Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 24

Θέμα: Βοήθεια για 1ο μηχανάκι !!!

  1. #1
    Νέο μέλος Το avatar του/της Kosa
    Εγγραφή
    12/07/2008
    Μηνύματα
    14

    Βοήθεια για 1ο μηχανάκι !!!

    Καλησπέρα στην παρέα. Είμαι νέος στο φόρουμ αλλά και νέος στο χώρο των δύο τροχών ως οδηγός παρ'ότι μεγάλωσα σε δύο τροχούς ως συναναβάτης.

    Ψάχνομαι, τώρα που βγάζω και το δίπλωμα απεριόριστου κυβισμού για να αγοράσω ένα μηχανάκι, τόσο για να κάνω τη δουλειά μου όσο και για τη διασκέδασή μου.

    Να διευκρινίσω ότι λόγω ύψους (κάτι ψιλά πάνω από τα 2 μέτρα) παπιά αποκλείονται καθώς από παλαιότερες απόπειρες σε κατόχων-φίλων "έμαθα" ότι τα γόντατα βρίσκουν στο τιμόνι Επίσης τα scooters αποκλείονται λόγω της φύσης τους (θέλω τα πόδια να δουλεύουν κι όχι να "κάθονται").

    Να μην γίνομαι κουραστικός, όμως, με τέτοια. Έπειτα από αρκετή σκέψη οδηγήθηκα στα παρακάτω συμπεράσματα:
    * Το πρώτο μου μηχανάκι να είναι μεταχειρισμένο
    * Να είναι σχετικά φθηνό στην απόκτησή του (ασχέτως κόστους συντήρησης και χρήσης)
    * Να βρίσκω εύκολα ανταλλακτικά στο εμπόριο
    * Να είναι μικρό σε κυβισμό, κυρίως για να εκτιμήσω αργότερα κάτι μεγαλύτερο και να μην πέσω από νωρίς στα "βαθειά".
    * Να είναι ψηλό ή σχετικά ψηλό.
    * Να είναι δίχρονο γιατί:
    α)Μου αρέσει ο ήχος του.
    β)Μου αρέσει η λαδίλα του.
    γ)Μου αρέσει που σε πολλούς ΔΕΝ αρέσει η λαδίλα του κυρίως γιατί έχω βαρεθεί να είμαι Ομάρ Ταρίφ.
    Επίσης:
    * Να είναι ευκίνητο στην πόλη
    * Να μπορώ να πατάω στο χώμα τα σαββατοκύριακα σε enduro φάση

    Κλίνω προς το crm 125 αν και μου αρέσει ιδιαίτερα και το tm en 125. Ωστόσο το δεύτερο δεν το βρήκα πουθενά ακόμη (μεταχειρισμένο πάντα) και πιστεύω ότι αν τελικά το βρω θα είναι πανάκριβο. Και στην απόκτησή του, και στη χρήση, και στη συντήρηση αλλά και στα ανταλλακτικά.

    Να σας προλάβω εδώ και να σας πω ότι το γνωρίζω πώς για πρώτο μηχανάκι και χωρίς προηγούμενη οδηγική εμπειρία στους δύο τροχούς, ένα 2χρονο και δη ένα crm, ίσως το βρω κάπως δύστροπο ή νευρικό. Σύμφωνοι. Ωστόσο αποτελούν και τα δύο παιδικές μου φαντασιώσεις και είμαι έτοιμος για παραχωρήσεις και συμβιβασμούς. Το ίδιο κι αν μου χτύπαγε την πόρτα αύριο η Jenifer Lopez.

    Εδώ θέλω να σας ρωτήσω ποιά πράματα να κοιτάξω πριν την μεταβίβαση; Σε ποιά πράματα να δώσω έμφαση ως προς το συγκεκριμένο μοντέλο; Ποιό σημείο θεωρείτε αχίλλειο πτέρνα του; Τί να περιμένω εκ των υστέρων; Πόσα λεφτά θεωρούνται "λογική τιμή"; Ακόμα, κατά πόσο παίζει η περίπτωση των γυρισμένων-πίσω-χιλιομέτρων και πώς μπορώ να το ελέγξω;

    Τέλος, ένα ΚΤΜ επίσης θα μου άρεσε αν και όσο ξέρω τα ανταλλακτικά του κοστίζουν πολύ. Σε Kawasaki και Yamaha δεν ψήνομαι και ιδιαίτερα. Ίσως να στραφώ και σε Suzuki στην ανάγκη, αν και δεν ξέρω για κανένα δίχρονο με βάση τα κριτήρια που θέτω. Δεν είμαι Ιαπωνόφιλος ωστόσο. Απλά εκεί θεωρώ ότι θα βρω κάτι αξιόπστο και φθηνό παράλληλα.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  2. #2
    Δεν γίνεται....


    Προβοκάτσια είναι σίγουρα......







  3. #3
    Νέο μέλος Το avatar του/της Kosa
    Εγγραφή
    12/07/2008
    Μηνύματα
    14
    Κάθε άλλο. Θα ήθελα να ακούσω τα "επειδή" σου...

    Thanx

  4. #4
    Πόσα λεφτά θα διαθέσεις? maximum?

  5. #5
    Νέο μέλος Το avatar του/της Kosa
    Εγγραφή
    12/07/2008
    Μηνύματα
    14
    Για την αγορά του μπορώ να δώσω μέρχρι 2.000 ευρώ. Το θέμα είναι ότι αφού περίμενα 4-5 χρόνια δεν χάλασε ο κόσμος να αργήσω λίγο ακόμα για την απόκτησή του. Θέλω να πω ότι δεν θέλω να κινηθώ βιαστικά, επιπόλαια. Γι' αυτό και ρωτάω τόσα πολλά.

  6. #6
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Kosa
    Για την αγορά του μπορώ να δώσω μέρχρι 2.000 ευρώ. Το θέμα είναι ότι αφού περίμενα 4-5 χρόνια δεν χάλασε ο κόσμος να αργήσω λίγο ακόμα για την απόκτησή του. Θέλω να πω ότι δεν θέλω να κινηθώ βιαστικά, επιπόλαια. Γι' αυτό και ρωτάω τόσα πολλά.
    Αυτά τα μηχανάκια(κτμ tm gas gas) ειδικά τα 125... δεν κάνουν για καθημερινη μετακίνηση...


    Πάρε ενα παπι - scooter για τη πόλη και ενα μηχανάκι αποκλειστικά για το βουνο(125 αφου σ αρέσει κιολας)...

  7. #7
    Νέο μέλος Το avatar του/της Kosa
    Εγγραφή
    12/07/2008
    Μηνύματα
    14
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Zid

    Πάρε ενα παπι - scooter για τη πόλη και ενα μηχανάκι αποκλειστικά για το βουνο(125 αφου σ αρέσει κιολας)...
    Όσον αφορά στα παπιά δεν βολεύει (αν διάβασες το πρώτο μου ποστ καταλαβαίνεις γιατί)
    Όσον αφορά στα scooters ...μπλιάχ ( ------------------------------- ι ι --------------------------- )

    Τώρα όσον αφορά στο 125 που προτείνεις. Επειδή όπως προλέω με φτιάχνει η διχρονίλα και για πρώτο μηχανάκι κιόλας ένα μεγαλύτερο δίχρονο θα είναι σίγουρα πολύ πιο "απόλυτο", γι'αυτό στρέφομαι στο αμέσως μικρότερο αδελφάκι του. Όπως καταλαβαίνεις φυσικά κι ένα crm 250 δεν θα με χάλαγε καθόλου αλλά δεν θα μπορώ σίγουρα να το κουμαντάρω όπως ενδεχομένως να γίνει σε 2 ή 3 χρόνια. Ούτε στην πόλη, ούτε στο βουνό. Λόγω ανεπαρκούς πείρας....

  8. #8
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Kosa
    Όσον αφορά στα παπιά δεν βολεύει (αν διάβασες το πρώτο μου ποστ καταλαβαίνεις γιατί)
    Όσον αφορά στα scooters ...μπλιάχ ( ------------------------------- ι ι --------------------------- )

    Τώρα όσον αφορά στο 125 που προτείνεις. Επειδή όπως προλέω με φτιάχνει η διχρονίλα και για πρώτο μηχανάκι κιόλας ένα μεγαλύτερο δίχρονο θα είναι σίγουρα πολύ πιο "απόλυτο", γι'αυτό στρέφομαι στο αμέσως μικρότερο αδελφάκι του. Όπως καταλαβαίνεις φυσικά κι ένα crm 250 δεν θα με χάλαγε καθόλου αλλά δεν θα μπορώ σίγουρα να το κουμαντάρω όπως ενδεχομένως να γίνει σε 2 ή 3 χρόνια. Ούτε στην πόλη, ούτε στο βουνό. Λόγω ανεπαρκούς πείρας....
    Μηχανάκι έχεις οδηγήσει ποτε??

  9. #9
    Νέο μέλος Το avatar του/της Kosa
    Εγγραφή
    12/07/2008
    Μηνύματα
    14
    Μετρημένες-στα-δάχτυλα-των-δύο-χεριών φορές. Αν είδες πάντως χρησιμοποιώ τη λέξη "φαντάζομαι" ακριβώς επειδή δεν ξέρω πολλά και μόνον αυτό μπορώ να κάνω, να φαντάζομαι. Αυτός είναι ο λόγος άλλωστε που απευθύνομαι σε πιο εξοικιωμένους χρήστες-αναβάτες και φυσικά καλύτερους γνώστες του είδους.

  10. #10
    Ωραία !!!άρα... πάρε ενα μηχανάκι με συμπλέκτη να μάθεις να οδηγείς στη πόλη κανα xt125... κανα μηχανάκι εύκολο.... μανιτζέβελο....

    Και αφού κάνεις μερικά χλμ.... και αποκτήσεις λίγο εμπειρία πως φρενάρει... πως στρίβει... - βγάλεις και το δίπλωμα..

  11. #11
    Μου την έδωσε και φεύγω!! Το avatar του/της zapmaria
    Εγγραφή
    16/03/2008
    Μηνύματα
    258
    Πάρε ένα μπομπο για μές την πόλη.

  12. #12
    Νέο μέλος Το avatar του/της Kosa
    Εγγραφή
    12/07/2008
    Μηνύματα
    14
    θα μπορώ να το σπρώξω μετά το xt όμως ή θα πρέπει να το σκοτώσω; γιατί αν θα είμαι αναγκασμένος για το δεύτερο τί νόημα έχει να ξεκινάω πάλι να μαζεύω λεφτά; Επίσης, δεν θα είναι λίγο ψόφιο το χτ;

  13. #13
    Νέο μέλος Το avatar του/της Kosa
    Εγγραφή
    12/07/2008
    Μηνύματα
    14
    Αρχικά δημιουργήθηκε από zapmaria
    Πάρε ένα μπομπο για μές την πόλη.
    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: Στο μπόμπο τα γόνατά μου είναι πάνω από τα αυτιά μου. Κυριολεκτικά!!!!!

  14. #14
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Kosa
    θα μπορώ να το σπρώξω μετά το xt όμως ή θα πρέπει να το σκοτώσω; γιατί αν θα είμαι αναγκασμένος για το δεύτερο τί νόημα έχει να ξεκινάω πάλι να μαζεύω λεφτά; Επίσης, δεν θα είναι λίγο ψόφιο το χτ;
    ΄

    Δεν γίνεται να τα έχουμε ολα....

  15. #15
    Νέο μέλος Το avatar του/της Kosa
    Εγγραφή
    12/07/2008
    Μηνύματα
    14
    Τι υπονοείς; Ότι θα είναι ψόφιο, ότι δε θα μπορώ να το σπρώξω ή και τα δύο;
    Γι'αυτό εξετάζω την επιλογή του crm. Εξάλλου είναι κι ένα μηχανάκι που το γουστάρω ενώ κάποιο xt-οειδές θα το έπαιρνα μόνο και μόνο για αυτό που λες, για εξοικίωση. Βαριά τη καρδία βέβαια...

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Βοήθεια για μονοκύλινδρα αερόψυκτα
    από ctpanoramix στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 13/12/2004, 13:01
  2. Μια βοήθεια για Kawasaki
    από tidime στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 09/09/2004, 14:15
  3. βοηθεια για CRM 250
    από crmaris στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 30/07/2004, 14:58
  4. Βοήθεια ρε! (νέο μηχανάκι!)
    από milaber στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 15/07/2004, 14:06
  5. Βοηθεια Για Επιλογη!!!!
    από djupiter στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 28/05/2004, 01:05

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF