Σελίδα 1 από 10 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 138

Θέμα: Καλοκαιρι και Εξοπλισμος ασφαλειας

  1. #1

    Καλοκαιρι και Εξοπλισμος ασφαλειας

    Μου εκανε φοβερη εντυπωση χθες που κατεβηκα Σουνιο το γεγονος οτι ηταν ζητημα να ειδα στην διαδρομη Μαρουσι-Σουνιο-Μαρουσι 1-2 οδηγους μοτοσυκλετας να φορανε εστω ενα κορντουρα μπουφαν και τζιν....

    Οι πιο πολλοι φοραγανε κρανος αλλα υπηρχαν και οι ακρανωτοι,κυριως συνοδηγοι,σε ολων των ειδων τα δικυκλα,απο σκουτερ μεχρι R1.....Ο στανταρ εξοπλισμος ασφαλειας που εβλεπα λοιπον χθες ηταν βερμουδα-κοντομανικο-κρανος...

    Καποια στιγμη στα διοδια της ΑΟ στο Μαρκοπουλο περασαν στο διπλα ταμειο 2 R1 και 1 CBR900 Fireblade και κανενας δεν φοραγε μπουφαν...Ολοι κρανη,και ενας συνοδηγος, κατα τα αλλα βερμουδα,κοντομανικο....

    Ευτυχως ενας οδηγος που φοραγε μπουφανακι-παντελονι με ενα TDM,απο οτι καταλαβα οπως ηταν πεσμενο,στον <<παλιο>> δρομο στο ρευμα απο Μαρκοπουλο προς Παιανια μετα απο μαλλον μικροσυγκρουση με αυτοκινητο ηταν ορθιος και εδειχνε ενταξει...Δεν το ειδα το ατυχημα παντως δεν ειχε συντριμια και δεν φανηκε μεγαλη ζημια στην μοτο οποτε λογικα θα ηταν ελαφρυ το θεμα....

    Προσοχη αδερφια και τουλαχιστον τζιν-μπουφαν-κρανος

  2. #2
    +1000

    Εγώ χτες από ΟΑΚΑ για Πόρτο Ράφτη είδα πολλές φορές τον κλασσικό "εξοπλισμό" σορτσάκι, T-shirt, σαγιονάρα (μόνο στα παπιά σαγιοναρίτσα), αλλά αυτό που με χάλασε ήταν ότι το 40%-50% (αυτών που είχαν κράνος) το είχαν στο χέρι.

    Συνεπιβάτες είδα 1 στους 4 περίπου με κράνος.

    ΠΟΛΥ κακώς...
    Μετά την ετήσια 2008, γνωστός στην πιάτσα και ως "Το σαλιγκάρι που έτυχε σε άλλους..."

    XR
    XTR
    XJR

    There are old pilots and there are bold pilots, but there are no old bold pilots.

  3. #3
    και γ@μω τα μελη Το avatar του/της xampos
    Εγγραφή
    11/03/2007
    Μηνύματα
    1.734
    κρανος παντα αλλα με τετοια ζεστη και για κοντινες αποστασεις εγω δεν την παλευω να φοραω μπουφαν και τζιν ! ξερω οτι ανα πασα στιγμη γινεται το κακο την εχω παθει κι ολας

    οποιος αντεχει μπραβο του

  4. #4
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Παιδια ελεος.

    Σιγα μη φοραμε και μπουφαν καλοκαιριατικα μη τυχων και ακουμπησουμε κατω και παθουμε καμια γρατζουνια.

    Κρανος παντα αλλα η μηχανη το καλοκαιρι οδηγητε με καλοκαιρινα ρουχα και οχι με μπουφαν και αρβιλες.

    Γιατι να ρισκαρετε να γρατζουνηστητε με τη μηχανη σας αν τυχον πεσετε?

    Παρτε αμαξι να μη φοβαστε τιποτα.

    αμαν πια.


  5. #5
    Ερχομαι!!!! Το avatar του/της zephyr1
    Εγγραφή
    01/12/2005
    Μηνύματα
    2.879
    Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos

    Κρανος παντα αλλα η μηχανη το καλοκαιρι οδηγητε με καλοκαιρινα ρουχα και οχι με μπουφαν και αρβιλες.

    Γιατι να ρισκαρετε να γρατζουνηστητε με τη μηχανη σας αν τυχον πεσετε?

    Παρτε αμαξι να μη φοβαστε τιποτα.

    αμαν πια.

    Ωχ σου ρχοντε .

  6. #6
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Υπάρχουν & καλοκαιρινά μπουφάν.. Προφανώς το γνωρίζετε.
    Επίσης νομίζω φαντάζεστε τι θα πάθει κάποιος & μόνο που θα πέσει σε καυτή άσφαλτο... Αν όχι κάντε ένα search για εγκαύματα.
    Από εκεί & πέρα προφανώς ο καθένας φοράει ότι γουστάρει & παίρνει τα ρίσκα του.

  7. #7
    Αναλλοίωτος Το avatar του/της Akatanomastos
    Εγγραφή
    28/04/2005
    Μηνύματα
    1.260
    γιατι το καλοκαιρι αμα πεσεις δεν σπας κοκκαλα?

    δεν χρειαζεσαι προστατευτικα?
    -It's 106 miles to Chicago. We've got a full tank of gas, half a pack of cigarettes, it's dark, and we're wearing sunglasses.
    - Hit it.
    -------------------------------------------------------------------------------
    όλα αυτά, είναι απλά μέρος του πανυγηριού που λέγεται ζωή..
    ------------------------------------------------------------------------------
    νέα προσθήκη

    Definition of a bad boy



  8. #8
    Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
    Παιδια ελεος.

    Σιγα μη φοραμε και μπουφαν καλοκαιριατικα μη τυχων και ακουμπησουμε κατω και παθουμε καμια γρατζουνια.

    Κρανος παντα αλλα η μηχανη το καλοκαιρι οδηγητε με καλοκαιρινα ρουχα και οχι με μπουφαν και αρβιλες.

    Γιατι να ρισκαρετε να γρατζουνηστητε με τη μηχανη σας αν τυχον πεσετε?

    Παρτε αμαξι να μη φοβαστε τιποτα.

    αμαν πια.


    Δεν μιλησα για μεσα στην πολη...Και εγω στο γραφειο που ειναι 2 χλμ απο το σπιτι με πουκαμισο παω δεν βαζω μπουφαν....Αλλα δεν θα ξεκινησω να παω Σουνιο αποσταση 60χλμ με ταχυτητες 120+++,ΑΟ παραπανω,με το κοντομανικο και την βερμουδα....

    ΥΓ Με αμαξι ειμουνα....Βαρεθηκα το πρωι σηκωθηκα στραβωμενος και δεν ειχα ορεξη να οδηγησω

  9. #9
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
    Ωχ σου ρχοντε .


    ναι αλλα δε γινεται να κρυβομαστε και πισω απ'το δαχτυλο μας.

    οποιος θελησει ας κοροιδευει.

  10. #10
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
    Δεν μιλησα για μεσα στην πολη...Και εγω στο γραφειο που ειναι 2 χλμ απο το σπιτι με πουκαμισο παω δεν βαζω μπουφαν....Αλλα δεν θα ξεκινησω να παω Σουνιο αποσταση 60χλμ με ταχυτητες 120+++,ΑΟ παραπανω,με το κοντομανικο και την βερμουδα....

    ΥΓ Με αμαξι ειμουνα....Βαρεθηκα το πρωι σηκωθηκα στραβωμενος και δεν ειχα ορεξη να οδηγησω

    σε ταξιδι ειναι αλλιως,βγολευει περισσοτερο το μπουφαν για να μη μαστιγωνεσαι απο τον αερα, να προστατευεσαι απο εντομα σε μεγεθος μπιφτεκιου κλπ.

    αλλα μεσα στην πολη οχι,μπουφαν Χ και κοντομανικο η πουκαμισο.

    μονο κρανος.

  11. #11
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
    σε ταξιδι ειναι αλλιως,βγολευει περισσοτερο το μπουφαν για να μη μαστιγωνεσαι απο τον αερα, να προστατευεσαι απο εντομα σε μεγεθος μπιφτεκιου κλπ.

    αλλα μεσα στην πολη οχι,μπουφαν Χ και κοντομανικο η πουκαμισο.

    μονο κρανος.

    Εύχομαι να μη βροντήξει κανάς πάνω σου μέσα στη πόλη όπως έγινε εμένα πριν 14 μέρες. Γιατί έτσι όπως λες απλά θα γίνεις κυμάς.

  12. #12
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
    Εύχομαι να μη βροντήξει κανάς πάνω σου μέσα στη πόλη όπως έγινε εμένα πριν 14 μέρες. Γιατί έτσι όπως λες απλά θα γίνεις κυμάς.

    Το ενδεχομενο να περασεις διαβαση πεζος και να σε χτυπησει αμαξι το εχεις σκεφτει?

    Γι'αυτο παντα οταν βγαινουμε εξω,ειτε με μηχανη, ειτε οχι, θα φοραμε πανοπλια.


  13. #13
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
    Το ενδεχομενο να περασεις διαβαση πεζος και να σε χτυπησει αμαξι το εχεις σκεφτει?

    Γι'αυτο παντα οταν βγαινουμε εξω,ειτε με μηχανη, ειτε οχι, θα φοραμε πανοπλια.

    Προφανώς δεν αντιλαμβάνεσαι τη συζήτηση! Κοίτα τώρα που θα κολυμπάς πρόσεχε μη πνιγείς.
    Ρε μάγκες δε μου λέτε & μένα τι τρώτε & είστε άτρωτοι.....?
    Αυτά από μένα. Τέλος για αυτό το thread.

  14. #14
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
    Προφανώς δεν αντιλαμβάνεσαι τη συζήτηση! Κοίτα τώρα που θα κολυμπάς πρόσεχε μη πνιγείς.
    Ρε μάγκες δε μου λέτε & μένα τι τρώτε & είστε άτρωτοι.....?
    Αυτά από μένα. Τέλος για αυτό το thread.


    Ειπα εγω πουθενα οτι ειναι καποιος ατρωτος?

    Ειπα οποιος φοβατε μη χτυπησει ας αφησει τις μηχανες/παπακια/ποδηλατα και ας παρει αμαξι να μην κινδυνευει,ξαναδιαβασε τι εγραψα...

  15. #15
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
    Εύχομαι να μη βροντήξει κανάς πάνω σου μέσα στη πόλη όπως έγινε εμένα πριν 14 μέρες. Γιατί έτσι όπως λες απλά θα γίνεις κυμάς.


    και για να μη λεμε οτι θελουμε, αμα φτασει να σε χτυπησει καποιος με τετοιο τροπο ωστε να γινεις κυμας,κανενα μπουφαν δε σε σωζει.

Σελίδα 1 από 10 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Καλοκαίρι και εποχιακά φαινόμενα Νο2...
    από Gandalf dr685sm στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 15/07/2008, 19:45
  2. Καλοκαίρι και ξύδια
    από zireous στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 31/08/2007, 13:08
  3. Καλοκαιρι και... χταποδια?
    από reptile4 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 12/06/2007, 19:49
  4. Καλοκαίρι και μπουφάν
    από Alchimistis στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 24/06/2005, 13:10

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF