Σελίδα 6 από 12 ΠρώτοΠρώτο 1234567891011 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 90 από 176

Θέμα: Προσοχή! απάτη σε αγγελία μέσω Internet

  1. #76
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/12/2008
    Μηνύματα
    10
    Συγνώμη αλλά δεν καταλαβαίνω. Το ΑΦΜ μου πως θα το βρουνε? Τον αριθμό της ταυτότητας μου?
    Τι σχέση έχουν αυτά με την κατάθεση της επιταγής στην τράπεζα. ?

  2. #77
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panagiotis dim
    Εγγραφή
    21/10/2008
    Μηνύματα
    213
    Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
    Κανέναν απολύτως...έλα Δευτέρα από το γραφείο με μετρητά να στα ανταλλάξω με μερικές να μην κυκλοφορείς με ρευστό τέτοιες επικίνδυνες εποχές ....
    =ενας πάπλουτος εβραίος πέθανε και αφησε παραγγελία να εκποιήσουν ολη την περιουσία του και τα λεφτα να μπουν ολα στο φέρετρό του . πανε συγκλονισμένοι οι συγγενείς να τον κηδέψουν και εκεί αντιμετώπισαν πρόβλημα γιατι δεν εκλεινε το ρημάδι το φέρετρο . ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕΓΑΛΟ !!! εκεί που σκεφτόντουσαν λυσεις για να κλεισουν το καπάκι περναει ένας έλληνας απέξω βλέπει το κακό που γινότανε και τους προτείνει το εξής ..ΡΕ Παιδιά πόσα να είναι τα λεφτά ??? 150265,256,3652,36985,2589 ....δολάρια του λένε ...ΑΑΑ!! ΜΑ ΓΙΑΥΤΌ ΔΕΝ ΚΛΕΙΝΕΙ ΡΕ ΜΑΓΚΕς ΤΟ ΦΈΡΕΤΡΟ ..ΜΙΣΌ ΛΕΠΤΟ ..βγάλτε ολα τα λεφτα απο το φέρετρο και φέρτετα εδώ ...βγάζει μιά επιταγή γράφει το ποσόν και τους το δινει !!! εκλεισε αμέσως το καπάκι λεβέντες μου ..ΕΠΙΤΟΠΟΥ !!! ευχαριστώ ...

  3. #78
    Αρχικά δημιουργήθηκε από andsyn
    Συγνώμη αλλά δεν καταλαβαίνω. Το ΑΦΜ μου πως θα το βρουνε? Τον αριθμό της ταυτότητας μου?
    Τι σχέση έχουν αυτά με την κατάθεση της επιταγής στην τράπεζα. ?
    Φιλαράκο μην ακούς τις μ@λακίες που λέμε. Ζηλεύουμε που δεν μας έκατσε τέτοια ευκαιρία.

    Στείλε το μηχανάκι σου να μην σε πάρουμε στο λαιμό μας, και έλα σε κανα μήνα να μας πεις τι έγινε
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  4. #79
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/12/2008
    Μηνύματα
    10
    Ρε βυρονα, για πες λιγο γιατί μου φαίνεται περίεργο. Και μένα μου φαίνεται περίεργο και το θέμα ότι απλώς θέλω να πουλήσω ένα φορντ φοκους στα 8000. Η μαλακία είναι ότι αυτός μου έστειλε την επιταγή αλλα μου φαίνεται ότι θα του πω ότι ανέβηκε στη τιμή στα διπλάσια να δω τι θα κάνει

  5. #80
    Σου απάντησα στο πμ που μου στειλες.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  6. #81
    andsyn έγραψε στις 13-12-2008 21:03 :
    Θα του αυξήσω και εγώ την ζήτηση σε 20000 ευρώ και θα σας πω. εν τω μεταξύ την επιταγή την να την κάνω. Υπάρχει κανένας κίνδυνος που την παρέλαβα?
    Ευχαρισρώ για την βοήθεια
    Δεν νομίζω να υπάρχει κάποιος κίνδυνος, αλλά δεν είμαι και σίγουρος. Οι έμποροι ας δώσουν τα φώτα τους.

    Όταν θέλεις να απαντήσεις, πάτα το κουμπί απάντηση και όχι πμ.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  7. #82
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Αφού παρέλαβες την επιταγή γιατί δεν κάνεις μια βόλτα από την Τράπεζα που γράφει (ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ τέτοια....) να την ειπράξεις ?
    Θα σου λυθούν όλες οι απορίες....

  8. #83
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/12/2008
    Μηνύματα
    10
    H επιταγή einai BNP paribas, τους πήρα τηλ και μου ειπαν ότι παρότι υπάρχει υποκατάστημα στην Αθήνα, είναι μόνο επενδυτική, και η επιταγή θα πρέπει να καταθετεί σε κάποια τραπεζα και να ακολουθηθουν οι ίδιες διαδικασιες. δηλ γύρω στις 20 μέρες αναμονή. Το θέμα είνα αν εγώ δεν καταθέσω την επιταγή, φαντάζομαι δεν έχω και κανενα πρόβλημα.

  9. #84
    Αρχικά δημιουργήθηκε από andsyn
    H επιταγή einai BNP paribas, τους πήρα τηλ και μου ειπαν ότι παρότι υπάρχει υποκατάστημα στην Αθήνα, είναι μόνο επενδυτική, και η επιταγή θα πρέπει να καταθετεί σε κάποια τραπεζα και να ακολουθηθουν οι ίδιες διαδικασιες. δηλ γύρω στις 20 μέρες αναμονή. Το θέμα είνα αν εγώ δεν καταθέσω την επιταγή, φαντάζομαι δεν έχω και κανενα πρόβλημα.

    να ρωτησεις για τη φερεγγυοτητα του πληρωτη κ εαν υπαρχει αντικρυσμα
    Dorsoduro 750 & Norton 16H

  10. #85
    Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
    να ρωτησεις για τη φερεγγυοτητα του πληρωτη κ εαν υπαρχει αντικρυσμα
    δεν παίζει αυτό.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  11. #86
    φυσικοτατα κ παιζει .....
    Dorsoduro 750 & Norton 16H

  12. #87
    Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
    φυσικοτατα κ παιζει .....


    Ti να παίζει ρε fantacid? Αν δεν εκκαθαριστεί η επιταγή μετά από 10-20-30 μέρες, ανάλογα τη valeur που έχει, πως να σου πει η τράπεζα αν είναι πέτσινη ή όχι?
    Το ποιόν του εκδότη και την ιστορία του, η τράπεζα την βλέπει αν αφορά Ελληνα, αλλά αν στην πει μεταξύ φιλικής εξυπηρέτησης και γνωστού στη τράπεζα, είναι παράνομο ...
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  13. #88
    Προκατειλημμέλος Το avatar του/της SVX
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    4.098
    στις εποχες που διανυουμε , πιο πολυ μετραν ΑΥΤΑ παρα οι επιταγες


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	monopolymoney.jpg 
Προβολές:	1042 
Μέγεθος:	52,1 KB 
ID:	150192
    Accipere quam facere praestat injuriam

  14. #89
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/12/2008
    Μηνύματα
    10
    Θα κάνω μια βόλτα από την τράπεζα αυριο το πρωι. Πάντως ρε παιδια δεν αξίζει τον κόπο ούτε καν να μπει κάποιος σε μια τέτοια περιπέτεια απο την στιγμή που ακόμα και να πάρεις τα λεφτά σου. an είναι από ξέπλυμα θα έχειs προβλήματα. Εξάλλου εγώ δεν ζήτησα κανένα αστρονομικό ποσό να έχω και κανένα τρομερό όφελος ώστε να πάρω τετοιo ρίσκο.
    Την επιταγή τι να την κάνω? Την παραδίδω στην τράπεζα ήτίποτα άλλο. Σόρρυ για τις ερωτήσεις αλλα δεν έχω καμια σχέση με αυτά τα πράγματα. Αν πάντως θέλετε καμιά καρδιολογική συμβουλή πέιτε μου.
    Ευχαριστώ

  15. #90
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Αρχικά δημιουργήθηκε από andsyn
    Την επιταγή τι να την κάνω? Την παραδίδω στην τράπεζα ήτίποτα άλλο. Σόρρυ για τις ερωτήσεις αλλα δεν έχω καμια σχέση με αυτά τα πράγματα.
    Φίλε μου είναι απλά τα πράγματα...

    Καταθέτεις την επιταγή σε λογαριασμό σου και ρωτάς πόσες μέρες θα κάνει να πάρει valeur...Δηλάδη σε πόσες μέρες θα μπούν τα λεφτά στον λογαριασμό... Παρακολουθείς τον λογαριασμό σου και στις μέρες που θα σου πούν (+/- 1) θα δείς αν όντως θα μπούν λεφτά.

    Μέχρι τότε ΔΕΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ όσο αφορά το μηχανάκι, ΔΕΝ υπογράφεις κανένα έγγραφο, ούτε κοινοποιείς σε κανέναν τραπεζικά σου στοιχεία...

    Κατά 99,99% θα είναι ακάλυπτη ή πλαστή οπότε η Τράπεζα θα σε πάρει τηλέφωνο για την επιστροφή της. Αν είναι ακάλυπτη την σφραγίζεις και αν είναι πλαστή την πετάς στα σκουπίδια. Σε κάθε περίπτωση δεν ξανασχολείσαι με το θέμα...Το πολύ-πολύ την κορνιζάρεις για να θυμάσαι την φάση και να γελάς.

    Έχε υπ' όψιν ότι πιθανόν η Τραπεζά σου θα σε χρεώσει και κάτι ψιλά έξοδα για την κατάθεση και την απόσυρσή της - λίγα μεν αλλά άμα δεν θες να τα ρισκάρεις ούτε αυτά ρώτα την από πριν....

    Αν τελικά ο Θεός κατεβεί στην γή και η επιταγή μεταφραστεί σε ζεστό χρήμα, τότε άφοβα προχωράς σε όποια κίνηση (μεταβίβαση, αποστολή κλπ). Δεν υπάρχει θέμα να σου ζητήσει κανείς εκ των υστέρων πίσω τα λεφτά αν η επιταγή πληρωθεί. Ακόμα καλύτερα κάντα ανάληψη και βάλτα σε άλλο λογαριασμό άλλης Τράπεζας ώστε να μην συνδέονται με λογαριασμό που να μπορεί να συνδεθεί με "ύποπτες" συναλλαγές...

    Έτσι από περιέργεια ενημέρωσέ μας για την κατάληξη...

Σελίδα 6 από 12 ΠρώτοΠρώτο 1234567891011 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 04/11/2010, 00:50
  2. ΑΠΑΤΗ ΑΓΟΡΑΣ Serow ΜΕΣΩ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΜΕ ΠΛΑΣΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ
    από Μανού στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 30/09/2008, 13:26
  3. ΠΡΟΣΟΧΗ ΑΠΑΤΗ Web Banking
    από kapeos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 01/02/2006, 17:12
  4. Απαντήσεις: 62
    Τελευταίο μήνυμα: 24/04/2004, 15:28
  5. Μπήκα σε αγγελία...
    από NLS στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 20/03/2004, 06:36

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF