Σελίδα 7 από 12 ΠρώτοΠρώτο ... 23456789101112 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 91 έως 105 από 176

Θέμα: Προσοχή! απάτη σε αγγελία μέσω Internet

  1. #91
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/12/2008
    Μηνύματα
    10
    Μήπως όμως όταν καταθέσω την επιταγή, αυτός μπορεί να αποκτήσει πρόσβαση στα στοιχεία του λογαριασμού που κατατέθηκε?
    Επίσης είναι και το θέμα της μεταφοράς του αυτοκινήτου που ο τύπος μου λέει να ΄δωσω 4000 ευρώ ( τα οποία έχουν προστεθεί στην επιταγή που μου έστειλε ) στον τύπο που θα έρθει ναπαραλάβει το αυτοκίνητο ανταυτού. Εχει και σαυτό πολύ συζήτηση. Πώς θα βεβαιωθώ ότι δεν θα μου ζητήσει και άλλα. Βρωμάει πολυ

  2. #92
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Αρχικά δημιουργήθηκε από andsyn
    Μήπως όμως όταν καταθέσω την επιταγή, αυτός μπορεί να αποκτήσει πρόσβαση στα στοιχεία του λογαριασμού που κατατέθηκε?
    ΟΧΙ (εκτός αν στο κόλπο είναι το μισό τραπεζικό σύστημα - σενάριο επιστημονικής φαντασίας δηλαδή...)

    Αρχικά δημιουργήθηκε από andsyn
    Επίσης είναι και το θέμα της μεταφοράς του αυτοκινήτου που ο τύπος μου λέει να ΄δωσω 4000 ευρώ ( τα οποία έχουν προστεθεί στην επιταγή που μου έστειλε ) στον τύπο που θα έρθει ναπαραλάβει το αυτοκίνητο ανταυτού.
    Εδώ μάλλον είναι η λούμπα...Σου λέει να πληρώσεις 4.000 ΤΩΡΑ & ΜΕΤΡΗΤΑ για τα έξοδα μεταβίβασης-αποστολής του οχήματος με την δικαιολογία-"εγγύηση" ότι τα έχει συμπεριλάβει στην επιταγή - η οποία όμως ΔΕΝ θα πληρωθεί...
    Απάντησε ότι θα το κάνεις μεν αλλά μόλις η επιταγή εξαργυρωθεί... Απλά θα εξαφανιστεί...Προφανώς το κόλπο είναι στημένο για να τρώει τέτοια 4χίλιαρα...


    Αρχικά δημιουργήθηκε από andsyn
    Πώς θα βεβαιωθώ ότι δεν θα μου ζητήσει και άλλα. Βρωμάει πολυ
    Αν φθάσεις σε αυτό το στάδιο (πράγμα απίθανο μιας και όπως σου είπα μόλις δει ότι το κόλπο δεν πιάνει θα εξαφανιστεί πιο πρίν), θα υπογράψετε κοινό έγγραφο-συμβόλαιο μεταβίβασης που θα αναφέρει το τίμημα και φυσικά την πλήρη εξόφληση οπότε δεν έχεις πρόβλημα... Δεν θα φθάσετε όμως ως εκεί...

  3. #93
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/12/2008
    Μηνύματα
    10
    Νομίζω ότι αποκαλύφθηκε ο τύπος.
    Σήμερα μου έστειλε eνα νeο μαιλ και κοιτάτε τι μου λεει?
    Για να έρθει ο τύπος να πάρει το αυτοκίνητο, πρέπει πρώτα να του στειλώ τα 4 χιλίαρικα.




    How are you doing? I believe all is well with you and your family. As soon as you receive the cheque, take it to your bank and deposit it in your account, and let me you know immediately the money is available in your account.

    Si, I can provide you with the details of the transport agent that will handle the pickup and transportation of the Car. The transport agent will be coming from U.K, as soon as you send the 4,000 Euro remaining to him via Western Union Money Transfer, which is faster and safer, so he can make the transportation process convenient for us.

    Please, find a Western Union Money Transfer office around, and let me know as soon as you have received and deposited the cheque.

    Hope you understand now.

    Waiting to hear from you.

    Andrew

  4. #94
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panagiotis dim
    Εγγραφή
    21/10/2008
    Μηνύματα
    213
    Αρχικά δημιουργήθηκε από andsyn
    Νομίζω ότι αποκαλύφθηκε ο τύπος.
    Σήμερα μου έστειλε eνα νeο μαιλ και κοιτάτε τι μου λεει?
    Για να έρθει ο τύπος να πάρει το αυτοκίνητο, πρέπει πρώτα να του στειλώ τα 4 χιλίαρικα.




    How are you doing? I believe all is well with you and your family. As soon as you receive the cheque, take it to your bank and deposit it in your account, and let me you know immediately the money is available in your account.

    Si, I can provide you with the details of the transport agent that will handle the pickup and transportation of the Car. The transport agent will be coming from U.K, as soon as you send the 4,000 Euro remaining to him via Western Union Money Transfer, which is faster and safer, so he can make the transportation process convenient for us.

    Please, find a Western Union Money Transfer office around, and let me know as soon as you have received and deposited the cheque.

    Hope you understand now.

    Waiting to hear from you.

    Andrew
    Αδελφέ ,,, αφού δεν τα βρήκατε , βάλε στον δικό μου λογαριασμό 2,000 χιλιάρικα και το παιρνω εγώ το αμάξι ..............

  5. #95
    γιατι δε σου εστειλε κ αυτος τα φραγκα με WU αφου ειναι γρηγοροτερα κ ασφαλεστερα -οπως λεει-???




    ουτε ξεπλυμα ουτε αλλες μλκιες,
    ενα 4τραχιλιαρο θελει να τσεποσει ο θειος!
    Dorsoduro 750 & Norton 16H

  6. #96
    undefined μέλος Το avatar του/της Morton
    Εγγραφή
    10/12/2008
    Μηνύματα
    31
    Τουλάχιστον μάθαμε που είναι το κόλπο,
    γιατί έλαβα και εγώ το εν λόγω mail και όταν του ζήτησα να μου στείλει τα λεφτά με western union έκανε φυσικά την πάπια..

  7. #97
    Ρε παιδια μηπως να εκανε καποιος μια καταγγελεια στην διωξη ηλεκτρονικου εγκληματος???Τοσοι υπαρχουν εκει εξω και μπορει ενας να την πατησει ειδικα αν ειναι και καμια ξανθια...

  8. #98
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.470
    Αρχικά δημιουργήθηκε από zuki1000k5
    Ρε παιδια μηπως να εκανε καποιος μια καταγγελεια στην διωξη ηλεκτρονικου εγκλιματος???Τοσοι υπαρχουν εκει εξω και μπορει ενας να την πατησει ειδικα αν ειναι και καμια ξανθια...
    Σωστος....
    (οχι για τις ξανθιες )

  9. #99
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DimChios
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    11.607
    Αρχικά δημιουργήθηκε από andsyn
    Νομίζω ότι αποκαλύφθηκε ο τύπος....

    Καλη φαση!

    Κατσε να παρω σβαρνα τις αγγελιες! :o

    Λεω να ξεκινησω απο εδω αν δε σας πειραζει!











    :rotflmao: :rotflmao:

  10. #100
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/06/2009
    Μηνύματα
    2
    Κυριοι καλημερα σας.
    Ασχετος με το αντικειμενο, αλλα σας γραφω γιατι με βοηθησατε, αν και το μυριστηκα, και για να βοηθησω και αλλους. Τελικα τα φορουμ ειναι πολυ χρησιμα.
    Εχθες εβαλα μια αγγελια και πουλαω μια γεννητρια ρευματος. Σημερα ελαβα την εξης απαντηση.

    Ο χρήστης George έγραψε: HELLO,PLEASE I WANT TO MAKE ENQUIRY ON YOUR Γεννητρια ρευματος, 45 KWA, John Deer, Diesel 7000 EUR.LET ME HAVE THE LAST OFFERING PRICES AND SEND ANY AVAILABLEPICTURES, ITS PRESENT CONDITION AND ANY AVAILABLE INFORMATION NEEDED.ALSO, LET ME HAVE YOUR PAYMENT DETAILS BELOW, SO I CAN PROCEED WITH YOUR PAYMENT VIA A EUROPEAN BANKERS CHEQUE DRAWN FROM A REPUTABLE E.U BANK AND MADE PAYABLE IN YOUR COUNTRY:FULL NAME:FULL ADDRESS:CITY:POST CODE:COUNTRY:MOBILE/HOME/OFFICE PHONE:AS SOON AS I HAVE THE ABOVE INFORMATION, I WOULD FORWARD THE BANKERS CHEQUE TO YOU SO YOU CAN DEPOSIT AND HAVE YOURFULL MONEY IN ABOUT 10-15 WORKING DAYS.THEN MY TRANSPORT/DELIVERY MANAGER WILL COME FOR THE PICKUP, TRANSPORTATION AND OTHER ARRANGEMENT NEEDED TO BE DONE.THEY SHALL SIGN ALL THE NECESSARY DOCUMENTS AND AGREEMENT ON MY BEHALF.KINDLY GET BACK TO ME VIA MY EMAIL ADDRESS; g_christos79@yahoo.caMANY GREETINGS.GEORGE CHRISTOS.MOBILE: +447031965434.

    Βαζοντας ομως το τηλ. στον γουγλη επεσα -μονο με τον αριθμο τηλεφωνου- επανω στο φορουμ σας και επιβεβαιωσα τις υποψιες μου. Τελικα ο τυπος ειναι πολυγνωστος μαλλον και εχει καει.
    Τελικα τα φορουμ ειναι πολυ χρησιμα.
    Ευχαριστω και να προσεχετε.

  11. #101
    Ο κόσμος έχει γεμίσει απατεώνες Μόνο οι καχύποπτοι τη γλιτώνουν τελικά... και δυστυχώς δεν είμαι απο αυτούς...

  12. #102
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kiloMeater
    Εγγραφή
    02/08/2006
    Μηνύματα
    200
    δεν πιστεύω..... ???????

  13. #103
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της fotisdragon
    Εγγραφή
    18/01/2009
    Μηνύματα
    123

    Ρε παιδιά....

    http://www.419eater.com/

    Όποιος έχει (πολύ) χρόνο, ας ρίξει μια ματιά.....
    Εγώ ξενύχτησα ένα βράδυ αλλά πέθανα στο γέλιο......
    "Πολύ συχνά αναρωτιέμαι για τους ντελιβεράδες. Είναι φανταστικοί αναβάτες. Θα σε προσπεράσουν στο βρεγμένο, στην κίνηση, στο πλακόστρωτο, τα καταφέρνουν παντού και είναι πάντα γρήγοροι. Πίστευω πως μερικοί απο αυτούς χαραμίζουν το ταλέντο τους, στη πράξη μερικοί μπορεί να είναι πιο γρήγοροι απο μένα!"
    - V. Rossi, What if I had never tried it -

    ...Φταίω εγώ μετά αν παραγγέλνουν πίτσες αλλά φτάνουν καλτσόνε???

  14. #104
    εχω γλαροοοο... Το avatar του/της jimmy10
    Εγγραφή
    13/02/2009
    Μηνύματα
    321

    Re: Ρε παιδιά....

    Αρχικά δημιουργήθηκε από fotisdragon
    http://www.419eater.com/

    Όποιος έχει (πολύ) χρόνο, ας ρίξει μια ματιά.....
    Εγώ ξενύχτησα ένα βράδυ αλλά πέθανα στο γέλιο......
    ρε φωτη.... δεν μου εμεινε αντερο ρε!!!!!
    Η κρίση της μέσης ηλικίας ξεκινά στα 35.

  15. #105
    Καλημέρα παίδες!Είχα βάλει και γω τον καναπέ μου αγγελία και πριν από μερικές μέρες μου ρθε αυτο το μειλ με ονομα Δημητριος Doudas.Αλλα εγώ σαν κλασσικός μ*λ*κ*ς έστειλα τα στοιχεια μου δηλαδή το ονοματεπώνυμό μου την διεύθυνσή μου και το κινητό μου!Και μετα βρήκα αυτό το forum!Δεν πιστεύω να εχω κανα προβλημα ε?Αμα ερθει καμια επιταγή τη σκιζω κατευθείαν!

Σελίδα 7 από 12 ΠρώτοΠρώτο ... 23456789101112 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 04/11/2010, 00:50
  2. ΑΠΑΤΗ ΑΓΟΡΑΣ Serow ΜΕΣΩ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΜΕ ΠΛΑΣΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ
    από Μανού στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 30/09/2008, 13:26
  3. ΠΡΟΣΟΧΗ ΑΠΑΤΗ Web Banking
    από kapeos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 01/02/2006, 17:12
  4. Απαντήσεις: 62
    Τελευταίο μήνυμα: 24/04/2004, 15:28
  5. Μπήκα σε αγγελία...
    από NLS στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 20/03/2004, 06:36

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF