Σελίδα 10 από 10 ΠρώτοΠρώτο ... 5678910
Προβολή αποτελεσμάτων 136 έως 145 από 145

Θέμα: Γ@μημένο Tank Slapping!!!

  1. #136
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DimChios
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    11.607
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
    @npat:
    καλά τα λες, αλλά απόρησα που δεν ενέπλεξες και το πλάισιο της μοτό στο κόλπο...όπως και ο άρης έχει δίκιο, μιας και συμμετέχουν -πολύ ενεργά θα έλεγα- στρόφαλος και λοιποί περιστρεφόμενοι αξονές κατά τον εγκάρσιο..

    Θεωρώ ότι δεν μπορείς να εξετάσεις το φαινόμενο ολοκληρωτικά αν το απομονώσεις μόνο στο -επιμέρους- μπροστινό σύστημα. Το ίδιο μπροστινό, με ίδια γεωμετρία, ίδιες ρυθμίσεις, με ίδιο αναβάτη, ίδιο μοτέρ, ίδιες ρυθμίσεις πίσω, αλλά με ΆΛΛΟ πλαίσιο (τύπος/σχεδίαση/υλικά), θα συμπεριφερόταν αρκετά διαφορετικά...


    ωστόσο στην περίπτωση του μήτσου θεωρώ ότι η ενδοτικότητα -φίλικότητα- του πλαισίου του χόνδα έσωσε την κατάσταση, καθώς αποσόβησε τον όποιο αναπτυσσόμενο ιδιοσυντονισμό.
    Αντίθετα με τις ενέργειες του μήτσου.
    Όπου φυσικά αν ήταν -όπως είπαν κι άλλοι- με κανά FZR/R1/ZXR/GSXR τώρα το θρεντάκι θα είχε άλλη ονομασία.

    μήτσο, τσίμπα και για την τρομάρα που πήρες..

    Ακριβως αυτη τη κουβεντα ειχαμε χτες στο Δελεαρ με καποιους! Βαλαμε δλδ και το πλαισιο στο κολπο και καταληξαΝΕ σε αυτο που λες κι εσυ! Οτι αν ηταν καποιο RR or something like that τα πραγματα θα ηταν αλλιως!

    Ομολωγω πως το καταλαβαινω αλλα εχει αρχισει να με προβληματιζει πολυ αυτο!

    Γενικοτερα μιλαω...




  2. #137
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    πολυ ομορφα και επιμορφωτικα ολα οσα ειπωθηκαν.

    +1 να γινει sticky.

  3. #138
    D-11 Earth Mover Το avatar του/της Tpap
    Εγγραφή
    11/10/2007
    Μηνύματα
    2.954
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
    ΟμολΩγω πως το καταλαβαινω αλλα εχει αρχισει να με προβληματιζει πολυ αυτο!
    Μήτσε μην σε προβληματίζει και κυρίως μην αγχώνεσαι...
    ότι μηχανάκι και να έχεις, με το καλλίτερο μπροστινό, με το καλλίτερο πλαίσιο, με τις πιο σύγχρονες αναρτήσεις υπό κάποιες συνθήκες πάλι είναι πιθανόν να συμβεί ένα τέτοιο φαινόμενο.

    Το θέμα είναι αν και όταν σου ξανασυμβεί να είσαι ''εκεί'' και να ενεργήσεις σωστά.
    Και βγάλτο από το μυαλό σου όταν οδηγάς το μηχανάκι σου.

  4. #139
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
    Μήτσε μην σε προβληματίζει και κυρίως μην αγχώνεσαι...
    ότι μηχανάκι και να έχεις, με το καλλίτερο μπροστινό, με το καλλίτερο πλαίσιο, με τις πιο σύγχρονες αναρτήσεις υπό κάποιες συνθήκες πάλι είναι πιθανόν να συμβεί ένα τέτοιο φαινόμενο.

    Το θέμα είναι αν και όταν σου ξανασυμβεί να είσαι ''εκεί'' και να ενεργήσεις σωστά.
    Και βγάλτο από το μυαλό σου όταν οδηγάς το μηχανάκι σου.
    +1

  5. #140
    Ερχομαι!!!! Το avatar του/της zephyr1
    Εγγραφή
    01/12/2005
    Μηνύματα
    2.879
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
    Ακριβως αυτη τη κουβεντα ειχαμε χτες στο Δελεαρ με καποιους! Βαλαμε δλδ και το πλαισιο στο κολπο και καταληξαΝΕ σε αυτο που λες κι εσυ! Οτι αν ηταν καποιο RR or something like that τα πραγματα θα ηταν αλλιως!

    Ομολωγω πως το καταλαβαινω αλλα εχει αρχισει να με προβληματιζει πολυ αυτο!

    Γενικοτερα μιλαω...



    RR

    Να σε δωκω την σιδερια μου μια βολτα να δεις που πηγαινει συνεχεια με tankslaping?

  6. #141
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
    RR

    Να σε δωκω την σιδερια μου μια βολτα να δεις που πηγαινει συνεχεια με tankslaping?
    Πάρε μετά το δικό μου εσύ.... και μηδένισε το stab....
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  7. #142
    Ερχομαι!!!! Το avatar του/της zephyr1
    Εγγραφή
    01/12/2005
    Μηνύματα
    2.879
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
    Πάρε μετά το δικό μου εσύ.... και μηδένισε το stab....

  8. #143

    Re: Γ@μημένο Tank Slapping!!!

    Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
    ...χτες το βραδυ, πηγαινοντας για δουλεια!

    Παραλιακή στο παλιό αεροδρομιο Ελληνικού, η 3η στη ροπή της και πλησιαζω τις γραμμες του τραμ!
    Κραταω ανοιχτο το γκάζι να μη πιέσω τη μπροστινη αναρτηση, περναω τις γραμμές και μάλλον, ψιλοσηκώθηκε (ελάχιστα μιλάμε, σχεδον δεν ειμαι σιγουρος) το μπροστινό!
    Κλασματα δευτερολέπτου μετα, αρχιζει να παιζει τρελλά το τιμόνι! Κράτησε για 3-4 δευτερόλεπτα!

    Περιτό να σας πω οτι χεστηκα πάνω μου!
    Το σωσα? Σωθηκε μόνο του? Τι σκατά εγινε ουτε που καταλαβα!
    Στα 500 μετρα ειναι το μαγαζι... φτανω, παρκαρω και κατεβαινω!
    Πρεπει να ετρεμα μεχρι και 2 ωρες μετα!

    Δεν το εχω ξαναζησει αυτο το πραγμα μιλαμε! Δεν ηξερα τι να κανω! Εσφιξα το τιμόνι, ισως να εκλεισα και ελαχιστα (μαλλον λαθος κινηση,ε?) το γκάζι, και τα ματια μου καρφωθηκαν στο τιμονι που ετρεμε σαν μεσα σε νερωφαγωμα!

    ΤΙ ΣΚΑΤΑ?





    Ουφ!!!!!

    το ουφ εγω το ειπα μετα απο αρκετα μετρα συρσιματος... διαβασα το post και ανατριχιασα! ακριβως σε αυτο το σημειο επαθα το ιδιο πραγμα το μαρτιο αλλα με διαφορετικη καταληξη
    ευτυχως φοραγα μπουφαν και κρανος και τη γλυτωσα μονο και καψιματα στα ποδια και στις παλαμες. Με 120 πρεπει να πηγαινα μολις περασα τις γραμμες και τα χερια μου πεταχτηκαν απο το τιμονι μολις αρχισε να παιζει! Ενα XT660 εχω.
    Τα αγαθά copies κτώνται...

  9. #144
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DimChios
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    11.607

    Re: Re: Γ@μημένο Tank Slapping!!!

    Αρχικά δημιουργήθηκε από SiLveRciTy
    το ουφ εγω το ειπα μετα απο αρκετα μετρα συρσιματος... διαβασα το post και ανατριχιασα! ακριβως σε αυτο το σημειο επαθα το ιδιο πραγμα το μαρτιο αλλα με διαφορετικη καταληξη
    ευτυχως φοραγα μπουφαν και κρανος και τη γλυτωσα μονο και καψιματα στα ποδια και στις παλαμες. Με 120 πρεπει να πηγαινα μολις περασα τις γραμμες και τα χερια μου πεταχτηκαν απο το τιμονι μολις αρχισε να παιζει! Ενα XT660 εχω.




    εντυπωση παντως μου κανει! Με 120 και με ΧΤ?

  10. #145
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2007
    Μηνύματα
    14
    Διάβασα όλο το θρέντ γιατί μου έχει συμβεί και εμένα, αλλά χωρίς να καταλάβω την αφορμή.
    Πριν κάποια χρόνια με ένα GSX E 550, ερχόμουνα στην ευθεία της Τρίπολης και είπα να το τελικιάσω. Στα 180 συντονίστηκε όλη η μηχανή, κράτησε αρκετά αυτό με μεγάλη ένταση, το τιμόνι τρελλάθηκε απότομα και χορεύαμε΄και οι δύο.
    Δεν έκανα τίποτα παραπάνω από το να αφήσω το γκάζι από την τρομάρα μου (δεν είμαι σίγουρος αλλά μπορεί και απότομα), και ευτυχώς αν θυμάμαι καλά δεν πίεσα το τιμόνι.

    Να μην τα πολυλογώ, έχασα τόσο την εμπιστοσύνη μου στη μηχανή που δεν μπορούσα να πάω πάνω από 100 και μετά από λίγο την πούλησα.

    Δεν θυμάμαι ούτε σαμαράκια ή άλλες ανωμαλίες.

    Χωρίς να το μοιραστώ ποτέ με κάποιον με γνώσεις, εβγαλα εκ των υστέρων αυθαίρετα το συμπέρασμα ότι είχε να κάνει με την ζυγοστάθμιση των τροχών.

Σελίδα 10 από 10 ΠρώτοΠρώτο ... 5678910

Παρόμοια θέματα

  1. Tρομερό Tank Slapping
    από sapila racing στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο μήνυμα: 02/10/2013, 14:25
  2. Tank Slapping -αναλυση-αποφυγη
    από BILL VUZAS στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 01/12/2007, 14:31
  3. tank cam speed video
    από monstermind στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 03/05/2004, 23:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF