Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 14 από 14

Θέμα: Carnaby 125...Λέει???

  1. #1

    Unhappy Carnaby 125...Λέει???

    Λοιπονενε....
    Λεω να κανω το βημα να παρω ενα scooter...
    Η χρηση για την οποια προοριζεται ειναι για μεσα στην πολη , αντε και κανα μπανακι το καλοκαιρακι.... ή σε καν'α νησακι.
    Σκοπος του να γλιτωσουμε καμια βενζινη....
    Αρα παμε στα 125..
    Εχει κανεις ιδεα για το καινουργιο Carnaby?
    Τι δουλειά έχω εγώ με τα 2τροχα??

  2. #2
    ναι ρε παιδια αληθεια λεει τιποτα; και σε σχεση με το το aprilia to soupercity..poio ειναι καλυτερο;
    NEVER DRIVE FASTER THAN YOUR GUARDIAN ANGEL CAN FLY!!!!!!

  3. #3
    Αρχικά δημιουργήθηκε από nikmak3
    ναι ρε παιδια αληθεια λεει τιποτα; και σε σχεση με το το aprilia to soupercity..poio ειναι καλυτερο;
    Δεν έχουν ιδιαίτερες διαφορές πέραν του σχεδιασμού. Το sportcity της aprilia (δηλ. piaggio) έχει λίγο πιο μικρό βάρος (6-8 κιλά) και είναι λίγο πιο φτηνό. Μοτερ έχουν το ίδιο.
    Μια διαφορά αποτελούν οι τροχοί (16΄του piaggio 15´του sportcity).

    Μάλλον το αισθητικό πρέπει να είναι το μονάδικό κριτήριο σας.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  4. #4
    Τωρα μολις γυρισα απο μαγαζι απριλια....μια αλλη διαφορα που ειδα εγω....ειναι οτι το sportcity den χωραει κατω απο την σελα full face κρανος!!Αλλα απο εμφανιση ειναι πολυ πιο ωραιο!Αληθεια ξερει κανεις τι λενε αυτα απο καταναλωση;ποσο τελικη εχουν και τα 2;βλαβες βγαζουν;

    Α ξεχασα και μια βασικη διαφορα το απριλια ειναι 300 ευρω πιο φτηνο
    NEVER DRIVE FASTER THAN YOUR GUARDIAN ANGEL CAN FLY!!!!!!

  5. #5
    Αρχικά δημιουργήθηκε από nikmak3
    Τωρα μολις γυρισα απο μαγαζι απριλια....μια αλλη διαφορα που ειδα εγω....ειναι οτι το sportcity den χωραει κατω απο την σελα full face κρανος!!Αλλα απο εμφανιση ειναι πολυ πιο ωραιο!Αληθεια ξερει κανεις τι λενε αυτα απο καταναλωση;ποσο τελικη εχουν και τα 2;βλαβες βγαζουν;

    Α ξεχασα και μια βασικη διαφορα το απριλια ειναι 300 ευρω πιο φτηνο
    Όντως δεν χωράει full face κράνος το sportcity. Δεν ξέρω για το carnaby, αλλά σχεδόν κανένα scooter με μεγάλες ρόδες (ίσως το ΤΜΑΧ) δεν χωράει full face.
    Προσωπικά έχω βάλει μια μικρή βαλίτσα και τον χώρο κάτω απ΄το κάθισμα τον έχω για αδιάδροχα, λουκέτα κλπ.
    Κατανάλωση στο δικό μου (έχω το 200 όμως) 4,0 λίτρα περίπου στα 100 χλμ, με τέρμα γκάζι. Βλάβες τσού και το ίδιο ισχύει και για το carnaby. Τα μοτέρ είναι ακριβώς ίδια, δλδ το παλιο μοτέρ του beverly.
    Εχω κάνει 12.500 χλμ. Φίλος μου όμως που έχει το ίδιο, λόγω δουλειάς έχει περάσει τα 50.000 χλμ σε 2 χρόνια. Η βλάβη που του έχει βγάλει είναι στα όργανα.
    Αλλάχτηκε μεσ΄την εγγύηση όμως και 2ον του έχει σπάσει το κεντρικό σταντ απ΄το ανέβα κατέβα.
    Τελική στο δικό μου (200 είπαμε) έχω δει σχεδόν 140 κοντέρ. Το 125 πρέπει να είναι γύρω στα 115 χλμ.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/01/2006
    Μηνύματα
    103
    ...οντως τα σκούτερ με μεγάλους τροχούς δεν φημίζονται και για το χώρο που έχουν κάτω απο τη σέλα.
    Τσέκαρε και μια εναλλακτική λύση :

    SYM HD 200 evo

    το έχω 1 χρόνο (13000 χλμ περίπου) και μόνο καλά λόγια έχω να πώ...


  7. #7
    Φιλε μου σε ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις σου....το μηχανακι δεν ειναι για εμενα αλλα το θελει ενασ φιλος και επειδη δεν ξερει απο μηχανες ειπα να ρωτησω εγω...


    το λοιπον στο carnaby sigoyra περνει ενα ful face kρανος το δοκιμασα σημερα σε ενα piagio center 2)afoy εχουν ακριβως το ιδιο μοτερ γιατι μου ειπανε στο μαγαζι της απριλια οτι θελει λαδια καθε 5000 κμ ενω gia to carnaby καθε 3000κμ <se piagio center>εχεις καμια απαντηση; η μηπως καποιος απο τους 2 δεν ηξερε;
    3)αφου εχεις το sportcity moy les να του πω να το παρει ανεπυφιλακτα;γιατι του λενε μερικοι αλλοι οτι για σκουτερ να δει μονο piagio και οτι η απριλια δεν ειναι τοσο καλη αντιπροσωπεια και οτι εαν θελησει να τ δωσει θα δυσκολευτει... μπλα μπλα.....εσυ τι λες;

    4)προσωπικα το βρισκω παρα πολυ ομορφο το sportcity kai me diafora πολυ πιο ωραια οργανα απο το σκουτερ της piagio


    5) συγνωμη εαν σε κουρασα
    NEVER DRIVE FASTER THAN YOUR GUARDIAN ANGEL CAN FLY!!!!!!

  8. #8
    Αρχικά δημιουργήθηκε από nikmak3
    το λοιπον στο carnaby sigoyra περνει ενα ful face kρανος το δοκιμασα σημερα σε ενα piagio center 2)afoy εχουν ακριβως το ιδιο μοτερ γιατι μου ειπανε στο μαγαζι της απριλια οτι θελει λαδια καθε 5000 κμ ενω gia to carnaby καθε 3000κμ <se piagio center>εχεις καμια απαντηση; η μηπως καποιος απο τους 2 δεν ηξερε;
    3)αφου εχεις το sportcity moy les να του πω να το παρει ανεπυφιλακτα;γιατι του λενε μερικοι αλλοι οτι για σκουτερ να δει μονο piagio και οτι η απριλια δεν ειναι τοσο καλη αντιπροσωπεια και οτι εαν θελησει να τ δωσει θα δυσκολευτει... μπλα μπλα.....εσυ τι λες;

    Δεν με κούρασες.
    Για την μεταπώληση, θα συμφωνήσω ότι ένα Piaggio φεύγει πιο εύκολα. Αν δεις τις πωλήσεις των scooter φαίνεται ξεκάθαρα. Εχε υπ΄όψη σου όμως ότι ΟΛΑ τα scooter χάνουν αρκετά στην μεταπώληση τους, ακόμα και αν είναι σε πολύ καλή κατάσταση. Υπολόγισε 1/3 της τιμής μείον σε ένα χρόνο. 2ον τα 125 δεν είναι και τόσο εμπορικά, όσο τα 250 και τα 200, απλά γιατί είναι ίδια μηχανάκια χωρίς άλογα. H κατάσταση της αντιπροσωπείας ήταν οικτρή, έχει αλλάξει πολύ τους τελευταίους 6 μήνες. (μετά την ενσωμάτωση στο δίκτυο της piaggio)
    Στο λέω σίγουρα γιατί έχω 2 aprilia.

    Κρατώντας μια επιφύλαξη επειδή είναι 125, στο δικό μου το 200άρι τα service και τα λάδια είναι στα 1.000 στα 6.000 και μετά καθε 6.000 χλμ. Προληπτικά θα μπορούσε κάποιος να αλλάζει λάδια πιο συχνά. Προσωπικά κάνω ότι μου λέει το manual.

    Δεν προτείνω τίποτα ανεπιφύλακτα. Λέω την εμπειρία μου απ΄την χρήση του συγκεκριμένου scooter, τι ξέρω για το scooter του φίλου μου και ότι έχω διαβάσει από κατόχους στο apriliabikers.

    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  9. #9
    Καλώς σας βρήκα φίλοι μου, μιας και είναι το πρώτο μου ποστ.
    Συγχαρητήρια για το ωραίο forum.
    Στο θέμα μας τώρα για να βοηθήσω λίγο τον φίλο chatsport
    Μιας και πριν ένα δίμηνο ήμουν και εγώ υποψήφιος αγοραστής του carnaby ή του sportcity.
    Τελικά κατέληξα στο πρώτο για τους έξεις δύο λόγους αν και μου άρεσε ποιο πολύ το sportcity.
    Ο πρώτος λόγος ήταν ότι όταν καθόμουν στο sportcity τα πόδια μου έβρισκαν στο τιμόνι όταν αυτό ήταν προς το τέρμα της διαδρομής του. Πράγμα που θα με δυσκόλευε στην εντός πόλης κίνηση. ( το ύψος μου είναι 1.80).
    Και ο δεύτερος ήταν ότι το carnaby ήταν τελείως φρέσκο μοντέλο και δεν είχε χρόνο στην αγορά όπως το aprilia.
    Από διαφορές έχουν ελάχιστες….μια από αυτές είναι ότι το carnaby είναι αρκετά ψιλότερο. Φαντάσου ότι όταν κάθομαι σωστά στην σέλα δεν πατάω καλά το πόδι κάτω ενώ στο aprilia ήταν πολύ ποιο εύκολο το σωστό πάτημα.
    Έχω το 200αρι και καίει περίπου 4 λίτρα ανά 100 χλμ.
    Όσο για το φουλ face κράνος δεν το χωρά με την καμία κάτω από την σέλα.
    Για ότι άλλο θέλεις εδώ είμαστε.

  10. #10
    Αρχικά δημιουργήθηκε από giannis147
    Ο πρώτος λόγος ήταν ότι όταν καθόμουν στο sportcity τα πόδια μου έβρισκαν στο τιμόνι όταν αυτό ήταν προς το τέρμα της διαδρομής του. Πράγμα που θα με δυσκόλευε στην εντός πόλης κίνηση. ( το ύψος μου είναι 1.80).
    Περίεργο.....
    Εγω είμαι 1.86 και δεν έχω πρόβλημα. Πάντως το τιμόνι δεν υπάρχει περίπτωση να πάει στα stop του εν κινήσει. Μόνο σε επιτόπου ελιγμούς που έχεις έτσι κι αλλιώς τα πόδια κάτω.

    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  11. #11
    Φίλε Byr0n τι να σου πω ίσως εγώ κάθομαι διαφορετικά (λίγο πιο μπροστά στην σέλα)
    αλλά δεν νομίζω..
    Εδώ στο ηράκλειο ο τύπος που έχει την αντιπροσωπία της piaggio έχει και της aprilia και έτσι τα καβάλησα και τα δύο και μάλιστα δίπλα δίπλα ώστε να μπορώ καλύτερα να επιλέξω ποιο πραγματικά κάλυπτε της ανάγκες μου.
    Πάντως καλύτερα ο φίλος που θα το επιλέξει να του κάνει πρώτα ενα test drive.

  12. #12
    Επειτα απο υπομονη και ψαξιμο...
    Αγορασα απο εναν γνωστο μου το sportcity με 14000χλμ μοντελο 9/05 και με 1300ευρά....
    εχω κανει μεχρι τωρα 1500χλμ και ειμαι αρκετα ικανοποιημενος....
    Και σε μεγαλες βολτουλες μια χαρα στεκεται.....
    Το μεγαλο σερβις το εχει κανει στα 12000χλμ οποτε τωρα ειμαι για λαδακια...
    Κατι αλλο εκτος απο λαδια-φιλτρακι μου προτεινεται να κοιταξω???
    Τι δουλειά έχω εγώ με τα 2τροχα??

  13. #13
    Τρέχω και δεν φτάνω... Το avatar του/της Nefos
    Εγγραφή
    26/06/2007
    Μηνύματα
    152
    Τα scooter έχουν ευαισθησία στον ιμάντα και στα ράουλα. Φαντάζομαι ότι λάστιχα, τακάκια, μπουζί τα έχεις τσεκάρει.
    Μη μου δείχνετε τα προβλήματα
    Δείξτε μου τις λύσεις

  14. #14
    -Πάω με το λεωφορείο- Το avatar του/της Road67
    Εγγραφή
    20/06/2008
    Μηνύματα
    1.398
    Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
    Όντως δεν χωράει full face κράνος το sportcity. Δεν ξέρω για το carnaby, αλλά σχεδόν κανένα scooter με μεγάλες ρόδες (ίσως το ΤΜΑΧ) δεν χωράει full face.
    Προσωπικά έχω βάλει μια μικρή βαλίτσα και τον χώρο κάτω απ΄το κάθισμα τον έχω για αδιάδροχα, λουκέτα κλπ.
    Κατανάλωση στο δικό μου (έχω το 200 όμως) 4,0 λίτρα περίπου στα 100 χλμ, με τέρμα γκάζι. Βλάβες τσού και το ίδιο ισχύει και για το carnaby. Τα μοτέρ είναι ακριβώς ίδια, δλδ το παλιο μοτέρ του beverly.
    Εχω κάνει 12.500 χλμ. Φίλος μου όμως που έχει το ίδιο, λόγω δουλειάς έχει περάσει τα 50.000 χλμ σε 2 χρόνια. Η βλάβη που του έχει βγάλει είναι στα όργανα.
    Αλλάχτηκε μεσ΄την εγγύηση όμως και 2ον του έχει σπάσει το κεντρικό σταντ απ΄το ανέβα κατέβα.
    Τελική στο δικό μου (200 είπαμε) έχω δει σχεδόν 140 κοντέρ. Το 125 πρέπει να είναι γύρω στα 115 χλμ.
    Στο Χmax χωρανε 2 κρανη
    Η μηχανη ειναι τροπος ζωης. Το αποδεικνυει ο αερας που αναπνεω, η ανεξαρτησια μου, η αισθηση πως μ' ''ακουει''...

    Honda Tact 50 1988, Honda C72 6V 1988, Honda MTX50R 1989, Suzuki GZ Marauder 125 2000, Kymco Hipster 125 2001, Yamaha XV250S Virago 1998, Honda CB400SF NC36, Yamaha FZ6 FI Fazer 2006, Yamaha Xmax250/YPR 2006, Honda VFR 800 Vtec, και τώρα...............................
    ----------------------> τίποτα!!
    σαν το λαλάκα πάω με το λεωφορείο

Παρόμοια θέματα

  1. Καθρέφτης από Piaggio carnaby 125 cc
    από jonhh στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 09/10/2011, 11:40
  2. Honda SH125i ή Piaggio Carnaby 125
    από gto234 στο forum Honda
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 14/08/2008, 23:25
  3. Fx 125
    από GIORGIO MORODER στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 26/10/2004, 13:56
  4. Βρήκαν, λέει, 10ο πλανήτη...
    από Electra στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 17/03/2004, 01:08

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF