Σελίδα 1 από 7 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 101

Θέμα: Η συνωμοσία των 1-3-2-4,μια μοτοσυκλετιστική ιστορία νουάρ.

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231

    Η συνωμοσία των 1-3-2-4,μια μοτοσυκλετιστική ιστορία νουάρ.

    Σημ.Η ιστορια ειναι ακομα στα σκαρια οποτε λιγο υπομονη μεχρι να ολοκληρωθει.Ο γραφων ειναι ενας αταλαντος κοπριτης κρετινος (αποδειξη το οτι δεν βαζει ποτε τονους στις λεξεις) και σε καμια περιπτωση δεν θα πρεπει να του δινετε σημασια.Επισης μιλαει σε τριτο ενικο και γενικα ειναι ενας τυπος αχαρακτηριστος.
    Ομοιοτητες με προσωπα και/η καταστασεις σαφως και δεν ειναι συμπτωματικες,αλλα μην το κανετε θεμα.Απλα σφυριξτε αδιαφορα.Ο συγγραφευς (πςςς) συνηθως μιλαει για τον εαυτο του συγκαλυμμενα,αλλα στην προκειμενη περιπτωση δεν ειναι αυτο το θεμα μας.Το θεμα μας ειναι οτι φοβαμαι το γιαουρτωμα.







    Η συνωμοσία των 1-3-2-4


    ΜΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ ΑΥΤΟΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΜΟΥ (ΘΑ ΔΕΙΞΕΙ) ΣΕ ΥΦΟΣ ΝΟΥΑΡ (ΣΧΕΔΟΝ) ...





    ΜΕΡΟΣ 1ο. PIVOT



    Η τοποθετηση του μικρου καθρεπτη με το σκαλισμενο ξυλινο πλαισιο απο μαονι απεναντι απο το γραφειο μου, αποδειχτηκε λανθασμενη κινηση απο αποψη τακτικης.Το τελευταια πραγμα που πρεπει να βλεπει καποιος στην κατασταση μου, ειναι το ειδωλο του, με γκριζα μαλλια, και με υφη στο προσωπο που διαρκως του υπενθυμιζει οτι ειναι ενας σαρανταρης και κατι που εχει ξενυχτισει πιει και μετανιωσει στην ζωη του πολυ περισσοτερο απο οτι θα του συστηνε ο μεσος γιατρος.Και οταν προσπαθω να μην το σκεφτομαι, καθρεπτιζεται κατω απο τη φατσα μου, και εκεινη η χρυση πλακετα που γραφει το ονομα και την ιδιοτητα μου,Βλασης Νταμιρας Ιδιωτικος ντεντεκτιβ, και ετσι σιγουρευομαι οτι αυτος ειμαι εγω.Φανταζομαι οτι ειναι σχετικα ευκολο να ξεκρεμασω τον καθρεπτη απο τον τοιχο και να γλιτωσω απο αυτο το θλιβερο θεαμα καθε πρωι,αλλα προτιμω να πεταξω την πλακετα μεσα στο συρταρι,για να την βρω παλι πανω στο γραφειο μου την επομενη μερα.

    Η συννεφια και η καταρρακτωδης βροχη εκεινο το πρωι δεν βοηθουσαν ιδιαιτερα την ηδη καταρρακωμενη ψυχολογια μου και σιγουρα δεν βοηθουσαν στο να πληρωθει το χρεος στο μπαρ του Βασιλη.Το μπερμπον ειναι φαρμακο,και εμενα ο γιατρος μου εχει συστησει μεγαλες ποσοτητες και τακτικα.Την ωρα που ξεκιναγε η πρωινη θεραπεια η Αντζυ η γραμματεας μου ανοιξε την πορτα διακριτικα μπηκε μεσα την εκλεισε πισω της λιγοτερο διακριτικα, και ειπε:


    -Κυριε Βλασση πελατης.Ονομαζεται Χαρης Πινολαδης.
    -Τι φρουτο ειναι;
    -Φαινεται μοτοσυκλετιστης.Απο αυτους που νομιζουν οτι το γυροσκοπικο
    ειναι το νεο σαντουιτς του Γρηγορη,και δωρο η κοκακολα.
    -Κρατα τον τουλαχιστον 2 λεπτα στο λομπι και μετα ριχτον μεσ΄το γραφειο.
    -Τον εχω κρατησει ηδη 3 ειπε και μου εκλεισε το δεξι ματι τσαχπινικα.
    -Μπραβο το κοριτσι μου ρευτηκα και εξεπνευσα αερια ποσοτητα μπερμπον
    ικανη να ναρκωσει γοριλλα για τριπλη εγχειρηση μπαι πας.Βρηκες καμια πρωτοτυπη δικαιολογια για την αναμονη;
    -Την κλασσικη κυριε Βλασση.
    -Χαμογελασα....ωστε παλι το ευχαριστηριο τηλεφωνημα
    απο τον Δημαρχο ε; Καποια μερα θα ερθει εδω ο ιδιος ο Δημαρχος και δεν
    θα μας δωσει ευχαριστιες ειπα και κατεβασα μια γερη γουλια σιροπι για την μιζερια....πες του να περασει...








    Η Αντζυ ανοιξε την πορτα τοσο διακριτικα που θυμηθηκα οτι ο μεντεσες ηθελε λαδωμα και τοτε αντικρυσα στο βαθος του λομπι μια λεπτη σιλουετα που θυμιζε πιο πολυ θεατρο σκιων παρα ανθρωπο.Αρχισε να πλησιαζει προς το φως, και τοτε αρχισε να αποκαλυπτεται βημα-βημα μετρο με το μετρο το κλασσικο στερεοτυπο του ανθρωπου που καβαλαει μοτοσυκλετα και δεν εχει τα απαραιτητα λεφτα για να την τσουλησει λιγο πιο εξω απο την πολη.Μποτακια dainese μαυρα με ψηλες φτερνες γιατι μοτοσυκλετιστης με υψος κατω του 1.60 ειναι σχημα οξυμωρο σαν να μιλαμε για νανο ελαιοχρωμαστιστη, μαυρο παντελονι κορντουρα dainese με ανακλαστικα καστομ παραγγελια , και με δερματινο μαυρο επισης μπουφαν dainese τοσο γυαλιστερο και με τοσα πολλα και λαμπερα ανακλαστικα που νομισα οτι για μια στιγμη αντικρυσα τον αρχιεπισκοπο σε συσκεψη της ιερας συνοδου κατα την διαρκεια φωτογραφησης.

    Φορεσα τα μαυρα γυαλια μου για να μην στραβωθω,και παρατηρησα γρηγορα και τις επομενες ενδυματολογικες λεπτομερειες.Κρανος ενσωματωμενο κατω απο τον τριχωτο της κεφαλης και ολιγον τι λαδωμενο, και γαντια σαν αυτα που επεμενε να φοραει ο παλιοφιλος μου ο Αλεκος στο χιονοδρομικο πριν απο καποια χρονια που ειχαμε παει ενα διημερο.Μαλιστα θυμαμαι οτι μας ελεγε τοτε χαρακτηριστικα "μαλακες τρια ευρω απο το περιπτερο ρεεεεεεε" .Δυστυχως ο παλιοφιλος ο Αλεκος επεσε θυμα σκευωριας λιγες μερες μετα, οταν το Ιατρικο επιτελειο του Αντρεα Συγγρου σε συσκεψη απεφανθη οτι οι μελανιες στα δαχτυλα ηταν κρυοπαγηματα και απο τοτε ο παλιοφιλος ο Αλεκος δεν μπορει να φαει σε κινεζικο ρεστωραν οπως ολοι οι υπολοιποι ανθρωποι, επισης σχετικα απλες διαδικασιες οπως το σημα της νικης απαιτει πλεον ολα του τα χερια καθως και συμμετοχη αλλων μελων του σωματος,και δεν μιλαω καν για το παλιο χομπι του που ηταν το λυσιμο του κυβου του Ρουμπικ.Ξαναεριξα μια γρηγορη ματια στον τυπο ο οποιος εσταζε πατοκορφα απο την βροχη αλλα ειχε περασει στο γραφειο παραυτα σαν κυριος και τωρα εφερνε σε δυσκολη θεση το ταπεινο δερμα του παλιου καναπε μου.

    Μπορω να πω οτι τον λυπηθηκα κομματακι,γιατι φαινοταν σαν τον τυπο του ανθρωπου που η σπιτονοικοκυρα του εχει παραιτηθει εδω και καιρο απο την διαδικασια του να ζηταει αντιτιμο για την παροχη στεγης.Τον αφησα να βγαλει τα γαντια και να ξυσει αμηχανα το "κρανος"του πριν τον καλημερισω επισημα αλλα οχι τοσο επισημα που να περιλαμβανεται και η χειραψια.Ολα εχουν ενα οριο σε αυτο το επαγγελμα οσο αηδιαστικο και αν κατανταει καμια φορα

    -Συγνωμη για τα νερα στον καναπε ειπε σκυφτος,ξερετε γινεται χαμος εξω.
    -Μην ανησυχεις θα τον πεταξω αφου φυγεις, σε ακουω ειπα,και εβγαλα τα γυαλια αφου βεβαιωθηκα οτι τα ματια
    μου θα μπορουσαν να αντεπεξελθουν στις ασυνηθιστα εντονες φωτιστικες συνθηκες.
    -Κυριε Βλασση ξερετε... πεταχτηκε. Εκανε μια μικρη παυση, -χαμηλοφωνα- μπορω να σας λεω Βλασση;
    -Εξαρταται.
    -Απο τι χαμογελασε αμηχανα.
    -Απο το αν θα μεινει μεινει μεταξυ μας αποκριθηκα κοφτα για να τον δοκιμασω.Ξαναχαμογελασε αμηχανα και καταλαβα οτι ειχα να κανω προφανως με
    ανθρωπο που δεν μπορουσε να λυσει σουγκοκου πιο γρηγορα απο χιμπαντζη.Αποφασισα να μαλακωσω λιγο γιατι ηταν πελατης οπως και να ειχε, και απο τετοιους πελατες ζεις εμπειριες που μετα πρεπει να τις γραψεις και να φροντισεις να μην τις διαβασει ποτε κανενας.

    -Μπορεις να με λες οπως θες, χαμογελασα με δυσκολια και καταπια ξερα την τελευταια γουλια απο την φαρμακευτικη αγωγη μου.

    -Ναι ειπε αφηρημενα,αλλα η σκεψη του ετρεχε.

    Πλησιασε αποτομα με μια κινηση προς το μερος μου κοιτωντας με στα ματια και ειπε μονοκοπανια σαν να φοβοταν μην το ξεχασει το εξης:

    -Κοιταξτε θα ειμαι ειλικρινης μαζι σας και αυτο επειδη ειχα πληροφοριες οτι ειστε πολυ ενταξει τυπος.Θα μπορουσα για το προβλημα μου να αποτανθω στα 3 μεγαλα πρακτορεια,αλλα ξερω οτι το μοτοσυκλετιστικο σαν μπακγκραουντ ειναι τεραστιο και μονο εσεις μπορειτε να δωσετε λυση στο προβλημα μου.Το προβλημα μου ειναι καθαρα μοτοσυκλετιστικο μεταφυσικο θα ελεγα και χρειαζεται χειρισμο απο ανθρωπο που εχει εντρυφησει στην οδηγηση μοτοσυκλετας και αντιλαμβανεται τα πραγματα με εντελως διαφορετικο τροπο απο τον μεσο αναβατη.Και εγω Βλασ...κυριε Βλασση,,το προβλημα μου εγκειται ακριβως στην ανευρεση στον εντοπισμο και στην κατανοηση, μιας εννοιας μια ιδεας...δεν ειναι κατι χειροπιαστο δεν ξερω αν με καταλαβαινετε,πηρε μια βαθια ανασα και εμεινε εντελως ακινητος.

    Ενα πραγμα που εχω μαθει στην δουλεια,η οποια ακομα και υστερα απο τοσο χρονια δεν εχει σταματησει να με εκπλησσει ειναι το ποσο απελπισμενοι μπορουν να γινουν οι ανθρωποι οταν δεν μπορουν να καταλαβουν οτι αυτο που ψαχνουν ειναι μπροστα στα ματια τους..Παντως τον ειχα καταλαβει καλα τον τυπο αν και με εξεπληξε προς στιγμην.Ηταν απο αυτους που καβαλησαν μοτοσυκλετα επειδη καποιος τους υποσχεθηκε οτι θα δουν τον κοσμο με αλλο ματι μεσα απο αυτην,μονο που η εντροπια του μυαλου τους δεν μπορει να τους ανοιξει τοσο τα ματια για να καταλαβουν οτι ο αναβατης δινει νοημα στην μοτοσυκλετα και οχι το αντιστροφο.
    Τυπος με καλες προθεσεις,αλλα κρετινος παραυτα.Ο αγαπημενος μου πελατης.



    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    Η προκληση ηταν σκανδαλωδως γαργαλιστικη για να την αγνοησω.Πολλα γκαφρα και ντουκου.Αναζητηση κατι απροσδιοριστου και αφου θα εψαχνα οσο χρειαζοταν για να ξεπληρωσω τον γιατρο και το νοικι,στο τελος θα τον φωναζα θα του εκανα μια διαλεξη για την μοτοσυκλετα γενικα, θα του εδειχνα κανα βιντεο στο γιουτουμπ,ισως να του εδινα και μια κοπια του Ζεν και η τεχνη συντηρησης της μοτοσυκλετας και θα τον εστελνα στο καλο.Διαολε τα λεφτα ειναι τοσο καλα που θα του εδινα δωρο και ενα κρανος.Οχι απο το πολυ καλα ομως.Του ειπα:

    -Σε νιωθω Χαρη,αλλωστε καποτε και εγω εψαχνα για απαντησεις σε αυτα ερωτηματα αλλα πρεπει να καταλαβεις οτι ο καθε αναβατης αντιλαμβανεται διαφορετικα την μοτοσυκλετα.

    Οποτε παρα το μπακγκραουντ μου χρειαζεται ενδελεχη ερευνα για τις σωστες και κομμενες και ραμμενες στα μετρα σου απαντησεις.Φανταζομαι οτι θελεις να μαθεις τα εξης και διορθωσε με αν κανω λαθος.
    Πρωτον τα βασικα πρακτικα για τον χειρισμο τις μοτοσυκλετας,δηλαδη γυροσκοπικο,θεση αναβατη,ανοιγμα γκαζιου,κοιταγμα στην στροφη,φρενα, περιφερειακη οραση,απλη προσευχη σε περιπτωση λοουσαιντ,προχωρημενη προσευχη σε περιπτωση χαισαιντ,προσευχη και μετανοια σε δεκα δευτερολεπτα σε περιπτωση εξοδου σε γκρεμο η μια απλη περιληψη αυτων σε περιπτωση εξοδου σε μπαριερα,αργη οδηγηση με γρηγορο στυλακι,γρηγορη οδηγηση στα λογια για να διηγουμαστε στην παρεα,αγωνιστικη οδηγηση και χρονος στις Σερρες κατω απο εναεικοσι στο ιδιο ονειρο χωρις διακοπη,τσαρουχωμα φρενων στην ελληνικη ασφαλτο δεκα γρηγορα γιατροσοφια με οτι υπαρχει διαθεσιμο στην υπαιθρο, ολο το πακετο, σωστα;

    -Σωστα.

    -Μετα προχωραμε σε πιο συνθετες αναζητησεις οπως πως να ντυνομαστε καλα στην μηχανη και να παραμενουμε καλοντυμενοι,τα δερματινα ειναι εχθροι στην βολτα πως να τα φοραμε εξω απο την καφετερια,πως να βουρτσιζουμε τα δοντια μας απο τα μυγακια οταν ταξιδευουμε χωρις κρανος πρωτο και δευτερο σταδιο με λευκανση σε περιπτωση που πηγαινουμε γρηγορα,πως να πηγαινουμε δικαβαλοι με γυναικες σε αποστασεις μεγαλυτερες των 2 χιλιομετρων χωρις να στερηθουμε το σεξ για κανα διμηνο,πως να ξεκαβαλαμε την μηχανη χωρις να δειχνουμε οτι ειμαστε ασχετοι,πως να καβαλαμε την μηχανη χωρις να πεφτουμε απο σταση,πως να διαβαζουμε εφημεριδα και να αναβουμε ταυτοχρονα τσιγαρο στο παπι,πως να αποφευγουμε διενεξεις με την αστυνομια καταναλωνοντας την λιγοτερη δυνατη ενεργεια,πως να πειθουμε με την σταση μας στην μοτο τους αλλους οτι ξερουμε να καβαλαμε,επισης πως να κανουμε ηλιολουστες χαλαρες βολτες στην Αττικη οχι μεγαλυτερες απο 100 χλμ και να νομιζουν ολοι οτι καναμε ταπα τον γυρο της Ελλαδας με τσουναμι τυφωνα και ολα αυτα με τριτο χερι λαστιχα, σωστα;

    -Σωστα αλλα γινεται μεσα σε αυτο να ριξουμε και ενα “πως να κυκλοφορουμε με σανδαλια και να μην πιανει κασιδα αναμεσα στα δαχτυλα” ;
    -Γινεται αλλα θα σου κοστισει .
    -Μεσα.

    -Συνεχιζω με τον τριτο και τελευταιο κυκλο που περιλαμβανει τα εξης:Πως να αγοραζουμε το τελευταιο σουπερσπορτ και να το ξεφορτωνομαστε πριν το πρωτο σερβις με το μικροτερο δυνατο κοστος,σουπερσπορτολογια και διαλεκτικη καφενειου σε δεκα απλα μαθηματα,κλιπον και εσυ ο δωδεκαλογος του κονιορδου,αρχιδια απο ατσαλι η οταν τα μπρεμπο μιλανε εσυ τσιριζεις,...πως το βλεπεις Χαρη να συνεχισω;
    -..συνεχισε δικε μου καβλαντιζω απεριοριστα λεμε, και αναβει τσιγαρο...
    -χαχαχα επισης πως να την λες στα φορουμ σε αυτους που κατηγορουν το μηχανακι σου οτι καιει λαδι ενω το τσιρκο τους πινει 500μλ το διοδιο,εναλ....
    ..με διακοπτει εδω,
    -μηπως αυτο το τελευταιο κοστιζει πολυ δεν λεω καλο ειναι αλλα δεν θα μου χρησιμεψει...
    -αχρειαστο μεν αλλα ποτε δεν ξερεις,κοιτα θα στο κανω δωρο επειδη σε συμπαθω
    -εισαι και ο πρωτος κυριε Βλασση.

    -Τι να κανω ρε μπαγασα που σε συμπαθησα λοιπον που ημουν α ναι,
    εναλλακτικα λοιπον, πως να μην καιει η μηχανη σου τον αμπακο σε βενζινη δηλ γρηγορη οδηγηση αλλα για λιγο,πως να πειθεις τον μαστορα να σου κανει φθηνες πατεντες αντι για τυπικη συντηρηση,...να σου πω του ειπα,ενταξει το εχεις πιασει το νοημα να το σταματησω εδω και συμπληρωνω μετα εγω οτι αλλο χρειαζεται,..ηξερα οτι πλεον θα μπορουσα να του πλασαρω οτι μαλακια μου κατεβαινε ο τυπος ειχε ψηθει σαν ρεγγα.
    -Κυριε Βλασση ηξερα οτι μπορω να βασιζομαι πανω σας.
    -Ενταξει λοιπον Χαρη ξεκιναω την ερευνα απο σενα θελω για αρχη 300 μυρωδατα,και για καθε μερα αλλα 150 συν οποια τυχον εξοδα ολα αυτα για 2 βδομαδες και βλεπουμε,και ολα αυτα ειναι φιλικη τιμη.
    -Κυριε Βλασση ωραια ολα αυτα αλλα δεν εχετε την περιεργεια να μαθετε τι μηχανακι καβαλαω;
    -Δεν βλεπω τι σχεση εχουν ολα αυτα,αλλωστε ολες αυτες οι ερωτησεις ειναι γενικες,ειναι ερωτησεις που θετει καποιος αναβατης στον εαυτο του απο καποιο σημειο και μετα και απλως αναπροσαρμοζει τις απαντησεις αυτες συμφωνα με τις αναγκες του αρα ολα αυτα ισχυαν ισχυουν και θα ισχυουν για παντα για ολους τους τυπους μοτοσ....
    -Καβαλαω V2...γιαπωνεζικο...μικρου κυβισμου...και η φωνη του εσβησε καπως..

    Τα ματια μου γουρλωσαν και κοπηκε η ανασα μου στο ακουσμα του μισητου συμφωνου που συνοδευει τον αριθμο που υποδηλωνει το μεγαλυτερο λαθος στην ιστορια της μοτοσυκλετας οσον αφορα τον αριθμο και την διαταξη κυλινδρων.Ενιωσα σαν παραπληγικος κωφαλαλος διαβητικος που τον ταιζουν με το ζορι μαρμελαδα παραπατησα και εφερα το φλασκι με το μπερμπον στο στομα.Ηταν αδειο.
    Θυμηθηκα οτι μπηκα σε αυτο το επαγγελμα γιατι μου αρεσαν οι προκλησεις,αλλα διαολε αυτο ισοδυναμουσε με αυτοκτονια.Απο ολα τα διαολεμενα μηχανακια και ολες τις διαταξεις κινητηρα βρηκε αυτο;Και μαλιστα γιαπωνεζικο και μικρου κυβισμου;Τι σκατα γυρευει αυτος ο ανθρωπος με ενα τετοιο μηχανακι σε αυτον τον σκληρο και αφιλοξενο κοσμο;Και τι να του πεις τωρα;Να τον παραμυθιασεις και να βγει εξω νομιζοντας οτι θα αναγνωριστει σαν μοτοσυκλετιστης η να του πεις κοφτα και σταρατα να παει να καβαλησει το μηχανακι του να γουσταρει και ολοι οι αλλοι να πανε να γαμηθουνε;
    Και ξαφνικα γυρισα και τον κοιταξα στα ματια.Και τοτε καταλαβα τι ανθρωπος ηταν.Αυτος που δεν ταιριαζει πουθενα σε μια κοινωνια μοτοσυκλετιστων οπου βασιλευει η ημιμαθεια η καγκουρια η απαιδευσια.Οπου οι μηχανες κρινονται και αξιολογουνται με κριτηρια εντελως διαφορετικα απο αυτα που θα επρεπε.Και μεσα στα ματια του ειδα εναν νεαρο ανησυχο ανθρωπο που πριν απο πολλα χρονια που τωρα μοιαζουν με αιωνες,ειχε παρομοιες ανησυχιες και προσπαθησε να διοχετευσει την ενεργεια του στην αναζητηση τετοιων απαντησεων.Και ενας πονος ξεχασμενος απο παλια σαν ειδοποιητηριο για το παρτι της τροχαιας επανηλθε στο αριστερο μου γονατο και δαγκωθηκα.
    Ειχα παρει την αποφαση μου.Ο νεαρος εθεσε ενα σημαντικο ερωτημα.Επρεπε να βρω μια ικανοποιητικη απαντηση και για τους δυο μας.


    -Χαρη του ειπα αποφασιστικα.
    -Ναι κυριε Βλασση ειπε λες και περιμενε ολη την ζωη του για μια απαντηση.
    -Ολες αυτες τις απαντησεις που γυρευεις..
    -Ναι κυριε Βλασση.
    -Δεν τις χρειαζεσαι.
    -Μα εγω γι'αυτες...
    -Σκασμος...αλλα πραγματα σου χρειαζονται εσενα,Και επισης εκεινη την ερευνα για το πως να απαντας στα φορουμ για την καταναλωση λαδιου στο μηχανακι σου,που στην εκανα δωρο;
    Ξεροκαταπιε.Τι με αυτην;
    -Στην χρεωνω κανονικα.Καποτε θα σου χρειαστει.
    -Μα αφου ο μηχανικ....
    -Τσιμουδια!Και εγω καποτε τα εζησα αυτα ειπα, και του χαμογελασα.
    Με κοιταξε με ματια τοσο ζωηρα που ενιωσα οτι πραγματικα χρειαζομουν λιγο αλκοολ αλλα οχι για φαρμακευτικη αγωγη.Τον πλησιασα και με μια κινηση σχεδον τον εστειλα πακετο στην εξωπορτα.Λιγο πριν περασει εξω γυρισε βιαστικα και μου ειπε “Κυριε Βλασση που θα σας βρω;”
    -Τον κοιταξα καπου στο μουτρα και του ειπα:Γιαπωνεζικο Βεδυο δεν καβαλας;Θα σε βρω εγω.Δεν ειναι δα και οτι σε ενα πληθος μοτοσυκλετων δεν ξεχωριζεις....Εκλεισα την πορτα δυνατα και φωναξα την Αντζυ.Φερε μου σε παρακαλω το μαυρο dainese.Και τα κλειδια της RedOne.
    -Κυριε Βλασση τι σας συμβαινει; με επιασε απο τους ωμους. Ειχατε πει οτι ποτε δεν υπηρχε περιπτωση να ξανακαβαλ....
    -Ποτε μην λες ποτε.Μου το εμαθε αυτο πριν απο χρονια μια γυναικα.
    -Κυριε Βλασση.....
    -Λεγε με σκετο Βλασση της αποκριθηκα με ενα χαμογελο,φορεσα το μπουφαν κοντοσταθηκα λιγο, και με μια κινηση περασα την εξωπορτα αιωρηθηκα για λιγο πανω απο κατι μισοσκοτεινα σκαλια και μετα απο λιγα δευτερα και εναν ηχο σκουριασμενης κλειδαριας εμφανιστηκα σε ενα τεραστιο υπογειο γκαραζ.


    .................συνεχιζεται.............
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της alximistis
    Εγγραφή
    03/10/2005
    Μηνύματα
    3.093
    Κύριε κρούκη... τι πίνετε νυχτιάτικα;;;;;
    (Στο μάθημα περί πτώσης από στάση... χωράω;;;;; )
    Τέρμα οι χαρές τα κεφάλια μέσα!

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    .............συνεχεια (και ο θεος μαζι μας) .....................




    ΜΕΡΟΣ 2ο. "BACKFIRE"



    Το πρωτο αισθητηριο οργανο που δραστηριοποιειται οταν βρισκεσαι σε εναν χωρο απο το παρελθον ειναι αυτο που στην προκειμενη περιπτωση βρισκεται αναμεσα και λιγο πιο κατω απο τα ματια μου.Λεγεται μυτη και ειναι σημα κατατεθεν ενος ιδιωτικου ντεντεκτιβ.Η δικια μου φερ'ειπειν εχει αναμφισβητητα και καποιου ειδους μνημη, διοτι το συγκεκριμενο γκαραζ δεν μου μυριζει απλα σαν ενα παλιο γκαραζ αλλα σαν ενα μειγμα απο λαδια ιδρωτα βενζινη και τσιγαρο.Ακομα και η μυρωδια της μουχλας ειναι αυθεντικη εδω περα.Περιπλανιεμαι λιγο στους αχανεις διαδρομους του και το θυμαμαι που καποτε εσφυζε απο μοτοσυκλετες,και απο φιλαρακια.Οταν πουληθηκε ηταν να χρησιμοποιηθει σαν αποθηκευτικος χωρος μας ειπαν αλλα κατι συνεβη και ο νεος ιδιοκτητης ποτε δεν το αξιοποιησε.Μονο εμενα μου επετραπη ατυπα να αφησω την μηχανη διοτι ο επιστατης ο κυρ Ανεστης που τωρα εκτελει χρεη φυλακα εγγυηθηκε για μενα.Αν ειναι ακομα στο φυλακιο μονο...

    Περπαταω προς ενα σκοτεινο κουβουκλιο που εδω και χρονια εχει γινει μια καλυβα για τον κυρ-Ανεστη και κοιταζω απο το παραθυρακι.Ειναι σκοτεινα.Το μοναδικο φως φαινεται να προερχεται απο ενα κερι στο τραπεζακι.Δεν μπορω να διακρινω και πολλα, βλεπω παρα ελαχιστα απο το εσωτερικο της καλυβας.Η πορτα ειναι κλειδωμενη χτυπωντας δεν υπαρχει καποια ανταποκριση. Ξανακοιταω μεσα απο το παραθυρακι Βλεπω ενα ζευγαρι ποδια μονο αραγμενα σε μια καρεκλα και ελπιζω να ανηκουν στον κυρ-Ανεστη.Κανω λιγο πιο αριστερα να δω που καταληγουν τα ποδια και αξαφνικα ανοιγει το ενα παραθυροφυλλο και το κουτελο μου πιανει κολλητιλικια με την ακρη ενος δικανου.Ελπιζω να ειναι και αυτο του κυρ-Ανεστη και να μην πασχει απο Αλτσχαιμερ,γιατι η μονη εισοδος για το γκαραζ ειναι απο το υπογειο του κτιριου οπου στεγαζεται το γραφειο μου και μονο εγω εχω τα κλειδια ,οποτε ο αριθμος των εξηγησεων που θα πρεπει να δωθουν ειναι αντιστροφως αναλογoς απο την υπομονη του συμπαθητικου πλην μισοτρελου παλιογερου.
    -Ποιος κερατας ρε,και η φωνη του ακουγεται λιγοτερο γνωριμη απ'οσο περιμενα.
    -Κυρ-Ανεστη αν ειστε εσεις παρτε το δαχτυλο απο την σκανδαλη διοτι ξερω οτι εχετε υψηλη πιεση και....
    -Ποιος εισαι εσυ που θα μου πεις για την πιεση μου ρε,και την κινηση του κεφαλιου μου για να δω την φατσα αυτου που μου μιλαει ακολουθησε και η καννη με τρομακτικη ακριβεια, -πες ποιος εισαι και τι γυρευεις εδω γιατι με το τρια στην αναβω...Ενα...δ...
    -Κυρ-Ανεστη ο Βλασσης ειμαι για ονομα του θεου το δαχτυλο σας γαργαλαει την σκανδαλη με πιο πολυ ζηλο απ'οσο πρεπει βγειτε εξω να με δειτε, ο Βλασης ειμαι ρε γαμωτο...
    Γινεται μια παυση τετοιας διαρκειας που ισοδυναμει για μενα με διψηφιο αριθμο εντερικων συσπασεων,η καραμπινα εξαφανιζεται αστραπιαια και με το ανοιγμα της παρτας επανερχεται στην γνωριμη θεση, παρκαρει πανω στην μυτη μου και ερχομαι αντιμετωπος με εναν ψιλολιγνο γερο.Με περιεργαζεται για μια στιγμη με μισο ματι και μετα ανοιγει τα ματια διαπλατα και φωναζει,
    -...ρε κερατα εσυ εισαι και πηγα να σε φαω λαχανο δεν το ξερεις οτι στην ηλικια μου η ακρατεια εχει μεταναστευσει και σε αλλα μερη του σωματος;Η κανη κατεβηκε αργα αλλα τα ματια μου την ακολουθησαν για λιγο.
    Παρεμεινε σαστισμενος για μια στιγμη και ξαφνικα σοβαρεψε.Ξερεις ποσο χρονια εχουν περασει ρε κωλοπαιδο;
    -Ξερεις γιατι.Σου ειχα πει οταν θα ειμαι ετοιμος.
    -Παντα ετοιμος ησουνα ρε κερατα απλα δεν το ηξερες.Σου ελειψε καθολου;
    Αναβω τσιγαρο και φυσαω τον καπνο απο την πρωτη διαθεσιμη διοδο-Ποια;
    -Με κοιταξε πονηρα-Εσυ ποια λες;
    -Την εχεις ακομα;
    Με ενα πονηρο χαμογελο εκανε λιγα βηματα πισω,ανοιξε ενα πανελ στον τοιχο και το ανεβασμα ενος διακοπτη διαδεχτηκε ενα τσακ, που σηματοδοτησε την πυρακτωση καποιας λαμπας στο βαθος του γκαραζ σε μια σκοτεινη γωνια.Πλησιασαμε.Και ηταν εκει.Κουκουλωμενη ακινητη αναμεσα σε δυο κολωνες σαν να περιμενε καποιον να αφαιρεσει την αχαρη μαυρη κουκουλα για να φωτιστουν οι γκριζοι τοιχοι με το πιο ωραιο κοκκινο..
    Ενιωσα ενα χερι στον ωμο μου.-Ξερεις εγω δεν την αφησα ετσι.Την φροντισα οσο καιρο ελειπες.Πρεπει να την ακουσεις.Ειναι σκετο ποιημα.Σαν τις παλιες καλες μερες.
    -Αληθεια;Υπηρχαν και τετοιες;
    -Ολες ετσι ηταν.Γι'αυτο σου ειναι δυσκολο τωρα να το πιστεψεις.Μετα βιας χωρας στο μπουφαν και βρωμας και ουισκι..
    -Μπερμπον.
    -Ποια η διαφορα;
    Αφαιρεσε την κουκουλα και η καρδια μου εγινε σαν κατι ξενο μεσα στο σωμα μου.Περασα το χερι μου πανω της και εκλεισα τα ματια μου.Βυθισα το κλειδι αργα στην ατσαλινη σαρκα της και το κουμπι της μιζας εφερε πισω αναμνησεις απροσδιοριστης συναισθηματικης σημασιας.Εκατσα πανω της και μαρσαρα δυο φορες δυνατα και μετα την εσβησα μαζι με το τσιγαρο.Η RedOne δεν διαμαρτυρηθηκε καθολου.
    Ο γερος εκανε μεταβολη αποτομα,και κατευθυνθηκε προς το φυλακιο.Γυρισε και φωναξε-Ανοιγω την κεντρικη πυλη,Μπορει να κανει λιγο θορυβο εχει να ανοιξει χρονια,-η φωνη του χανοταν προς το βαθος-απο που σκεφτεσαι να ξεκινησεις;
    -Απο το συνεργειο του Καστανια.Ολα απο εκει ξεκινανε.Και μετα ισως να παω και στο μπαρ του Ιταλου.
    Μια μικρη παυση,-Οταν σε ρωτησα ρε μπαγασακο αν σου ελειψε ξερεις οτι δεν εννοουσα τη Red.Και πριν πεταξω καποιο εξυπνο ευφυολογημα για να δικαιολογηθω, ανοιξε η πορτα του γκαραζ με εναν φοβερο τριγμο, και το φως που μπηκε μεσα απομυθοποιησε τα παντα στον χωρο.Κοιταξα προς το φυλακιο του κυρ-Ανεστη αλλα η πορτα εχει κλεισει πισω του και δεν ειχε σκοπο μαλλον να ξανανοιξει.Καβαλησα και βγηκα στην Λεωφορο λες και το εκανα καθε μερα.Οταν τα ματια μου συνηθησαν το φως της ημερας ειδα οτι η βροχη ειχε σταματησει και ειχε βγει ο ηλιος.
    .
    Βυθιστηκα για λιγο μεσα στις σκεψεις μου.Οι εικονες διαδεχονταν η μια την αλλη με εναν περιεργο ρυθμο,και αμεσως μετα αποτυπωνονταν στους καθρεπτες της Red σαν ιμπρεσσιονιστικοι πινακες..Το ατιμο το κατασκευασμα γουργουριζε σαν να μην ειχε περασει στιγμη απο τοτε που την καβαλησα για τελευταια φορα.Με εκανε να αισθανομαι σαν τον τυπο που γυρναει σπιτι πτωμα απο την δουλεια και ξερει οτι τον περιμενει ενα ζεστο πιατο φαι και ενα κρεβατι με την μαγειρισσα να καταλαμβανει το διπλανο μαξιλαρι..

    Αναμεσα στις ωραιες αυτες σκεψεις εμπαινε που και που σφηνα μια ταφοπλακα με επιγραφες που δεν μπορουσα να αγνοησω.Γιατι ακριβως ψαχνω και τι;
    Ποσο βαθια θα πρεπει να φτασω,και ποιους θα πρεπει να ξανασυναντησω;Θα μου
    αρεσει αυτο που θα βρω η θα γυρισω πισω στο γραφειο αντικρυζοντας εναν πιτσιρικα που θα πρεπει να του εξηγησω οτι εκανε την λαθος επιλογη στην ζωη του,και αν συνεχισει να ζει με αυτη θα γινει σαν και μενα;Ποιος πουστης ειπε καποτε οτι εμεις μπορει να εχουμε ξεμπερδεψει με το παρελθον αλλα το παρελθον δεν εχει ξεμπερδεψει με μας;

    Με αυτα και με αλλα πολλα εφτασα εξω απο το συνεργειο του Καστανια.Το τελευταιο μερο που θα ηθελε καποιος αξιοπρεπης μοτοσυκλετιστης να βρεθει.Ενα μερος συγκεντρωσης καγκουρων που πιστευουν οτι το ελευθερο φιλτρο αερα απο μονο του ισοδυναμει με αυξηση του μηκους του πεους.Για εναν ντεντεκτιβ βεβαια το μερος αυτο οσον αφορα τις πληροφοριες που μπορει να βρει καποιος ισοδυναμει με την βιβλιοθηκη της Αλεξανδρειας και ετσι ξεκαβαλησα και μπουκαρα μεσα.
    Ανοιξα δρομο μεσα απο ενα εναν τονο λιγδιασμενη σαβουρα και εκει αντικρυσα τον Καστανια σκυφτο να περιεργαζεται με τα ματια ενα καγκουροποιημενο χιλιαρι.Θα του κανει σερβις με τα ματια σκεφτηκα.Εδω πρεπει να πουμε κατι για τον Καστανια.Ο Καστανιας ειναι ενας μηχανικος που ψειριζει τα μηχανακια τοσο οσο θα ψειριζε και η Μητερα Τερεσα εναν μελαμψο γαμικουλα,δηλαδη οχι πολυ και οχι με τα χερια.Μαλιστα καποτε λεγαμε και ενα ανεκδοτο,οτι και καλα καταφερε ο Καστανιας να πετυχει με διαλογισμο αστρικη προβολη, και μαλιστα την εκπαιδευσε το βραδυ οταν αυτος κοιμαται να πηγαινει μονη της στο συνεργειο και να πιανει κανα κατσαβιδι γιατι ο ιδιος μισει οτιδηποτε μεταλλικο.
    Οι πιο εμπειροι ομως μπορουσαν να καταλαβουν το ποιον του με μια ματια.Πεντακαθαρη φορμα εργασιας και χερια που αστραφτουν απο καθαριοτητα.Χερια τοσο καθαρα, τοσο τρυφερα, και τοσο μαλακα που μπροστα τους οι παλαμες νευροχειρουργου μοιαζουν με μπριζολες.Το θεαμα ειναι τοσο αποτροπαιο που πραγματικα σιχαινεσαι να του κανεις χειραψια.Κατα καποιο τροπο ειναι ειρωνικο αν το καλοσκεφτεις.Καταπια με το ζορι το σαλιο μου που ειχε γινει σαν 10-40 απο την αηδια,και δεν το εφτυσα κατω γιατι δεν ειχα καμια ορεξη να του πλυνω και το πατωμαΑς οψεται παντως που οι μισες μοτοσυκλετες της πολης περνανε απο δω,και οι πληροφοριες του Καστανια ειναι πολυτιμες,ιδιως αυτες που προσπαθει να κρυψει.
    Πλησιασα λιγο και με αντιληφθηκε οταν εκατσα απο πανω του σαν μπαστακας.Ειπα:

    .....................συνεχιζεται (πρωτα ο Θεος) ...................
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  5. #5
    Τύπωμα και έκδοση. Οι παρομοιώσεις φτάνουν επίπεδο Raymond Chandler και ο Βλάσης αυτό του Μάρλοου σε έκδοση 2 τροχών.
    Να κάνω το proof? Ε; Ε;

    Καλά, σκάω και περιμένω τη συνέχεια.



    safety doesn't happen by accident

  6. #6
    Πάει κι αυτός!!
    More Techno..More Dijital!!
    This way please...www.di.fm


  7. #7
    οτι δειξει το σπρα'ι'τς
    Εγγραφή
    02/10/2007
    Μηνύματα
    101
    μπραβο ρε φιλε που αποφασισες να μοιραστεις με εμας τις σκεψεις σου ,περιμενω την συνεχεια
    όποιος εις την ορθήν του γνώμην περί οποιουδήποτε αντικειμένου προσθέσει την διαφοράν, η οποία το διακρίνει από όλα τα άλλα, αυτός θα έχει αποκτήσει την γνώσιν αυτού, ενώ προηγουμένως δεν είχε παρά απλώς μία γνώμη..

  8. #8
    Αρχικά δημιουργήθηκε από charlie says
    μπραβο ρε φιλε που αποφασισες να μοιραστεις με εμας τις σκεψεις σου ,περιμενω την συνεχεια
    Ναι ναι...

    και οχι μονο....τις σκεψεις.....

    Αυτο το πραμα φαινεται να ναι καλο!

  9. #9
    ~
    Εγγραφή
    07/12/2005
    Μηνύματα
    272
    re krouuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuki exo k douleia leme proi -proi!!!!!






    k meta?



  10. #10


    Πολύ ενδιαφέρον...

    Περιμένω με ανυπομονησία τη συνέχεια...

    Μετά την ετήσια 2008, γνωστός στην πιάτσα και ως "Το σαλιγκάρι που έτυχε σε άλλους..."

    XR
    XTR
    XJR

    There are old pilots and there are bold pilots, but there are no old bold pilots.

  11. #11
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    πολύ καλό... συνέχισε το και μπαίνει στον κατάλογο αξιομνημόνευτων κειμένων. Αν χρειαστείς κανά-δύο ποτηράκια "νερό που καίει", στείλε λογαριασμό να κάνουμε έμβασμα.


    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  12. #12
    αχ...και να χα μοτόρι! Το avatar του/της Tropeas
    Εγγραφή
    06/05/2005
    Μηνύματα
    4.981
    συγνώμη δεν διάβασα...
    έχει καμιά σχέση με μηχανές πορδουλίνι μου...???

  13. #13
    Αιτούμαι απαγόρευση εισόδου του Κρούκη στο επόμενο ΔΣ!!!!!





    του "μπαίνουν" κακές ιδέες!!!!



    Σε λίγο θα κάνει και casting για να το κάνει ταινια μικρού μηκους!!!

    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    Δεν είμαστε Ζουλού, δεν είμαστε Παπούα.....είμαστε η άγρια φυλή των Lilipoua!!!

  14. #14
    ρε σεις σταματήστε να γράφετε, αφήστε τον να το τελειώσει... και μετά σχολιάζουμε

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2004
    Μηνύματα
    1.661

Σελίδα 1 από 7 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Shoei XR-1000, μια περιέργη ιστορία...
    από arisp στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 11/12/2006, 11:29
  2. Άλλη μία θλιβερή ιστορία...
    από villy στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 04/12/2006, 18:04
  3. Μια πικρή ιστορία..
    από aetosa στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 12/08/2006, 20:41
  4. Μεγαρα 3 Ιουνιου - Μια γνωστη ιστορια
    από road spirit στο forum Track Days
    Απαντήσεις: 43
    Τελευταίο μήνυμα: 12/06/2006, 14:21
  5. Γιατι Το Sex Ειναι Μια Αλλη Ιστορια...
    από asprogerakatos στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 08/02/2006, 10:00

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF