τριτο το μακρυτερο?
    και σε θεμα τιμης δεν ειναι δα και τζαμπα(500+)
    αφου δεν σου αρεσε η ιδεα του κουβα μπορεις να χρησιμοποιησεις τα κλασσικα ταπερ ειμαι σιγουρος οτι ειναι πιο ασφαλη απο "υπερτιμημενα-διαφημισμενα" arai
    καταρχήν κανενα κρανος δεν πειρε το τριτο το μακρυτερο!!!! (ρε φουστη μου γιατι να απολογουμε για την sharp τωρα?!?!?!)
    απλα το rsr2 σκοραρε υψηλοτερη βαθμολογια απο rx7. μιας και ολα τα κρανη που δοκιμασαν ειχαν ηδη πιστοποιηθει κατα ece22-05! προφανως αν διαβαζαμε και τα FAQ θα καταλαβαιναμε οτι η δοκιμη ειχε περισσοτερες και διαφοροποιημενες παραμετρους απο την ece22-05 και η βαθμολογια αντανακλα ακριβως τις επιδοσεις των κρανων στην δοκιμη αυτη! (που να αναφερω, ΔΕΝ αποτελει πιστοποιηση ή νομιμη απαιτηση κτλ κτλ.)

    γιατι σου φαινεται παραξενο ή λαθος αυτο?
    δεν μπορει δηλ καποιο αλλο κρανος να ειναι καλυτερο* απο το arai?

    επίσης οπως πολυ σωστα ειπε νωριτερα npat το κελυφος δεν ειναι το μειζονος σημασιας εξαρτημα στα κρανη! (ναι ναι και ομως...)
    το φελιζολ/αφρολεξ που ειναι ΜΕΣΑ (και δεν φαινεται) κανει ΟΛΗ (αντε, σχεδον ολη) την δουλεια!

    *= καλυτερο οσων αφορα την ιδιοτητα του να απορροφα τις δυναμεις προσκρουσης. πραγμα που ειναι επιστημονικά μετρησιμο μεγεθος και οχι καποιος υποκειμενικος παραγοντας οπως πχ ποιο μου εφαρμοζει καλυτερα ή ποια μαρκα γουσταρω περσσοτερο....
    ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑΤΕ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!

  13. #73
    Αραχτό Μέλος Το avatar του/της red_monster
    Εγγραφή
    01/03/2007
    Μηνύματα
    224
    Αρχικά δημιουργήθηκε από mpou
    Κοιτα, και εγω χρησιμοποιω τα ιδια υλικα με τη μανα μου για να φτιαξω παστιτσιο.

    Ε λοιπον, οταν το κανει η μανα μου, τρωμε. Οταν το κανω εγω, παλι τρωμε, αλλα απο εξω.





    + 1098 ....

    Οι πρώτες ύλες είναι μια παράμετρος, το μοντάρισμα άλλη...
    V - 2 p o W e r


    γαζώνουν λέμε...

  14. #74
    Αραχτό Μέλος Το avatar του/της red_monster
    Εγγραφή
    01/03/2007
    Μηνύματα
    224
    Αρχικά δημιουργήθηκε από madox
    και για εξηγησε μου σε παρακαλω πως γινεται το shark rsr2 που ειναι κατασκευασμενο απο "Shell made from Carbon/Kevlar multi-directional composite fibres"
    να παιρνει 5 αστερια και το rx7 που πανω κατω ειναι απο τα ιδια υλικα να παιρνει το τριτο το μακρυτερο?

    και σε θεμα τιμης δεν ειναι δα και τζαμπα(500+)

    αφου δεν σου αρεσε η ιδεα του κουβα μπορεις να χρησιμοποιησεις τα κλασσικα ταπερ ειμαι σιγουρος οτι ειναι πιο ασφαλη απο "υπερτιμημενα-διαφημισμενα" arai


    Δεν είπε κανείς ότι τα shoei και τα arai δεν είναι καλά κράνη...
    Η εφαρμογή και η αίσθηση των arai δεν συγκρίνεται με τπτ , το ίδιο και τα σχέδια των shoei
    Ο συνάδελφος σου λέει οτι στην χ έρευνα με βάση τις y συνθήκες δεν ανταποκρίνονται ως όφειλαν
    V - 2 p o W e r


    γαζώνουν λέμε...

  15. #75
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ASTRAKITCAR
    Εγγραφή
    18/08/2004
    Μηνύματα
    287
    το x lite 601 που εχω απεσπασε 4 στα 5 αστερια...

    αλλα στο θεμα οτι οι παγκοσμιοι φορανε τα ιδια κρανη εμποριου,μην ειστε απολυτοι.....

    σιγουρα φορανε αλλη επενδυση αναλογα το κλιμα ή την πιστα,επισης εσεις με βροχη και σγυγμους στα υψη θα κανατε αγωνα χωρις να θολωνει η ζελατινα...

    και να πατε με 300km χωρις αγχος...

    οσα κρανη εχω βαλει και εχω πεσει σε βροχη.τι antifog ζελατινα ,τι μπαλαγκλαβα να ειναι η μυτη απο κατω ..το τζαμι θολωνει...

    αρα αυτοι εκει βαζουν σιγουρα αλλα υλικά ή πατεντες που δεν τις ξερουμε στο εμποριο....

    απλα θυμιζω το Marketing ειναι ισχυρο οταν παιζονται λεφτα πολλα

    repsol λιπαντικα σε εργοστασιακη ομαδα ως σπονσορας ,αλλα το εργοστασιο εβαζε αλλα λιπαντικα στην πραγματικοτητα...

    ετσι και εδω οι εταιρεις κρανων λενε οτι ειναι ιδια υλικα κτλ,αλλα ποτε δεν ξερεις...
    πωλουνται ΦΡΕΝΑ 288mm κομπλέ από AUDI A3 2.0 tsi για Group VAG (δεν είμαι έμπορος).

Σελίδα 5 από 9 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τι εγινε με τα μπλουζακια ?
    από PortisHead στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 25/05/2009, 15:08
  2. Τελικά τι παίζει με τα μεγέθη στα κράνη?
    από schumacher_ στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 26/09/2006, 11:01
  3. Τι ΤρεΧει Με Τα Ηονδα??
    από DUKASII στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο μήνυμα: 13/04/2005, 09:50
  4. Τι Εγινε Με Την Πιτα?????
    από periklisk στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 18/02/2004, 13:15

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF