Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 29

Θέμα: and now TDM!!!! (κουφό)

  1. #1
    missing his Multistrada.. Το avatar του/της skous
    Εγγραφή
    31/10/2004
    Μηνύματα
    332

    and now TDM!!!! (κουφό)

    Λοιπόν για να σας κουφάνω λίγο...


    Σκέφτομαι πολύ σοβαρά για την πρώτη μου, κάτι μεταξύ monster 620, fazer, v-strom κτλ...

    Αλλάμ ου έχει σφηνοθεί το εξής στο μυαλό!

    Τι λέει η TDM για πρώτη;;;

    Είναι εντελώς αχαλίνωτο κτήνος;; Τρελή δύναμη;;;

    Μην μου πείτε ότι ακόμα και η busa κάνει για πρώτη εάν έχεις απλα μυαλό! Μυαλό έχω, αλλά δεν ξέρω τι παίζει με τέτοια κατηγορία (900 και μεγάλη...)

    Π.χ. το να πάρεις fiesta και porsche είναι οκ, μικρή διαφορά, αλλά το να πάρεις fiesta και κάμια νταλίκα τούρμπο, είναι και διαφορά δύναμης αλλά και μεγέθους...

    Για πείτε καμια γνώμη ρε μαστόρια!!!

  2. #2
    ανέ Μελος
    Εγγραφή
    21/11/2004
    Μηνύματα
    105
    Ισχύει ότι ακριβώς ισχύει και για τα αμάξια:


    Μικρή:
    Εύκολη στις μανούβρες, χαμηλή τελική ταχύτητα, χαμηλή ασφάλια, χαμηλότερη κατανάλωση, λιγότερες ευκολίες και ανέσεις κτλ.

    Μεγάλη: Μεγαλύτερος όγκος, υψηλότερη τελική, μεγάλη ασφάλεια, υψηλή κατανάλωση, πολλές ανέσεις κτλ.

    Σίγουρα παίζει και το πότε φτιάχτηκε το μοντέλο (όσο πιο καινούργιο συνήθως και πιο βελτιωμένο και στηριγμένο στο σύγχρονη τεχνολογία).

    Όλα αυτά τα ξέρεις οπότε από μονος σου ξέρεις τι θέλεις καλλίτερα. Εγώ θα σου πρότεινα αν δεν το έχει κάνει ήδη, ψάξε για το κόστος των service, τι σου καίει και για ποιό λόγο το αγοράζεις, (π.χ. για πόλυ και ταξίδια με μπαγκάζια είναι ΠΟΛΥ πιο κατάλληλο το VStrom σε σχέση με το Fazer που είναι πιο κατάλληλο για βόλτες και μούρη-άποψή μου) αντιπρόσωπο-μηχανικό κοντά στη γειτονιά σου για ώρα ανάγκης, ψάξε και κανα test-drive να δεις τι θα κινεις μεσα στην πόλη. Το έχεις πραγματικά ανάγκη το έξτρα κόστος του μεγάλου ή και ένα 600-650 θα σου δώσει αυτά που ζητάς για τις βόλτες σου.

    Αυτές οι μηχανές δεν είναι συγκρίσημες στο επίπεδο Porche-fiesta αλλα μεταξύ καινούργιου 1500-1600 (fazer-VStrom κτλ) με καινούργιου 1800 (TDM)

  3. #3
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/04/2004
    Μηνύματα
    173
    αν δεν εχεις καθολου εμπειρια απο μηχανακια, παρε κατι μικροτερο.Και οι 3 αυτες μεγαλες ειναι

    εχουμε τρελαθει εντελως μου φαινεται

  5. #5
    Λαβωμένο μέλος Το avatar του/της Tigas
    Εγγραφή
    15/12/2004
    Μηνύματα
    4.814
    ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΟΠΟΙΑ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.ΤΩΡΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ 650 Η 900 ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ.ΟΛΕΣ ΟΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΕΣ ΜΗΧΑΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟΟΔΗΓΗΤΕΣ.ΠΑΝΤΟΣ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΧΑΖΟΜΑΡΕΣ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΤΟΥ ΠΑΡΕΙΣ ΤΟΝ ΑΕΡΑ ΚΑΙ ΜΗΝ ΚΟΙΤΑΣ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΑΛΛΟΙ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ.

  6. #6
    και οταν παρεις τον αερα της μηχανης, προσεχε διπλα και τριπλα, γιατι τοτε γινεται η μα@!!α, που νομιζουμε οτι ξερουμε να οδηγουμε

    συνοπτικα,........ ΠΑΝΤΑ προσοχη!

    αντε με το καλο
    Όταν η πόλη κοιμάται.......

  7. #7
    Αφροτζιξ Το avatar του/της afrotwin
    Εγγραφή
    08/12/2003
    Μηνύματα
    3.260

    Re: and now TDM!!!! (κουφό)

    Αρχικά δημιουργήθηκε από skous
    Λοιπόν για να σας κουφάνω λίγο...


    δύναμης αλλά και μεγέθους...

    Για πείτε καμια γνώμη ρε μαστόρια!!!
    GIA KATSE RE FILARAKO TI ENOOIS TIN PROTI SOU?

    DEN IXES POTE MIXANI KE 8A PARIS GIA PROTI FORA STIN ZOI SOU KATI APO AFTA POU ANEFERES?


    POSO XRONON ISE?

    TI EMPIRIA ME OXIMATA EXIS?

    GIA LEGE (DIS) POU LEEI KE O PSILOS....
    Αφροτζιξ.kata tin nona druna

  8. #8
    missing his Multistrada.. Το avatar του/της skous
    Εγγραφή
    31/10/2004
    Μηνύματα
    332
    25

    aytokinito apo ta 18 (polla aytokinita)

    exw parei diploma gia mixani, empeiria exw mikri ews elaxisti
    btw den eimai kavlogazos ktl, xoris yperboles eimai arketa eos poli sinetos odigos (trexw opou me pernei mono kai otan eimai monos mesa kai eksw apo to aytokinito)

  9. #9
    Φίλε αν έχεις ελάχιστη εμπειρία από μηχανοκίνητο δίκυκλο, όλα τα μοντέλα που αναφέρεις είναι υπερβολικά έως και επικίνδυνα. Αν έχεις εμπειρία π.χ. με παπί, και πάλι είναι υπερβολικά, αλλά σαφώς λιγώτερο επιίνδυνα.

    Μη σνομπάρεις μηχανάκια όπως CB400SF, CB500, ER-5, CBF250 κλπ, είναι μια χαρά ως σκαλί για τα παραπάνω. Μάλιστα έτσι θα εκτιμήσεις περισσότερο τα 600+, αφού όταν τα αγοράσεις θα είσαι σε θέση να τα χαρείς πραγματικά, γιατί δεν θα φοβάσαι τη σκιά σου λόγω εμπειρίας στα χαμηλώτερα κυβικά.

  10. #10
    missing his Multistrada.. Το avatar του/της skous
    Εγγραφή
    31/10/2004
    Μηνύματα
    332
    basika gia ayto to logo skeftomoun to monster to opoio einai sxetika to idio me to cb400 peripou.....

    alla polloi lene apo edw mesa oti dne exoun simasia ola ayta....
    Idou to problima

  11. #11
    Αφροτζιξ Το avatar του/της afrotwin
    Εγγραφή
    08/12/2003
    Μηνύματα
    3.260
    Αρχικά δημιουργήθηκε από skous
    basika gia ayto to logo skeftomoun to monster to opoio einai sxetika to idio me to cb400 peripou.....

    alla polloi lene apo edw mesa oti dne exoun simasia ola ayta....
    Idou to problima
    file mou se vrisko ligo ipervoliko

    pistevis oti i epi8imia sou ine megaliteri apo ton kindino pou paramonevi me mia motosikleta
    ke oti se mia diskoli stigmi epidi exis epi8imia ke laxtara afta ine arketa gia na kataferis na tin vgalis ka8ari?

    i pistevis oti i adrenalini ine arketi gia na ise odigos?

    epidi odigas aftokinito exis odiki simperifora afto ine kalo
    ala oxi arketo gia na odigisis teties moto
    ke min ksexnas oti mesa sto kouti den antilamvanese akrivos tin epitanxisi ke ta xiliometra
    me mia mixani ise ekte8imenos ke ola ta es8anese sto soma sou
    i apiria lipon ine to isitirio gia na ftasis sto es8ima kindinou ke na afe8is stin tixi sou

    8a afisis tin figoura ke 8a paris ena 125 to poli 250cc stretadiko na ma8is na odigas ke an ta kataferis se kanena xrono aneva sta 400 super spor ke meta apo kana dio xronia anevenis katigoria

    an anti gia afto pas katef8ian se aftes tis mixanes pou anaferis
    na ksegraftis ke na figis apo to moto den 8elo na milao me nekrous
    Αφροτζιξ.kata tin nona druna

  12. #12
    Ας καταθέσω την προσωπική μου εμπειρία μιας και βρέθηκα στην ίδια θέση...

    Έχοντας εμπειρία από ποδήλατο και μόνο, λογάριαζα να πάρω τη Fazer (παλιό μοντέλο, όχι FZ6, δεν υπήρχε τότε). Καθώς μάθαινα σε μια Super4, συνειδοποίησα ότι ήταν ανόητο να πάω κατευθείαν στα 600κεκ και πήρα μια Super4 αμέσως αφού πήρα το δίπλωμα. Κατά τη διάρκεια των μαθημάτων η Super4 μου φαινόταν πάρα πολύ άγρια, γιατί πολύ απλά δεν είχα εξοικίωση με το γκάζι και δεν μπορούσα να το ρυθμίσω όπως έπρεπε.

    Ήμουν εξαιρετικά προσεκτικός τους πρώτους μήνες, δυσκολεύτηκα λίγο να τη μάθω, αλλά δεν μετάνοιωσα για την αγορά. Πιστεύω πάντως πως ήμουν στο όριο, κάτι μεγαλύτερο θα ήταν τρελλό. Αξίζει, εξάλλου, να σημειώσω ότι φίλος πριν λίγους μήνες πήρε Super4 με 1.500Ε.

    Με άλλα λόγια πιστεύω πως ο Afro υπερβάλλει όταν μιλάει για 125κεκ, αλλά σίγουρα υπερβάλλει και ο SKOUS με τις επιλογές που έχει στο μυαλό του.

    Χρόνος υπάρχει φίλε SKOUS, αρκεί να είσαι πάντα όρθιος, να μαθαίνεις τη μηχανή σου αλλά και τον εαυτό σου πάνω σ' αυτή και σιγά σιγά να αναβαθμίζεις. Στα 25 είσαι ακόμη, έχεις πάρα πολλά χρόνια μπροστά σου.

    Κάτι τελευταίο και πιο σημαντικό από τα παραπάνω, τώρα που ξεκινάς: (1) η μηχανή είναι ασύκριτα πιο δύσκολη από το αμάξι, και (2) πάνω στη μηχανή χρειάζεται να είσαι 101% συγκεντρωμένος χωρίς στιγμή αφηρημάδας. Και επειδή το γκάζι είναι γλυκό, πολύ πιο γλυκό από το γκάζι του κουτιού, η μηχανή θα σε υποβάλλει στο δυσκολώτερο τεστ ωριμότητας και αυτοκυριαρχίας, κάθε φορά που θα την καβαλάς.

  13. #13
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082
    και αφησε κανα 1000ρι ευρω στην ακρη για ΚΑΛΟ εξοπλισμο ασφαλειας (κρανος+τζακετ+μποτες)

    μη κανεις οικονομια σε αυτο το τομεα...

  14. #14
    Αφροτζιξ Το avatar του/της afrotwin
    Εγγραφή
    08/12/2003
    Μηνύματα
    3.260
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
    Ας καταθέσω την προσωπική μου εμπειρία μιας και βρέθηκα στην ίδια θέση...

    Έχοντας εμπειρία από ποδήλατο και μόνο, λογάριαζα να πάρω τη Fazer (παλιό μοντέλο, όχι FZ6, δεν υπήρχε τότε). Καθώς μάθαινα σε μια Super4, συνειδοποίησα ότι ήταν ανόητο να πάω κατευθείαν στα 600κεκ και πήρα μια Super4 αμέσως αφού πήρα το δίπλωμα. Κατά τη διάρκεια των μαθημάτων η Super4 μου φαινόταν πάρα πολύ άγρια, γιατί πολύ απλά δεν είχα εξοικίωση με το γκάζι και δεν μπορούσα να το ρυθμίσω όπως έπρεπε.

    Ήμουν εξαιρετικά προσεκτικός τους πρώτους μήνες, δυσκολεύτηκα λίγο να τη μάθω, αλλά δεν μετάνοιωσα για την αγορά. Πιστεύω πάντως πως ήμουν στο όριο, κάτι μεγαλύτερο θα ήταν τρελλό. Αξίζει, εξάλλου, να σημειώσω ότι φίλος πριν λίγους μήνες πήρε Super4 με 1.500Ε.

    Με άλλα λόγια πιστεύω πως ο Afro υπερβάλλει όταν μιλάει για 125κεκ, αλλά σίγουρα υπερβάλλει και ο SKOUS με τις επιλογές που έχει στο μυαλό του.

    Χρόνος υπάρχει φίλε SKOUS, αρκεί να είσαι πάντα όρθιος, να μαθαίνεις τη μηχανή σου αλλά και τον εαυτό σου πάνω σ' αυτή και σιγά σιγά να αναβαθμίζεις. Στα 25 είσαι ακόμη, έχεις πάρα πολλά χρόνια μπροστά σου.

    Κάτι τελευταίο και πιο σημαντικό από τα παραπάνω, τώρα που ξεκινάς: (1) η μηχανή είναι ασύκριτα πιο δύσκολη από το αμάξι, και (2) πάνω στη μηχανή χρειάζεται να είσαι 101% συγκεντρωμένος χωρίς στιγμή αφηρημάδας. Και επειδή το γκάζι είναι γλυκό, πολύ πιο γλυκό από το γκάζι του κουτιού, η μηχανή θα σε υποβάλλει στο δυσκολώτερο τεστ ωριμότητας και αυτοκυριαρχίας, κάθε φορά που θα την καβαλάς.
    gine pio safis me ton filo mas
    pes tou poses fores ekanes vlakies pou kindinepses
    pose toumpes exis fai an exis fai kamia
    periegrapsetou to es8ima tou asxetou ke tin dinami tis mixanis
    ego file mou
    pistevo oti den prepi na vasizomaste ston paragonta tixi pou isos ke na litourgise gia sena
    ego pistevo stin nootropia ke stin logiki sinepia ke 8elo panta ton paragonta tixi na ton afino telefteo
    pistevo oti mpori ke prepi na proxorisi ek tou asfalous
    ke 8a elega na ksekinisi apo papaki ton 100cc ke na aneveni ala epidi to 8eorisa ligo ipervoliko protina 125-250cc
    ke min ksexnas to oti kavalisa papaki den simeni oti to ixa mera nixta ke to exo kseperasi
    ke otan sou milai enas an8ropos pou exi xasi tous filous tou apo mixanes oti sou leei ine apo empiries oxi apo empiria
    ke sto leei gia na se prostatepsi oxi gia na sou kani ton eksipno ke ton pantognosti
    apla den mporo na skefto gia enan an8ropo pou rotai
    oti xestika den pana paris oti 8es
    den ime tetios an8ropos mou aresi na simetexo energa stin kinonia ke to moto ine mia tetia

    as voi8isoume lipon ton filo mas na kani tin trela tou ke na paramini stin zoi
    ke as min emfanizomaste os paradigmata ekseresis
    na ego den epa8a tipota...
    epa8es ala den to katalaves
    ala as min to kanoume 8ema
    Αφροτζιξ.kata tin nona druna

  15. #15
    Κινδύνευσα μερικές φορές επειδή ήμουν εντελώς αρχάριος σε μηχανή, όχι λόγω μεγάλης μηχανής. Κινδύνευσα από κακές επιλογές και αποφάσεις, που θα ήταν ακριβώς οι ίδιες αν είχα μικρώτερο μηχανάκι. Ίσως μάλιστα η μεγαλύτερη ευελιξία ενός μικρώτερου να με ωθούσε σε πιο τολμηρές/ριψοκίνδυνες κινήσεις.
    Το ίδιο ακριβώς ισχύει και για τη μια τούμπα που έχω φάει.

    Στο στάδιο αυτό μετράει πολύ περισσότερο η απειρία και λιγώτερο το μέγεθος και τα κυβικά της μηχανής, εφόσον βρισκόμαστε κάτω από τα 400κεκ. και η μηχανή δεν είναι ψηλή και ψηλοκάβαλη για τα μέτρα του αναβάτη. Ίσα ίσα, μάλιστα, που με τη μεγαλύτερη δύναμη, τα καλύτερα φρένα και τα φαρδύτερα λάστιχα που έχει μια κανονική μηχανή σε σχέση με ένα παπί ή ένα 125αράκι, μάλλον κερδίζεις σε ασφάλεια.

    Το αν η εμπειρία μου αποτελεί εξαίρεση ή κανόνα είναι κάτι που μόνο με στατιστική ανάλυση μεγάλου δείγματος μπορεί να εξακριβωθεί. Διαφορετικά, λέμε λόγια του αέρα.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ελαστικα για TDM 850 μοντελο '94
    από tzic στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2016, 10:14
  2. gregory TDM HELLAS
    από gregorys στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 18/05/2004, 10:37
  3. Καλά το κουφό!!!!
    από afrotwin στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 16/03/2004, 23:28
  4. An American,a Brit and an Iraqi are in a bar one night having a beer.
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 24/02/2004, 14:21
  5. TDM 900 personal web site update
    από ioannou_b στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2003, 12:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF