Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 2 από 2

Θέμα: Παρακράτηση διπλώματος - Part II

  1. #1
    Ο σημειολόγος Το avatar του/της spyro
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    3.204

    Παρακράτηση διπλώματος - Part II

    Λοιπόν, ζητώ συγνώμη που δημιουργώ καινούργιο post δεδομένου ότι υπάρχει ήδη μια «συζήτηση» περί του θέματος αλλά θα είναι κρίμα να μπει στην 5η σελίδα ενός κατά τα άλλα πολύ βαρετού post στο οποίο 2 μαντραχαλάδες προσπαθούν να αποδείξουν ποιός είναι το alpha male, για το οποίο είμαι πλέον σίγουρος ότι κανένας δεν παρακολουθεί πια http://www.moto.gr/forums/showthread...5&pagenumber=3

    Ελπίζω να μην το δείτε σαν spamming αλλά θεωρώ οτι τα ακόλουθα θα πρέπει να τα δούν περισότεροι και όχι μόνο οι mods που παρακολουθούν την προαναφερθήσα συζήτηση για να δούμε μπάς και παρεκτραπει κανείς

    Λόγω της δικιάς μου περίπτωσης στην οποία θυμίζω ότι μου ήρθε μια φωτογραφική κλήση για ταχύτητα στην οποία έτρεχα με 115 σε σημείο πριν μπω σε τούνελ στην Εθνική Οδό οπού το όριο ήταν 80 (350? + 2 μήνες το δίπλωμα) και πάνω στην τρέλα μου για το κομμάτι της παρακράτησης του διπλώματος το οποίο θεώρησα υπερβολή έκανα μια συζήτηση με δικηγόρο ο οποίος μου είπε τα εξής:

    Πιθανόν σύμβουλος σε συνεργασία με την αστυνομία, πιθανόν όμως και η αστυνομία η ίδια (αν και φαινεται λίγο δύσκολο), συνειδητοποίησαν ότι χωρίς το ρουσφέτι δεν γίνεται δουλειά και θα είναι πολύ δύσκολο να εξαλειφτεί το φαινόμενο των διαφυγόντων κερδών από το σβήσιμο των κλήσεων δεδομένου της νοοτροπίας μας. Το πρόβλημα δεν ήταν η νοοτροπία του παραβάτη που έψαχνε τρόπο να σβήσει την κλήση αλλά του συστήματος/ διοικητικού προσώπου το οποίο χρειάζεται την συναλλαγή είτε για ψήφους είτε αναρρίχηση στην βαθμίδα της εξουσίας.

    Οπότε κάποιος η κάποιοι όλως περιέργως για το επίπεδο εξυπνάδας συνειδητοποίησαν ότι εάν κάνουμε το διοικητικό κομμάτι της κλήσης ποιό αυστηρό η διαδικασία του ρουσφετιού θα περάσει σε αυτό το κομμάτι και όχι στο οικονομικό. Οπότε βάζουμε ένα κατά τα άλλα λογικό πρόστιμο (δεδομένου ότι το πληρώνεις εντός 10 ημερών) και όλα τα άλλα παράλογα, (δίπλωμα/πινακίδες, διακστική οδός). Όλη η προσοχή σου περνάει πάνω στο παράλογο μέρος που στην προκειμένη περίπτωση είναι η παρακράτηση διπλώματος για πολλές μέρες και δεν κοιτάς καθόλου το οικονομικό.

    Με βάσει τα λεγόμενα του συγκεκριμένου δικηγόρου για όλες τις περιπτώσεις που έχει ακούσει μέχρι τώρα για πρώτη φορά στην Ελλάδα όλος ο κόσμος πια τρέχει να βρει άκρη με το τι θα γίνει με το δίπλωμα και είναι παραπάνω από πρόθυμος να πληρώσει γρήγορα γρήγορα το χρηματικό κομμάτι! Αυτό βέβαια εξυπηρετεί και τις χιλιάδες ανά την Ελλάδα στελέχη κρατικών-διοικητικών θέσεων που χρειάζονται την συναλλαγή για την ανεύρεση των ψήφων και κάθε λογής «υποχρέωση». Το μόνο σίγουρο είναι ότι χωρίς τη μορφή συναλλαγής με τον κρατικό μηχανισμό δεν θα μπορούσε να σταθεί κανένα καινούργιο μέτρο. Ο σκοπός δεν θα είναι ποτέ να τιμωρήσεις του παραβάτες αλλά ούτε και να παραδειγματίσεις πόσο μάλλον να εκπαιδεύσεις σωστή οδική συμπεριφορά σε επικίνδυνους οδηγούς σαν εμένα. Ο σκοπός ήταν να εξασφαλίσουμε την επιβολή του συγκεκριμένου έμμεσου φόρου.

    Το ότι τα καινούργια μέτρα έχουν εισπρακτικό χαρακτήρα το έχουν πει χιλιάδες πριν από μένα σιγά το νέο. Αλλά για να πω την αμαρτία μου ποτέ δεν πίστεψα ότι η αύξηση προστίμων υποδήλωνε μέθοδο είσπραξης. Μόνο εάν το δεις με τον τρόπο που αναφέρθηκε απο τον φίλο Δικηγόρο συνειδητοποιείς για ποιό λόγο είναι πραγματικά εισπρακτικά.

    Το μόνο που έχω να πω είναι ένα μπράβο σε αυτούς/ αυτόν που σκέφτηκαν τον συγκεκριμένο τρόπο. Ειλικρινά και χωρίς καμία δόση ειρωνείας. Με εκπλήσει η εξυπνάδα του όλου θέματος.

  2. #2
    Σχεδόν Αρτιμελής Το avatar του/της xtrm600
    Εγγραφή
    22/05/2005
    Μηνύματα
    108


    Περιττό να αναφέρουμε οτι τα κατα τόπους υπεύθυνα τμήματα τροχαίας, έχουν ειδικό εξελάκι στο πισι για να καταγράφουν τα "χατήρια" που εχουν κάνει, και απο ποιο πολιτικό γραφείο έπεσε το τηλέφωνο...




    Νταξ δουλέυει το σύστημα
    Είμαστε μπίλιες στη ρουλέττα του καπιταλισμού
    ZZZZZzzzzZZZZZ

Παρόμοια θέματα

  1. Vfr 1000 Part Ii
    από gregorgeous89 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 03/12/2007, 22:18
  2. Το καλό, το άσχημο και το χειρότερο! (Part II)
    από sub_zero στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 04/07/2006, 08:41
  3. Gamikoulas part II
    από Cpt. Haddock στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 19/01/2006, 10:52
  4. The Mall - Part II
    από duck456 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 13/01/2006, 11:52
  5. Italian TV-Ποια Μενεγάκη... (Part II)
    από 620 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 13/01/2006, 09:39

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF