Αυτή την Κυριακή (25/01/2009), καιρού επιτρέποντος και αν βρεθεί παρέα, σκέφτομαι για μια βόλτα στην βόρεια Εύβοια προσπαθώντας, έτσι για αλλαγή, να συμπεριλάβω και κάποια από τα μέρη στα οποία συνήθως δεν πάμε.
Θα κάνουμε, δηλαδή, το γύρο του βόρειου τμήματος του νησιού, αλλά θα περάσουμε και από κάποια από τα χωριά της "ενδοχώρας" που συνήθως τα σνομπάρουμε.
Το πρόγραμμα θα μπορούσε να είναι κάπως έτσι:
Διαδρομή:
Πηγαίνουμε Χαλκίδα από εθνική, και μετά παίρνουμε τον γνωστό δρόμο μέχρι το Προκόπι περνώντας από τα Ψαχνά και τον Άγιο. Στον Αλεξίου, λίγο παρακάτω, κάνουμε σύντομη στάση για πρωινό καφέ. Λογικά θα είμαστε εκεί νωρίς, πριν αρχίσουν να καταφθάνουν οι ορδές των οπλαρχηγών.
- Αθήνα - Χαλκίδα (80 χλμ)
- Χαλκίδα - Ψαχνά (12 χλμ)
- Ψαχνά - Άγιος (20 χλμ)
- Άγιος - Προκόπι (16 χλμ)
(Μέχρι εδώ από Αθήνα: 128 χλμ)
Από εκεί συνεχίζουμε στο υπέροχο στροφιλίκι στην ανατολική πλευρά του νησιού, περνώντας από το Μαντούδι και την Αγ. Άννα, μέχρι λίγο πριν τους Παπάδες.
- Προκόπι - Μαντούδι (8 χλμ)
- Μαντούδι - Στροφιλιά - Αγ. Άννα (16 χλμ)
- Αγ. Άννα - Διασταύρωση για Κερασιά (7 χλμ)
(Μέχρι εδώ από Αθήνα: 159 χλμ)
Στην διασταύρωση αφήνουμε τον κεντρικό δρόμο και μπαίνουμε στο εσωτερικό του Νησιού, κάνοντας έναν γύρο στα χωριά κάπως έτσι:
- Κερασιά - Δρυμώνας (18 χλμ)
- Δρυμώνας - Καλαμούδι - Δαμιά - Παλαιοχώρι (11 χλμ)
- Παλαιοχώρι - Μαρούλι - Διασταύρωση για Κοκκινομηλιά (11 χλμ)
(Μέχρι εδώ από Αθήνα: 199 χλμ)
Στον Δρυμώνα, αν έχουμε όρεξη αφήνουμε να μηχανάκια και περπατάμε λίγο μέχρι τους καταρράκτες. Έχοντας ολοκληρώσει το γύρο παίρνουμε τον επαρχιακό, βόρεια, μέχρι την Ιστιαία και τους Ωρεούς όπου καθόμαστε για φαγητό σε κάποια ψαροταβέρνα.
- Διασταύρωση - Βουτάς - Ιστιαία (13 χλμ)
- Ιστιαία - Ωρεοί (8 χλμ)
(Εναλλακτικά μπορούμε να κάνουμε και άλλον ένα γύρο στα χωριά της "ενδωχώρας" περνώντας από τις Μηλιές, τον Κρυονερίτη και την Κοκκινομηλιά---διαδρομή μαρκαρισμένη με πράσινο στον επισυναπτόμενο Χάρτη)
(Μέχρι εδώ από Αθήνα: 220 χλμ)
Απ' τους Ωρεούς ακολουθούμε την (σχετικά γρήγορη) δυτική ακτή του Νησιού μέχρι τις Ροβιές και την Λίμνη και από εκεί πάλι πίσω στην Χαλκίδα απ' την γνωστή διαδρομή (μέσω Άγιου). Κάπου στην διαδρομή, λογικά θα κάνουμε μια στάση για ένα απογευματινό καφεδάκι (στην Αιδηψό, στις Ροβιές, στη Λιμνη... θα δούμε)
- Ωρεοί - Αιδηψός (16 χλμ)
- Αιδηψός - Ροβιές (20 χλμ)
- Ροβιές - Λίμνη (10 χλμ)
- Λίμνη - Μαντούδι (23 χλμ)
- Μαντούδι - Προκόπι (8 χλμ)
- Προκόπι - Άγιος - Ψαχνά (36 χλμ)
- Ψαχνά - Χαλκίδα (12 χλμ)
(Μέχρι εδώ από Αθήνα: 345 χλμ)
Απ' την Χαλκίδα επιστρέφουμε στην Αθήνα μέσω εθνικής.
- Χαλκίδα - Αθήνα (80 χλμ)
Σύνολο διαδρομής: 425 χιλιόμετρα
Παρατηρήσεις:
- Μπορεί η διαδρομή να δημιουργεί... περίεργους συνειρμούς, αλλά πάμε για να απολαύσουμε την φύση και την παρέα, όχι για να κάνουμε καλό χρόνο στο "πιστάκι". Όποιος έχει όρεξη για στρίψιμο "με τα όλα", ας πάει καλύτερα μόνος του. Ευπρόσδεκτα μηχανάκια κάθε κυβισμού.
- Το ακριβές πρόγραμμα και ειδικά οι στάσεις, οι καφέδες και το φαγητό αναφέρονται καθαρά ενδεικτικά. Όπου γουστάρουμε σταματάμε.
Ραντεβού:
Για να αποφύγουμε την "πολυκοσμία" στην διαδρομή μέχρι το Προκόπι φεύγουμε σχετικά νωρίς. Συνάντηση στα Μακ Ντοναλντς, στις 08:00, αναχώρηση στις 08:30
Συμμετοχές:
1. npat - CBF600SA
2. bikerted - SV1000S
3. DimChios - CBR1000RR
4. spyro - Tiger 1050
5. tai - CBR1100XX
6. xrlantz - Dorsoduro + 2 φίλοι
7. harris_x - hornet 600
8. panagiotispapa - Pegaso
9. Λευτέρης (φίλος spyro) - Fazer 600
10. Τ-REX - F4 SPR
11. DoctorS - ZX9R
12. matsamitsou - Tiger 1050