Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 18

Θέμα: Να βάλω Ν η ΜΠΑΑ ;;

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2015
    Μηνύματα
    131

    Να βάλω Ν η ΜΠΑΑ ;;

    Πριν λίγες μέρες απόκτησα ένα cbf 125 cc ..έχω δίπλωμα μηχανής και αυτοκινήτου από τα 19 ( είμαι 23 ) αλλά χρησιμοποιούσα αυτοκίνητο οπότε η εμπειρία μου στις μηχανές είναι μηδαμινή, ασχολούμαι με την ποδηλασία δρόμου τα 3 τελευταία χρόνια και έχω βρεθεί άπειρες φορές σε κίνδυνο από επικίνδυνες προσπεράσεις,σφήνες, πετάγματα από stop κτλπ ..στο ποδήλατο έχω αποκτήσει εμπειρία και τεχνική οπότε δεν πανικοβάλωμαι και μπορώ να αντιδράσω έγκαιρα .Στην μηχανή όμως είναι σίγουρο πως αν κολλήσει κάποιος από πίσω μου η κάνει καμιά σφήνα θα πανικοβληθώ και μετά ο θεός βοηθός!! Θεωρείτε πως αν βάλω N θα βοηθήσει να αποτραπούν τέτοιες ενέργειες ; Εσείς είχατε βάλει N ;

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tedvj23
    Εγγραφή
    05/02/2010
    Μηνύματα
    1.502
    Που να το βαλεις το N στην πλατη..?η οπως οι σχλοες οδηγων το L κατω απο την πινακιδα..?
    Οχι εγω προσωπικα δεν ειχα βαλει ουτε και εχω δει ποτε στην ζωη μου μοτοσυκλετιστη με Ν...

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.961
    Εγώ όταν έστρωνα το παπί και πήγαινα με 50 χ.α.ώ. φόραγα αυτήν τη τσάντα στην πλάτη.

    Το τι γέλιο κάναμε στο δρόμο δε λέγεται...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	WP_20150330_001.jpg 
Προβολές:	313 
Μέγεθος:	24,8 KB 
ID:	333302

  4. #4
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Φίλε τα μόνα Honda που είχαν το N στον βασικό εξοπλισμό, ήταν τα CB500N και CBF600N... τώρα αν θες να βάλεις στο δικό σου CBF125, "Ν", μπoρείς απλά να του βγάλεις το fairing

  5. #5
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    12/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Να μη βάλεις ούτε Ν ούτε Σ.

    Να οδηγείς σωστά και προσεκτικά, να οδηγείς έτσι ώστε να αισθάνεσαι εσύ καλά και ασφαλής, και άσε τους πίσω να κουρεύονται.

    Δεν υπάρχει λόγος ούτε να τρομάξεις ούτε να σε πιάσει πανικός αν κάποιος σε περάσει απότομα ή σου σφηνωθεί.

    Χώρια που άμα βάλεις το Ν (ήμαρτον) πιο πιθανό το κόβω να κοιτάνε να σε προσπεράσουν στα σβέλτα πιο γρήγορα για να μη σε τρώνε στη μάπα.

    Αυτά, καλώς ήρθες, καλά χιλιόμετρα, κι αν μας δουλεύεις σε πήρε και σε σήκωσε

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.852
    Η ενεργητική ασφάλεια της μηχανής είναι πολύ μεγαλύτερη από του ποδηλάτου.

    Αφού με το ποδήλατο είσαι μαθημένος και τα καταφέρνεις, με τη μηχανή θα σου φανεί απείρως ασφαλέστερη η οδήγηση.

    Απλά, θέλεις λίγο χρονικό διάστημα να συνηθίσεις τον χειρισμό του νέου σου οχήματος.

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2015
    Μηνύματα
    131
    Ευχαριστώ κ πάλι για το καλωσόρισμα ..θα σας γίνω στενός κορσές με τις ερωτήσεις μου μιας και έχω πάρα πολλά να μάθω . Χαχα ωραία η τσαντούλα !! Έχω βάλει μια μικρή μπαγκαζιέρα οπότε άνετα θα μπορούσα να φτιάξω ένα αυτοσχέδιο Ν και να το κολλήσω. Εγώ προσωπικά όταν βλέπω αυτοκίνητο με Ν η σχολή οδηγών πάντα αφήνω απόσταση ώστε να μην αγχώσω τον νέο οδηγό , η αλήθεια είναι ότι ούτε εγώ έχω δει μηχανάκι με Ν .Θέλω να πιστεύω πως μεγάλο ποσοστό των οδηγών σκέφτεται σαν και εμένα όποτε για αυτόν τον λόγο σκεφτόμουν να βάλω το Ν. Θα δείξει ..δεν το χρησιμοποιώ ακόμα για τις μετακινήσεις μου επειδή πρέπει να πάρω κράνος κτλπ όπως αναφέρω σε μια άλλη δημοσίευση .

    Την πρώτη μέρα που το πήρα (αναγκαστικά χωρίς κράνος ) έπρεπε να το πάρω από Πειραιά και να το φέρω Κηφισιά έβρεχε φύσαγε ..βρήκα και γω την μέρα ..όποτε βγήκα στην εθνική οδό και βρήκα ένα φορτηγό με 70 χιλιομετράκια σταθερά και το ακολούθησα για να κόψει λίγο αέρα και με την λογική ότι θα το βλέπουν και θα προσπερνάνε χωρίς να κολλάνε από πίσω μου..έφαγα δύο προσπεράσεις από δεξιά ( λωρίδα έκτακτης ανάγκης ) απλά για βγουν στην έξοδο κάμποσα μέτρα ποιο πέρα ... ( ήμουν προς το κέντρο της λωρίδας και λίγο ποιο δεξιά , στους τροχούς του φορτηγού πάνω κάτω..) , απ ότι καταλαβαίνω όσο με υπολόγιζαν με το ποδήλατο θα με υπολογίζουν και με την μηχανή οπότε θα πρέπει να έχω τα μάτια μου 14 ..πράγμα δύσκολο για έναν αρχάριο .
    Τελευταία τροποποίηση από ChrisNt; 31/03/2015 στις 00:48.

  8. #8
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Μην κολλάς ποτέ πίσω από μεγάλο όχημα (λεωφορείο, φορτηγό, ρυμουλκό κλπ)
    Κινδυνεύεις περισσότερο γιατί
    α) μικραίνει το οπτικό σου πεδίο για το τι βρίσκεται μπροστά ή κοντά στο ογκώδες όχημα που ακολουθείς
    β) οι οδηγοί των βαρέων οχημάτων δε νοιάζονται για λακούβες ή πέτρες ή άλλα αντικείμενα και κινδυνεύεις να φας κάτι από τις ρόδες ή (βλέπε το Α) λόγω οπτικού πεδίου να μη το δεις και να είναι αργά όταν περάσει κάτω από το βαρύ όχημα.
    γ) σε περίπτωση φρεναρίσματος του βαρέως οχήματος η ακινητοποίηση καμιά φορά αν έχουν φρενάρες θα είναι πολύ πιο απότομη από όσο νομίζεις οτι προλαβαίνεις να φρενάρεις πίσω του.
    δ) αυξάνεις τις πιθανότητες να σου ρθει τίποτα στο μπροστά σου που μπορεί να είναι φορτωμένο γιατί είμαστε Ελλαδάρα και τα ρυμουλκά-φορτηγά κλπ που κουβαλάνε φορτίο έχουν πρόχειρα δεσίματα "ασφαλείας" στο εμπόρευμα.

    Για μένα άσε τις πατέντες με το Ν και φρόντισε να εξοικειωθείς σε δρόμους που έχουν μικρότερο βαθμό δυσκολίας, ή και εξάσκηση σε κάποιο πάρκινγκ σουπερ-μαρκετ-αλάνα με κάποιο φίλο και μερικά ελαφριά μικροεμπόδια για να μάθεις φρενάρισμα-ελιγμούς κλπ.
    Καλή αρχή εκεί έξω. Δύσκολη η ζούγκλα αλλά με φαντασία για το τι θέλουν να κάνουν οι γύρω σου και γρήγορες αποφάσεις χωρίς δισταγμό θα είσαι ασφαλέστερος.

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2015
    Μηνύματα
    131
    Μιας και δεν τα έχω συνηθίσει ακόμα τα φρένα είχα αφήσει αρκετή απόσταση για αυτό φαντάζομαι έφαγα και δύο προσπεράσεις απο δεξιά .Αυτό που λες με το οπτικό πεδίο το συνειδητοποίησα μιας και έχασα την έξοδο και αναγκαστικά πήρα την επόμενη , ίσως κάποιος έμπειρος να μην είχε πρόβλημα αλλά εγώ είπα δεν μαμιέται ας κάνω λίγα χιλιομετράκια παραπάνω .Δεν το είχα υπόψην ότι μπορεί να φάω κάτι απο τις ρόδες του φορτηγού , τρομαχτικό ακούγεται..θα έχω το νου μου.Δυστιχώς εκείνη την στιγμή δεν είχα και πολλές επιλογές , έβρεχε ,φυσούσε κόντρα και έτρωγα "χαστούκια" απο την βροχή μιας και δεν είχα κράνος.
    Μένω κηφισιά και δεν μπορώ να σκεφτώ κάποιον χώρο που θα μπορούσα να κάνω εξάσκηση άμα κάποιος φίλος είναι απο την περιοχή και γνωρίζει ας μου πει .

    Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου george ..να σαι πάντα καλά

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Σχεδόν όλες οι χώρες του κόσμου, από την Ιαπωνία και το Χονγκ κονγκ μέχρι την Αγγλία και την Ισπανία, χρησιμοποιούν το L (Learner) - αν δεν κάνω λάθος για 12 μήνες.

    Στην Ελλάδα τα πράγματα δείχνουν λίγο ασαφή ωστόσο υπάρχει πρόβλεψη στο άρθρο 102 (σελ.148) του ΚΟΚ για τοποθέτηση ειδικού σήματος αναγνώρισης νέων οδηγών αυτoκινήτων oχημάτων

    Άρα, μιλώντας για το τυπικό κομμάτι και βάση νόμου, για εμένα καλό θα ήταν να μπει.

    Εννοούνται φυσικά όλες οι παραπάνω συμβουλές των παιδιών.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    edit:

    Στην Ερυθραία (κ αν δεν σε κυνηγήσουν οι ιδιωτικοί σεκιουριτάδες στην Εκάλη) έχει σχετική ηρεμία με καλά σημεία εξάσκησης (ράουντ αμπάουτς, πλατειούλες, στενά, κλπ) και σηματοδότησης.

  12. #12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Σχεδόν όλες οι χώρες του κόσμου, από την Ιαπωνία και το Χονγκ κονγκ μέχρι την Αγγλία και την Ισπανία, χρησιμοποιούν το L (Learner) - αν δεν κάνω λάθος για 12 μήνες. [...]
    Στη Γαλλια (μια ζωη αναποδοι ) εχουν το "Α" (apprentice).

    Κρις παιδι μου, νεος οδηγος κι ανεβηκες απο Πειραια-Κηφισια χωρις κρανος με βορχη ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ με 125 κυβικα;
    Προσεχε λεμε.

    Μακρια απο φορτηγα και λοιπα παχυδερμα. Κρανος ΑΜΕΣΑ. Η Κηφισια δεν εχει αλανες αλλα πηγαινε στο μεγαλο παρκιγκ του Βασιλοπουλου/Τζαμπο και εξασκησου σε στροφες, μανουβρες κλπ)

    Κι οτι ειπε ο απαπαν
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  13. #13
    Εχεις διπλωμα τεσσερα χρονια. Ξεχνα το Ν, δεν υποχρεουσαι, δεν εχει νοημα, δεν θα κερδισεις κατι απο τους αλλους χρηστες του δρομου. Γραψε κανενα χιλιομετρο να συνηθισεις, παρε κρανος "χτες", καλους δρομους να'χεις και με την πρωτη ευκαιρια κανεις και ενα riding school στο autofestival που το εχουμε και διπλα...

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Εχεις διπλωμα τεσσερα χρονια. Ξεχνα το Ν, δεν υποχρεουσαι, .
    Αυτό το ξέχασα. Τότε πράγματι, δεν χρειάζεται να μπει. Οπότε κράνος, ρουχισμός, 7η αίσθηση και βουρ στους δρόμους.

  15. #15
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Πίσω από φορτηγό και πάλι όμως από απόσταση ασφαλείας μόνο σε ανοιχτό δρόμο και υπό βροχή. Τα λάστιχα του φορτηγού διωχνουν τα πολλά νερά οπότε έχεις καλύτερο πάτημα εσύ πατώντας στις ροδιές του. Συνοψίζοντας, ότι είπαν οι προηγούμενοι.

    Edit:Υπό βροχή οδήγησε με μια ταχύτητα κάτω ώστε να εκμεταλλευτεις το φρένο του κινητήρα στο κλείσιμο του γκαζιου.
    Τελευταία τροποποίηση από 7Tolis; 31/03/2015 στις 10:54.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τι λαστιχα να βαλω στο Cbr 600f??
    από dankannn στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 20/03/2006, 20:25
  2. Τι Λαδια Να Βαλω????
    από div400 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 24/05/2005, 23:02
  3. Τι λάστιχα να βάλω?
    από superfour στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 22/06/2004, 15:53
  4. Τι τίτλο να βάλω....., Επεσα με 160 χαω....!
    από asmar στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 22/12/2003, 16:28

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF