Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 15

Θέμα: Exc 250 δίχρονο 2009 πληροφορίες

  1. #1
    ...σε τρομαξα? Το avatar του/της mpou
    Εγγραφή
    11/09/2007
    Μηνύματα
    791
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Iuz
    Τέλος μην ξεχνάς πως αν πετάγομαι μετά την δουλειά μου για μια χωμάτινη βόλτα θα ήθελα να το έχω μαζί μου και οχι να κάνω αλλαγές.
    Επειδη απο οτι φαινεται εισαι διατεθειμενος να κανεις πολλες παραχωρησεις (εισαι στη δουλεια, μαζι με ενα σακο με τα εντουραδικα, σχολας, αλλαζεις ρουχα, τα βαζεις στο σακο, βγαζεις μαρσπιεδες και πινακιδα , καβαλας μεχρι το "βουνο", αφηνεις καπου το σακο με τα ρουχα, ξεκ@υλωνεις, γυρνας σπιτι, πλενεις το μηχανακι, καθαριζεις φιλτρα κτλ, βαζεις πινακιδα-μαρσπιεδες για να ειναι ετοιμο για το απογευμα-καφε ή πρωι-δουλεια)

    ΟΛΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ. Και βουνο παει το μηχανακι, και 6χλμ κανει σε ασφαλτο. Καλες αγορες!

  2. #2
    sotris like motoris Το avatar του/της taxydromos
    Εγγραφή
    29/11/2005
    Μηνύματα
    4.191
    παρτο μη μασας..
    το δικαβαλο στη ζουγκλα της αθηνας ομως ειναι αμαρτια....θα το καταλαβεις και μονος σου....παρε παπι..
    δεν καταλαβα...θαχεις μποτες-θωρακα-κλπ στη δουλεια σου και θα αλλαζεις?
    [font=courier]"Its going to be a hell of a ride.!"[/font]


    My Dirty Blog!!
    ^-^-^-^-^-^-^ جسارة أن يركب


    Athenians Enduro Lovers

    Γιούπι!!...ο δικός μας 6ήρεμος..

    Η 5ήμερη στη Πίνδο!!!!!

    Η ΠΑΓΩΜΕΝΗ ΒΟΛΤΑ ΣΤΟΝ ΠΑΡΝΩΝΑ!μπρρρρ
    [color=light blue][font=courier]Jolly Rider[/color][/font]

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/06/2008
    Μηνύματα
    11
    Cool!

    Ναι θα τα κουβαλάω μαζί μου. Δεν λέω βέβαια ότι θα πηγαίνω κάθε μέρα. Γενικά είμαι συνηθησμένος στο να μεταφέρω "εξοπλισμό" με την μηχανή. Είμαι αναρριχητής και έχω βρεθεί πολλές φορές με σχοινία, κράνη και πολύ και δίαφορο αναρριχητικό εξοπλισμό πάνω στην μηχανή που έχει γίνει κάτι σαν "εσωτερικό" αστείο με το πόσα πράγματα μπορώ να πάρω πάνω μου :-P Πάνε βέβαια αυτά με αυτό το μηχανάκι...

    Και επίσης οι καθημερινές, κοντινές outdoor εκδρομές είναι κάτι φυσικό για εμένα λόγω αναρρίχησης, όπως και η συντήρηση εξοπλισμού. Ξέρω ότι η μηχανή έχει περισσότερες απαιτήσεις βέβαια, ειδικά σε θέμα χρόνου.

    Το θέμα της ανάρτησης με έχει επίσης απασχολήσει. Είναι κάτι το οποίο θα πρέπει να το ρισκάρω, και άμα το κάνω θα σας ενημερώσω για το πόσο πολύ την ζόρισα ή όχι.

    Ξέρω ένα άτομο που έχει βαρέσει 8000χλμ σε άσφλτο με αυτό το μηχανάκι (και 3-4 χιλιάρικα σε χώμα) και πίνει νερό στο όνομά του. Και το χάρηκε και στα δύο terrain (όλοι φυσικά ξερουμε που περισσότερο - δεν κοροϊδευόμαστε). Απλά θέλω να πω ότι το χρησιμοποιούσε και δεν εμφάνισε το μηχανάκι κάποιο πρόβλημα.

    Η μίξη κλπ και το κουβάλημα του λαδιού δεν είναι αστείο θέμα. Έχει περίπου 9.5 λίτρα τεπόζιτο, 11 με την ρεζερβα πες. Ελπίζω πως δεν θα χρειαστεί πολλές φορές να υπολογίσω refill πριν γυρίσω σπίτι (είπα ελπίζω...).

    Αν και το άφησα να εννοηθεί έτσι, μην νομίζετε ότι θα το κάνω παπί. Υπάρχει μια εναλακτική που είναι η μηχανή του αδερφού μου, αλλά δεν θα μπορώ να την παίρνω συνέχεια, και θέλω να δω αν θα μπορώ να το χρησιμοποιώ και μέσα στην πόλη. Του χρόνου θα χτυπήσω ένα παπί ή ένα XR 250 ... κάτι τέτοιο.

    Το θέμα του κλεψίματος επίσης πονάει. Ασε που δεν κλειδώνει και το τεπόζιτο :-) Ειδικά σε καμια απεργία βενζινάδων πάλι, δεν θα έχει πλακα :-P Εδώ σηκώνουν GSXR, το KTM των 100 κιλών θα τους ενοχλήσει. Θέλει προσοχή το ζήτημα όπως όμως έχει αποδειχθεί με κάθε μηχανή, ειδικά αυτές ευρείας κυκλοφορίας και προτίμησης, καθότι γίνονται ανταλλακτικά και πωλούνται στο καπάκι.

    Γενικά δεν νιώθω ότι θα έχω το πιο άνετο μηχανάκι. Αλλα ξέρω ότι είναι εφικτό. Άπλα με την εμπειρία σας ξέρω ότι θα ακούσω και πολλά που δεν έχω σκεφτεί. Πάντως υπήρξαν αρκετοι (έλληνες αλλά και ξένοι) οι οποίοι το έχουν το μηχανάκι και ήταν στη φάση "πάρτο, δεν θα έχεις πρόβλημα", καθώς όπως έιναι λογικό, το αντίθετο.

    Τροφή για το μυαλό όλα αυτά... και το πρόβλημα είναι ότι το θέμα με τριβελίζει αρκετό καιρό... και ξέρετε πόσο ενοχλητικό είναι να σκέφτεσαι κάτι τόσο πολύ...

    Αυτά μέχρι τώρα... Thx!

    Υ.Σ: Θα λείπω για ΠΣΚ οπότε αν δεν απαντήσω δεν σας γράφω :-)

  4. #4
    Για αυτά που θες εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις ένα DRZ400.

    Θα σε περιορίσει στο χώμα αλλά και πιο φθηνά θα το πάρεις και θα μπορέσεις να το κάνει ένα μεγάλο παπί αργότερα και να πάρεις ένα enduro μόνο για το βουνό.

  5. #5
    Αρχαία Ολυμπία Το avatar του/της marios8
    Εγγραφή
    02/04/2005
    Μηνύματα
    2.079
    Αρχικά δημιουργήθηκε από petrogazz
    Για αυτά που θες εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις ένα DRZ400.

    Αφιερωμένο στον dirtbird
    Τον κάθε λαό τον κυβερνάει αυτός που του αξίζει.

  6. #6
    Από αξιοπιστία δεν έχει πρόβλημα πάντως όπου και να το πάς.

  7. #7
    -Πάω με το λεωφορείο- Το avatar του/της Road67
    Εγγραφή
    20/06/2008
    Μηνύματα
    1.398
    Ρε
    ειναι αμαρτια να το πηγαινεις δικαβαλο. Το μηχανακι μπορει ν' αντεξει για μερικες φορες 100-120 κιλα αλλα βαλε στο μυαλο σου οτι ειναι υπολογισμενο ωστε η κατανομη του βαρους να ειναι μια δυναμη προς το υποπλαισιο και οχι συνιστωσα απο δυο δυναμεις συνολικου αθροισματος εστω μικροτερου των 120 κιλων.

    Γενικα στη μηχανη παντρευομαστε τη μεταφορα εξοπλισμου, αλλα αυτο τωρα ειναι ακραιο. Δεν ειμαστε στις αρχες του 80 που κανανε ταξιδια με διχρονα καβασακι, αλλες αναγκες, αλλοι χρονοι. Θα δυσκολευτεις και θα το παρατησεις.

    Αγορασε ενα παπι με 300 ευρω ισα να πηγαινεις τα 6 χιλιομετρα κι εχε το καθε απογευμα ετοιμοπολεμο για εξορμησεις. Ξερω ποσο off θα σου φανει αυτο, αλλα θα μπορουσες να παρεις μιας κι εισαι κι ελαφρυς κι ενα ηλεκτροκινητο πατινι.

    Υπαρχουν μηχανικοι που μπορουν να σου βαλουν κλειδι και δεν ειναι πολυ δυσκολο σε ενα μηχανακι που δεν εχει ιδιαιτερες ηλεκτρονικες-ηλεκτρολογικες καινοτομιες.

    Μη το ζορισεις πολυ το μηχανακι. Να το χαρεις. Καλα και ορθια χιλιομετρα να εχεις.
    Η μηχανη ειναι τροπος ζωης. Το αποδεικνυει ο αερας που αναπνεω, η ανεξαρτησια μου, η αισθηση πως μ' ''ακουει''...

    Honda Tact 50 1988, Honda C72 6V 1988, Honda MTX50R 1989, Suzuki GZ Marauder 125 2000, Kymco Hipster 125 2001, Yamaha XV250S Virago 1998, Honda CB400SF NC36, Yamaha FZ6 FI Fazer 2006, Yamaha Xmax250/YPR 2006, Honda VFR 800 Vtec, και τώρα...............................
    ----------------------> τίποτα!!
    σαν το λαλάκα πάω με το λεωφορείο

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/06/2008
    Μηνύματα
    11
    Καλημέρα παιδία και καλή εβδομάδα.

    Ενδιαφέρουσες οι συμβουλές σου Road67. Κοίτα, κάνω τους υπολογισμούς μου έτσι ώστε να μπορέσω μέσα σε ένα εύλογο χρονικό διάστημα να έχω τον εναλλάκτικό τρόπο μετακίνησης. Γενικά αυτό που προτείνεις δεν μου φαίνεται off απλά προτιμώ να μην γυρίσω στο παπί (ή στο skateboard :-P), και όπως ανέφερα παραπάνω να χτυπήσω ένα XR 250 να κάνω την δουλειά μου.

    Για το κλειδάκι και εμένα απλό μου φαίνεται. Το έχω δει πάρα πολλές φορές σε DRZ E αλλά δεν νομίζω να έτυχε να το δω σε EXC, και γι'αυτό και ρώτησα.

    Κοίτα μεταξύ μας, αν και δεν το βλέπω χαλαρά το ζήτημα, πιο πολύ θα με ζορίσει το μηχανάκι εμένα παρά εγώ εκείνο! Λογικό αυτό που λές με τις δυνάμεις αλλά δεν νομίζω ότι το υποπλαίσιο δεν σηκώνει τα κιλά που συζητάμε. Ένα αμερικάνος μου έλεγε ότι έχει το 250 F και ότι αυτός ζυγίζει 110 κιλά. Και κάνει enduro, όχι βολτίτσες. Μου είπε ότι ποτε δεν δημιούργησε πρόβλημα το βάρος του στο μηχανάκι. Δεν παίρνω τίποτα τοις μετρητοίς αλλά κάθε πληροφορία είναι ένα λιθαράκι.

    Όσο για την αξιοπιστία ktmaki, έχω απλά ακούσει τα καλύτερα. Ελπίζω να μην είμαι η εξαίρεση που επιβεβαιώνει τον κανόνα ;-)

    Τέλος, ξέρω ότι αυτό που θέλω να κάνω εμπεριέχει ανορθόδοξη χρήση αλλά τι να κάνω που ζούμε σε ανορθόδοξους χρόνους με ανορθόδοξους μισθούς και ελέυθερό χρόνο και για να κάνει κάποιος την κ@ύλ@ του πρέπει πρώτα να ασπρίσουν τα γένια του. Τώρα που ακόμα είμαστε νέοι και το σώμα τραβάει (γιατί η ψυχή καλά κρατεί).

    Πάντως ξέρω τι με περιμένει. Αν έχετε και αλλά να μοιραστείτε για το θέμα και δεν βαριέστε να γράφετε, be my guest.

    Σας ευχαριστώ όλους για τις ευχές και όταν (αν) θα το πάρω θα σας πω πότε φρίκαρα ;-)

  9. #9
    -Πάω με το λεωφορείο- Το avatar του/της Road67
    Εγγραφή
    20/06/2008
    Μηνύματα
    1.398
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Iuz
    Ένα αμερικάνος μου έλεγε ότι έχει το 250 F και ότι αυτός ζυγίζει 110 κιλά. Και κάνει enduro, όχι βολτίτσες. Μου είπε ότι ποτε δεν δημιούργησε πρόβλημα το βάρος του στο μηχανάκι. Δεν παίρνω τίποτα τοις μετρητοίς αλλά κάθε πληροφορία είναι ένα λιθαράκι.
    Tα 110 κιλα ασκουνται ως μια δυναμη κατακορυφα στο υποπλαισιο και οχι ως συνιστωσα δυο δυναμεων [δυο ατομα, δυο βαρη, δυο δυναμεις] οπου η συνιστωσα δεν ειναι κατακορυφη αλλα υπο γωνια.

    Ασχετα απ' αυτο, ακου κατι που σου ειπε καποιος παραπανω και δεξου την προοπτικη να εχεις και ασφαλτινο ζευγαρι λαστιχα. Θα μου πεις που θα τ' αλλαζεις. Δεν ξερω, αλλα ισως υπαρχει καποιος οργανωμενος ομιλος στην περιοχη σου.

    Εχεις δικιο σε κατι παντως. Αν εσυ του πιεις μια φορα το αιμα, αυτο θα γινει αναδρομικα γιατι στην αρχη θα σου πιει αυτο το αιμα πολλες φορες αλλα αν σ' αρεσουν τα χωματινα θα τα πατε καλα. Αρκει να εισαι κι εσυ συνετος και να κανεις ενα βημα τη φορα κι οχι αντε σημερα πηρα το λοφισκο πανω ισια με συν 7 χιλ ας προσπαθησω παλι. Δεν πας για πρωταθλητισμο, για τον εαυτο σου το κανεις.

    Κι αν θελεις καποιες συμβουλες πανω στο χωμα, εχω ενα γνωστο που τρεχει κι ισως θα μπορουσες να τον συμβουλευτεις.
    Η μηχανη ειναι τροπος ζωης. Το αποδεικνυει ο αερας που αναπνεω, η ανεξαρτησια μου, η αισθηση πως μ' ''ακουει''...

    Honda Tact 50 1988, Honda C72 6V 1988, Honda MTX50R 1989, Suzuki GZ Marauder 125 2000, Kymco Hipster 125 2001, Yamaha XV250S Virago 1998, Honda CB400SF NC36, Yamaha FZ6 FI Fazer 2006, Yamaha Xmax250/YPR 2006, Honda VFR 800 Vtec, και τώρα...............................
    ----------------------> τίποτα!!
    σαν το λαλάκα πάω με το λεωφορείο

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/06/2008
    Μηνύματα
    11
    Καλημέρα.

    Σωτός για τις δυνάμεις. Δεν διαφωνώ. Ευτυχώς κάτι θυμάμαι από την φυσική μου...

    Ναι θα ήταν πολύ καλή φάση να υπάρχει ένα δεύτερο ζευγάρι λάστιχα αλλά μάλλον δεν είναι εφικτό. Άλλο ένα πράγμα που πρέπει να προστεθεί σε όλη την διαδικασία. Ξέρω πως είναι τα χωμάτινα λάστιχα στην άσφαλτο. ΜΕΓΑΛΗ πίκρα. Είχα ένα CRM και του είχα βάλει κάτι λαστιχάκια με πολύ μεγάλο τακούνι... το συνήθησα στο φινάλε αλλά εκτός ότι με περιορίζανε ήταν και πολύ επικίνδυνα στην βροχή. Και δεν είχε και νοήμα να τα έχω (τουλάχιστον τόσο άγρια) καθώς το μηχανάκι δεν έκανε enduro. Κάνα χωματόδρομο/κατσικόδρομο στις διακοπές και στα νησάκια...

    Η σύνεση είναι κατί στο οποίο δεν έχω πρόβλημα. Δόξα το θεό ξέρω και να προπονούμαι, και που φτάνουν τα όρια μου καθώς και (συνήθως :-P) πότε ετοιμάζομαι να τα ξεπεράσω. Την φάση μου να κάνω και όλα τα υπόλοιπα έρχονται με τον καιρό και την εμπειρία.

    Για τα χωμάτινα τρελένομαι... δεν τίθεται θέμα... και το ξέρω ότι θα τα πάμε καλά... :-)

    Σε ευχαριστώ για την πρόταση σου για τον φίλο σου. Θα σε ενοχλήσω γι'αυτό ξανά αφού το πάρω, το στρώσω και αρχίσω να το "ανοιγω". Έχω και εγω ένα φιλαράκι που έκανε enduro και τώρα MX οπότε θα έχω μπόλικες συμβουλες, στην αρχή τουλάχιστον.

    Απλά άμα είδες η KTM HELLAS από ότι φαίνεται θα δίνει μόνο το SIX DAYS και αυτό είναι άλλο ένα θέμα. Η τίμη μονίμως ανεβαίνει... και όταν είσαι ήδη στα 7500, τα +600 το λιγότερο σε πονάνε τρελά. Μάλλον θα πάω από την ΚΤΜ μια βόλτα σήμερα να δω τι γίνεται. Πρέπει να παρω μια απόφαση σύντομα.

    Αυτά for now...

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/06/2008
    Μηνύματα
    11
    Ε... που πήγαν τα υπόλοιπα posts?

  12. #12
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Iuz
    Ε... που πήγαν τα υπόλοιπα posts?
    Δεν είχαν κάτι χρήσιμο να προσθέσουν....

    You BETA believe...
    ________________________________
    You should be exhausted.....
    ________________________________
    Hit me, crush me....

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/06/2008
    Μηνύματα
    11
    Συμφωνώ πως ο τίτλος που είχα δώσει ήταν άστοχος. Πολύ καλύτερα έτσι.

    Αλλά υπήρχε μια "συζήτηση" και αν και όπως είναι λογικό υπήρχε και επανάληψη, αυτό δεν σημαίνει πως δεν υπάρχει ροή στο θέμα. Και δεν είχε πεθάνει το θέμα ώστε απλά να κρατήσουμε την ουσία για ιστορικούς λόγους.

    My two cents.

    Iuz.

  14. #14
    Σου έχει απαντηθεί -με διάφορους τρόπους- ότι η χρήση που θέλεις να κάνεις δεν ενδείκνυται.

    Το αν-πότε-πως θα το αγοράσεις, δεν έχει να κάνει με το αρχικό θέμα του thread.

    Όταν -με το καλό- το αγοράσεις, κάλλιστα μπορείς να επανέρθεις με με τα δικά σου 'ευρήματα' σχετικά με τη χρήση του.


    Και για να μείνει 'καθαρό' (και χρήσιμο για τους άλλους χρήστες), τα τελευταία μηνύματα θα σβηστούν σύντομα.

    You BETA believe...
    ________________________________
    You should be exhausted.....
    ________________________________
    Hit me, crush me....

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/06/2008
    Μηνύματα
    11
    Αυτό δεν αλλάζει το γεγονός ότι έχουν απαντήσει και άλλοι στο θέμα. Δεν γράφω έκθεση για να προσέχω μην και βγω από το θέμα.

    Αυτό που λέω ότι δεν προάγεται συζήτηση χώρις να ανταλάξουμε και μερικές "ξεκάρφωτες" κουβέντες...

    Δεν το λέω κακοπροαίρετα.

    Αυτή είναι η άποψή μου.

    Μπορείς να τα σβήσεις και αυτα τώρα :-)

Παρόμοια θέματα

  1. Exc 250 δίχρονο 2009: κάνει για μικτή χρήση?
    από Iuz στο forum Χωμάτινο τερέν
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 27/06/2008, 12:54

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF