Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 9 από 9

Θέμα: Ανοιγόμενο κράνος....?

  1. #1
    Μέλος Το avatar του/της miketzif
    Εγγραφή
    17/06/2008
    Μηνύματα
    89
    Ενδιαφέρομαι να αλλάξω το κράνος μου και προτιμώ τα ανοιγόμενα λόγω μικτής χρήσης της μηχανής εντος και εκτός πόλης. Με όλα όσα διάβασα παραπάνω τα κλειστά θεωρούνται πιο ασφαλή έτσι? Παρόλα αυτά έχω δεί ένα κράνος shark evoline ανοιγόμενο το οποίο λένε ότι είναι το μόνο στην κατήγορία του που έχει εγκριση full face. Δεν θυμάμαι ακριβώς τον κωδικό έγκρισης του. Ξερει κανείς τίποτα για αύτό?

  2. #2
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Αρχικά δημιουργήθηκε από miketzif
    Ενδιαφέρομαι να αλλάξω το κράνος μου και προτιμώ τα ανοιγόμενα λόγω μικτής χρήσης της μηχανής εντος και εκτός πόλης. Με όλα όσα διάβασα παραπάνω τα κλειστά θεωρούνται πιο ασφαλή έτσι? Παρόλα αυτά έχω δεί ένα κράνος shark evoline ανοιγόμενο το οποίο λένε ότι είναι το μόνο στην κατήγορία του που έχει εγκριση full face. Δεν θυμάμαι ακριβώς τον κωδικό έγκρισης του. Ξερει κανείς τίποτα για αύτό?
    Το θέμα δεν είναι φίλε μου να έχει την έγκριση τύπου. Το θέμα είναι ότι αν πέσεις & είναι ανοιχτό εκείνη τη στιγμή τότε......... Γι'αυτό μόνο full face

  3. #3
    Μέλος Το avatar του/της miketzif
    Εγγραφή
    17/06/2008
    Μηνύματα
    89
    σαφώς και έχεις δίκιο απλά εντός πόλης (όχι Αθήνα) ένα ανοιγόμενο είναι εξυπηρετηση.Όσο για εκτός πόλης που θα είαναι ΠΑΝΤΑ κλειστό η απορία μου είναι αν θα κάνει την δουλεία του ως ένα κλειστό εφόσον η πιστοποίηση δεν έναι μούφα.

  4. #4
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Αρχικά δημιουργήθηκε από miketzif
    σαφώς και έχεις δίκιο απλά εντός πόλης (όχι Αθήνα) ένα ανοιγόμενο είναι εξυπηρετηση.Όσο για εκτός πόλης που θα είαναι ΠΑΝΤΑ κλειστό η απορία μου είναι αν θα κάνει την δουλεία του ως ένα κλειστό εφόσον η πιστοποίηση δεν έναι μούφα.
    Αυτό μόνο τεστ & πειράματα θα μπορούσαν να το αποδείξουν.
    Να ξέρεις όμως ότι τα περισσότερα ατυχήματα γίνονται μέσα σε πόλεις.

  5. #5
    Αρχικά δημιουργήθηκε από miketzif
    σαφώς και έχεις δίκιο απλά εντός πόλης (όχι Αθήνα) ένα ανοιγόμενο είναι εξυπηρετηση.
    μες στην πόλη ακομη μεταλύτερη εξυπηρέτηση είναι να μη φοράς καθολου κράνος, ε, τι λές;



    να πάρεις ανοιγόμενο αλλα να το ανοίγεις Μ Ο Ν Ο στα κόκκινα φανάρια (όχι της λιοσίων, σε όλα)

  6. #6
    Μέλος Το avatar του/της miketzif
    Εγγραφή
    17/06/2008
    Μηνύματα
    89
    Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
    Αυτό μόνο τεστ & πειράματα θα μπορούσαν να το αποδείξουν.
    Να ξέρεις όμως ότι τα περισσότερα ατυχήματα γίνονται μέσα σε πόλεις.
    σωστό αυτό που λες αλλά αν υποθέσουμε σε μία πτώση φορας έστω και let κράνος (καλο) ζωτικά σημεία του κεφαλιού σου θα την γλυτώσουνε με εξαίρεση το σαγόνι (όχι αμαλητέο) αλλά λιγότερο ζωτικό. Εξάλλου το ανοιγόμενο δεν το θέλω τόσο εν κινήσει όσο στο να μπορώ όταν θελω πχ. να μιλήσω (ένεκα δουλειάς) αντί να βγάζω όλο το κράνος να ανοίγω το μπροστινό μέρος. Να γατί θέλω ένα κράνος πιστοποιημένο θέλω όταν είναι κλειστό να νιώθω σίγουρος σε πρίπτωση στραβής.

  7. #7
    φιλαράκι σε κάποιο φόρουμ είδα πρόσφατα μια φωτό που είχε ένα κράνος και πάνω του ζωγραφισμένα τα ποσοστά συγκρούσεων, κατά περιοχη, μετά από σχετική στατιστική έρευνα

    το σαγόνι είχε με διαφορά το μεγαλύτερο ποσοστό

    από κει και πέρα κάνεις ό,τι σε φωτίσει ο μεγαλοδύναμος

    ίσως αν δεις και κάποιον τραυματία με ανακατασκευασμένο σαγόνι με σύρματα και τα σχετικά, να πίνει σουπίτσα από καλαμάκι. και χωρίς δόντια, να το σκεφτείς λίγο καλύτερα

  8. #8
    Μέλος Το avatar του/της miketzif
    Εγγραφή
    17/06/2008
    Μηνύματα
    89
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
    μες στην πόλη ακομη μεταλύτερη εξυπηρέτηση είναι να μη φοράς καθολου κράνος, ε, τι λές;



    να πάρεις ανοιγόμενο αλλα να το ανοίγεις Μ Ο Ν Ο στα κόκκινα φανάρια (όχι της λιοσίων, σε όλα)
    έχεις δίκιο καθόλου κράνος.... Μου εχου μείνει κατι καπέλα από το στρατό με εθνόσημο θα φοράω αυτά :rotflmao: χώρια ότι θα γλυτώσω από τους μπάτσους

  9. #9
    Μέλος Το avatar του/της miketzif
    Εγγραφή
    17/06/2008
    Μηνύματα
    89
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
    φιλαράκι σε κάποιο φόρουμ είδα πρόσφατα μια φωτό που είχε ένα κράνος και πάνω του ζωγραφισμένα τα ποσοστά συγκρούσεων, κατά περιοχη, μετά από σχετική στατιστική έρευνα

    το σαγόνι είχε με διαφορά το μεγαλύτερο ποσοστό

    από κει και πέρα κάνεις ό,τι σε φωτίσει ο μεγαλοδύναμος

    ίσως αν δεις και κάποιον τραυματία με ανακατασκευασμένο σαγόνι με σύρματα και τα σχετικά, να πίνει σουπίτσα από καλαμάκι. και χωρίς δόντια, να το σκεφτείς λίγο καλύτερα
    μα αυτός είναι ο λόγος που ρωτάω για το συγκεκριμένο κράνος. είχα πάρει απόφαση για κλειστό θεωρώντας τα ανοιγόμενα λιγότερο ασφαλή. αλλά με το που ειδα το συγκεκριμένο και ότι είναι το μόνο με πιστοποίηση σκέφτηκα μήπως να το ξανα σκεφτώ και αν υπάρχει κάποιος κάτοχος του ή κάποιος που να έχει περισσότερες πληροφορίες για το συγκεκριμένο κράνος.

Παρόμοια θέματα

  1. ανοιγόμενο κράνος
    από gloum στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 22/03/2009, 05:12
  2. ΑΝΟΙΓΟΜΕΝΟ ΚΡΑΝΟς
    από xampos στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 11/06/2008, 18:09
  3. Προτάσεις για ανοιγόμενο Flip-Up κράνος
    από mitridi_g στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 19/02/2008, 14:08

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF