Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 42

Θέμα: Πόσο αντικειμενικοί είστε όταν μιλάτε για τη μηχανή σας;

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της arisk
    Εγγραφή
    19/04/2007
    Μηνύματα
    171

    Πόσο αντικειμενικοί είστε όταν μιλάτε για τη μηχανή σας;

    Ας πούμε οτι κάποιος ζητάει πληροφορίες και σε ρωτάει "Είσαι ευχαριστημένος από τη μηχανή σου;"
    Πόσο ειλικρινής είσαι όταν απαντάς;Θα του μιλήσεις για τα πλεονεκτήματα αλλα και τα μειονεκτήματα που τυχόν έχει ή θα τα κάνεις γαργάρα;
    Αφορμή για την ερώτησή μου ήταν μια συζήτηση με άγνωστο που είχε αγοράσει το καινούριο Transalp. Η απάντησή του σε ερώτησή μου σχετικά με το πόσο καλό είναι το Τ ήταν: "κορυφαίο, άπαιχτο κλπ."Mήπως τελικά τέτοιου είδους απαντήσεις είναι συνηθισμένες μεταξύ μοτοσυκλετιστών;

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    Να σου απαντησω εγω!

































    ...γαμα το καλυτερα...
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  3. #3
    Παλαιο τόμαρο
    Εγγραφή
    28/06/2007
    Μηνύματα
    846
    δεν ξέρω για τους άλλους αλλά εγώ είμαι απόλυτα αντικειμενικός...

    όταν αναφέρομαι σε μηχανές αλλωνώνε...
    γης μαδιαμ...

  4. #4
    Αντικειμενικοτης = σημα κατατεθέν!!!


  5. #5
    Δεν παμε καλα.. Το avatar του/της Daemon
    Εγγραφή
    25/09/2005
    Μηνύματα
    1.391
    Εγω τι να πω τωρα ο κακομοιρης.. που δεν το εχω το ΤΑ αλλα οταν λεω οτι ειναι "κορυφαιο και απαιχτο" δεν πιστευουνε οτι ειμαι αντικειμενικος..
    "Διαφωνώ με όσα λες αλλά θα υπερασπίσω με την ζωή μου το δικαίωμά σου να τα λες και με την ζωή σου το δικαίωμα μου να μην σε ακούω"
    "Δημοκρατια ειναι 4 λυκοι και 1 προβατο να ψηφιζουν για φαγητο"

  6. #6
    Εγώ γενικώς βάζω πολύ ζουμί αλλά όταν αυτός που θα ρωτήσει ενδιαφέρεται πραγματικά για την αγορά της ίδιας μοτοσυκλέτας θα προσπαθήσω να γίνω όσο πιο αντικειμενικός γίνεται ώστε να του μεταφέρω αυτά ακριβώς που πήρα κι εγώ από δαύτην.

    Παράλληλα θα του αναφέρω και οτιδήποτε γνωρίζω για κάποια άλλη αλλά παρόμοια επιλογή που θα μπορούσε να κάνει.



    σαν να γράφω έκθεση του δημοτικού νιώθω

  7. #7
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Τι να σου πω....



    το μηχανάκι γ@μεί....




    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  8. #8
    οτι δειξει το σπρα'ι'τς
    Εγγραφή
    02/10/2007
    Μηνύματα
    101
    αντικειμενικος και κ@υλ@ δεν κανουνε χωριο
    όποιος εις την ορθήν του γνώμην περί οποιουδήποτε αντικειμένου προσθέσει την διαφοράν, η οποία το διακρίνει από όλα τα άλλα, αυτός θα έχει αποκτήσει την γνώσιν αυτού, ενώ προηγουμένως δεν είχε παρά απλώς μία γνώμη..

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sober
    Εγγραφή
    05/03/2007
    Μηνύματα
    950
    Αντικειμενικοτατη..
    Let's ride, ride how we ride ...

    I never did mind about the little things...








  10. #10
    Stops Squeaks!! Το avatar του/της lamoun
    Εγγραφή
    20/08/2004
    Μηνύματα
    1.363
    +1 στη sober...

    Αυτό το πράγμα δε το κατάλαβα ποτέ.... άν είχα βέβαια κανα μηχανάκι της προκοπής άλλα θα έλεγα!
    O lamoun στη βροχή με λάδια είναι μέγας βρόντακας!


    Λάμπρος

  11. #11
    Κληρονομικό χάρισμα Το avatar του/της dukeandthecity
    Εγγραφή
    27/09/2004
    Μηνύματα
    1.085
    για το απόλυτο μηχάνημα οδηγικής απόλαυσης και τεχνολογικής αρτιότητας, που καβαλάω είμαι πάντα αντικειμενικός.

  12. #12
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    ok... να σου πω το εξής...

    Στο DR όταν το είχα πρωτοπάρει , η τύφλα απο την ευεξία που ένιωθα όταν την οδηγούσα, δεν με άφηνε ούτε να δώ ούτε να εκφραστώ για το μηχανάκι.

    Στην πορεία όμως διαπίστωσα... οτι..

    - ήταν βαρύ.
    - ήταν δύσκολο και δύστροπο , όταν το πιέζεις στα όρια του.
    - Είχε αντιπροσωπεία που σε έκανε να αγαναχτείς.

    Στο ΧΤΧ τώρα , την έχω δεί αλλιώς.

    Ωραίο το μηχανάκι δεν λέω... αλλά:

    1. Mε χαλάνε πάρα πολύ τα πλαστικά του και η συναρμολόγηση τους, που μοιάζει λες και είναι κουμπωτά lego.

    2. Με χαλάει επίσης το απρόβλεπτο μπροστινό του, όταν πας να το πιέσεις οριακά. Σίγουρα φταίει και η κατανομή βάρους που έχει φέρει το reservoir , σχεδόν πάνω απο το τιμόνι και με το βάρος του ψυγείου , το μπροστινό φορτίζεται επικίνδυνα.

    3. Το σπογγώδες αίσθημα του πίσω φρένου, σου χτυπάει καμπανάκια σε φρεναρίσματα κινδύνου.
    Σε κάποιο σημείο μάλιστα μπλοκάρει χωρίς να το καταλάβεις.

    4. Με χαλάει επίσης το οτι είναι πολύ βαρύ και αυτό (180 κιλά γεμάτο περίπου)!!!

    5. Το ψαλίδι του που είναι παλαιού τύπου σχεδιασμου και μου φαίνεται και "λίγο" σαν δέσιμο για μηχανάκι με extreme προδιαθέσεις. Συν το οτι οι εξατμίσεις (λαιμοί) είναι σε μέρος που πολύ εύκολα μπορούν να χτυπήσουν σε πεζοδρόμιο ή σε πέτρες με αποτέλεσμα να έχεις σοβαρή ζημιά σε αυτές.

    ***************τι με φτιάχνει.******************

    1. Οι διπλές εξατμίσεις πίσω... άχτι τις είχα τις γαμ... νες και τον θόρυβο τους.

    2. Το οτι έχει καλά περιφερειακά σε φρένα, αναρτήσεις και έχει μια σχετικά καλή δυναμική στην κίνηση του όσον αφορά την ταχύτητα για SM "πολιτικό".

    3. Η αντιπροσωπεία ... οτι καλύτερο στην Ελληνική αγορά μέχρι στιγμής απο εμπειρία μου.

    4. Το οτι τραβάει βλέματα ακόμα και μετά απο 3 έτη. Έχει ωραίο στύλ και δεν είναι καθόλου απρόσωπο.

    5. Το μοτέρ του είναι ακούραστο για μονοκύλινδρο και δεν σε κουράζει με κραδασμούς και λοιπές άλλες συνήθειες των μονοκυλίνδρων.

    6. Ψεκασμός... άρα και οικονομία καυσίμου αν οδηγείς συντηρητικά... αλλά αν θες το σκίζεις και σου τα δίνει κανονικά... σκέψου οτι με 100 κιλά περίπου αναβάτη-εξοπλισμό (ναι ρε αδυνάτισα.. θέλετε κάτι; ... τομάρια με τον καλό τον λόγο στο στόμα όλοι σας) έπιασε κοντερίσια 163 (ελαφρά κατηφορικά στην Α.Ο.)

    7. Το καλό ζύγισμα που έχει σαν μηχανή στην πορεία (μέχρι να φτάσεις στο φρενάρισμα όπως είπα) που σου δίνει την αίσθηση οτι μπορείς να δώσεις ακόμα περισσότερα. Μόλις όμως η αλήθεια το φτάσεις στα όρια του, είναι εμφανές οτι θα σε προδώσει χωρίς να το καταλάβεις.

    8. Τιμή μεταπώλησης... ναι ακόμα δεν το πήρα και το σκέφτομαι όπως και κάθε καλός αγοραστής. Το μηχανάκι φεύγει εύκολα ακόμα και τώρα με το καινούριο μοντέλο.



    *******************************************

    Γενικά τώρα το θέμα γνώμης είναι ενα σημείο που κυρίως το έχουμε όταν καβαλήσουμε την μηχανή για αρκετό διάστημα ή πλέον έχουμε μαζέψει μια άλφα εμπειρία αναβάτη σε διάφορες μηχανές.



    gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  13. #13
    Back to the Future Το avatar του/της INVADER
    Εγγραφή
    10/07/2008
    Μηνύματα
    6

    I HAVE YOU ALL ANYWHERE ANYTIME

    Eγω ειμαι τελειως ανιδιοτελης.
    Απλα παραπεμπω τον ενδιαφερομενο σε συγκριτικα χαρακτηριστικα.
    Εαν υπαρχει παλι αμφιβολια τοτε θαρρω πως το προβλημα εγκειται σε αλλους παραγοντες (οπως ελλειψη στοιχειωδους κριτικης ικανοτητας... κοκ).
    Αναπνεω καλυτερα μεσα απο τη μασκα

  14. #14
    -Πάω με το λεωφορείο- Το avatar του/της Road67
    Εγγραφή
    20/06/2008
    Μηνύματα
    1.398
    Θα μιλησω και για τις δυο

    Xmax 250 εχει πολυ καλη κατανομη βαρους εν κινησει, στριβει καλυτερα απο αλλα της κατηγοριας του, το τιμονι ειναι στιβαρο χωρις να σε δυσκολευει στο στριψιμο. Το μηχανακι το ριχνεις ανετα στις στροφες κι εχω κανει ταξιδια που το μικροτερο ηταν 190 και το μεγαλυτερο 250 χιλιομετρα. Στον αερα εχει μετρια εως κακη συμπεριφορα αλλα και παλι υπακουει αν του δωσεις αλλη κληση. Αργει να πιασει τα 100. Φορτωμενο εχει παρα πολυ καλη συμπεριφορα. Οσο περιεργο κι αν φαινεται δεν ειναι και το καλυτερο για μετακινηση σε μεγαλα αστικα σημεια, πχ Κολωνακι, εντουτοις ομως αν εισαι στον Πειραια και πεις να πας στην Κηφισια θα σε παει ανετα και ακουραστα οσο δε βρισκεται σε κινηση, μεσα στην κινηση ζεσταινεται πολυ ευκολα. Περιεργως για μικρο μηχανακι, στους ανοιχτους δρομους κινειται με ανεση. Η καταναλωση του δεν ειναι και η καλυτερη. Εχει καλη αναρτηση και μπορω να κουμπωσω τουλαχιστον σε τρεις διαφορετικες θεσεις οδηγησης.

    FZ6 Fazer οταν τρεχει βυζαινει στο εδαφος και νιωθεις οτι τιποτα δεν μπορει να το μετακινησει. Στον αερα ειναι γεματο και μονο πολυ εντονοι στροβιλισμοι μπορουν να το κουνησουν αλλα και παλι δε θα σε πανικοβαλλει. Μεσα στην πολη ζεσταινεται ευκολα και στις χαμηλες ειναι ανεπαρκες και δημιουργει μια αισθηση σα να πεφτει. Αλλα οταν αρχιζουν να ανεβαινουν οι στροφες καθιστα σαφες οτι θα αποδωσει τα μεγιστα. Εχει μεγαλη τελικη και παρα πολυ καλο ρεπριζ χωρις ομως να ειναι νευρικο και να σε τρομοκρατει. Η θεση οδηγησης ειναι καλη και τοποθετει τα χερια κοντα στο τιμονι. Μπορει να οδηγηθει πολυ σπορτιβικα ως και σχεδον ηρεμα, αλλα θα τσινισει ασχημα αν πας να το οδηγησεις οπως θα οδηγουσες ενα τσοπερ. Δε θα διστασει ακομη και σε χωματοδρομο αν και δεν ειναι αυτη η φυση του, αρκει να μην πηγαινεις πολυ χαλαρα.

    Κατι σημαντικο και για τις δυο ειναι οτι στις πολυωρες διαδρομες [πανω απο 4 ωρες] τα χερια μουδιαζουν ακριβως λογω της τοποθετησης του τιμονιου.
    Η μηχανη ειναι τροπος ζωης. Το αποδεικνυει ο αερας που αναπνεω, η ανεξαρτησια μου, η αισθηση πως μ' ''ακουει''...

    Honda Tact 50 1988, Honda C72 6V 1988, Honda MTX50R 1989, Suzuki GZ Marauder 125 2000, Kymco Hipster 125 2001, Yamaha XV250S Virago 1998, Honda CB400SF NC36, Yamaha FZ6 FI Fazer 2006, Yamaha Xmax250/YPR 2006, Honda VFR 800 Vtec, και τώρα...............................
    ----------------------> τίποτα!!
    σαν το λαλάκα πάω με το λεωφορείο

  15. #15
    Tα ΒMW είναι μπουρδελα...
    Τα Yamaha είναι καλά...
    Τα Kawasaki χαλάνε...
    Tα Suzuki χαλάνε...
    Τα Aprilia είναι Protaprilia...
    Tα Ducati είναι μπετονιέρες που αρέσουν στις γκόμενες...


    ΑΛΛΕΣ ΜΑΡΚΕΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ...απλά.




    Τα Honda γ@μ@νε...





    Δεν είμαι αντικειμενικότατος ?



Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Εσείς πώς κλειδώνετε τη μηχανή σας;
    από ioannios στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 14/10/2010, 09:21
  2. Το καλύτερο δώρο για τη γυναίκα σας
    από nikos_abel στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 29/09/2010, 13:20
  3. Κλιματισμός για τη μοτοσικλέτα σας
    από epp1640 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 01/05/2010, 06:17
  4. Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο μήνυμα: 01/09/2006, 20:14

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF