Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 7 από 7

Θέμα: Η ακραπα μου πεταει τα περτσινια

  1. #1

    Unhappy Η ακραπα μου πεταει τα περτσινια

    Γεια σε ολη την αλητοπαρεα με τα ΚΤΜ και οχι μονο. Εχω ενα adv.640 '03 το οποιο εχω αγορασει περσυ τον Ιανουαριο με ακραποβιτς. Η ωραια αυτη εξατμιση εχει μια κακια συνηθεια να σπαει τα περτσινια της (ή μηπως ειναι περτσινια, τεσπα). Κατα καιρους της βαζω καινουργια και πιο χοντρα αλλα το σκυλι το μαυρο τα σπαει και αυτα Ειναι τα περτσινια που βρισκονται στο μπροστα μερος του τελικου και συνδεουν με το λαιμο.Το καλυτερο ηταν σημερα το πρωι πηγαινοντας δουλεια, μετα απο μια "καλη" εκκινηση απο φαναρι ετσι για να ανοιξει λιγο το ματι :hypnotize ακουω την ακραπα να κανει εναν αγνωστο θορυβο και τι να δω, το τελικο της εξατμισης στηριζεται μονο απο το δακτυλιδι που την κραταει. Τα περτσινια εχουν φυγει ολα. Ζαλιστηκα. Ο μηχανικος μου στη Θεσ/νικη αφου μου εχει περασει και αυτος κανα 2 περτσινια κατα καιρους, εχει σηκωσει τα χερια ψηλα και μου λεει να παω σε εξατμισά χωρις να εχει να μου συστησει κανεναν. Ρωτησα σε εναν γνωστο γνωστου και μου ειπε οτι δεν πιανει μηχανες το μονο που μπορει να κανει ειναι να την "πονταρει" να την κολλησει κατι τετοιο. Πριν το παω καπου στα τυφλα ή κανω καμια πατατια μπορει κανεις να μου πει καμια γνωμη;

  2. #2
    Stops Squeaks!! Το avatar του/της lamoun
    Εγγραφή
    20/08/2004
    Μηνύματα
    1.363
    Mια που είσαι θεσσαλονίκη, άν δε βρείς κάτι κεντρικά, μπορείς να ρωτήσεις στη Μotosport άν μπορεί να την κοιτάξει. Το θέμα είναι οτι βρίσκεται στη Βι.Πε. Σίνδου..
    O lamoun στη βροχή με λάδια είναι μέγας βρόντακας!


    Λάμπρος

  3. #3
    Αναρωτιέμαι... Το avatar του/της gefr
    Εγγραφή
    01/11/2006
    Μηνύματα
    1.197

    Υπάρχουν διάφορα είδη πριτσινιών.

    Αλουμινένιε είναι τα πιό συνηθισμένα αλλά υπάρχουν και ανθεκτικότερα για θάλασσα, δεν ξέρω και τί άλλο. Δεν ρωτάς σε κανένα καλό μαγαζί για πιό ανθεκτικό υλικό;
    Πάντα υπάρχει αιτία!

  4. #4
    7 years of fuckin up Το avatar του/της Stabak
    Εγγραφή
    19/09/2002
    Μηνύματα
    898
    2 τινά, ή θα βάλεις λίγο μεγαλύτερα ανοξείδωτα πριτσίνια ή την κολλάς και ξεμπερδεύεις...

    ειναι συνηθισμένο σε μονοκιλυνδρα λογω του μπαμ που έχουν να ξεκατινιάζουν τις εξατμισεις και γι αυτό δεν χρειάζονται σχετικα μαλακα υλικα τυπου καρμπον κλπ
    Ban 'em all

  5. #5
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Stabak
    2 τινά, ή θα βάλεις λίγο μεγαλύτερα ανοξείδωτα πριτσίνια ή την κολλάς και ξεμπερδεύεις...

    ειναι συνηθισμένο σε μονοκιλυνδρα λογω του μπαμ που έχουν να ξεκατινιάζουν τις εξατμισεις και γι αυτό δεν χρειάζονται σχετικα μαλακα υλικα τυπου καρμπον κλπ

    Τα περτσινια μπορει να κοβονται και απο τους κραδασμους.
    Αν παει για κολληση πρεπει να βρει μαστορα που να μπορει και να ξερει
    να κολλαει τιτανιο...
    Παντως ειναι το πιο σιγουρο απο αποψη αντοχης αλλα ξεχνας την αλλαγη του
    μονωτικου οταν φθαρει.
    Typhoon 125, NX 250, WR200, LC4 400E, M 600, Canyon 500, LC4 640 SM, 640 ADV, Speed 4, Z1000, 404 DS, ADV 950S , SDuke 990, SM 950 , 440 SM, 690 SM, TUONO 660!

  6. #6
    Αρχικά δημιουργήθηκε από black mamba
    Τα περτσινια μπορει να κοβονται και απο τους κραδασμους.
    Αν παει για κολληση πρεπει να βρει μαστορα που να μπορει και να ξερει
    να κολλαει τιτανιο...
    Παντως ειναι το πιο σιγουρο απο αποψη αντοχης αλλα ξεχνας την αλλαγη του
    μονωτικου οταν φθαρει.
    Αυτο σκεφτηκα και εγω θα κοιταξω να βαλω οσο πιο χοντρα περτσινια με παιρνει και αν υπαρχουν πιο ανθεκτικα και θα αφησω την κολληση ως την τελευταια εναλλακτικη. Θα σας ενημερωσω για τις εξελιξεις. Ευχαριστω για το χρονο σας και καλες βολτες:smilea:

  7. #7
    Τελικα το προβλημα ηταν ο υαλοβαμβακας ο οποιος ειχε φθαρει και ειχε μαζευτει προς την αποληξη της εξατμισης προκαλωντας πιεση και γι αυτο πετουσε και τα περτσινια. Μετα απο αλλαγη του υαλοβαμβακα ολα καλα, και ακουγεται σαν καινουργια..:smilea: Και αλλο κακο να μη μας βρει
    Καλες βολτες!

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 01/12/2006, 02:07
  2. Τα νευρα μου(και τα χαπια μου
    από costas_k στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 13/07/2006, 12:26
  3. Η γιαγία μου και τα αγγλικα!
    από argpap στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 07/07/2006, 19:07
  4. ΓΑΜΩ ΤΗΝ ΓΚΑΝΤΕΜΙΑ ΜΟΥ (Και τα καρφάκια...)
    από RapidShade στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 03/03/2005, 09:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF