Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 28

Θέμα: Σκουριες στα Hornet 08????

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    06/06/2008
    Μηνύματα
    111

    Σκουριες στα Hornet 08????

    Γεια σας .Γυρνοντας τις εκθεσεις για hornet διαπιστωσα οτι ολα τα μηχανακια ειχαν σκουριες ..μαλλον ...στο λεβιε ταχυτητων και πολλα στους λαιμους.Σε ερωτηση μου για τι αυτο ακουγα ...γκουχου-γκουχου.Μαλιστα ενας ειχε παρει ενα JIF και ετριβε τον λεβιε να τς βγαλει.
    Σε ενα τεστ διαβασα οτι το ΤΡΑΝΣΑΛΠ το πλυνανε και μαδησε η μπογια.
    Ειναι τυχαιο η οι Ιταλοι ..σαμποταρουν τα honda για να που λανε τα aprilia:smilea:
    Oι κατοχοι τι λενε??
    Επησεις φιλοι θα ηθελα να μου πειτε αν θελεις να πας λιγο πιο μακρια η σελα του και γενικα η ανεση του με νορμαλ ταχυτητες 200- 220:rotflmao: ...οχι πραγματι νορμαλ πως ειναι.
    Θα αποφασιζατε ενα ταξιδι 4ημερο χαλκιδικι ας πουμε??
    Η θεση του σας βολεβει μεσα στην πολι η θα θελατε κατι ποιο ορθιο η ενα παπι..λεμε τωρα.
    Αν κα οδηγω χρονια μηχανη εχω μικρη εμπειρια απο street για αυτο τοσες πολλες ερωτησεις
    Ευχαριστω.
    Γιωργος.

  2. #2
    Φτουσκουλικομυρμηγκότρυπα Το avatar του/της Sabre
    Εγγραφή
    10/02/2006
    Μηνύματα
    484

    Re: Σκουριες στα Hornet 08????

    Αρχικά δημιουργήθηκε από kondoras
    Γεια σας .Γυρνοντας τις εκθεσεις για hornet διαπιστωσα οτι ολα τα μηχανακια ειχαν σκουριες ..μαλλον ...στο λεβιε ταχυτητων και πολλα στους λαιμους.Σε ερωτηση μου για τι αυτο ακουγα ...γκουχου-γκουχου.Μαλιστα ενας ειχε παρει ενα JIF και ετριβε τον λεβιε να τς βγαλει.
    Σε ενα τεστ διαβασα οτι το ΤΡΑΝΣΑΛΠ το πλυνανε και μαδησε η μπογια.
    Ειναι τυχαιο η οι Ιταλοι ..σαμποταρουν τα honda για να που λανε τα aprilia:smilea:
    Oι κατοχοι τι λενε??
    Επησεις φιλοι θα ηθελα να μου πειτε αν θελεις να πας λιγο πιο μακρια η σελα του και γενικα η ανεση του με νορμαλ ταχυτητες 200- 220:rotflmao: ...οχι πραγματι νορμαλ πως ειναι.
    Θα αποφασιζατε ενα ταξιδι 4ημερο χαλκιδικι ας πουμε??
    Η θεση του σας βολεβει μεσα στην πολι η θα θελατε κατι ποιο ορθιο η ενα παπι..λεμε τωρα.
    Αν κα οδηγω χρονια μηχανη εχω μικρη εμπειρια απο street για αυτο τοσες πολλες ερωτησεις
    Ευχαριστω.
    Γιωργος.
    Ασε ρε συνάδελφε...
    Τριμπούρδελα Χούντα ΡΠΜ...

    Ευτηχώς αυτό που είχα του 2005 δέν είχε σκουριές τουλάχιστον.
    Για τα 2008 μοντέλα δέν ξέρω να σου απαντήσω δεν έχω δεί κανένα απο κοντά.
    Για να το λές αφού το είδες έτσι θα είναι.... (!)

    (πότε προλάβανε να σκουριάσουνε; τα βάλανε στον Μούσκιο...?)

    Με Jif πάντως δέν βγαίνει η σκουριά...όσο και να τρίβεις...

    Ναι, ένα Τρανσάλπ όχι απλά είχε μαδήσει,είχε εξαηλωθεί όταν το τρίψανε.

    Τα hornet πλέον είναι made in italy ,οπότε πάει περίπατο η ποιότητα made in japan που όλοι κάποτε εκθειάζανε.Για το άν σαμποτάρουν τα Χόνδα οι ιταλοί,το θεωρώ μάλλον αβάσιμο, μιας και η ίδια η Χόνδα έχει καταφέρει να "σαμποτάρει" τα ίδια της τα προϊόντα.

    Ο κάτοχος λέει: [QUOTE] "το πούλησα το σαπάκι και βρήκα την υγεία μου!"

    Η σέλα μια χαρά είναι,το ότι είναι γυμνό και θα φάς το ξύλο της αρκούδας απο τον αέρα να σε προβληματίζει...

    Ταξίδι με 220 χλμ δέν κάνεις γιατί πολύ απλά δεν πιάνει τόσα το χρέπι.

    Για την πόλη μια χαρά είναι η θέση (μην σου πώ και υπερβολικά όρθια) αλλά με ένα παπάκι βολεύεσαι καλύτερα γιατί: καίει λιγότερα,είναι πιο φτηνό και σε περνάνε όλοι όπως με το Hornet ,αλλά έχεις την δικαιολογία ότι είσαι με παπί!

    [spam/off]






    (χωρίς πλάκα ΜΗΝ πάρεις Honda,παίζει και το Triumph street triple)



    Αντε του χρόνου πάλι

    πάντα όρθιοι παίδες!!!
    Έχουμε δεί το τέλος της ιστορίας, το τέλος του υπαρκτού σοσιαλισμού, το τέλος της Θρησκείας, το τέλος της αυταπάτης, ακόμα και το τέλος της χιλιετηρίδας...
    Μόνο το τέλος της μαλακίας δεν προβλέπεται να δούμε σύντομα.

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/08/2003
    Μηνύματα
    362

    ναι

    λοιπον μια και ειμαι ο πιο παλιος κατοχος hornet 07 θα σου πω οοτι
    ναι το τιμονι εβγαλε σκουρια σε λιγοτερο απο 6 μηνες(οπως και πολλα αλλα μηχανακια στη κρητη)
    πουθενα αλλου!!!
    οσο για το aprilia ,filow poy phre to shiver εχει προβλημα διρροης λαδιων διοτι η φλατζα ΔΕΝ καθετε καλα!!!(1 μηνα μοτο)
    οσο για τη σελα -αερα περι οροξεως...
    εγω μια φορα το ανοιξα εγραψε 240+(πραγματικα δε ξερω)
    αλλα προσωπικα δε θα το ξανακανω ,ταξιδακι με 120-160 με δυο ατομα σουπερ

    για το transalp τωρα εχω ακουσει για φιδια αλλα αυτο ξεπερναει τα ανακοντα!!!

    τελος κανε μια λιστα με μηχανακια στο βαλαντιο σου και οδηγησε τα,δες πιο σου αρεσει,αν αρχισεις να ρωτας ολοι θα εχουν κατι να σου πουν
    (ενα tdm 2 ετων να δεις πως ειναι ολο σκουρια!!!,fazer 1000 ta idia)

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    06/06/2008
    Μηνύματα
    111
    Οτι ειπα για TRANSALP το διαβασα σε τεστ.
    Για τις σκουριες εχω δει ο ιδιος σε ΟΛΑ τα HORNET ΤΟ 08.
    Τελευταια εξηγηση που ακουσα ειναι οτι τρεχουν σκουρια τα καγκελα συσκευασιας και τα λερωνουν και με το πρωτο πλυσιμο φευγουν.
    Αρα μας τα πουλανε απλυτα :rotflmao:
    Τι να πω και το κανω πολυ κεφι το μηχανακι,,,....και το εχω οδηγησει

  5. #5
    Ρακόμελος Το avatar του/της bZrOo
    Εγγραφή
    30/06/2008
    Μηνύματα
    52
    Απλά για την ιστορία επειδή πήρα και εγώ πριν 2 εβδομάδες το Hornet 08 , είχε σκουριές ( δεν ξέρω αν ήταν από την συσκευασία ή όχι ) σε κάποιες βίδες στο τιμόνι και στο χταπόδι στις ενώσεις μεταξύ τους , κάτι που πλέον δεν φαίνεται γιατί κάηκε η εξάτμιση και δεν είναι γυαλιστερό ασημένιο χρώμα όπως ήταν στην αντιπροσωπεία που το κοίταξα.

    Τι να πω δεν ξέρω , από την μια μ@λ@κια στην άλλη πέφτω , πήρα αμάξι Honda made in England … τώρα πήρα μηχανή Honda made in Italy …. Γ@ΜΤ τι θα γίνει κάνα γιαπωνέζικο θα πάρω ποτέ ;
    I make good milkshake !!!

  6. #6
    θα συμφωνισω και γω με τα παιδια παραπανω.
    Δεν ειναι πλεον τα μηχανακια ιαπωνικα,οποτε δεν ειναι honda.

  7. #7
    Συγγνώμη ρε παιδιά επειδή ενδιαφέρεται και ένας φίλος μου,όσον αφορά τις σκουριές,δεν μπορείς δηλαδή να το γυρίσεις πίσω και να πεις "δεν είναι οκ"?Σε εγγύηση είναι.
    Antres den einai aytoi pou forane pantelonia,einai aytoi pou forane adiavroxa(aprilia)

  8. #8
    Ρακόμελος Το avatar του/της bZrOo
    Εγγραφή
    30/06/2008
    Μηνύματα
    52
    Εγώ προσωπικά δεν ασχολήθηκα ακόμα γιατί είναι απειροελάχιστο το πρόβλημα και δεν με απασχολεί , είχα το ντεπόζιτο λακουβιασμένο από μαμά και ασχολήθηκα με αυτό και μου ενέκριναν αλλαγή και περιμένω ανταλλακτικό λέει …
    I make good milkshake !!!

  9. #9
    Η μοτο αγοράστηκε Ιούλιο του '07.
    Μοντέλο με ABS.
    Πέρα από τη σκουριά που εμφανίζεται στις δισκόπλακες μετά από βροχή (παρκαρισμένη) δεν έχει πέσει τίποτα στην αντίληψή μου.
    Ναι , η ποιότητα σίγουρα δεν είναι made in Japan , αλλά σίγουρα είναι μια χαρά σε σχέση με τον ανταγωνισμό.
    Το θέμα της εμφάνισης είναι καθαρά υποκειμενικό.
    Η σέλλα είναι σουπερ και από αέρα 140-160 αναλόγως της έντασης και κατεύθυνσης του ανέμου είναι ανεκτά.
    Αυτά τα λίγα ...
    Η ζωή ξεκινάει στα 300 ! ! !

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/08/2006
    Μηνύματα
    21
    Σκουριές στα Hornet 08 ? ..Eε όχι αλλά το κοίταγα γύρω γύρω πάνω κάτω καμμιά ώρα πριν πάω την επομένη και τα σκάσω!

  11. #11
    Φίλοι μου γεγονός είναι οτι η HONDA που ξέραμε δεν υπάρχει πιά,ούτε σε αξιοπιστία ούτε σε ποιότητα κατασκευής γιατί πολύ απλά γίνανε ευρωπαικά από γιαπωνέζικα.Αυτό που με χαλάει είναι οτι οι τιμές είναι οι ίδιες και εξίσου ακριβές όπως ήταν τα ιαπωνικής προελεύσεως.Πήγα είδα το transalp το καινούριο και μου λένε 8500 ευρό με abs τη στιγμή που το v-strom έχει 7200,και μιλάμε για ένα HONDA με ακτίνες,κάτι scrip απαίσια (ούτε το μεταλλικό τελείωμα ρε παιδια δεν είχαν και πρέπει να ήταν ίδια με αυτά που είχε το αστρακι που αγόρασα το 1996 -και έχω ακόμα και δεν το αλλάζω με κανένα παπί-),σιδερένιο πλαίσιο και γενικά μια υφή ελεεινή.Έχει χαλάσει πολύ η εταιρία έχω να πω και δεν νομίζω να την ξαναπροτιμήσω αν και φανατικός υποστηρικτής.Το τελευταίο honda που αγόρασα είναι CB400 sf του 1998,και είναι πραγματικά honda με οτι συνεπάγεται το τότε όνομα της.Και με τα αυτοκίνητα δυστυχώς το ίδιο συμβαίνει.

    ps:όσοι αντιμετωπίζεται πρόβλημα με σκουριές δεν αμφιβάλλω οτι υπάρχουν,απλά προσθέτω την πιθανότητα να είναι αρκετές αν μένετε κοντά στην θάλασσα.

  12. #12
    Σκουριά σε καινούριο μηχανάκι? φαντάζομαι μετά από κανένα χρόνο πως θα είναι...
    Κρίμα και το είχα ψιλοκαψουρευτεί το 1000.

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/08/2003
    Μηνύματα
    362

    ξαναλεω

    ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ!!!!
    παιζει καποια να απεκτησαν λογω κακης συσκευασιας,δε ξερω....

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    06/06/2008
    Μηνύματα
    111
    Πρεπει κατι να παιχτηκε με την μεταφορικη και αποθηκευτικη εταιρια.
    Κατι λενε για αποθηκευση σε εξωτερικους χωρους.
    Παντως εγω πηρα τελικα HONDA και η κατασταση του ειναι καλη.
    Το 1000 ειναι αλλη φουρνια.
    Για το 1300 τι λετε?
    Αν και το δικο μου ειναι κατακαινουργιο λεω μια και εχω καποια ηλικια ...μεγαλη να αλλαζω συχνα να προλαβω πολλα .
    Σχεδον καθε χρονο.
    Γνωμες η παραπομπη σε αλλη κουβεντα σας παρακαλω

  15. #15
    Προκατειλημμέλος Το avatar του/της SVX
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    4.098
    μην μασατε ... εχει ο Σαρακακης αντισκωριακο Hornet γνησιο ...72,5 ευρω η φιαλη:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    Accipere quam facere praestat injuriam

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ζ75008 η hornet 08 ?
    από X VaGGoS LiV στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 109
    Τελευταίο μήνυμα: 26/10/2010, 08:20
  2. CBF-1000('08) vs CB600F Hornet('08)
    από inpas στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 30/09/2008, 08:10

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF