Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 19

Θέμα: πληρωμα του Αγιος Γεωργιος

  1. #1
    κυραΚουλα στο εκανα γουλι Το avatar του/της SpineshankD
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    125

    πληρωμα του Αγιος Γεωργιος

    Προχθες βραδυ πηγα να παραλαβω ενα DR650 ασυνοδευτο που ερχοταν απο Μηλο στις 11 το βραδυ με το πλοιο Αγιος Γεωργιος.Λοιπον οταν μπηκα να ρωτησω που ειναι η μηχανη πεταγεται ενας μπαρμπας μελος του πληρωματος με υφακι και μου λεει"ελα να σου πω,οπως πας για την μηχανη δωσε και σε αυτο το παληκαρι εκει απεναντι κανα χαρτζηλικι για τον κοπο του"!
    θα μπορουσα να το ειχα παρει πιο αναλαφρα αλλα το υφακι του συγκεκριμενου ηταν αλλο πραμα!
    "ποιος ηρθε?"του λεω "ελα αντε δωσε του κατι ενταξει τωρα" μου λεει,τον κοιταω εγω ζαβωμενος του λεω "καλα..."και προχωραω μονος μου προς τα μεσα.Τελοσπαντων η καταληξη ηταν οτι ο αλλος ηρθε απο πισω μου και μου φωναξε να παω στον οροφο του γκαραζ τερμα μεσα.Καλα το φανταστηκατε,η μηχανη δεν ηταν εκει,εγω ειχα σφηνωσει τερμα μπροστα με τα αμαξια και τις μηχανες και περιμενα να φυγουν για να ψαξω.ευτυχως προνοησα και πηρα τηλ το φιλαρακι μου που ηταν απεξω να ψαξει και αυτος και ολως τυχαιως αυτου του ειπαν εκει που ηταν, δηλαδη χωμενη καπου κατω.
    Τελοσπαντων να μην πολυλογω δεν ξερω αν πραγματικα δινεις τιπ οταν παραλαμβανεις ασυνοδευτη μηχανη,πρωτη φορα το εκανα και'γω,αλλα με τετοιο στυλακι σιγουρα και να ηθελες σε ξενερωνει.
    Ποσο μαλλον αν τελικα με στειλαν επιτηδες να ψαχνομαι στο γκαραζ για σπασιμο επειδη τους εγραψα στα @@@@ μου

  2. #2
    voodoo practitioner Το avatar του/της mikros boudas
    Εγγραφή
    12/02/2008
    Μηνύματα
    453
    δεν δινεις ποτε τιποτα απο υποχρεωση
    αν θελεις και αν εχει κανει σωστη εξυπηρετηση μονο
    The sickness

    A good rider has balance, judgment, and good timing. So does a good lover.


  3. #3
    Συμφωνώ με τον φίλο παραπάνω!


    *************** www.motodevils.gr ***************

  4. #4
    Κάτι θα σκεφθώ Το avatar του/της sergiosm
    Εγγραφή
    01/05/2007
    Μηνύματα
    1.297

    Re: πληρωμα του Αγιος Γεωργιος

    Αρχικά δημιουργήθηκε από SpineshankD
    δεν ξερω αν πραγματικα δινεις τιπ οταν παραλαμβανεις ασυνοδευτη μηχανη,πρωτη φορα το εκανα και'γω,αλλα με τετοιο στυλακι σιγουρα και να ηθελες σε ξενερωνει.
    Άμα θέλεις δίνεις, αμά δεν θες δε δίνεις.
    Εμένα πάντως όσες φορές έχω πάει να παραλάβω δέμα από πλοίο δεν μου έχουν ζητήσει τίποτα.

    Και βέβαια για να δώσει τιπ πρέπει να έχεις εξυπηρετηθεί.
    Σε τί ακριβώς σε εξυπηρέτησαν οι συγκεκριμένοι;;;;

  5. #5
    κυραΚουλα στο εκανα γουλι Το avatar του/της SpineshankD
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    125

    Re: Re: πληρωμα του Αγιος Γεωργιος

    Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
    Άμα θέλεις δίνεις, αμά δεν θες δε δίνεις.
    Εμένα πάντως όσες φορές έχω πάει να παραλάβω δέμα από πλοίο δεν μου έχουν ζητήσει τίποτα.

    Και βέβαια για να δώσει τιπ πρέπει να έχεις εξυπηρετηθεί.
    Σε τί ακριβώς σε εξυπηρέτησαν οι συγκεκριμένοι;;;;

    Σεργιος ακριβως αυτο λεω και'γω. εδω ουτε καν για καλη συμπεριφορα.
    του στυλ,καποιος μ@λ@κ@ςνεοελληνας ψαρωμενος θα ερθει,
    θα τον πιασουμε απο τα μουτρα και θα του πουμε το και το και θα τα σκασει.
    ρε αμε και στο διαολο

  6. #6

    Re: πληρωμα του Αγιος Γεωργιος

    Αρχικά δημιουργήθηκε από SpineshankD
    ...
    Τελοσπαντων να μην πολυλογω δεν ξερω αν πραγματικα δινεις τιπ οταν παραλαμβανεις ασυνοδευτη μηχανη,πρωτη φορα το εκανα και'γω,αλλα με τετοιο στυλακι σιγουρα και να ηθελες σε ξενερωνει.
    Ποσο μαλλον αν τελικα με στειλαν επιτηδες να ψαχνομαι στο γκαραζ για σπασιμο επειδη τους εγραψα στα @@@@ μου
    σε περιπτωση εκδοσης φορτωτικης (οπως στην περιπτωση σου) δεν εισαι υποχρεωμενος να δωσεις τιποτε.
    αν ηταν συνοδευομενη η μοτο, θα ζητουσαν χαρτζηλικι?
    βεβαια, τα 400 χρονια τουρκοκρατιας αφησαν και μερικες συνηθειες οπως το μπαχτσισι.
    στην περιπτωση ομως, που δινεις κατι στον λοστρομο για φυλαξη μεχρι τον προορισμο του (χωρις φορτωτικη), πχ ενα μικρο κουτι, ειθισται να του δινεις κατι (οτι σου ζητησει).

  7. #7
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    ορεξη να χεις να τσακωνεσαι ρε παιδι μου !!!
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  8. #8
    Δε δίνεις τίποτα και σε κανέναν!!! Την επόμενη φορά που θα γίνει κάτι τέτοιο πήγαινε σε κάποιον αξιωματικό ( θα τον καταλάβεις από τη στολή και τα γαλόνια) και ζήτα να μιλήσεις με τον ύπαρχο χωρίς να πείς τι τον θέλεις
    ΑΞΙΖΕΙ ΦΙΛΕ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΟΝΕΙΡΟ ΚΙ ΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΦΩΤΙΑ ΤΟΥ ΝΑ ΣΕ ΚΑΨΕΙ...


  9. #9
    κυραΚουλα στο εκανα γουλι Το avatar του/της SpineshankD
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    125
    Αρχικά δημιουργήθηκε από trigger
    Δε δίνεις τίποτα και σε κανέναν!!! Την επόμενη φορά που θα γίνει κάτι τέτοιο πήγαινε σε κάποιον αξιωματικό ( θα τον καταλάβεις από τη στολή και τα γαλόνια) και ζήτα να μιλήσεις με τον ύπαρχο χωρίς να πείς τι τον θέλεις

    ξερεις το σκεφτηκα κατευθειαν,αλλα επειδη λες τωρα μπορει να την φαει γερα και λαμβανοντας υποψιν και την ηλικια του συγκεκριμενου(γυρω στα 50) λεω αστο γιατι ειδικα αυτος θα την πατησει.
    δεν ξερω αν εκανα καλα ρε trigger και "διαιωνισα" το προβλημα αλλα δεν μου βγηκε.
    στην επομενη δεν θα ειμαι τοσο διαλλακτικος να εισαι σιγουρος.τουλαχιστον μια καταγγελια στα κεντρικα της καθε εταιριας για προβληματικη συμπεριφορα του πληρωματος στο γκαραζ θα τους εβαζε λιγο στην πριζα. ...η οχι γιατι εχουν βαρεθει να το ακουνε?

  10. #10
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SpineshankD
    ξερεις το σκεφτηκα κατευθειαν,αλλα επειδη λες τωρα μπορει να την φαει γερα και λαμβανοντας υποψιν και την ηλικια του συγκεκριμενου(γυρω στα 50) λεω αστο γιατι ειδικα αυτος θα την πατησει.
    δεν ξερω αν εκανα καλα ρε trigger και "διαιωνισα" το προβλημα αλλα δεν μου βγηκε.
    στην επομενη δεν θα ειμαι τοσο διαλλακτικος να εισαι σιγουρος.τουλαχιστον μια καταγγελια στα κεντρικα της καθε εταιριας για προβληματικη συμπεριφορα του πληρωματος στο γκαραζ θα τους εβαζε λιγο στην πριζα. ...η οχι γιατι εχουν βαρεθει να το ακουνε?
    Kάνεις ακριβώς οτι σου είπα και στο τέλος της συνομιλίας με τον υπεύθυνο αξιωματικό, διατηρώντας πάντα τη συζήτηση σε επίπεδο, τον ενημερώνεις οτι θα ακολουθήσει έγγραφη διαμαρτυρία πρός την πλοιοκτήτρια εταιρεία με κοινοποίηση στον αρχιπλοίαρχο και το διευθυντή πληρωμάτων όπου θα αναφέρεις τα ονόματα του μέλους του πληρώματος και του αξιωματικού που απευθύνθηκες
    Τότε αρχίζουν τα
    Πρόσεχε, πάντα να διατηρείς το επίπεδο σου και να πηδάς με το γάντι!
    ΑΞΙΖΕΙ ΦΙΛΕ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΟΝΕΙΡΟ ΚΙ ΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΦΩΤΙΑ ΤΟΥ ΝΑ ΣΕ ΚΑΨΕΙ...


  11. #11
    κυραΚουλα στο εκανα γουλι Το avatar του/της SpineshankD
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    125
    Αρχικά δημιουργήθηκε από trigger
    Kάνεις ακριβώς οτι σου είπα και στο τέλος της συνομιλίας με τον υπεύθυνο αξιωματικό, διατηρώντας πάντα τη συζήτηση σε επίπεδο, τον ενημερώνεις οτι θα ακολουθήσει έγγραφη διαμαρτυρία πρός την πλοιοκτήτρια εταιρεία με κοινοποίηση στον αρχιπλοίαρχο και το διευθυντή πληρωμάτων όπου θα αναφέρεις τα ονόματα του μέλους του πληρώματος και του αξιωματικού που απευθύνθηκες
    Τότε αρχίζουν τα
    Πρόσεχε, πάντα να διατηρείς το επίπεδο σου και να πηδάς με το γάντι!


  12. #12
    Μπορούσες να του δώσεις ένα πεντάευρο - δεκάευρο, ούτε εσυ θα φτωχύνεις, ούτε αυτός θα πλουτίσει, έτσι σαν χειρονομία.
    Στις μετακομίσεις πληρώνεις τα μεταφορικά αλλά στα παιδιά δίνεις κάτι για ένα καφεδάκι.
    Τεσπα, εγώ έτσι το βλέπω, όχι γιατί πρέπει αλλά γιατί έτσι νοιώθω.

  13. #13
    Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
    Μπορούσες να του δώσεις ένα πεντάευρο - δεκάευρο, ούτε εσυ θα φτωχύνεις, ούτε αυτός θα πλουτίσει, έτσι σαν χειρονομία.
    Στις μετακομίσεις πληρώνεις τα μεταφορικά αλλά στα παιδιά δίνεις κάτι για ένα καφεδάκι.
    Τεσπα, εγώ έτσι το βλέπω, όχι γιατί πρέπει αλλά γιατί έτσι νοιώθω.
    H δουλειά στο καράβι είναι πολύ περίεργο πράγμα....
    Υπάρχουν οι αξιωματικοί που έχουν φάει χρόνια σε διάβασμα και σε σχολές και γ@μιούνται για να φτάσει το καράβι στο λιμάνι στην ώρα του υπό όποιες συνθήκες που επιβάτης δεν πρόκειται να μάθει ΠΟΤΕ και δεν πρόκειται να πάρουν τίποτα παραπάνω από ένα "μπράβο" και αν...! Ξέρεις λοιπόν οτι ένας καμαρώτος ή ένας ναύτης, όπου στην ουσία και οι δύο είναι ανειδίκευτοι εργάτες, σε καλοκαιρινή σεζόν λόγω των tips που κάποιοι με το δικό σου σκεπτικό αφήνουν μπορεί να περάσουν το μισθό του Β μηχανικού ή του υποπλοιάρχου κατά μισή φορά!!!
    Όλοι είμαστε εκεί μέσα για να κάνουμε κάποια δουλειά. Πήγες ποτέ από το μηχανοστάσιο να ευχαριστήσεις τους ανθρώπους που δούλεψαν στους 40-50 C για να φτάσεις στον προορισμό σου; Πήγες σε κάποιο αξιωματικό της γέφυρας να τον ευχαριστήσεις που για Χ-Ψ λόγο κάποια φορά έπαιξε την καριέρα του για να μπορέσεις φτάσεις ασφαλής στο λιμάνι;
    ΟΧΙ, κανείς δεν το κάνει! Αλλά λέμε ευχαριστώ σε αυτόν που μας έφερε τον καφέ και σε αυτόν που έδεσε με ένα σχοινάκι το μηχανάκι μας που στην ουσία δεν έκανε τίποτα παραπάνω από αυτό που πρέπει και σίγουρα δεν έπαιξε κανένα ρόλο στην ασφαλή μας μετάβαση...

    Για να προλάβω τον οποιοδήποτε, δεν βγάζω καμία κακία ούτε ζήλια! Απλά σας λέω κάποια πράγματα από την πείρα μου που ίσως να μην έχετε ποτέ διανοηθεί!


    Φιλικά πάντα
    ΑΞΙΖΕΙ ΦΙΛΕ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΟΝΕΙΡΟ ΚΙ ΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΦΩΤΙΑ ΤΟΥ ΝΑ ΣΕ ΚΑΨΕΙ...


  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Αρχικά δημιουργήθηκε από trigger
    H δουλειά στο καράβι είναι πολύ περίεργο πράγμα....
    Υπάρχουν οι αξιωματικοί που έχουν φάει χρόνια σε διάβασμα και σε σχολές και γ@μιούνται για να φτάσει το καράβι στο λιμάνι στην ώρα του υπό όποιες συνθήκες που επιβάτης δεν πρόκειται να μάθει ΠΟΤΕ και δεν πρόκειται να πάρουν τίποτα παραπάνω από ένα "μπράβο" και αν...! Ξέρεις λοιπόν οτι ένας καμαρώτος ή ένας ναύτης, όπου στην ουσία και οι δύο είναι ανειδίκευτοι εργάτες, σε καλοκαιρινή σεζόν λόγω των tips που κάποιοι με το δικό σου σκεπτικό αφήνουν μπορεί να περάσουν το μισθό του Β μηχανικού ή του υποπλοιάρχου κατά μισή φορά!!!
    Όλοι είμαστε εκεί μέσα για να κάνουμε κάποια δουλειά. Πήγες ποτέ από το μηχανοστάσιο να ευχαριστήσεις τους ανθρώπους που δούλεψαν στους 40-50 C για να φτάσεις στον προορισμό σου; Πήγες σε κάποιο αξιωματικό της γέφυρας να τον ευχαριστήσεις που για Χ-Ψ λόγο κάποια φορά έπαιξε την καριέρα του για να μπορέσεις φτάσεις ασφαλής στο λιμάνι;
    ΟΧΙ, κανείς δεν το κάνει! Αλλά λέμε ευχαριστώ σε αυτόν που μας έφερε τον καφέ και σε αυτόν που έδεσε με ένα σχοινάκι το μηχανάκι μας που στην ουσία δεν έκανε τίποτα παραπάνω από αυτό που πρέπει και σίγουρα δεν έπαιξε κανένα ρόλο στην ασφαλή μας μετάβαση...

    Για να προλάβω τον οποιοδήποτε, δεν βγάζω καμία κακία ούτε ζήλια! Απλά σας λέω κάποια πράγματα από την πείρα μου που ίσως να μην έχετε ποτέ διανοηθεί!





    Φιλικά πάντα


    +636 ρε Μητσακο!!!



  15. #15
    κυραΚουλα στο εκανα γουλι Το avatar του/της SpineshankD
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    125
    Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
    Μπορούσες να του δώσεις ένα πεντάευρο - δεκάευρο, ούτε εσυ θα φτωχύνεις, ούτε αυτός θα πλουτίσει, έτσι σαν χειρονομία.
    Στις μετακομίσεις πληρώνεις τα μεταφορικά αλλά στα παιδιά δίνεις κάτι για ένα καφεδάκι.
    Τεσπα, εγώ έτσι το βλέπω, όχι γιατί πρέπει αλλά γιατί έτσι νοιώθω.

    μαζι σου ,αλλα ολα γινονται με καλη διαθεση και οπως ειπες με το πως νιωθεις και οχι με το στανιο!,δεν σου βγαινει. αν μου ελεγε "αν εχεις την καλοσυνη να δωσεις κατι στο παιδι εκει,γιατι ετσι γινεται σε αυτες τις περιπτωσεις"θα του ελεγα οριστε παρε και συγγνωμη γιατι δεν το ηξερα!αλλα οταν κανενας δεν σου εχει πει,ουτε εχεις ακουσει οτι δινεις κατι για παραλαβη και πεταγεται ο μπαρμπαμαγκας και σου λεει με το ετσι θελω..τραβα δωσε, ε οχι ρε μαστορα!
    πιστευω ουτε και εσυ θα το εκανες με αυτο τον τροπο!

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 07/12/2015, 15:16
  2. Ο Άγιος Μνημόνιος, μεγάλη η χάρη του
    από perastikos στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 13/06/2011, 14:23
  3. Προέλευση του... fuck!
    από KAS77 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 23/10/2008, 16:46
  4. Δημοσιογραφοι του κωλου!!!
    από AFTER στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 13/12/2003, 07:31

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF