Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 60

Θέμα: Transalp , KLE500 ή Freewind ;

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2008
    Μηνύματα
    10

    Transalp , KLE500 ή Freewind ;

    Γεια χαρά σε όλους
    Νέος και στο φόρουμ αλλά και στις μηχανές ( μεγάλου κυβισμού ) .
    Το ερώτημα και η βοήθεια που θέλω είναι σχετικά απλή ( για τους έμπειρους ) :
    KLE500 μοντέλου του 2003 περίπου , στα 3000ευρώ περίπου
    Freewind 2002-2003 στα 2500 ευρώ περίπου
    Ή Transalp 650 2001-2002 στα 3500 + περίπου
    Αυτά είναι τα 3 που έχω στο μυαλό μου . Εκτός αν προτείνει κάποιος κάτι άλλο επιπλέον .
    Μιλάμε για οδήγηση κυρίως μέσα στην πόλη και κάποιες φορές θάλασσα - απόσταση Θεσσαλονίκης -Χαλκιδικής ας πούμε .
    Υ.Γ.: Οι περισσότεροι που ρωτάω μου λένε να πάρω transalp για να ξεμπερδεύω μια και καλή . Θα δώσεις 1000 ευρώ παραπάνω σίγουρα βέβαια , αλλά δεν θα ασχοληθείς παραπάνω . Στην αρχή κοιτούσα f650 αλλά μου όλοι οι μηχανικοί μου λένε μακρυά κι αγαπημένα .
    Τα έχω οδηγήσει και τα 3 . Είμαι ψηλός , μου φάνηκαν εύκολα με πρώτο το kle .

  2. #2
    ninjaki the dragon Το avatar του/της EVI
    Εγγραφή
    02/02/2006
    Μηνύματα
    2.504
    i am ninja you can't see me
    Revvin' up your engine ,Listen to her howlin' roar , Metal under tension ,Beggin' you to touch and go , Ride into the Danger Zone

  3. #3
    Κομμένο μέλος Το avatar του/της dimokritos
    Εγγραφή
    18/05/2007
    Μηνύματα
    305
    transalp

    με το κλε θα βαρεθείς μέχρι να πας χαλκιδική, όχι ότι είναι και σοβαρή απόσταση δηλαδή αλλά λεμε...
    Βάλτο καλά στο κεφάλι σου.

  4. #4
    Μεταξυ Τρανσαλπ και Freewind οι επιλογές

    Στα + του Τρανσαλπ τα παραπάνω άλογα και ο κυλινδρος, άρα και η μεγαλύτερη άνεση σε ταξιδι

    Στα + του freewind η ευκολια του

    Αυτά
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2008
    Μηνύματα
    10
    EVI τα έχω δει όλα αυτά απλά ίσως να ήθελα μια πιο "ιδιαίτερη" εκτίμηση ανάμεσα στα συγκεκριμένα .
    dimokritos για ένα KLE του 2005 με το τελευταίο facelift που είναι πανέμορφο , τι θα έλεγες ; Σχεδόν στα ίδια χρήματα με το transalp ίσως και λιγότερα .
    Η αλήθεια είναι ότι όλοι για transalp μιλάνε !!

  6. #6
    Καλώς ήρθες φίλε!!!

    Για αυτά που ζητάς βλέπω το Transalp να σου ταιριάζει περισσότερο...

    Ρίξε και μια ματιά στο ΧΤ660 γιατί στην κίνηση είναι άψογο και κάνει και για ταξιδάκια.

    Βγαίνει πιο ακριβό όμως...

    Μετά την ετήσια 2008, γνωστός στην πιάτσα και ως "Το σαλιγκάρι που έτυχε σε άλλους..."

    XR
    XTR
    XJR

    There are old pilots and there are bold pilots, but there are no old bold pilots.

  7. #7
    Ξέχασα να προθέσω ότι όποια και να πάρεις πρέπει να της δείξεις σεβασμό γιατί τα άλογα που βγάζουν αυτές οι μηχανές μπορεί να είναι "λίγα" σχετικά με τα θηρία που κυκλοφορούν, αλλά αυτό δεν τις κάνει λιγότερο επικίνδυνες..

    Εννοείται ότι έχεις αγοράσει ήδη ΚΡΑΝΟΣ, μπουφανάκι, γάντια, μποτάκια..

    Μετά την ετήσια 2008, γνωστός στην πιάτσα και ως "Το σαλιγκάρι που έτυχε σε άλλους..."

    XR
    XTR
    XJR

    There are old pilots and there are bold pilots, but there are no old bold pilots.

  8. #8
    Κομμένο μέλος Το avatar του/της dimokritos
    Εγγραφή
    18/05/2007
    Μηνύματα
    305
    το τελευταίο κλε μπορεί να είναι όμορφο αλλα μέχρι εκεί. είναι ακριβώς το ίδιο με τα προηγούμενα. σίγουρα είναι και παμφτηνο στην συντήρησή του και σκυλί κανονικό. όσο για την πόλη δε, απο παπί πιο ευκολο είναι (καλά, υπερβάλλω ). αλλά θα σε κουράσει στις λίγο μεγαλύτερες διαδρομές. όχι οτι δεν πάει αλλά όχιο τόσο άνετα όσο το ΤΑ
    Βάλτο καλά στο κεφάλι σου.

  9. #9
    -Πάω με το λεωφορείο- Το avatar του/της Road67
    Εγγραφή
    20/06/2008
    Μηνύματα
    1.398

    Re: Transalp , KLE500 ή Freewind ;

    Αρχικά δημιουργήθηκε από agalmata
    Γεια χαρά σε όλους
    Νέος και στις μηχανές ( μεγάλου κυβισμού ) .
    Ok. Και η κοινοτυπη ερωτηση. Τι οδηγουσες πριν;

    Απο τα τρια ειδικα, προτεινω το freewind ειναι το λιγοτερο ξενερωτο. Απο 'κει και περα γιατι να μη ριξεις μια ματια και σε Tdm 850 η ενα απο τα πρωτα 900; Η κανενα Πηγασο;
    Η μηχανη ειναι τροπος ζωης. Το αποδεικνυει ο αερας που αναπνεω, η ανεξαρτησια μου, η αισθηση πως μ' ''ακουει''...

    Honda Tact 50 1988, Honda C72 6V 1988, Honda MTX50R 1989, Suzuki GZ Marauder 125 2000, Kymco Hipster 125 2001, Yamaha XV250S Virago 1998, Honda CB400SF NC36, Yamaha FZ6 FI Fazer 2006, Yamaha Xmax250/YPR 2006, Honda VFR 800 Vtec, και τώρα...............................
    ----------------------> τίποτα!!
    σαν το λαλάκα πάω με το λεωφορείο

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2008
    Μηνύματα
    10

    Re: Re: Transalp , KLE500 ή Freewind ;

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
    Ok. Και η κοινοτυπη ερωτηση. Τι οδηγουσες πριν;

    Απο τα τρια ειδικα, προτεινω το freewind ειναι το λιγοτερο ξενερωτο. Απο 'κει και περα γιατι να μη ριξεις μια ματια και σε Tdm 850 η ενα απο τα πρωτα 900; Η κανενα Πηγασο;

    scooter και παπάκι . Το δίπλωμα το έχω χρόνια αλλά δεν έτυχε να πάρω μεγαλύτερη μηχανή λόγω τρέλας με τα αυτοκίνητα .
    Για πηγασο δεν ακούω πολύ καλά λόγια για να πω την αλήθεια . Δηλαδή λίγο καλύτερα σε σχέση με το f650 . TDM το έχω στο μυαλό μου αλλά δεν νομίζω ότι είναι value for money . Δηλαδή να δώσεις 3500 για να πάρεις ένα 10ετίας . Θεωρώ ότι έχω καλύτερες επιλογές .

    Υ.Γ: Μεγάλη μου αδυναμία είναι το fz6 naked αλλά ξέρω ότι δεν θα με βολέψει . Όπως και το gsr600 .

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2006
    Μηνύματα
    16
    βρεθηκα στο ιδιο διλημα πριν δυο χρονια και προτιμησα να παρω KLE καινουριο. δεν ειναι κακο μηχανακι το KLE αλλα νομιζω οτι ειναι καλυτερα να κανεις μια θυσια στο οικονομικο και να παρεις κατι πιο ποιοτικο( ταπεινη προσωπικη αποψη παντα )

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/12/2002
    Μηνύματα
    19
    Ειχα KLE...(φαινεται αλλωστε και απο το nick μου)...δυομισι χρονια..
    Καβαλησα και Transalp600 για δυομισι...μηνες.

    Και μαλιστα τα κυκλοφορισα ακριβως στους ιδιους δρομους που θες να τα κυκλοφορισεις και συ.
    Θεσ/νικη-Χαλκιδικη δυο φορες το μηνα για πολυ καιρο(οσο σχεδον τα ειχα).

    Το KLE εχει αρκετους κραδασμους και κουραζει.....
    Εχει "δυσκολη" σελα....
    Τρως ¨ξυλο" απο τον αερα λιγο λιγοτερο απο ενα γυμνο....
    Με μπαγκαζιερα πισω, μετα τα 120 πας "βαρκα-γυαλο"......
    Αλλα(προσωπικη αποψη)και μονο που καθεσαι πανω του, σε προδιαθετει να του πιεις το αιμα,σε αντιθεση με το Transalp που ειναι πολυ ουδετερο σε αυτον τον τομεα....
    Επισης ειναι πιο μαζεμενο σε διαστασεις και ειναι ευκολοτερο στην πολη....

    Το Transalp απο την αλλη πλευρα ειναι πολυ πιο ανετο και σε χωρο και σε προστασια απο τον αερα...
    Πιο δυνατο βεβαιως(λογω κυβισμου).....
    Αλλα και πιο βενζινοβορο...

    Αν δεν ησουν ποτε εστω και λιγο καγκουρας :smilea: αλλα παντα προτιμουσες ανεση και χαλαρωτητα...το Trans θα ειναι η καλυτερη επιλογη σου.

    Αν ομως που και που ξυπνα το θηριο μεσα σου...το KLE αρμοζει στην περισταση...γιατι το Honda ειναι κινουμενη πολυθρονα και θα σε ξενερωσει(αν ξυπνησει το θηριο ειπαμε, ετσι;; )
    Ασχετα με το οτι το KLE ειναι πιο αδυναμο... νομιζεις οτι εχει περισσοτερο σπιρταδα....και σε φτιαχνει...


    Οσο για το Suzuki.....μονοκυλινδρο;;;; Δεν παιρνεις καλυτερα(οπως ειπε και καποιος πιο πανω) ενα XT;;;
    Δεν χρειάζεται να είσαι τρελός για να συνεννοηθείς μαζι μου.... αλλά βοηθάει.!!!!

  13. #13
    Κομμένο μέλος Το avatar του/της dimokritos
    Εγγραφή
    18/05/2007
    Μηνύματα
    305
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gpan
    βρεθηκα στο ιδιο διλημα πριν δυο χρονια και προτιμησα να παρω KLE καινουριο. δεν ειναι κακο μηχανακι το KLE αλλα νομιζω οτι ειναι καλυτερα να κανεις μια θυσια στο οικονομικο και να παρεις κατι πιο ποιοτικο( ταπεινη προσωπικη αποψη παντα )
    δε νομίζω ότι το κλε δεν είναι ποιοτικό. μια χαρά μηχανάκι είναι. το βασικό πρόβλημα που αντιμετώπηζα εγώ ήταν στο θεμα της ταχύτητας. μετά τα 120 δεν το εμπιστευόμουν το μηχανάκι. ούτε να φρενάρει αν χρειαζόταν, ούτε να αποφύγω κάτι αν έβρισκα στο δρόμο.. το μόνο που μου λείπει απο το κλε ήταν οι αναρτήσεις του.

    όπως και να το κάνουμε το ΤΑ είναι μερικά κλικ παραπάνω. και σε ταξίδι θα είναι πολύ πιο ξεκούραστο.
    Βάλτο καλά στο κεφάλι σου.

  14. #14
    -Πάω με το λεωφορείο- Το avatar του/της Road67
    Εγγραφή
    20/06/2008
    Μηνύματα
    1.398
    To fazer δεν εχει καμια σχεση με τα μηχανακια που αναφερεις κι εμενα με βολευει πολυ.

    Θ' αποτολμησω παρολ' αυτα να προτεινω ενα μηχανακι πολυ ξεκουραστο, αξιοπιστο αν και προσωπικα δεν το συμπαθω ιδιαιτερα CBF 1000
    Η μηχανη ειναι τροπος ζωης. Το αποδεικνυει ο αερας που αναπνεω, η ανεξαρτησια μου, η αισθηση πως μ' ''ακουει''...

    Honda Tact 50 1988, Honda C72 6V 1988, Honda MTX50R 1989, Suzuki GZ Marauder 125 2000, Kymco Hipster 125 2001, Yamaha XV250S Virago 1998, Honda CB400SF NC36, Yamaha FZ6 FI Fazer 2006, Yamaha Xmax250/YPR 2006, Honda VFR 800 Vtec, και τώρα...............................
    ----------------------> τίποτα!!
    σαν το λαλάκα πάω με το λεωφορείο

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2008
    Μηνύματα
    10
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
    To fazer δεν εχει καμια σχεση με τα μηχανακια που αναφερεις κι εμενα με βολευει πολυ.

    Θ' αποτολμησω παρολ' αυτα να προτεινω ενα μηχανακι πολυ ξεκουραστο, αξιοπιστο αν και προσωπικα δεν το συμπαθω ιδιαιτερα CBF 1000
    Νομίζω ξεφεύγουμε και στα κυβικά και στα χρήματα . Για το fz6 το γυμνό αν και δεν έχει σχέση με τα υπόλοιπα , το ανέφερα σαν ποια μου αρέσουν και θα έπαιρνα άνετα .

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Παιδες ερωτηση για κάγκελα στο transalp
    από petridist στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 11/10/2005, 09:20
  2. Suzuki Freewind xanei ladia
    από rallisg στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 26/04/2004, 01:58
  3. Peagaso Vs Kle500 Vs Klr650????
    από lagel στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 22/03/2004, 08:53
  4. transalp?v-strom 650?freewind?aprilia pegaso?
    από medieval στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 29/02/2004, 00:04
  5. Χαμηλώνει το Transalp (650 '03)
    από tifozif1 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 18/01/2004, 07:28

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF