Σελίδα 3 από 9 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 130

Θέμα: Aprilia Pegaso 650i

  1. #31
    Μέλος απο...τότε... Το avatar του/της powerphot
    Εγγραφή
    21/05/2004
    Μηνύματα
    2.333
    Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
    Καλησπέρα και από εμένα.Πού ωραίο post.Λοιπόν έχω να κάνω μια δυο ερωτησούλες.Μέσα στον επόμενο μήνα προσανατολίζομαι στην αγορά μεταχειρισμένου 650.Έχω καταλήξει στο F650 της BMW αλλά τα χρήματα δε πάυουν να είναι πολλά για ένα σχετικά καινούριο μοντέλο (2002 - 2004).Θα ήθελα σε παρακαλώ αν γίνεται να μου κάνεις μια σύγκριση στα δύο μοντέλα και τέλος θα ήθελα να μου πείς για την ευκολία κίνησης του εκτός δρόμου.Ευχαριστω..
    Γεια σου MikeG.
    Κατ' αρχήν την απόφαση για την αγορά θα την πάρεις σε συνάρτηση με τις ανάγκες σου το γούστο σου και τα χρήματα που μπορείς να διαθέσεις.
    Την σύγκριση δεν θα στην κάνω εγώ αλλά εσύ, ψάχνοντας εδώ μέσα και ρωτώντας τους αντίστοιχους κατόχους των μηχανών που σε ενδιαφέρουν.
    Το μόνο που μπορώ να σου πω σχετικά με τον πήγασο είναι αυτά που έχω περάσει, που ευτυχώς δεν είναι καθόλου άσχημα κι ελπίζω να συνεχιστεί αυτό.
    Αν ρωτήσεις στο φόρουμ λεπτομέρειες για πήγασο θα σου πουν χίλια δυο στραβά κι ανάποδα, κι ας μην έχουν πήγασο.
    Προς το παρόν εγώ δεν έχω να σου πω κανένα στραβό για το συγκεκριμένο μοντέλο αλλά μπορείς ΕΔΩ να διαβάσεις κάτι σχετικό με τα σέρβις και τα συνεργεία της aprilia (ευτυχώς όχι για όλα).

    Όσο για την ευκολία κίνησης εκτός δρόμου, αν εννοείς χώμα λάσπη κλπ, δεν έχω φτάσει ποτέ στα όρια του πήγασου, ούτε και τα δικά μου,
    'Όποτε χρειάστηκε δεν προβληματίστηκα.
    Βέβαια πάντα παίζει και το...για ποιό λόγο θες την μηχανή και τι είδος σ΄αρέσει.

    Αυτά
    Το ταξίδι του Ηλία Βροχίδη μπορείτε να το διαβάζετε και στην ιστοσελίδα του Madnomad.gr, στο Facebook Madnomad

  2. #32
    Μέλος απο...τότε... Το avatar του/της powerphot
    Εγγραφή
    21/05/2004
    Μηνύματα
    2.333

    Αέρας στα λάστιχα. Aprilia Pegaso 650

    Πόσες φορές δεν έχουμε σταματήσει σε βενζινάδικο για να βάλουμε αέρα στο ΠΙΣΩ λάστιχο και να μην μπορούμε?
    Κι αυτό γιατί η εργονομία της βαλβίδας για την πίσω ρόδα στον πήγασο ανάμεσα στις ακτίνες, στο πλαστικό της αλυσίδας κλπ, δεν βολεύει εάν το εργαλείο του αέρα είναι ίσιο. Υπάρχουν βέβαια κάποια που «κάθονται» αμέσως στην βαλβίδα και βάζουμε τον αέρα άνετα. Με το ίσιο όμως υπάρχει πρόβλημα, δεν χωράει να φτάσει στην βαλβίδα από κανένα σχεδόν σημείο.

    Αν δεν έχετε μαζί την "ειδική" βαλβίδα αντάπτορα που προσαρμόζει στην βαλβίδα της ρόδας με άλλη κλίση τότε...

    Η λύση είναι μόνο μια!
    Τσουλάμε την μηχανή μέχρι η βαλβίδα να έρθει στην αριστερή μεριά, και για να είμαι πιο κατανοητός, φανταστείτε την ρόδα ότι είναι ρολόι με δείκτες και βάζετε την βαλβίδα στην «ώρα» 9 παρά τέταρτο. Αλλά προσοχή να βρίσκεστε απο την μεριά του δισκόφρενου, κι όχι απο την μεριά της αλυσίδας.
    Σε αυτό το σημείο το «εργαλείο» του αέρα «κάθεται» μια χαρά στην βαλβίδα και μπορούμε να δουλέψουμε.
    Το ταξίδι του Ηλία Βροχίδη μπορείτε να το διαβάζετε και στην ιστοσελίδα του Madnomad.gr, στο Facebook Madnomad

  3. #33
    Μέλος απο...τότε... Το avatar του/της powerphot
    Εγγραφή
    21/05/2004
    Μηνύματα
    2.333

    ΠΗΓΑΣΟΣ ΥΠΟ....ΔΙΑΛΥΣΗ

    Μην τρομάζετε αλλά.....
    Έτσι είναι ο πήγασος όταν βγάλουμε απο πάνω του εξαρτήματα
    παραπάνω.....απ' όσα πρέπει...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	my peg.jpg 
Προβολές:	3478 
Μέγεθος:	59,8 KB 
ID:	14629
    Το ταξίδι του Ηλία Βροχίδη μπορείτε να το διαβάζετε και στην ιστοσελίδα του Madnomad.gr, στο Facebook Madnomad

  4. #34
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Smith
    Εγγραφή
    02/02/2005
    Μηνύματα
    385

    Re: Αέρας στα λάστιχα. Aprilia Pegaso 650


    NA EIΣΑΙ ΚΑΛΑ...!!! ΜΑΛΛΟΝ ΠΑΝΤΩΣ ΠΑΙΔΕΥΤΗΚΕΣ ΑΡΚΕΤΕΣ ΦΟΡΕΣ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΤΟ ΒΡΕΙΣ Ε..??

    ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΔΕΝ ΤΟ ΗΞΕΡΑ ΚΑΙ ΕΨΑΧΝΑ ΠΑΝΤΟΤΕ ΒΕΝΖΙΝΑΔΙΚΑ ΜΕ ''ΠΙΣΤΟΛΑΚΙ'' ΓΙΑ ΑΕΡΑ!!!
    ΑΣΕ ΠΟΥ ΕΒΑΖΑ ΣΤΟΙΧΗΜΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΒΕΝΖΙΝΑΔΕΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΒΑΛΟΥΝ ΑΕΡΑ...ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΚΕΡΔΙΖΑ...!!!!

    ΠΑΝΤΩΣ ΤΟΝ ΕΧΕΙΣ ΞΕΨΑΧΝΙΣΕΙ ΤΟΝ ΠΗΓΑΣΟ ΦΙΛΑΡΑΚΙ ΕΤΣΙ..???ΜΠΡΑΒΟ!!!! -ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ-
    Live every day as if it were your last one...but don`t make it so..!

  5. #35
    Μέλος απο...τότε... Το avatar του/της powerphot
    Εγγραφή
    21/05/2004
    Μηνύματα
    2.333

    Re: Re: Αέρας στα λάστιχα. Aprilia Pegaso 650

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Smith
    ΠΑΝΤΩΣ ΤΟΝ ΕΧΕΙΣ ΞΕΨΑΧΝΙΣΕΙ ΤΟΝ ΠΗΓΑΣΟ ΦΙΛΑΡΑΚΙ ΕΤΣΙ..???ΜΠΡΑΒΟ!!!! -ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ-
    Θέλοντας και μη.....!!
    Το ταξίδι του Ηλία Βροχίδη μπορείτε να το διαβάζετε και στην ιστοσελίδα του Madnomad.gr, στο Facebook Madnomad

  6. #36
    Ωχώχ...τα πλευρά μου Το avatar του/της bonepeeler
    Εγγραφή
    20/04/2005
    Μηνύματα
    888
    Πολύ καλό το post.

    Θέλω να πω πως εντυπωσιάστηκα από τον πήγασο του 93 125κ.εκ.

    Πολύ μπροστά από την εποχή του μου φαίνεται ο σχεδιασμός του.



    Όλες οι μνήμες είναι ίχνη δακρύων.

    Jurobei Chikanatsu


  7. #37
    Μέλος απο...τότε... Το avatar του/της powerphot
    Εγγραφή
    21/05/2004
    Μηνύματα
    2.333

    Λαμπάκι εγκέφαλου Aprilia Pegaso 650

    Το λαμπάκι του εγκέφαλου εκτός απο "ενδεικτικό" παίζει και
    τον ρόλο της υπενθύμισης.

    Π.Χ. Καίγεται το μπουζί.
    Ανάβει το λαμπάκι, αλλάζουμε το μπουζί, και παρόλο που η μηχανή
    δουλεύει σωστά το λαμπάκι εξακολουθεί να ανάβει.
    Αγνοήστε το αλλά με την πρώτη ευκαιρία θα πρέπει να πάτε στο
    συνεργείο για να γίνει "reset" στον εγκέφαλο.
    Αν το αμελήσετε, τότε ίσως να έχετε πρόβλημα όταν ο εγκέφαλος
    διαγνώσει κάποιο άλλο σφάλμα το οποίο δεν θα μπορεί να σας
    δείξει διότι θα είναι ακόμα αναμένο το λαμπάκι του απο την
    προηγούμενη διάγνωση για το μπουζί.
    Το ταξίδι του Ηλία Βροχίδη μπορείτε να το διαβάζετε και στην ιστοσελίδα του Madnomad.gr, στο Facebook Madnomad

  8. #38
    Μέλος απο...τότε... Το avatar του/της powerphot
    Εγγραφή
    21/05/2004
    Μηνύματα
    2.333

    Η ΜΑΝΕΤΑ ΤΟΥ ΦΡΕΝΟΥ (Pegaso 650i)

    Η ΜΑΝΕΤΑ ΤΟΥ ΦΡΕΝΟΥ (Pegaso 650i)
    Αν κάποια στιγμή διαπιστώσετε ότι η λάμπα του φρένου ανάβει συνέχεια, ακόμα κι όταν δεν πατάτε φρένο, είναι πολύ πιθανό να φταιει ο διακόπτης (βαλβίδα) που βρίσκεται στην μανέτα.

    Τι ακριβώς συμβαίνει;
    Είναι πολύ απλό. Πρώτα βεβαιωνόμαστε ότι δεν φταιει ο διακόπτης του ποδόφρενου βγάζοντας την φύσα του. Όταν λοιπόν καταλήξουμε στο συμπέρασμα ότι το πρόβλημα είναι στο μπροστινό φρένο, αρχίζουμε την αποσυναρμολόγηση για να φτάσουμε στον διακόπτη της μανέτας.
    Το πρόβλημα οφείλεται σε πρακτικούς λόγους παρά στο ότι, το εξάρτημα είναι «σκάρτο».
    Έχουν χαλαρώσει οι βίδες που κρατάνε τον διακόπτη στην μανέτα και δεν έχει επαναφορά.
    Το αντιμετώπισα για δεύτερη φορά αυτό το πρόβλημα σε διαφορετικό πήγασο και κατέληξα στο συμπέρασμα ότι…..αυτός που βιδώνει τα συγκεκριμένα βιδάκια στους πήγασους πρέπει να μην…..έχει φαει όλο το φαί του και τα αφήνει χαλαρά. Χα χα χα χα.
    Αν το πάθετε μην πανικοβληθείτε, πάρτε εργαλεία και βιδώστε τα.
    Είναι πολύ εύκολο. Αφού πρώτα βγάλουμε την χούφτα με ένα κατσαβίδι και ένα κλειδί, θα χρειαστούμε κι ένα άλλο ψιλό κατσαβιδάκι (περίπου σαν κι αυτό που μπορεί κάποιος να βιδώσει τα γυαλιά του) επίσης ένα μυτοτσίμπιδο για τα παξιμαδάκια. Κι αυτό γιατί οι βίδες που κρατάνε τον διακόπτη του φρένου είναι πολύ μικρές, και τέτοια εργαλεία δεν παίρνει κανείς μαζί με την μηχανή.
    ΠΡΟΣΟΧΗ μην ξεβιδώσετε τελείως τις 2 βιδούλες και τα παξιμάδια υπάρχει κίνδυνος να τα ψάχνετε πολλές…ΩΡΕΣ. Ξεβιδώστε τόσο ώστε να μπορέσετε να κουνήσετε τον διακόπτη μέχρι να σβήσει η λάμπα του φρένου. Μόλις αυτό γίνει κρατήστε σταθερά και βιδώστε καλά.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	front.gif 
Προβολές:	3359 
Μέγεθος:	70,5 KB 
ID:	15354
    Το ταξίδι του Ηλία Βροχίδη μπορείτε να το διαβάζετε και στην ιστοσελίδα του Madnomad.gr, στο Facebook Madnomad

  9. #39
    Μέλος απο...τότε... Το avatar του/της powerphot
    Εγγραφή
    21/05/2004
    Μηνύματα
    2.333

    Pegaso 650 IE 2004

    Pegaso 650 IE 2004-1


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	pegaso 650 ie 2004-1.jpg 
Προβολές:	3313 
Μέγεθος:	86,9 KB 
ID:	16900
    Το ταξίδι του Ηλία Βροχίδη μπορείτε να το διαβάζετε και στην ιστοσελίδα του Madnomad.gr, στο Facebook Madnomad

  10. #40
    Μέλος απο...τότε... Το avatar του/της powerphot
    Εγγραφή
    21/05/2004
    Μηνύματα
    2.333

    Pegaso 650 IE 2004

    Pegaso 650 IE 2004-2


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	pegaso 650 ie 2004-2.jpg 
Προβολές:	3295 
Μέγεθος:	66,5 KB 
ID:	16901
    Το ταξίδι του Ηλία Βροχίδη μπορείτε να το διαβάζετε και στην ιστοσελίδα του Madnomad.gr, στο Facebook Madnomad

  11. #41
    Μέλος απο...τότε... Το avatar του/της powerphot
    Εγγραφή
    21/05/2004
    Μηνύματα
    2.333

    Μουσείο

    Μουσείο

    Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
    H Aprillia δημιουργησε ενα πανεμορφο

    virtual μουσειο
    με πολλες πληροφοριες για ΟΛΑ τα μοντελα της και ομορφη ξεναγηση.

    Αξιζει να το επισκεφτητε. :smilea:
    Το ταξίδι του Ηλία Βροχίδη μπορείτε να το διαβάζετε και στην ιστοσελίδα του Madnomad.gr, στο Facebook Madnomad

  12. #42
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/01/2003
    Μηνύματα
    319

    Powerphot, τα ... φώτα σου πληζ:

    Μήπως ξέρεις πού θα βρω πληροφορίες σχετικά με το Pegaso 600 (το πρώτο, αυτό με το μοτέρ της Rotax);

    Σκέφτομαι την αγορά μτχ ενός για χρήση διασκέδασης/SM (υπάρχουν λίγα προς πώληση, αλλά τα βρίσκεις σχετικά φθηνά). Είναι και ωραίο μηχανάκι...

    Γενικά, σήμερα υπάρχουν ανταλλακτικά;

    Από μοτέρ, τί λέει, αντέχει;;; (όπως αντέχει ένα μοτέρ πχ XR600 δηλαδή). Σαν μηχανάκι αντέχει στον χρόνο, ή σκορπάει.

    Τί προβλήματα βγάζει; Υπάρχουν συνεργεία που τον ξέρουν, ή θα εξαρτώμαι από τον κάθε μπαρμπαμάστορα;

    Τί υπάρχει από προϊόντα βελτίωσης (εξατμίσεις, εκκεντροφόροι, έμβολα, κλπ κλπ κλπ). Πρέπει να παίρνει και μέρη από CCM604, ε;

    Κάθε πληροφορία δεκτή μετ’ ευχαριστιών (και σόρρυ αν σ’τα ζάλισα...

    Μ.

  13. #43
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/01/2003
    Μηνύματα
    319
    Α, και άλλες 2 ερωτησούλες που μόλις μου κατέβηκαν:

    1. Πόσα κιλά ήταν στεγνό;
    2. Το πλαίσιό του ήταν ανοικτό (σαν αυτό της φωτογραφίας, ή πχ σαν αυτό των ΧΤ);

    Μ.

  14. #44
    Μέλος απο...τότε... Το avatar του/της powerphot
    Εγγραφή
    21/05/2004
    Μηνύματα
    2.333
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Man7
    Α, και άλλες 2 ερωτησούλες που μόλις μου κατέβηκαν:

    1. Πόσα κιλά ήταν στεγνό;
    2. Το πλαίσιό του ήταν ανοικτό (σαν αυτό της φωτογραφίας, ή πχ σαν αυτό των ΧΤ);

    Μ.
    Φίλε man7 πολύ ωραία όλα αυτά που με ρωτάς και μακάρι να είχα τις απαντήσεις τους.
    Θα σε απογοητεύσω λίγο λέγοντάς σου ότι μόνο γενικά θα μπορούσα να σου μιλήσω για αυτά τα μοντέλα, μια και η όποια
    γνώμη μου δεν θα έχει την "υπόσταση" ενός "ειδικού" στις μηχανές, αλλά ενός απλού χρήστη που μέσα απο την χρήση και συντήρηση του πήγασου (αφού μιλάμε για αυτό το μοντέλο), με έκανε να διαπιστώσω κάποια πράγματα, να τα διασταυρώσω και μετά να τα εκθέσω εδώ.
    Όπως καταλαβαίνεις δεν μπορώ να σου πω αν π.χ.
    (όπως αντέχει ένα μοτέρ πχ XR600) η κάτι άλλο σχετικό.
    Ελπίζω κάποιος που "γνωρίζει" να δει τις απορίες σου και να μπει στον κόπο να σου απαντήσει.
    Το ταξίδι του Ηλία Βροχίδη μπορείτε να το διαβάζετε και στην ιστοσελίδα του Madnomad.gr, στο Facebook Madnomad

  15. #45
    Μέλος απο...τότε... Το avatar του/της powerphot
    Εγγραφή
    21/05/2004
    Μηνύματα
    2.333

    Exclamation ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

    ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΜΙΑ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΤΗΣ APRILIA ITALY ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΜΟΝΤΕΛΑ
    ΤΟΥ ΠΗΓΑΣΟΥ 650 ΑΠΟ ΜΟΝΤ. 2001 ΕΩΣ ΚΑΙ 2005 ΙΣΧΥΕΙ ΤΟ "CALLBACK" ΠΟΥ ΕΞΕΔΩΣΕ ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΤΗΝ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΠΛΑΪΝΟΥ STAND.

    Παίρνουμε τηλέφωνο την αντιπροσωπία η τον αντιπρόσωπο απ’ όπου έχουμε αγοράσει την μηχανή, του λέμε όνομα, αρ. πλαισίου, κι ότι μας ζητήσει και όταν έρθει το stand σε ειδοποιούν να πας να το βάλεις.
    Το ταξίδι του Ηλία Βροχίδη μπορείτε να το διαβάζετε και στην ιστοσελίδα του Madnomad.gr, στο Facebook Madnomad

Σελίδα 3 από 9 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF