Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 24

Θέμα: Χε Χε, Πως κάνουμε copy Music

  1. #1
    Κουφάλογες Γριές!!!! Το avatar του/της kapeos
    Εγγραφή
    16/05/2002
    Μηνύματα
    260

    Χε Χε, Πως κάνουμε copy Music

    Μου έφεραν καμιά 30αριά «πολύτιμα» original audio cd, και θέλω να τα κάνω σε mp3 με τίτλους τραγουδιών. Η ερώτηση είναι η εξής :

    Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα για να τα μετατρέψω σε mp3 σε πολύ καλή ποιότητα (320 Kbps) όμως μετά την αντιγραφή να ψάχνει το πρόγραμμα στο ιντερνετ σε κάποια βάση δεδομένων ώστε να μου βάλει τους τίτλους, καλλιτέχνη κλπ (κάτι αντίστοιχο που κάνει το WinMediaPlayer, το οποίο αντιγράφει μόνο μέχρι 192 Kbps)
    Αν υπάρχει κάτι τέτοιο δεν μου λέτε και κανένα Link να τω κατεβάσω?


    Χίλια ευχαριστώ για το χρόνο σας.
    www.exormisi.gr η πύλη στα ελληνικά αξιοθέατα...

  2. #2
    Γυρολόγος-Λασπολόγος! Το avatar του/της adam_tsouk
    Εγγραφή
    03/10/2003
    Μηνύματα
    5.430
    Power MP3 WMA Converter




    έχει μέχρι 320


    ( το έχω κατεβάσει αλλά μην με ρωτήσεις από που!)



    kawasaki street warriors


    "δεν είναι η πτώση είναι η σύγκρουση..."
    One more dies one more lives
    One baby cries one mother grieves
    For all the sins you will commit
    You'll beg forgiveness and none I'll give

    Δεν θα πεθάνουμε ποτέ κουφάλα νεκροθάφτη!!!


  3. #3
    ανέ Μελος
    Εγγραφή
    21/11/2004
    Μηνύματα
    105
    Katevase ton media 10 h pigaine edo
    http://windows.crack-cd.com/Windows_..._MP3_Hack.html

    Se periptosi pou vreis diskolia me tin selida ...kane copy to keimeno opou arxizei me
    REGEDIT 4
    mexri kai to "Highrate" ...klp se ena arxeio me kataliksi reg kai trexto me diplo klik.dose ok kai eise etoimos.

  4. #4
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.595
    Audiograbber aderfe!tha sou lysei ta xeria...paneykolo kai poly leitourgiko.yparxei kai se ellhnikh ekdosh epishs.

    www.audiograbber.com nomizw to site.an oxi psaxto sth google.

  5. #5
    Μια ακόμη επιλογή είναι το MusicMatch Jukebox

    μετατρέπει σε MP3 κατευθείαν από το CD και ψάχνει και στο δίκτυο για τίτλους κλπ.

  6. #6
    Του χάροντα παράγγειλα Το avatar του/της angels_gr
    Εγγραφή
    14/05/2004
    Μηνύματα
    399
    Όλα τα προγράμματα που αναφέρεται είναι ωραία και καλά. Υπάρχει όμως κάποιο που να ΜΗΝ κόβει κανάλια ήχου??? Και διευκρινίζω. Στο σπίτι έχω βάλει 5.1 ήχο. Όταν ακούω ένα κανονικό cd μουσικής ακούγεται ο ήχος από όλα τα ηχεία. Όταν το μετατρέπω σε mp3 τότε ακούγεται μόνο από τα δύο μπροστινά. Γνωρίζει κανείς τίποτα περισσότερο??? Πάντως, έχω βρει και mp3 τα οποία ακούγονται και από τα 6 ηχεία. Πως τα έφτιαξαν αυτά???

  7. #7
    Μέλος απο...τότε... Το avatar του/της powerphot
    Εγγραφή
    21/05/2004
    Μηνύματα
    2.333

    Re: Χε Χε, Πως κάνουμε copy Music

    Αρχικά δημιουργήθηκε από kapeos
    Μου έφεραν καμιά 30αριά «πολύτιμα» original audio cd, και θέλω να τα κάνω σε mp3 με τίτλους τραγουδιών. Η ερώτηση είναι η εξής :

    Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα για να τα μετατρέψω σε mp3 σε πολύ καλή ποιότητα (320 Kbps) όμως μετά την αντιγραφή να ψάχνει το πρόγραμμα στο ιντερνετ σε κάποια βάση δεδομένων ώστε να μου βάλει τους τίτλους, καλλιτέχνη κλπ (κάτι αντίστοιχο που κάνει το WinMediaPlayer, το οποίο αντιγράφει μόνο μέχρι 192 Kbps)
    Αν υπάρχει κάτι τέτοιο δεν μου λέτε και κανένα Link να τω κατεβάσω?


    Χίλια ευχαριστώ για το χρόνο σας.
    To καλύτερο!!
    http://www.apple.com/itunes/
    Το ταξίδι του Ηλία Βροχίδη μπορείτε να το διαβάζετε και στην ιστοσελίδα του Madnomad.gr, στο Facebook Madnomad

  8. #8
    Αρχικά δημιουργήθηκε από angels_gr
    Όλα τα προγράμματα που αναφέρεται είναι ωραία και καλά. Υπάρχει όμως κάποιο που να ΜΗΝ κόβει κανάλια ήχου??? Και διευκρινίζω. Στο σπίτι έχω βάλει 5.1 ήχο. Όταν ακούω ένα κανονικό cd μουσικής ακούγεται ο ήχος από όλα τα ηχεία. Όταν το μετατρέπω σε mp3 τότε ακούγεται μόνο από τα δύο μπροστινά. Γνωρίζει κανείς τίποτα περισσότερο??? Πάντως, έχω βρει και mp3 τα οποία ακούγονται και από τα 6 ηχεία. Πως τα έφτιαξαν αυτά???
    Μάλλον θέλεις κάποιο που να προσθέτει κανάλια, όχι να μην κόβει... Απλά πολλοί ενισχυτές μπορούν να προσομοιώσουν 5 κανάλια από τα δύο που διαβάζουν στην πηγή. Φαίνεται πως αυτό δεν είναι εφικτό αν η πηγή είναι δικάναλη MP3 αντί δικάναλη από κανονικό CD.

    Σίγουρα θέλεις τα έξτρα κανάλια; Μια ψευτιά είναι, δεν είναι γνήσιος πολυκάναλος ήχος... Τώρα, πώς γίνονται MP3 που να παίζουν και πολυκάναλα, δεν γνωρίζω. Πάντως μουσική ακούω πάντα σε δύο κανάλια, για το σκοπό αυτό κατασκευάστηκε το CD.

  9. #9
    Αμελές μέλος Το avatar του/της Alki_Viades
    Εγγραφή
    12/05/2003
    Μηνύματα
    414
    ---->angels_gr οτι συστημα και να εχεις σπιτι σου (5.1, 6.1, ΤΗΧ και δε συμμαζευεται) ο ηχος των CD ειναι δικαναλος, απλα το συστημα σου τον μοιραζει σε 6 ηχεια. Πραγματικο ηχο 5.1 θα ακουσεις μονο απο audio/video DVD ίσωs και απο super audio cd (?)

    Παρα πολυ καλο προγραμμα για cd ripping εναι το exact audio copy (EAC), το οποιο ειναι freeware, εχει και συνδεση με cddb (για να σου βγαζει τιτλους τραγουδιων, κτλ)

  10. #10
    Του χάροντα παράγγειλα Το avatar του/της angels_gr
    Εγγραφή
    14/05/2004
    Μηνύματα
    399
    Οι γνώσεις μου πάνω στον ήχο δεν είναι και τόσο καλές και γι’ αυτό σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Όμως θα ήθελα πολύ να μάθω πως κάποιοι αλήτες φτιάχνουν mp3 που να μοιράζεται ο ήχος σε περισσότερα από 2 ηχεία. Θέμα ρυθμίσεων δεν νομίζω να είναι διότι το φαινόμενο αυτό το συνάντησα σε λίγες περιπτώσεις.

  11. #11
    Ίσως κάποιοι ενισχυτές μπορούν να "προσποιηθούν" τα 5 κανάλια και σε MP3, ενώ άλλοι δεν μπορούν...

  12. #12
    Trip master Το avatar του/της hornet
    Moderator
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    2.039
    τα cd ειναι ηχος σχεδον καθαρος ο οποιος προερχεται απο analog to digital conversion.Απο εκει και περα ειτε cd ειτε δισκος lp ο 5.1 ενισχυτης θα παιξει απο ολα τα ηχεια διοτι ο το dsp του θα καταλαβει τις διαφορες φασης και θα στειλει αναλογα πραγματα σε αναλογα ηχεια.Αυτο ειναι ομως λαθος οι 5.1 ενισχυτες δεν φτιαχτηκαν για να ακουμε μουσικη!
    Τωρα οταν κανεις cd audio σε mp3 conversion γινεται συμπιεση στα δεδομενα (βλεπε μουσικη) και ετσι εξαφανιζονται ολες οι διαφορες φασης κλπ γενικοτερα με τη συμπιεση χανονται διαφορα(χροιες βαθος χωρου κ.α) οποτε ο κακομοιρης ο ενισχυτακος δεν εχει πολλα για να διαχωρισει οποτε παιζει φλατ!
    Αρα δεν ειναι θεμα προγραμματος αλλα τεχνολογιας θες να παιζουν ολα τα ηχεια παιζεις cd θες χωρο και πολλα κομματια σε ενα cd-mp3 δεν θας χεις πολυκαναλο ηχο!

  13. #13
    Αμελές μέλος Το avatar του/της Alki_Viades
    Εγγραφή
    12/05/2003
    Μηνύματα
    414
    ΧΩΡΙΣ να ειμαι ειδικος, εχω την εντυπωση πως μετατρεποντας ενα cd (οπου εχει δυο καναλια, ειναι στερεο δηλ.) σε mp3 ο encoder του προγραμματος μετατροπης καταλαβαινει τα δυο καναλια και τα κωδικοποιει αναλογα ωστε ο mp3 player που θα αναπαραγει το κομματι θα μπορεσει να τα αναπαραγει οπως πρεπει, δηλ επισης στερεο. Για αυτο και ο μεσος ακροατης αν παιξει ενα "ποιοτικα καλo" (δηλ σε bit rate>256 ή καλυτερα high quality VBR encoding) mp3 σε ενα μετριο ηχοσυστημα, ΔΕΝ θα καταλαβει διαφορα απο το cd.

    Ενισχυτες που παιρνουν πηγη στερεο (cd, lp, mp3, κτλ) και τη μοιραζουν σε 6 καναλια το κανουν με "κολπα", παιζουν δηλ. virtual 5.1 ηχο.

  14. #14
    γιατι........ Το avatar του/της bartlal
    Εγγραφή
    24/06/2004
    Μηνύματα
    3.051
    επισης θα ηθελα να προσθεσω κατι πολυ σημαντικο: κατα την μετατροπη του cd σε mp3 θα πρεπει να προσεχεις να μην ειναι joint stereo αλλα σκετο stereo η ποιοτητα του mp3. για δοκιμασε το κι ολας!
    :a29: just ME, MYself & Bart . + _ :a29:
    :-Q
    H κλίκα μου!!!

  15. #15
    ειμαι αλλου Το avatar του/της dimitris74
    Εγγραφή
    10/08/2004
    Μηνύματα
    104
    kapou eixe parei to mati mou oti kikloforise kai enas codec apo tin fraun kati tetoio tous dimiourgous tou mp3 pou kodikopoieei se 5.1
    tha psakso gia to link ayrio sto grafeio na to steilo
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dessert

    Με ελάχιστη προσοχή, είναι κινητήρες που δεν χρειάζονται να έχουν κάποιο σοβαρό service πριν τα 200.000 χλμ. σε αντίθεση, με τους τετραμπ@ύρδελους Ιαπωνικούς που στα 40000 σου ζητάνε τα "οικονομικά" και εύκολα προσητά, σε όλους τους πληθωρικούς αγοραστές τους ανταλλακτικά...

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. πως κανουμε σουζα!
    από OzZzZzY στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο μήνυμα: 12/06/2022, 20:19
  2. Πως κάνουμε πολλαπλά quotes ?
    από kostakisK στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2009, 00:41
  3. Πως κάνουμε παράθεση και παράθεση
    από MikeG στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 09/11/2007, 12:58
  4. Xε,χε,χε,χε,χε,χε,χε
    από THEOD στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 29/06/2005, 19:42

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF