Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 28

Θέμα: Αλλαγή μπαταρίας σε μοτό....

  1. #1

    Αλλαγή μπαταρίας σε μοτό....

    Καλησπέρα,

    Έχω κάνα εξάμηνο τώρα που ταλαιπωρούμαι με τη μανιβέλα να βάλω μπρος το μοτόρι μου (ΤΤR 250 του 2002) μιας και η μπαταρία της έχει ψοφήσει....

    Γνωρίζοντας ότι θα κοστίσει ακριβά η όλη φάση, άρχισα και το ψάχνω λιγάκι.

    Συγκεκριμένα, η μαμίσια μπαταρία είναι της GS η GT7B-4 και κάνει από τιμή καταλόγου της YAMAHA 70+ΦΠΑ. Μετά από λίγο ψάξιμο στο internet και μερικά τηλέφωνα σε μπαταριάδες στην Αθήνα, είδα ότι υπάρχουν εναλλακτικές λύσεις από αμφιβόλου εναλλακτικές μάρκες και αξιοπιστίας. Δύο μπαταριάδες μου προτείνανε μία μάρκας AERO και ένας άλλος μία μάρκας GK. Όλες αυτές παίζουν στην ίδια τιμή 49-50 ευρώ και θεωρητικά είναι πανομοιότυπες της μαμίσιας (κλειστού τύπου, ίδιες διαστάσεις).

    Κάθομαι λίγο όμως και το ψάχνω στο διαδίκτυο και βρίσκω μια πολύ καλή λύση ΚΑΙ για μένα στην Ελλάδα. Με λίγα λόγια, υπάρχουν μπαταρίες για UPS σε αντίστοιχα Volts, Ah και διαστάσεις σύμφωνα με τις προδιαγραφές της μηχανής. Το κόστος αυτών γύρω στα 20 ευρώ. Το μόνο μειονέκτημα είναι ότι οι πόλοι ( + -) δεν "βγαίνουν" σωστά, κάτι που με ένα καλωδιάκι κ λίγη κόληση δεν θα είναι πρόβλημα.

    Τι λέτε? Υπάρχει κάνας άλλος που το έχει ψάξει λίγο το θέμα? Κάνας ηλεκτρολόγος καμία ένσταση?

    Τεχνικά χαρακτηριστικά μαμίσιας μπαταρίας:
    - Κατασκευαστής GS
    - Type GT7B-4
    - 12V, 6.5 Ah
    - sealed battery
    - 151x66x94
    - 2.7 kg
    - Τιμή 82.5 ευρώ τελική

    Τεχνικά χαρακτηριστικά εναλλακτικής μπαταρίας:
    - Κατασκευαστής CSB
    - Type GP 1272
    - 12V, 7.2 Ah
    - Sealed battery
    - 151x65x94
    - 2.4 kg
    - Τιμή 19.5 ευρώ τελική

    Και το link στην Ελλάδα http://www.batteries.gr/product_info...09b21016bb8606

    και τα specs
    http://www.csb-battery.com/english/0...p?fid=5&pid=11

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.834
    Για να αρχίσει σωστά μια διαμάχη χρειάζεται και ο καταλληλος όγκος δεδομένων
    http://www.csb-battery.co.uk/catalog/GP/gp_1272.pdf

  3. #3
    και γ@μω τα μελη Το avatar του/της xampos
    Εγγραφή
    11/03/2007
    Μηνύματα
    1.734
    gk φιλε εγω ξερω οτι ειναι η πιο μαπα, με ενα 20 αρικο επερνα

  4. #4
    Μπαταρία GS είχα στο πρώτο μου μηχανάκι, ένα NS 125 και μου κράτησε ούτε εγώ δεν θυμάμαι πόσα χρόνια...
    Τώρα για το άλλο το... φθηνιάρικο δημιούργημα θα σου πρότεινα να το αποφύγεις.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.834
    Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
    Μπαταρία GS είχα στο πρώτο μου μηχανάκι, ένα NS 125 και μου κράτησε ούτε εγώ δεν θυμάμαι πόσα χρόνια...
    Τώρα για το άλλο το... φθηνιάρικο δημιούργημα θα σου πρότεινα να το αποφύγεις.

    Είναι όμως φτηνιάρικο αυτό, ή πληρώνεις για την μπαταρία της μοτό τιμή τουλάχιστον 4πλάσια απο την πραγματική αξία της?

  6. #6
    Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
    Είναι όμως φτηνιάρικο αυτό, ή πληρώνεις για την μπαταρία της μοτό τιμή τουλάχιστον 4πλάσια απο την πραγματική αξία της?
    Ένα είναι το σίγουρο πάντως :
    ότι πληρώνεις παίρνεις κι αν όχι πάντα, σίγουρα στις περισσότερες των περιπτώσεων.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostakisK
    Εγγραφή
    26/05/2006
    Μηνύματα
    137

    Re: Αλλαγή μπαταρίας σε μοτό....

    [i]

    Τεχνικά χαρακτηριστικά μαμίσιας μπαταρίας:
    - Κατασκευαστής GS
    - Type GT7B-4
    - 12V, 6.5 Ah
    - sealed battery
    - 151x66x94
    - 2.7 kg
    - Τιμή 82.5 ευρώ τελική

    Τεχνικά χαρακτηριστικά εναλλακτικής μπαταρίας:
    - Κατασκευαστής CSB
    - Type GP 1272
    - 12V, 7.2 Ah
    - Sealed battery
    - 151x65x94
    - 2.4 kg
    - Τιμή 19.5 ευρώ τελική

    Και το link στην Ελλάδα http://www.batteries.gr/product_info...09b21016bb8606

    και τα specs
    http://www.csb-battery.com/english/0...p?fid=5&pid=11 [/B]


    Φίλε , μερικά απο τα χαρακτηριστικά των δύο μπαταριών ( μοτοσυκλετιστική και μπαταρία για UPS ) που ανέφερες είναι όντως ιδια. Αλλά υπάρχουν και άλλα χαρακτηριστικά μιάς μπαταρίας , όπως :

    1 . Θερμοκρασία λειτουργίας. Η μπαταρία του UPS είναι για λειτουργία σε θερμοκρασία δωματίου ενώ η μοτοσυκλετιστική δουλεύει σε μεγαλύτερο εύρος θερμοκρασίας ( 0 η και παρακάτω το χειμώνα , 40 το καλοκαίρι ) Πως συμπεριφέρεται άραγε η μπαταρία του UPS σε τέτοιες μεταβολές ? Βάσει των προδιαγραφών της τα καταφέρνει , αλλά δεν έβγαλα ποτέ το UPS στο μπαλκόνι με -5 για να δω πως συμπεριφέρεται !

    2 . Ολες οι μπαταρίες εχουν πάνω τους η στο manual τους τρία γράμματα , CCM η CEA ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων και δίπλα μια τιμή σε Amper. Αυτή η τιμή μας λέει πόσα amper μπορεί να δώσει η μπαταρία σε θερμοκρασία 0 βαθμούς ( είναι καλό να είναι όσο το δυνατόν μεγαλύτερη για να γυρίζει εύκολα η μίζα τα κρύα χειμωνιάτικα πρωινά ).

    3 . Βλέποντας τη φωτογραφία της UPS μπαταρίας , το τσουτσουνάκι !!! που λέγεται πόλος είναι μάλλον πάρα πολύ λεπτό για τα ρεύματα της μοτοσυκλέτας ( ακόμα και για την κανονική λειτουργία και όχι για την φάση της εκκινησης που οι απαιτήσεις σε ρεύμα είναι τεράστιες ) Βάβαια λέει οτι μπορεί να δώσει 100 Α για 5 δευτέρόλεπτα...... Χμμμμμμ....

    4. Γιά να δεις τις απαιτήσεις της μοτοσυκλετας σου σε ρεύμα , κοίτα την γενική σου ασφάλεια . Στο δικό μου μηχανάκι είναι 30 Amper. Αρα μπορώ να τραβάω συνεχώς 20-25 Amper ( τα άλλα 5 τα αφήνω σαν περιθώριο ασφαλείας !!!! ) Η μπαταρία που θέλεις το αντέχει αυτό η θα λειώσει - καεί - ανατιναχτεί ?

    5 . Το κύκλωμα φόρτισης της μοτοσυκλέτας είναι συμβατό με την φόρτιση μπαταρίας UPS ?


    ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ : ΜΗΝ το κάνεις !!!! . Τα "ρεύματα" είναι επικίνδυνα πράγματα !!! Βάλε μπαταρία ενδεδειγμένου τύπου ( μοτοσυκλετιστική ) έστω και φθηνότερη. Το πολύ πολύ να σου χαλάσει νωρίτερα .Αυτή είναι η γνώμη μου - Δεν είμαι μηχανικός ούτε αλάθητος. Κώστας.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sakisvolos
    Εγγραφή
    08/07/2007
    Μηνύματα
    879

    Re: Αλλαγή μπαταρίας σε μοτό....

    Αρχικά δημιουργήθηκε από billakosthegr
    Καλησπέρα,

    Έχω κάνα εξάμηνο τώρα που ταλαιπωρούμαι με τη μανιβέλα να βάλω μπρος το μοτόρι μου (ΤΤR 250 του 2002) μιας και η μπαταρία της έχει ψοφήσει....

    Γνωρίζοντας ότι θα κοστίσει ακριβά η όλη φάση, άρχισα και το ψάχνω λιγάκι.

    Συγκεκριμένα, η μαμίσια μπαταρία είναι της GS η GT7B-4 και κάνει από τιμή καταλόγου της YAMAHA 70+ΦΠΑ. Μετά από λίγο ψάξιμο στο internet και μερικά τηλέφωνα σε μπαταριάδες στην Αθήνα, είδα ότι υπάρχουν εναλλακτικές λύσεις από αμφιβόλου εναλλακτικές μάρκες και αξιοπιστίας. Δύο μπαταριάδες μου προτείνανε μία μάρκας AERO και ένας άλλος μία μάρκας GK. Όλες αυτές παίζουν στην ίδια τιμή 49-50 ευρώ και θεωρητικά είναι πανομοιότυπες της μαμίσιας (κλειστού τύπου, ίδιες διαστάσεις).

    Κάθομαι λίγο όμως και το ψάχνω στο διαδίκτυο και βρίσκω μια πολύ καλή λύση ΚΑΙ για μένα στην Ελλάδα. Με λίγα λόγια, υπάρχουν μπαταρίες για UPS σε αντίστοιχα Volts, Ah και διαστάσεις σύμφωνα με τις προδιαγραφές της μηχανής. Το κόστος αυτών γύρω στα 20 ευρώ. Το μόνο μειονέκτημα είναι ότι οι πόλοι ( + -) δεν "βγαίνουν" σωστά, κάτι που με ένα καλωδιάκι κ λίγη κόληση δεν θα είναι πρόβλημα.

    Τι λέτε? Υπάρχει κάνας άλλος που το έχει ψάξει λίγο το θέμα? Κάνας ηλεκτρολόγος καμία ένσταση?

    Τεχνικά χαρακτηριστικά μαμίσιας μπαταρίας:
    - Κατασκευαστής GS
    - Type GT7B-4
    - 12V, 6.5 Ah
    - sealed battery
    - 151x66x94
    - 2.7 kg
    - Τιμή 82.5 ευρώ τελική

    Τεχνικά χαρακτηριστικά εναλλακτικής μπαταρίας:
    - Κατασκευαστής CSB
    - Type GP 1272
    - 12V, 7.2 Ah
    - Sealed battery
    - 151x65x94
    - 2.4 kg
    - Τιμή 19.5 ευρώ τελική

    Και το link στην Ελλάδα http://www.batteries.gr/product_info...09b21016bb8606

    και τα specs
    http://www.csb-battery.com/english/0...p?fid=5&pid=11
    Καλησπέρα!

    Η μπαταρία που θέλεις να χρησιμοποιήσεις από UPS απλά να το ξεχάσεις!
    Σε καμιά περίπτωση η μπαταρία που προορίζετε για ένα UPS τύπου SLA ΔΕΝ μπορεί να φορτιστεί ''βίαια'' όπως θα συμβεί
    αν τοποθετηθεί πάνω σε μια μοτοσυκλέτα!
    Ο λόγος είναι ότι οι μπαταρίες για UPS φορτίζονται αργά και με μικρό ρεύμα και μόνο! Κάτι που δεν είναι εφικτό να συμβεί σε μια μοτοσυκλέτα
    μιας και μόλις πάρει μπροστά ο ανορθωτής θα σταθεροποιήσει την τάση στα 14V χωρίς κανένα άλλο
    έλεγχο στο ρεύμα το οποίο θα πάει στην μπαταρία και θα είναι πολύ μεγαλύτερο από αυτό που πρέπει
    για τη σωστή φόρτιση της !

    Αν βάλεις μπαταρία βάλε αυτή που πρέπει!

    Υ.Γ. Μη φανταστείς ότι η μπαταρία του UPS θα μπορέσει να ''σηκώσει'' το ρεύμα (Α) που θα χρειάζεται η μίζα σου για να ξεκινήσει!

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.834
    Πάντως αυτή η μπαταρία έχει μέγιστο ρεύμα εκφόρτισης 100Α ή 130Α για 5 sec, και μέγιστο ρεύμα φόρτισης 2,16Α, αν αυτό βοηθάει πουθενά.

  10. #10
    Ευχαριστώ ρε παιδιά για τις απαντήσεις σας αλλά...

    εγώ θα το δοκιμάσω. Το πολύ πολύ να πετάξω 20 ευρώ. Στο κάτω κάτω κάτι αντίστοιχο προτείνει και ένας άλλος τύπος για την ίδια μηχανή στο www.ttr250.com.

    Η μηχανή μου ηλεκρολογικά είναι ότι πιο απλό υπάρχει. Το μόνο σταθερό ρεύμα που τραβάει είναι για τα φώτα και για την μίζα όταν είναι να πάρει μπροστά. Αν βοηθάει η ασφάλεια που έχει ο κατασκευαστής δίπλα ακριβώς από τη μπαταρία είναι 15Α.

    Οπότε οι ενδιασμοί μου είναι βασικά δύο:
    - Αν θα μπορέσει να δώσει την αρχική τάση για να πάρει μπρος η μηχανή.
    - Αν αντέχει σε θερμοκρασίες και πόσο χρόνο ζωής θα έχει (που εξαρτάται αν μπορεί να φορτίζεται σωστά).

    Για το 2ο μίλησα ήδη με τεχνικό στο Δήσιο (δεν του είπα βέβαια γιατί τη θέλω την μπαταρία, απλά ότι θα έχω το UPS σε εξωτερικό χώρο), και μου είπε ότι η μπαταρία "αντέχει" από -5 μέχρι 40-50 βαθμούς κελσίου. Η θέση της μπαταρίας είναι κάτω από τη σέλα, πίσω από ενά πλαϊνό προστατευτικό, μέσα σε ένα πλαστικό πλαίσιο που στην κάτω του πλευρά είναι καλυμμένο με μονωτικό υλικό (κάτι σαν αλουμινόχαρτο).

    Εγώ πάντως επιμένω ότι τα υγρά εντός της μπαταρίας είναι κοινά για αυτού του τύπου τις μπαταρίες. Έχουν τον ίδιο αριθμό κυψελών κ δίνουν την ίδια τάση. Τι μπορεί να διαφέρει;
    Αν και πάλι φοβάστε για την θερμοκρασία, τη τυλίγω και με ένα μονωτικό υλικό όλη τη μπαταρία και είμαι κυριλέ.

    Αυτά! Περιμένω απαντήσεις....

    ΥΓ: Στο κάτω κάτω μηχανικός (μεταλλειολόγος) είμαι και μου αρέσει να πειραματίζομαι. Όλα τα αντιμετωπίζουμε με φόβο και δεν πρέπει, δεν είμαστε και τόσο χαζοί. Απλά το μόνο που φοβάμαι είναι μην κάνει κάνα μπουμ η μπαταρία (χεχε), κατά τα άλλα μανιβέλα έχω οπότε δεν πρόκειται να μείνω ποτέ.

  11. #11
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659

    Καλά ρε σεις ...

    Δεν υπάρχει ούτε ένας σώφρων άνθρωπΑς να πει στον φίλο (μεταλλειολόγο) μηχανικό ότι τα πλέγματα των μπαταριών για ΔΕΝ είναι κατασκευασμένα για να αντέχουν στους κραδασμούς ...???



    Κοινώς, άλλο το "stationary battery" και άλλο το "vechicle battery" !!!
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.834
    GP 1272 is a general purpose battery

  13. #13
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
    GP 1272 is a general purpose battery
    Wow dear ...!!! :hypnotize
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της banditgr
    Εγγραφή
    30/05/2002
    Μηνύματα
    963
    den a3izei ton kopo....ego eixa valei yuasa se cbr 600 me 30e....apo gnosto antalaktikadiko sto keratsini.
    Το κρεβάτι είναι το πιο επικίνδυνο μέρος του κόσμου.
    Ενενήντα τοις εκατό των ανθρώπων πεθαίνουν εκεί.

  15. #15
    Αρχικά δημιουργήθηκε από banditgr
    den a3izei ton kopo....ego eixa valei yuasa se cbr 600 me 30e....apo gnosto antalaktikadiko sto keratsini.

    Και??

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Προβλημα σε αλλαγη μπαταριας σε 600 f
    από STOYBI στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 10/06/2008, 10:22
  2. Αλλαγή ελαστικών σε cbf600s
    από startengine στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 28/12/2005, 13:32
  3. ΑΛΛΑΓΗ ΤΙΜΟΝΙΟΥ ΣΕ Tdm 900
    από georgemav στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 27/11/2005, 00:49
  4. Αεροσακος σε μοτο
    από el_hymador στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2005, 16:04
  5. Αλλαγη λαδιων σε Pc (piii)
    από sonic22 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 27/08/2005, 00:42

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF