Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 23

Θέμα: ΤΙ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ????

  1. #1

    ΤΙ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ????

    χερετω την παρεα με την σειρα μου,,,διαβασα με προσοχη και καταλαβα τελικα οτι το<<<καλυτερο>>>εχει σχεση με διαφορετικα πραγματα για τον καθε ενα μας ξεχωτιστα,,,,λογο του οτι θελω την γνωμη σας οσο ποιο αντικειμενικα γινετε εχω οδηγησει τα παρακατω

    1.V-STROM 650
    2.KAWASAKI VERSUS
    3.HONDA TRANSALP 700
    4.και αυριο το GS 658(800cc)

    σας διαβαζω με προσοχη γιατι εκτος του οτι μου αρεσει ο τροπος που περνατε ιδιεες,,,,
    θα ηθελα την πειρα σας για την αγορα της επομενησ μηχανης μου συγκεκριμενα πραγματα

    γεωγραφικη περιοχη κρητη
    χωμα θα παω αλλα οχι για εντουροκαταστασεις,,απλα αν το βρω δεν θα κολλησω
    προιγουμενες μηχανες αρκετες απο διαφορους χωρους(εχουμε κανει και εμεις μ@λ@κειες)
    με ενδιαφερει πραγματικα η καθημερινη χρηση της δηλ.κατι μεταξυ παπι μηχανη και αυτο με τρομαζει λιγο γιατι εχω ακουσει οτι δεν ειναι χρηστηκο στην πολη(εμενα παντος δεν μου φανικε κατι δυσκολο οταν το οδηγησα)
    και οοολλλλλααα τα αλα που διαβασα οπος κοστος γενικα(χρησης αποκτησης)

    καθε αποψη δεκτη...ευχαριστω...

  2. #2
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Αν μένεις Κρήτη τότε ή Versys ή BMW.
    Τα άλλα 2 ξέχνα τα. Κρήτη είμαι & εγώ. Στη θέση σου & το Versys θα ξεχνούσα γιατί ρε μάστορα, είσαι Ελαφονήσι & θες να πας Παλιόχωρα. Θα κολλήσεις τώρα στα 12 χιλιόμετρα χωματόδρομο?
    Μπάλλο ( Γραμβούσα) δε θα θες να πας?
    Τράβα κάνε test ride το BMW & θα καταλάβεις.

  3. #3
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
    Αν μένεις Κρήτη τότε ή Versys ή BMW.
    Τα άλλα 2 ξέχνα τα. Κρήτη είμαι & εγώ. Στη θέση σου & το Versys θα ξεχνούσα γιατί ρε μάστορα, είσαι Ελαφονήσι & θες να πας Παλιόχωρα. Θα κολλήσεις τώρα στα 12 χιλιόμετρα χωματόδρομο?
    Μπάλλο ( Γραμβούσα) δε θα θες να πας?
    Τράβα κάνε test ride το BMW & θα καταλάβεις.
    Το καινουριο gs δε μου φερνει για περισσοτερο χωματινο απο τα αλλα

    Εχει οντως προβαδισμα?

  4. #4
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
    Το καινουριο gs δε μου φερνει για περισσοτερο χωματινο απο τα αλλα

    Εχει οντως προβαδισμα?
    Μετά από 4ήμερο test ride μπορώ να σου πω πως πάει πιο άνετα σε σχέση με τα υπόλοιπα.
    Χώρια την ελάχιστη κατανάλωση του (νομίζω δεν βρίσκεις άλλο μηχανάκι με 74 άλογα με τέτοια).
    Οδήγησε το & κρίνε

  5. #5
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
    Μετά από 4ήμερο test ride μπορώ να σου πω πως πάει πιο άνετα σε σχέση με τα υπόλοιπα.
    Χώρια την ελάχιστη κατανάλωση του (νομίζω δεν βρίσκεις άλλο μηχανάκι με 74 άλογα με τέτοια).
    Οδήγησε το & κρίνε
    Spot on

    Οταν μεγαλωσω και κινηθω προς ον-οφφ θα το εχω στο μυαλο

  6. #6
    -Πάω με το λεωφορείο- Το avatar του/της Road67
    Εγγραφή
    20/06/2008
    Μηνύματα
    1.398
    Κι εγω απο Κρητη ειμαι αν και δε μενω εκει με βαση τις εδαφολογικες συνθηκες, οδικο δικτυο αλλα και την καθημερινη χρηση εγω θα επαιρνα τη μπεμπα. Κατ' αρχην ειναι σαν τεραστιο παπι σε συμπεριφορα στην πολη, εχει καλη συμπεριφορα στους αερηδες [ενταξει δεν ειπαμε να πας και στο Ζακρο 5 το πρωι] και ειναι τιμιο μηχανακι απ' οσο πιστευω.
    Εγω θα σου προτεινα και κατι ακομα κι αν θες καντο ενα tr. Το tenere
    Η μηχανη ειναι τροπος ζωης. Το αποδεικνυει ο αερας που αναπνεω, η ανεξαρτησια μου, η αισθηση πως μ' ''ακουει''...

    Honda Tact 50 1988, Honda C72 6V 1988, Honda MTX50R 1989, Suzuki GZ Marauder 125 2000, Kymco Hipster 125 2001, Yamaha XV250S Virago 1998, Honda CB400SF NC36, Yamaha FZ6 FI Fazer 2006, Yamaha Xmax250/YPR 2006, Honda VFR 800 Vtec, και τώρα...............................
    ----------------------> τίποτα!!
    σαν το λαλάκα πάω με το λεωφορείο

  7. #7
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
    Κι εγω απο Κρητη ειμαι αν και δε μενω εκει με βαση τις εδαφολογικες συνθηκες, οδικο δικτυο αλλα και την καθημερινη χρηση εγω θα επαιρνα τη μπεμπα. Κατ' αρχην ειναι σαν τεραστιο παπι σε συμπεριφορα στην πολη, εχει καλη συμπεριφορα στους αερηδες [ενταξει δεν ειπαμε να πας και στο Ζακρο 5 το πρωι] και ειναι τιμιο μηχανακι απ' οσο πιστευω.
    Εγω θα σου προτεινα και κατι ακομα κι αν θες καντο ενα tr. Το tenere
    Δηλ/η το v strom 650 το ξεχναμε???το βλεπω ποιο κοντα λογο του οτι σκευτομαι και το κοστος,,,μετα ακουσα οτι μπορει και να αλλαξει μοντελο συντομα....οσον αφορα το tenere δεν το εχει κανεις ρεθυμνο και ουτε θα το φερουν λει!!!!! γουρουνακι στο σακι δηλ μια κατασταση!!!!το versys μου αρεσει αρκετα και εμεινα πολυ εφχαριστημενος απο το test αλλα χωμα δεν το πολυ βλεπω,,,μπερδεμα ρε φιλοι!!!

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    270
    Αρχικά δημιουργήθηκε από MHXANOFAGOS
    Δηλ/η το v strom 650 το ξεχναμε???το βλεπω ποιο κοντα λογο του οτι σκευτομαι και το κοστος,,,μετα ακουσα οτι μπορει και να αλλαξει μοντελο συντομα....οσον αφορα το tenere δεν το εχει κανεις ρεθυμνο και ουτε θα το φερουν λει!!!!! γουρουνακι στο σακι δηλ μια κατασταση!!!!το versys μου αρεσει αρκετα και εμεινα πολυ εφχαριστημενος απο το test αλλα χωμα δεν το πολυ βλεπω,,,μπερδεμα ρε φιλοι!!!
    Σαφώς το Στρομ είναι μακράν το πιο value for money μηχανάκι απο αυτά που αναφέρεις... για να μην πω όλης της αγοράς... Ε, τώρα αν αλλάξει το μοντέλο κατα το 2010 τι να κάνουμε όλα τα μηχανάκια κάποια στιγμη αλλάζουν... μ' αυτή τη λογική δεν θα αγοράσουμε ποτέ!
    To Versys προσωπικά δεν μου αρέσει...
    Τωρα όσον αφορά το Tenere θεωρώ οτι είναι super... Αν δεν είχα άλλο ένα μονοκύλινδρο (Domie) κατα 99% αυτό θα έπερνα (αντι για Strom). Τώρα για το οτι δεν θα το φέρουν στην Κρήτη... ε, δεν μου ακούγεται και τόσο σοβαρός ισχυρισμός αυτός... απλά θέλουν να σε κάνουν να πάρεις μηχανάκι που ήδη έχουν στοκ...

  9. #9
    Είχα οργώσει την Κρήτη όταν σπούδαζα εκεί με ένα XR250....
    Θα σου πρότεινα κάτι αντίστοιχο σε πιό πολλά κυβικά όμως γιατί σε μακρινές αποστάσεις σε εθνική ήταν λίγο κούραση.....
    Ας πούμε κανα XT ή κανένας κατιμάς (KTM) θα ήταν ό,τι πρέπει...

  10. #10
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Αν σου αρεσει το στριβειν, το Versys ειναι μονοδρομος, πραγματικα εκπληκτικο μηχανακι....και οκ, εναν χωματοδρομο θα τον παει μια χαρα, αρκει να μην εχεις απαιτησεις για γρηγορη οδηγηση (που ουτως η αλλως κανενα μηχανακι της κατηγοριας δεν προσφερει

  11. #11
    -Πάω με το λεωφορείο- Το avatar του/της Road67
    Εγγραφή
    20/06/2008
    Μηνύματα
    1.398
    Oταν πηγα για το fazer αρχικα καλοβλεπα το R6, αλλα εγω ανεβοκατεβαινω πεζοδρομια ολη την ωρα, κανω μεγαλα ταξιδια δικαβαλο, δεν ηταν για 'μενα ενα τετοιο μηχανακι. Ειναι ενα παραδειγμα για να σου πω οτι παιρνουμε οτι ικανοποιει ολες μας τις αναγκες. Δηλαδη και το Xmax ακομα το εχω χωσει σε βαρβατο χωματοδρομο αλλα ηταν κατ' αναγκη για μερικες εκατονταδες μετρα και μονο για μια φορα. Αν ομως εσυ μπαινεις διαρκως σε χωματοδρομο, το Versys εκει που το λατρευεις στο δρομο, δε θα το μισησεις μεν αλλα θα σε οδηγησει αυτοματα στη σκεψη της αγορα ενος μικροτερου εντουροειδους η ακομη και ημικαθαροαιμου. Εγω εχω 2 μηχανες και σε βεβαιω οτι δεν ειναι και οτι πιο συμφερον.Συμφωνω με το φιλο παραπανω που ειπε οτι ειναι δικαιολογιες πως δε θα φερουν το tenere στην Κρητη. Θελουν να σου πλασσαρουν κατι αλλο. Για 'μενα προκειται ν' αγορασεις ενα οχημα, να το παντρευτεις εστω για λιγο καιρο. Σκοπος ειναι να σε βολεψει. Το tenere κατα την αποψη μου ειναι αγριο θηλυκο στο χωμα, αλλα ειναι και πολιτισμενο. ΟΜΩΣ ειναι περισσοτερο μοναχικο οχημα, σε προδιαθετει να το πηγαινεις μονος σου. Το Versys ειναι πιο στυλιζαρισμενο. Το V-strom ειναι καλη επιλογη, σχετικα ευκολοδηγητο, αλλα σε προσωπικο επιπεδο αδιαφορο. Οσο κι αν θελω δε σου προτεινω το Tdm αφ' ενος γιατι ειναι περισσοτερα κυβικα κι αφ' ετερου γιατι δε νομιζω πως θα σ' αρεσει ιδιαιτερα στο χωμα.
    Η μηχανη ειναι τροπος ζωης. Το αποδεικνυει ο αερας που αναπνεω, η ανεξαρτησια μου, η αισθηση πως μ' ''ακουει''...

    Honda Tact 50 1988, Honda C72 6V 1988, Honda MTX50R 1989, Suzuki GZ Marauder 125 2000, Kymco Hipster 125 2001, Yamaha XV250S Virago 1998, Honda CB400SF NC36, Yamaha FZ6 FI Fazer 2006, Yamaha Xmax250/YPR 2006, Honda VFR 800 Vtec, και τώρα...............................
    ----------------------> τίποτα!!
    σαν το λαλάκα πάω με το λεωφορείο

  12. #12
    Ahmadinejad Το avatar του/της painterakis
    Εγγραφή
    24/06/2005
    Μηνύματα
    530
    Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
    Αν μένεις Κρήτη τότε ή Versys ή BMW.
    Τα άλλα 2 ξέχνα τα. Κρήτη είμαι & εγώ. Στη θέση σου & το Versys θα ξεχνούσα γιατί ρε μάστορα, είσαι Ελαφονήσι & θες να πας Παλιόχωρα. Θα κολλήσεις τώρα στα 12 χιλιόμετρα χωματόδρομο?
    Μπάλλο ( Γραμβούσα) δε θα θες να πας?
    Τράβα κάνε test ride το BMW & θα καταλάβεις.
    εχω το vstom 650, μενω κρητη και εχω παει παντου πανω σε αυτη.
    και απο ελαφονησι προς παλιοχωρα απο τον χωματοδρομο δικαβαλος με σακο πανω στη μπαγαζιερα εχω παει και στο μπαλλο εχω παει και στη πολη ειναι ανετο αλλα και στην εθνικη.
    το θεμα δεν ειναι που εχω παει αλλα οτι δε με προδωσε πουθενα.
    αν κανεις ταξιδια με διπλο και φορτωμενος ειναι οτι πρεπει το β-στομα,αν παλι εισαι μοναχος σου (ή εστω θελεις να βαζεις κανενα ... πιπινι πανω για καμια παραλια) παρε καλυτερα ενα μεγαλο παπακι (versus) ή αν εχεις τα φραγκα πας στο ποιο μεγαλο (800 gs)
    το transalp ουτε να το βλεπω δε θελω.(οψες το πρωι στα φαναρια του αγιου μεχρι το πρατηριο της εκο προς ηρακλειο πατησα ενα καινουργιο transalp,αυτος μονος,εγω διπλος.το καταχαρηκα)
    μανώλης - Honda CBF 600Si C-ABS

  13. #13
    Ηράκλειο, Κρήτη Το avatar του/της mikios400
    Εγγραφή
    09/06/2008
    Μηνύματα
    195
    Αρχικά δημιουργήθηκε από painterakis
    εχω το vstom 650, μενω κρητη και εχω παει παντου πανω σε αυτη.
    και απο ελαφονησι προς παλιοχωρα απο τον χωματοδρομο δικαβαλος με σακο πανω στη μπαγαζιερα εχω παει και στο μπαλλο εχω παει και στη πολη ειναι ανετο αλλα και στην εθνικη.
    το θεμα δεν ειναι που εχω παει αλλα οτι δε με προδωσε πουθενα.
    αν κανεις ταξιδια με διπλο και φορτωμενος ειναι οτι πρεπει το β-στομα,αν παλι εισαι μοναχος σου (ή εστω θελεις να βαζεις κανενα ... πιπινι πανω για καμια παραλια) παρε καλυτερα ενα μεγαλο παπακι (versus) ή αν εχεις τα φραγκα πας στο ποιο μεγαλο (800 gs)
    το transalp ουτε να το βλεπω δε θελω.(οψες το πρωι στα φαναρια του αγιου μεχρι το πρατηριο της εκο προς ηρακλειο πατησα ενα καινουργιο transalp,αυτος μονος,εγω διπλος.το καταχαρηκα)
    σωστός ο μπαίχτης!
    για τους ίδιους λόγους παίρνω κ γω βε-στρόμα κ έρχεται εντός των ημερών... (σε παραγγελία είναι)
    κ γω κοπέλι είμαι (μένω Κρήτη για όσους δεν τοπιασαν ), κάνω συχνά διπλός ταξιδάκια, και με νοιάζει το βάλιου φορ μάνει.

    Ρε παιδιά γιατί του χιμήξατε όλοι του παιδιού;;; λέει
    "το tenere δεν το εχει κανεις ρεθυμνο"
    δεν είπε πως δεν θαρθει στην Κρήτη... άντε, κακές γλώσσες! άντε γιατί το θέλει ένας φίλος κ μεχει πρήηηηηξει!!!!

  14. #14
    Αρχικά δημιουργήθηκε από painterakis
    το transalp ουτε να το βλεπω δε θελω.(οψες το πρωι στα φαναρια του αγιου μεχρι το πρατηριο της εκο προς ηρακλειο πατησα ενα καινουργιο transalp,αυτος μονος,εγω διπλος.το καταχαρηκα)

    Μεταξύ μας, εκκλησία έκλεβες... 20 αλογα παραπάνω έχεις, αν δεν τον παταγες έπρεπε ν' αλλάξεις μηχανάκι
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  15. #15
    -Πάω με το λεωφορείο- Το avatar του/της Road67
    Εγγραφή
    20/06/2008
    Μηνύματα
    1.398
    Δε λεει τιποτα οτι πατησες ενα transalp.
    α. Μπορει να το εστρωνε
    β. Ξερεις οτι με το συγκεκριμενο μηχανακι υπαρχουν κατοχοι που αργουν να ''κουμπωσουν'' και να βρουν τη δικη τους θεση οδηγησης
    γ. Τιποτα απο τα παραπανω, μπορει ο οδηγος να ηταν λαπας

    Για αποφυγη παραξηγησεων το transalp το θεωρω τελειως συντηρητικουρα και ποτε δε μου αρεσε.

    Αμα φερουν στην Κρητη σε ενοικιασεις το Tenere στειλτε μου πμ ν' ανεβω να το τσακισω σε μερικα μερη που εχω στο μυαλο μου :rotflmao:
    Η μηχανη ειναι τροπος ζωης. Το αποδεικνυει ο αερας που αναπνεω, η ανεξαρτησια μου, η αισθηση πως μ' ''ακουει''...

    Honda Tact 50 1988, Honda C72 6V 1988, Honda MTX50R 1989, Suzuki GZ Marauder 125 2000, Kymco Hipster 125 2001, Yamaha XV250S Virago 1998, Honda CB400SF NC36, Yamaha FZ6 FI Fazer 2006, Yamaha Xmax250/YPR 2006, Honda VFR 800 Vtec, και τώρα...............................
    ----------------------> τίποτα!!
    σαν το λαλάκα πάω με το λεωφορείο

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τι να αγοράσω Aprilia - Honda - Kawasaki - Suzuki - Yamaha ?
    από pavlaras1 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 55
    Τελευταίο μήνυμα: 17/04/2008, 13:27
  2. Τι να αγορασω ????
    από anco στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 01/07/2007, 19:53
  3. Help, Τι να αγορασω??
    από CyBeRseXX στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 11/08/2006, 13:42
  4. Τι μηχανάκι να αγοράσω?
    από rpas στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 12/06/2006, 08:40
  5. Τι να αγορασώ;
    από Maira στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 26/09/2005, 14:14

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF