Σελίδα 2 από 10 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 145

Θέμα: Γ@μημένο Tank Slapping!!!

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DimChios
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    11.607
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
    Ρε μιτς.....

    μετά την αλλαγή ελαστικών (και υποθέτοντας ότι βάζεις ίδιες πιέσεις)...
    ένοιωσες το μηχανάκι να σηκώνεται λίγο?

    (με την παραδοχή ότι το πίσω φθείρεται πιο πολύ, πρέπει να νοιώθεις το πίσω να έχει ανέβει λίγο...)

    Αυτο που εχω νιωσει ειναι καλυτερο στριψιμο, ακομα και στα πρωτα 100χλμ που ημουν αρκετα σφιγμενος και μαζεμενος, καλυτερο φρεναρισμα, καλυτερη αισθηση! Υψος οχι, δεν νομιζω!



    Πιεσεις, 42 Π και 36 Ε

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της alximistis
    Εγγραφή
    03/10/2005
    Μηνύματα
    3.093
    Ρε παίδες για μισό λεπτάκι γιατί θα τρελλαθώ. Για να σηκωθεί η ρόδα έστω και ελάχιστο πρέπει να συμβούν πολύ συγκεκριμένα πράγματα. Δεν το παίζω γνώστης γιατί δεν μπορώ δεν είμαι. Τίμια πράγματα. Αλλά η λογική λέει τουλάχιστον όπως εγώ το αντιλαμβάνομαι πως για να σηκωθεί ο τροχός πρέπει να ασκηθούν πολύ συγκεκριμένες δυνάμεις. Δεν γλιστρά ας πούμε μια μηχανή και σηκώνεται ο τροχός. Ούτε βρίσκεις ας πούμε ένα σαμαράκι και συμβαίνει το ίδιο. Νομίζω χωρίς να θέλω να θίξω το φίλο Μητσάρα πως... πήγαινε με αρκετά ή αφαιρέθηκε και άνοιξε απότομα το γκάζι λίγο πριν το σημείο με αποτέλεσμα αυτό το ολίγον τι σήκωμα και το... χέσιμο.
    Όλα αυτά το ξαναλέω χωρίς να λέω πως ξέρω και χωρίς να έχω την παραμικρή όρεξη να θίξω τον Dim Λήμνος.
    (Κουλάδι)!!!
    Τέρμα οι χαρές τα κεφάλια μέσα!

  3. #18
    ΔΛλδ. , τι λες ρε Στέλιο?

    You BETA believe...
    ________________________________
    You should be exhausted.....
    ________________________________
    Hit me, crush me....

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DimChios
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    11.607
    Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
    Ρε παίδες για μισό λεπτάκι γιατί θα τρελλαθώ. Για να σηκωθεί η ρόδα έστω και ελάχιστο πρέπει να συμβούν πολύ συγκεκριμένα πράγματα. Δεν το παίζω γνώστης γιατί δεν μπορώ δεν είμαι. Τίμια πράγματα. Αλλά η λογική λέει τουλάχιστον όπως εγώ το αντιλαμβάνομαι πως για να σηκωθεί ο τροχός πρέπει να ασκηθούν πολύ συγκεκριμένες δυνάμεις. Δεν γλιστρά ας πούμε μια μηχανή και σηκώνεται ο τροχός. Ούτε βρίσκεις ας πούμε ένα σαμαράκι και συμβαίνει το ίδιο. Νομίζω χωρίς να θέλω να θίξω το φίλο Μητσάρα πως... πήγαινε με αρκετά ή αφαιρέθηκε και άνοιξε απότομα το γκάζι λίγο πριν το σημείο με αποτέλεσμα αυτό το ολίγον τι σήκωμα και το... χέσιμο.
    Όλα αυτά το ξαναλέω χωρίς να λέω πως ξέρω και χωρίς να έχω την παραμικρή όρεξη να θίξω τον Dim Λήμνος.
    (Κουλάδι)!!!

    Που γλιστρισε ρε Στελιο? Που εγραψα οτι γλιστρισε?



    ΔΕΝ συμπλεκταρισα για να σουζαρω!
    ΔΕΝ ανοιξα περισσοτερο το γκαζι!

    Αλαφρωσε πολυ το μπροστινο, πιθανα να σηκωθηκε (ξαναλεω, ΕΛΑΧΙΣΤΑ) και ...

    Και σε σενα εχει τυχει, ισως δλδ απλα δε το χεις παρει χαμπαρι!

    Βεβαια μπορει κι εγω να λεω μλκιες γιατι με 30 που πας συνεχεια, δυσκολο!

    Μη συνεχισουμε την πλακα, στο θεμα μας!


  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Α κ 2 λύσεις από ένα αρχάριο: σταμπιλιζατέρ και χαλαρά χέρια.

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Μητσακο απλα μην το ξαναεπιχειρησεις και μαλλον πρεπει να το μαθεις λιγο καλυτερα για να ανοιγεις την τριτη στην ροπη (170+ χλμ) πανω σε ανωμαλιες.

  7. #22
    εγω δεν μπορω το καταλαβω ολο αυτο ... τανκ σλπινκ στα καλα καθουμενα ... το βιδεο που εβαλεσ ειχε σουζα καλουτσικη ... ειχε χασει ο μπροστα ταχυτητα σε σχεση με το πισω και οταν προσγειωθηκε, η ανακτηση της ιδιασ ταχυτητασ του μπροστα με του πισω ,οδηγει σε τανκ ... εσενα η μονη εξηγηση που μπορω να δωσω ειναι οτι φταις εσυ 100% ... δεν εχεισ συνηθησει ακομα τη θεση οδηγησης ... κρεμεσε υπερβολικα (εν αγνοια σου) απο το τιμονι ...και στη προκειμενη το κραταγεσ αρκετα σφικτα και δεν το αφησες να ''μαζεψει'' μονο του και αυτο ''αντεδρασε'' ... οποτε ΧΑΑΑΑΑΛΑΡΑ πολυ η λαβη μας πανω στο τιμονι
    PROzacRIDER

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της yannis24
    Εγγραφή
    21/02/2005
    Μηνύματα
    603
    Μητς, απ΄οτι ειδα και στο βιντεο αν σου εκανε ετσι το τιμονι ειναι κλασικη περιπτωση tank slapping....δεν σηκωνει συζητηση ...

    τωρα σε τετοιες περιπτωσεις ΔΕΝ σφιγγεις το τιμονι , το κρατας και περιμενεις να εκτονωθει το φαινομενο ( κανεις και την προσευχη σου συγχρονως !) ... οσο σφιγγεις εσυ το τιμονι και προσπαθεις να το κρατησεις, τοσο αντιδρα αυτο ( ειναι κλασικη περιπτωση δρασης-αντιδρασης!) ...οποτε χαλαρα χερια εκεινη την ωρα.....
    δεν σφιγγεσαι ουτε εσυ πανω στην μηχανη....κλεινεις και το γκαζι αλλα οχι αποτομα....
    τωρα για τα 3-4 δευτερολεπτα που σου κρατησε ειναι ο οριακος χρονος για να το σωσεις και σωθεις απο μια πτωση.... αμ ακρατησει παραπανω....δυστηχως πεφτεις !


    το tank slapping δεν εμφανιζεται μονο του αλλα απ΄οτι εχω παρατηρησει οφειλεται κατα 90% τουλαχιστον στις τυχον ανωμαλιες του δρομου...
    περασες οπως ειπες και τις γραμμες του τραμ.....μπορει να ειχε ο δρομος καποιο βαθουλωμα διαμηκες ( παραλληλο με την πορεια σου ) , μπορει να σε χτυπησε καποια δυνατη ριπη αερα στο μπροστινο......

    tank slapping εμφανιζεται στανταρ στην Λεωφ Βουλιαγμενης μετα τα φαναρια της Βουτας στην αριστερη λωριδα....
    εκει ο δρομος εχεις καποια βουναλακια μικρα που δεν φαινονται ..... την εχω πατησει 2 φορες στο συγκεκριμενο σημειο με το TDM ωσπου ειδα οτι και καπιοι αλλοι καπου αλλου το συζητουσαν....

  9. #24
    rolling fredo king Το avatar του/της DUKASII
    Εγγραφή
    11/07/2002
    Μηνύματα
    3.547
    Μήτσε...



    δε το πουλάς ρε φιλε να παρεις κανα τρικυκλο??



    αυτο που λες το παθαινω μερα παρα μερα για να γουσταρω λεμε...αμα δε το κανω ..δε νιωθω καλα για να καταλάβεις..


    βαλε στραμπιλιζατερ τελοσπαντων..
    και μην οδηγεις με το βαρος στα κλιπ ον δεν ειναι παπορι σα το μπιεμνταμπλιγιου ...

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sober
    Εγγραφή
    05/03/2007
    Μηνύματα
    950
    Ευτυχως τη γλιτωσες Ντιμακο!!

    Προσοχη και μονο καλα χλμ απο δω και περα!!
    Let's ride, ride how we ride ...

    I never did mind about the little things...








  11. #26
    Μήτσο .... tank slapping είναι αυτό (η αρχή της γέννησης του φαινομένου ... )


    ευτυχώς δεν ζόρισες τα clipon (αυτό είναι λάθος) και ηρέμησε μόνο του ....

    πάντως το να κλείσεις το γκάζι η να πατήσεις φρένο η να σφίξεις το τιμόνι είναι επίσης λάθος ... (με άλλα λόγια , αν προλάβεις όταν ξεκινήσει .... καρύδι .... )

    περισσότερα από κοντά ... να δούμε λίγο τις αναρτήσεις τώρα που μπήκαν τα λάστιχα (και ίσως ένα αμορτισέρ τιμονιού... )







    p.s. οι γρήγοροι από πάνω που ανέφεραν ότι το παθαίνουν κάθε μέρα , η ότι στην πίστα συμβαίνει συνέχεια να ξανασκεφτούν μία γύρα καλύτερα πιά είναι η πιό κοινή κατάληξη του φαινομένου ....που σημαίνει ότι κάτι δεν πάει καλά (στην οδήγησή μας - setup μηχανής - απειρία αναβάτη - κατασκευή δρόμου .....εκτός και αν δε μιλάμε για tank slapping και λέμε για κάτι άλλο που ίσως δεν έχουμε καταλάβει... )




  12. #27
    Να πω και εγω τη προσωπικη μου αποψη Μητσακο;

    Πιστευω απολυτα το ιδιο που σου ειπε κ ο Νικος Force παραπανω: το tank slapping εγινε απο δικο λαθος χειρισμο.
    Ολοι μας οταν ξεκιναμε να καβαλαμε κλιπονατα μηχανακια καθομαστε στην κλασσικη θεση στυλ "Μποτσαρης": κολλητα στο ντεποζιτο, ψιλοορθιοι και τεντωμενα χερια στα κλιπον.
    Αυτο μπορει να ειναι σχετικα βολικη θεση, αλλα ειναι παντελως λαθος!

    Ριχνεις το βαρος του σωματος στους καρπους (σε πονανε; ) και κατα συνεπεια και στο τιμονι/μπροστινο. Περνοντας απο την ανωμαλια με ανοιγομενη 3η το μπροστινο αναπηδησε, κλωτσοντας τα χερια σου παραλληλα.
    Εσυ υποθετω οτι δεν αφησες το τιμονι να εκτονωθει γλυκα οπως θα μπορουσε αλλα με την κλωτσια κ κουνημα απο την αναπηδηση τρανταχτηκες κ το μετεφερες ΠΙΣΩ στο τιμονι κανοντας τα πραγματα ακομα χειροτερα!

    Ε απο εκει και περα, αρχιζει το tank slapping και βεβαια οσο το πολεμας τοσο ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ γινεται. Κλασσικη δραση/αντιδραση.

    Η λυση; Προσαγωγοι! Δυναμωσε προσαγωγους για να μπορεις να κρατας το βαρος σου σφιγγοντας το ντεποζιτο. Στην αρχη θα δεις οτι θα κανεις προσπαθεια να το συνηθισεις, αλλα συντομα θα δεις οτι θα γινεται αυτοματα.

    Γενικα στα SS (χωρις να το παιζω ξερολας):
    Θεση κωλου πισω στη σελα (οχι κολλητα στο ντεποζιτο),

    κρατημα του βαρους του σωματος με σφιξιμο ποδιων στο ντεποζιτο

    ΧΑΛΛΛΛΑΡΟ σωμα απο τη μεση κ πανω

    σκυψιμο προς τα κλιπον (οι αγκωνες πρεπει παντα να λυγιζουν -ιδανικα ο βραχιονας θα επρεπε να ειναι παραλληλα με το εδαφος, αλλα κ ενα πιο ελαφρυ λυγισμα χεριων ειναι οκ για πολη)

    Αυτο θα σου επιτρεψει να εχεις καταρχας καλυτερο μοχλο στα κλιπον απο οτι αν εισαι απο πανω κ εχεις τεντωμενα χερια. Επισης, θα μπορεις να εχεις χαλαρο πιασιμο στο τιμονι οποτε αφηνεις το μηχανακι ησυχο να δουλεψει οπως θελει κ μπορει.

    Αν ησουν σε μια τετοια θεση περνωντας πανω απο τις γραμμες, το τιμονι μπορει να κοσκινιζε αλλα η μηχανη δεν θα κουνιοταν σχεδον καθολου.

    Just my 2 cents!
    Να σαι καλα κ να προσεχεις αδερφε!

    ΥΓ. Δεν παμε μια βολτιτσα κανενα Σουνιακι ρε;
    Νίκος
    Open Horizons

  13. #28
    rolling fredo king Το avatar του/της DUKASII
    Εγγραφή
    11/07/2002
    Μηνύματα
    3.547
    Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
    Μήτσο .... tank slapping είναι αυτό (η αρχή της γέννησης του φαινομένου ... )


    ευτυχώς δεν ζόρισες τα clipon (αυτό είναι λάθος) και ηρέμησε μόνο του ....

    πάντως το να κλείσεις το γκάζι η να πατήσεις φρένο η να σφίξεις το τιμόνι είναι επίσης λάθος ... (με άλλα λόγια , αν προλάβεις όταν ξεκινήσει .... καρύδι .... )

    περισσότερα από κοντά ... να δούμε λίγο τις αναρτήσεις τώρα που μπήκαν τα λάστιχα (και ίσως ένα αμορτισέρ τιμονιού... )







    p.s. οι γρήγοροι από πάνω που ανέφεραν ότι το παθαίνουν κάθε μέρα , η ότι στην πίστα συμβαίνει συνέχεια να ξανασκεφτούν μία γύρα καλύτερα πιά είναι η πιό κοινή κατάληξη του φαινομένου ....που σημαίνει ότι κάτι δεν πάει καλά (στην οδήγησή μας - setup μηχανής - απειρία αναβάτη - κατασκευή δρόμου .....εκτός και αν δε μιλάμε για tank slapping και λέμε για κάτι άλλο που ίσως δεν έχουμε καταλάβει... )



    ..ΟΙ ΓΡΗΓΟΡΟΙ ΟΙ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝΕ ΤΟ ΣΤΡΑΜΠΙΛΙΖΑΤΕΡ ΣΤΗ ΜΟΤΟ..ΜΟΛΙΣ ΤΟ ΒΑΛΟΥΝΕ ΠΑΛΙ ΣΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΝΟΥΜΕ ΠΩΣ ΤΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΤΕ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ..

  14. #29
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
    ..ΟΙ ΓΡΗΓΟΡΟΙ ΟΙ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝΕ ΤΟ ΣΤΡΑΜΠΙΛΙΖΑΤΕΡ ΣΤΗ ΜΟΤΟ..ΜΟΛΙΣ ΤΟ ΒΑΛΟΥΝΕ ΠΑΛΙ ΣΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΝΟΥΜΕ ΠΩΣ ΤΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΤΕ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ..

    Μην αρπάζεσαι με την μία ρε Μπιμπίκο .... καλά κάνεις ότι κάνεις και όπως το κάνεις .... μάλλον φταίω εγώ που απάντησα απότομα και sorry γι' αυτό ....



    .... αλλά επειδή το tank slapping είναι επικίνδυνο φαινόμενο που οδηγεί πολύ συχνά σε άσχημη πτώση και εδω μέσα διαβάζουν και παιδιά που δεν έχουν μεγάλη εμπειρία σε οδήγηση και πλήρη κατανόηση των συνθηκών του δρόμου ... μην το παρουσιάζουμε σαν κάτι σύνηθες και εύκολο στην εξάλειψή του ....



  15. #30
    Μέλος Έξτρα Σπέσιαλ Το avatar του/της MitsosNaked
    Εγγραφή
    13/07/2007
    Μηνύματα
    318
    Μιά φορά μονο μου έχει τύχει εμένα tank slapping με το Φέηζερ και αυτό σε πολύ κουλό σημείο(νομίζω δηλαδή). Ανέβαινα τη Λαρίσης στους Αμπελόκηπους και στρίβω δεξιά για Τριφυλλίας(εντελώς κωλόδρομος) και πάνω στη στροφή έχει κάτι μπαλώματα. Ε κάπου δέν την πήρα καλά και μου κάνει ένα ξεγυρισμένο tank slapping αλλά ήμουν ψύχραιμος, χαλάρωσα το τιμόνι και εκτονώθηκε, ευτυχώς εγκαίρως βέβαια γιατί θα έσκαγα σε ένα παρκαρισμένο βανάκι(εκεί με έσωσε το ABS).

    Μία άλλη φορά βράδυ αργα ανέβαινα γκαζωτός την Αμφιθέας προς Συγγρού και δέν είχα προσέξει τις γραμμές του τράμ(σε εκείνο το σημείο εξέχουν πολύ από τη μία μεριά) και κάνω άλμα με τη μηχανή στον αέρα Hollywood-style !! Δέν έπαθα τίποτα, ούτε tank slapping όταν η μηχανή ακούμπησε κάτω αλλά χέστηκα εντελώς.

    Απο κάτι τέτοια και γενικά όπου γνωρίζω ότι ο δρόμος έχει χοντρές ανωμαλίες(και ειδικά γραμμές τράμ) κόβω τρελλά και πηγαίνω πολύ προσεκτικα. Πέραν του κινδύνου, στενοχωριέμαι για τη μηχανή όταν περνάω από τις γραμμές του τράμ και ακούω το δυνατό 'ντακ ντουκ' οπότε κόβω.

    Μήτσο προσοχή.

Σελίδα 2 από 10 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Tρομερό Tank Slapping
    από sapila racing στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο μήνυμα: 02/10/2013, 14:25
  2. Tank Slapping -αναλυση-αποφυγη
    από BILL VUZAS στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 01/12/2007, 14:31
  3. tank cam speed video
    από monstermind στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 03/05/2004, 23:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF