Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 65

Θέμα: Wr250x μετατροπή σε R

  1. #1
    Λαβωμένο μέλος Το avatar του/της Tigas
    Εγγραφή
    15/12/2004
    Μηνύματα
    4.814

    Wr250x μετατροπή σε R

    Εδώ και 1 εβδομάδα είμαι κάτοχος ενός WR250X το οποίο μέχρι το Σεπτέμβριο θα πρέπει να έχει γίνει έτοιμο για βρωμερά παιχνίδια.

    Ποδιές ,ρυθμίσεις, χούφτες κτλ είναι εύκολο να το κάνω και κάποια τα έχω κάνει ήδη, αλλά αυτό που θέλω να ρωτήσω εάν ξέρετε κάποιον που να μου ετοιμάσει ζάντες έτοιμες για να τις κουμπώσω επάνω.

    Δηλαδή να μου βάλει και ακτίνες αλλά και νέα κέντρα και το μόνο που θα πρέπει να κάνω εγώ να βάλω λάστιχα δίσκους γρανάζια και . . . . . βουνό

    Ερωτήσεις γιατί δέν πήρες το R από την αρχή μήν τις κάνετε γιατί απλά δεν υπάρχουν και δεν θα ξαναφέρει η Yamaha.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	wr250xx.jpg 
Προβολές:	863 
Μέγεθος:	76,3 KB 
ID:	135359

  2. #2
    γαμωτ... ειναι το ιδιο με του ιατροδικαστη;


    Σταυρο κοιτα κωδικους αμορτισερ πισω και καλαμιων και αντιστοιχισε με κωδικους του R!

    στα ΚΤΜ ειναι διαφορετικα τα αμορτισερ της WP... αλλαζουν οι διαδρομες και οι σκληροτητες...

    οποτε στανταρ χρειαζεσαι revalving

  3. #3
    Γιατί δεν πήρες το F?

    Δοκίμασε rider's shop αν και πρόκειται για καινούργιο μοντέλο και θα υπάρχει αρκετό ψάξιμο σχετικά με τα κέντρα....

    You BETA believe...
    ________________________________
    You should be exhausted.....
    ________________________________
    Hit me, crush me....

  4. #4
    Λαβωμένο μέλος Το avatar του/της Tigas
    Εγγραφή
    15/12/2004
    Μηνύματα
    4.814
    Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
    γαμωτ... ειναι το ιδιο με του ιατροδικαστη;


    Σταυρο κοιτα κωδικους αμορτισερ πισω και καλαμιων και αντιστοιχισε με κωδικους του R!

    στα ΚΤΜ ειναι διαφορετικα τα αμορτισερ της WP... αλλαζουν οι διαδρομες και οι σκληροτητες...

    οποτε στανταρ χρειαζεσαι revalving
    Άλλα ελατήρια έχει δέν με νοιάζει και τόσο πολύ δέν τα πειράζω λίγο με την επαναφορά θα ασχοληθώ και θα το μαλακώσω και τέλος, το πολύ πολύ να γίνω κάτοχος κανενός αυθαιρέτου

  5. #5
    Λαβωμένο μέλος Το avatar του/της Tigas
    Εγγραφή
    15/12/2004
    Μηνύματα
    4.814
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
    Γιατί δεν πήρες το F?

    Δοκίμασε rider's shop αν και πρόκειται για καινούργιο μοντέλο και θα υπάρχει αρκετό ψάξιμο σχετικά με τα κέντρα....
    thanx α και κάτι άλλο είμαι μόνο 1,75 και δέν το έφτανα το μαμήδι το F το R είναι κανα 2 πόντους ποιό κάτω και το φτάνω

  6. #6
    Ώρες ώρες η Yamaha κολάζει και τον πιο πιστό χοντάκια...αλλά το μην φέρει άλλα WR250R είναι μέσα στο πνεύμα της βλακώδους στρατηγικής τους?

    Σου είπανε γιατί?
    Ευχαριστώ τους Ιάπωνες για τα γαμηστερά εν σειρά τετρακύλινδρα που απλόχερα προσέφεραν στον πτωχό και ταπεινό τούτο πλανήτη.

  7. #7
    Αρχικά δημιουργήθηκε από H.A.Balafoutre
    Ώρες ώρες η Yamaha κολάζει και τον πιο πιστό χοντάκια...αλλά το μην φέρει άλλα WR250R είναι μέσα στο πνεύμα της βλακώδους στρατηγικής τους?

    Σου είπανε γιατί?
    Όπως έχει γραφτεί και σε άλλα threads, δεν υπάρχει διαθεσιμότητα από το εργοστάσιο.

    Προσέχτε λίγο με τους χαρακτηρισμούς, πολύ εύκολα γράφετε ότι σας κατέβει ελαφρά την καρδία......


    You BETA believe...
    ________________________________
    You should be exhausted.....
    ________________________________
    Hit me, crush me....

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της georgis4
    Εγγραφή
    26/05/2008
    Μηνύματα
    297
    Καταρχην η φωτο ειναι σα να βρηκες καπου το δικο μου και το εβγαλες φωτο!
    (οι χουφτες RALLY PRO ειναι?)(αν ναι τις ιδιες εχω)ωραια ποδιτσα μαστορεψες αλλα θα προτιμουσα προσωπικα κατι που να καλυπτει και το σασι/πλαινα μοτερ..(ηταν αναγκη μαυρο να το εχουν?)
    Το R γενικα δεν εφερε πολλα κομματια η YAMAHA πιστευω για να μη ριξει τις πωλησεις απο το F..ειναι συμπτωση που αμερικη ειναι το αντιθετο και δεν βρισκουν τα Χ??Ο πρωτος που εφερε τα μηχανακια (τα συγκεκριμενα) στη σαλονικα ηταν ο ματακος (καθοτι ειχα παει και τα ειδα) και ηταν 3 Χ και 1 R αν θυμαμαι καλα αλλα ολα μπλε/μαυρο...Απο το μοτοδικτυο που πηρα το δικο μου πριν 2 μηνες περιπου μου ειπαν οτι περιμεναν και ενα ΛΕΥΚΟ R και νομιζω ακομη το περιμενουν...κατι για εκτελωνισμους μου ειπαν....
    Οσο για αυτο που σκεφτεσε για ζαντολαστιχα....το ιδιο και εγω ΑΛΛΑ!Υπαρχει προβλημα με τον μπροστινο δισκο....εαν θες το ιδιο και στο βουνο εχει καλως (αλλα ετσι και ακουμπησει καπου χαιρετα τον) αν θες (που ειναι καλυτερα) τον δισκο διαμετρηματος του R ολα ωραια αλλα εκει χρειαζετε δαγκανα!!!!Απο οτι υπολογισα θελει αρκετα ??? για μια τετοια δουλεια γμτ....
    Θα το στρωσω που θα παει..

  9. #9
    Τραβαμε το καναλι Το avatar του/της mars696
    Εγγραφή
    20/03/2008
    Μηνύματα
    558
    Για κοιτα εδω ισως βοηθησει...

  10. #10
    Αρχικά δημιουργήθηκε από georgis4
    ........Απο οτι υπολογισα θελει αρκετα ??? για μια τετοια δουλεια γμτ....
    +1
    ...και είναι πιθανόν με τα ίδια λεφτά να βρίσκεις αξιοπρεπές enduro (πχ WR250F 5ετίας) και να κάνεις και το κέφι σου στο βουνό.

    Έτσι κι αλλιώς οι 2 σε 1 χρήσεις -μεσοπρόθεσμα- καταπονούν ιδιαίτερα τα μηχανάκια.....


    ... και κάποιοι από μας τα έχουμε ζήσει πρώτο χέρι αυτά εδώ και 20 χρόνια με DT200 κ.τ.λ. ....

    You BETA believe...
    ________________________________
    You should be exhausted.....
    ________________________________
    Hit me, crush me....

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της georgis4
    Εγγραφή
    26/05/2008
    Μηνύματα
    297
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
    +1
    ...και είναι πιθανόν με τα ίδια λεφτά να βρίσκεις αξιοπρεπές enduro (πχ WR250F 5ετίας) και να κάνεις και το κέφι σου στο βουνό.

    Έτσι κι αλλιώς οι 2 σε 1 χρήσεις -μεσοπρόθεσμα- καταπονούν ιδιαίτερα τα μηχανάκια.....


    ... και κάποιοι από μας τα έχουμε ζήσει πρώτο χέρι αυτά εδώ και 20 χρόνια με DT200 κ.τ.λ. ....
    Mπα οχι και τοσα πολλα αλλα οπως υπολογιζω ενα παλιο YZακι 250 το παιρνεις!(ισα ισα για το κεφι!)
    Θα το στρωσω που θα παει..

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της georgis4
    Εγγραφή
    26/05/2008
    Μηνύματα
    297
    Αρχικά δημιουργήθηκε από mars696
    Για κοιτα εδω ισως βοηθησει...
    Βασικα ειδικα τα κεντρα μιας και καινουρια μηχανακια θα πρεπει να ειναι αποκλειστικα ΥΑΜΑΗΑ....
    Θα το στρωσω που θα παει..

  13. #13
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
    Όπως έχει γραφτεί και σε άλλα threads, δεν υπάρχει διαθεσιμότητα από το εργοστάσιο.

    Προσέχτε λίγο με τους χαρακτηρισμούς, πολύ εύκολα γράφετε ότι σας κατέβει ελαφρά την καρδία......

    Αμάν φαρμακόγλωσσα....

    Καλοτάξιδο, τίγκα υπέροχο μηχανάΤΣι.
    Ευχαριστώ τους Ιάπωνες για τα γαμηστερά εν σειρά τετρακύλινδρα που απλόχερα προσέφεραν στον πτωχό και ταπεινό τούτο πλανήτη.

  14. #14
    Λαβωμένο μέλος Το avatar του/της Tigas
    Εγγραφή
    15/12/2004
    Μηνύματα
    4.814
    Αρχικά δημιουργήθηκε από georgis4
    Καταρχην η φωτο ειναι σα να βρηκες καπου το δικο μου και το εβγαλες φωτο!
    (οι χουφτες RALLY PRO ειναι?)(αν ναι τις ιδιες εχω)ωραια ποδιτσα μαστορεψες αλλα θα προτιμουσα προσωπικα κατι που να καλυπτει και το σασι/πλαινα μοτερ..(ηταν αναγκη μαυρο να το εχουν?)
    Το R γενικα δεν εφερε πολλα κομματια η YAMAHA πιστευω για να μη ριξει τις πωλησεις απο το F..ειναι συμπτωση που αμερικη ειναι το αντιθετο και δεν βρισκουν τα Χ??Ο πρωτος που εφερε τα μηχανακια (τα συγκεκριμενα) στη σαλονικα ηταν ο ματακος (καθοτι ειχα παει και τα ειδα) και ηταν 3 Χ και 1 R αν θυμαμαι καλα αλλα ολα μπλε/μαυρο...Απο το μοτοδικτυο που πηρα το δικο μου πριν 2 μηνες περιπου μου ειπαν οτι περιμεναν και ενα ΛΕΥΚΟ R και νομιζω ακομη το περιμενουν...κατι για εκτελωνισμους μου ειπαν....
    Οσο για αυτο που σκεφτεσε για ζαντολαστιχα....το ιδιο και εγω ΑΛΛΑ!Υπαρχει προβλημα με τον μπροστινο δισκο....εαν θες το ιδιο και στο βουνο εχει καλως (αλλα ετσι και ακουμπησει καπου χαιρετα τον) αν θες (που ειναι καλυτερα) τον δισκο διαμετρηματος του R ολα ωραια αλλα εκει χρειαζετε δαγκανα!!!!Απο οτι υπολογισα θελει αρκετα ??? για μια τετοια δουλεια γμτ....
    οι χούφτες ούτε ξέρω τί είναι μου άρεσαν και τις πήρα.

    για τα επιπλέον προστατευτικά θα βάλω κάτι αυτάκια που έχει το R γιατί και σε απλό πέσιμο απο δεξιά η τρόμπα bye bye.

    λεφτά για να αλλάξω δαγκάνα δεν δίνω θα βάλω ίδιο δίσκο και εάν σπάσει ξαναβάζω άλλον

  15. #15
    Λαβωμένο μέλος Το avatar του/της Tigas
    Εγγραφή
    15/12/2004
    Μηνύματα
    4.814
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
    +1
    ...και είναι πιθανόν με τα ίδια λεφτά να βρίσκεις αξιοπρεπές enduro (πχ WR250F 5ετίας) και να κάνεις και το κέφι σου στο βουνό.

    Έτσι κι αλλιώς οι 2 σε 1 χρήσεις -μεσοπρόθεσμα- καταπονούν ιδιαίτερα τα μηχανάκια.....


    ... και κάποιοι από μας τα έχουμε ζήσει πρώτο χέρι αυτά εδώ και 20 χρόνια με DT200 κ.τ.λ. ....
    ωραία τα wr...F ή τα CRF που αυτό θα ήθελα πολύ να είχα πάρει αλλά δέν κάνουν για να κυκλοφορείς
    μέσα στην πόλη δυστυχώς

    και η συντήρηση ενός wr250Χ ή R είναι σχεδόν ανύπαρκτη σε σχέση με κάποια από τα wrf crf, φαντάσου βαλβίδες κοιτάς στα 40.000km και μέχρι τότε μόνο λάδια.

Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ WR250X(supermotard) ΣΕ ENDURO??
    από PhiL στο forum Χωμάτινο τερέν
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 30/06/2018, 16:46
  2. Μετατροπή σε μπροστινό
    από motaba στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 06/07/2012, 23:29
  3. μετατροπη σε παπι
    από DrAvEnStOrM στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 22/09/2005, 14:36
  4. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 21/06/2005, 10:15
  5. μετατροπη σε super motard,part 1/τροχοι
    από tools στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 12/06/2004, 13:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF