Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 37

Θέμα: Δροσιστική μπόρα σήμερα. Αρκεί να μη σε βρει στο δρόμο (και την ελληνική άσφαλτο)

  1. #1
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118

    Δροσιστική μπόρα σήμερα. Αρκεί να μη σε βρει στο δρόμο (και την ελληνική άσφαλτο)

    6 χρόνια καθημερινά στο δρόμο με το Versys και αν έχω φάει βροχές στους δρόμους.

    Σήμερα Κυριακή χαλαρά κανονίζω καφε απογευματινό να συνδυαστεί με το μπασκετάκι ΠΑΟ-ΟΣΦΠ. Κράνος μπουφάν γάντια και μόλις φεύγω ξεκινάει η μπόρα.
    Είμαι με λάστιχα κοντά 3ετών με το πίσω να έφτασε πρόσφατα δείκτη φθοράς.
    Είμαι υποψιασμένος πόσο θα γλυστράει και πάω με 20. Λέω από μέσα μου κακώς έφυγα μόλις έπιασε η μπόρα και είμαι και με πίσω λάστιχο χωρίς φρέσκιες βαθιές αυλακώσεις για τέτοια μπόρα και λασπομένα ποταμάκια. Τρέχοντας κάποιος με προλάβαινε για πλάκα. Μένω στις σκέψεις και επικεντρώνομαι στο να προσέχω.

    Κατηφορίζω το φανάρι της Αγ.Φωτεινής και πάω να στρίψω αριστερά στη Βενιζέλου για Π. Φάληρο. Ο δρόμος ανηφορίζει πριν τη πλατεία και βλέπω και λευκή γραμμή ποταμάκι με βρωμόνερα να κόβει διαγώνια την άσφαλτο. Είμαι με κουμπωμένη 1η ακόμα, σταθερό γκάζι χαμηλές στροφές, και πάω με 15-20 το πολύ.

    Και ξαφνικά το πίσω δε πατάει πουθενά, πετιέται δεξιά ο κώλος, με προσπερνάει, και η μηχανή φεύγει από τα χέρια μου, φεύγω και από τη σέλα και αρχίζει και ανηφορίζει μόνη της τσουλήθρα σε ανηφόρα πεσμένη αριστερά.
    Εγώ έπεσα με την αριστερή πλευρά στο δρόμο, κάνω και γω λίγο τσουλήθρα αλλά πιο αργός στη τσουλήθρα ανόδου.

    Τα υπόλοιπα είναι ιστορία. Το Versys μετά από μια 10μετρη τσουλήθρα σταμάτησε όταν έσκασε στη ρόδα ενός αυτοκινήτου παρκαρισμένου, με τη ζελατίνα.

    Σύνοψη:
    Η μηχανή σπασμένη ζελατίνα, φαγωμένο αριστερό μανιτάρι, και σπασμένος δεξιός καθρέφτης.
    Εγώ ένα γενικότερο πόνο στο θώρακα από το τράνταγμα που έπεσα κάτω και ένα ελαφρύ τράβηγμα στον αριστερό προσαγωγό, αλλά ούτε γρατσουνιά. Δεν είχε φθορά ούτε το μπουφάν τόσο που γλύστραγε. Η αίσθηση ήταν σαν να σου χουν ρίξει βούτυρο σε καλογυαλισμένο παρκέ. Μιλάμε για τόση απώλεια τριβής. Μου θύμισε το βιντεάκι με το ζευγάρι κάπου στο εξωτερικό (νομίζω με ER6) που πήρε αγκαλιά το κορίτσι να το προστατέψει ενώ κάνανε τσουλήθρα σε αυτοκινητόδρομο και η μηχανή τους προσπέρασε με x3 speed. Ίδια φάση με ελάχιστα χιλιόμετρα για μένα.


    Υστερόγραφο:
    Ξεκίνησα πρώτος από το φανάρι και πίσω μου καμιά 7-8 αμάξια και 4-5 στο κάθετο σταματημένα, είδαν όλοι το σκηνικό live. ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΙ ΑΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ! ΚΑΝΕΝΑΣ!
    Βέβαια και γω σηκώθηκα σχεδόν αμέσως αφού τσέκαρα οτι δε πονάω σε χέρια πόδια λεκάνη.
    Ο μοναδικός που ήρθε και ενδιαφέρθηκε ένα παλικάρι από το ΜπαρΜπεεκιου που έτρωγε και ήρθε να σηκώσει τη μηχανή και να με ρωτήσει αν είμαι καλά. Μου είπε και ο ίδιος οτι επειδή κοίταζε το δρόμο είδε οτι με πάνω από 20 δε πήγαινα και δε μπορούσε να εξηγήσει ούτε εκείνος την απώλεια πρόσφυσης τόσο απότομα και χωρίς να ακούσει γκαζιά.

    Φωτογραφίες από τη διαδρομή και τη τσουλήθρα.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	mpora1.jpg 
Προβολές:	441 
Μέγεθος:	102,0 KB 
ID:	396359

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	mpora2.jpg 
Προβολές:	439 
Μέγεθος:	101,2 KB 
ID:	396360

    με X το σημείο που άρχισε η τσουλήθρα, στο βελάκι στην άκρη εκεί που σταμάτησε η μηχανή με 15-20χλμ/ω επαναλαμβάνω και ανηφόρα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	tsoulithrayolo.jpg 
Προβολές:	439 
Μέγεθος:	98,8 KB 
ID:	396361

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	tsoulithrayolo2.jpg 
Προβολές:	440 
Μέγεθος:	99,1 KB 
ID:	396362

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	tsoulithrayolo4.jpg 
Προβολές:	437 
Μέγεθος:	99,7 KB 
ID:	396363

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	tsoulithrayolo3.jpg 
Προβολές:	439 
Μέγεθος:	107,2 KB 
ID:	396364



    Αυτά...

  2. #2
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    και η φθορά στο πίσω ελαστικό...απορώ άλλοι που βγαίνετε χωρίς αυλακώσεις και καραφλό ελαστικό....

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	tsoulithrayolo5.jpg 
Προβολές:	438 
Μέγεθος:	100,9 KB 
ID:	396365

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965
    τπτ δεν έπαθες. κομπλε εισα μια χαζοπτωση ειναι.

    κανένα λάστιχο δεν κραταει εκει. ειναι οι πρώτες στιγμές της καλοκαιρινης βροχης που γλυστας με αθλητικά παπουτσια περπατωντας. μου έχει τυχει αρκετες φορες να γλυστραει το πόδι που βάζω κατω στο φανάρι. τη μια σχεδον έπεσα στο διπλα αμάξι. μετά απο 10 λεπτά να περναγες δεν θα γλυστραγες.

    εδιτ: το σλικ λαστιχο κραταει καλύτερα σε τέτοιο δρομο. δεν επεσες απο υδρολισθηση.

  4. #4
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    τπτ δεν έπαθες. κομπλε εισα μια χαζοπτωση ειναι.

    κανένα λάστιχο δεν κραταει εκει. ειναι οι πρώτες στιγμές της καλοκαιρινης βροχης που γλυστας με αθλητικά παπουτσια περπατωντας. μου έχει τυχει αρκετες φορες να γλυστραει το πόδι που βάζω κατω στο φανάρι. τη μια σχεδον έπεσα στο διπλα αμάξι. μετά απο 10 λεπτά να περναγες δεν θα γλυστραγες.

    εδιτ: το σλικ λαστιχο κραταει καλύτερα σε τέτοιο δρομο. δεν επεσες απο υδρολισθηση.
    μου κάνει εντύπωση πόσο πολύ παραπάνω γλυστράει το πρώτο 5λεπτο μιας μπόρας. έχω φάει πολλές βροχές αλλά συνήθως απέφευγα να οδηγήσω όταν ξεκινούσε. περίμενα είτε να δω αν θα σταματήσει είτε να περιμένω γενικά κάνα 10λεπτο να πλύνει καλά το δρόμο.
    όσες άλλες φορές με έπιασε βροχή περναγα από πολύ βρεγμένα σημεία που μάλλον είχαν πλυθεί καλά. 1η φορά με έπιασε τέτοιο timing.

  5. #5
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.155
    Αφού δεν χτύπησες, όλα καλά !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Οι ζημιές στην μοτοσυκλέττα, πταίσματα............ευκαιρία να αλλάξεις και ζελατίνα!!!!!!!!!!!!


    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Δεν ειμαι απο αθηνα αλλα οπως βλεπο τις φοτο νομιζω οτι ο δρομος εχει αναποδη κληση.Αυτο σε συνδιασμο με την σκονη που καθετε καθημερινα στην ασφαλτο και την κακης ποιοτητας ελληνικη ασφαλτο δικαιολογουνε τη πτωση σου.Ολλα αυτα ερχετε να τα συμπληρωσει ενα λαστιχο 3αιτιας που επρεπε να χει αλαχτη.


    Οταν βρεχει η καλοκαιρινη σκονη και οι βρομιες που καθονται τοσο καιρο στην ασφαλτο ξεπλενονται.Αυτο αυτοματος γινετε σαπουνι.Οταν ειναι και κατηφορα ειναι ακρος επικινδηνο.

    Αν αφησεις το αμαξι σου 1 2 μηνες το καλοκαιρι απλυτο θα δης οτι μαζευει πολυ σκονη.Ολη αυτη καθετε και στην ασφαλτο.
    Την εχω παθει αρκετες φορες και γω παλαιοτερα.Τωρα στα πρωτοβροχια δε βγαινω καθολου η περνω αμαξι.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  7. #7
    ησουν υποπσιαζμενος,εμπειρος κ προλαβες τα χειροτερα.!
    ολα καλα λοιπον η΄καπως ετσι....
    ''Εμείς τις βόλτες τις κάνουμε ταξίδια..!!

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Το συζητούσα χτες με φίλο.Ήταν με το αμάξι,το antispin δούλευε υπερωρίες και σε κάθε στροφή πέταγε κώλους.Καλοκαίρι μετά από τόσες μέρες χωρίς βροχή δεν βγαίνεις με την μηχανή αν δεν περάσει κανα 20λεπτο βροχής.

  9. #9
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.279
    Tη σαπουνάδα στη μεση του δρομου μονο εγω τη βλέπω δηλαδη??
    Αφου δε χτύπησες περαστικά και αγύριστα,τα λαστιχα στα 2 χρονια το πολυ τα αλλάζουμε ασχετα απο το δείκτη φθοράς,σκληραίνουν και χανουν πρόσφυση αρκετα..
    Throttle that mysterious friend of ours

  10. #10
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Γιώργη ......μια χαρά Αγγελόπουλος την έβγαλες......
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  11. #11
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Περαστικά και αγύριστα, Γιώργη.

    Αλλά, ρε μαν...έμπειρος οδηγός είσαι, είχε καιρό να βρέξει, τι ξεκίνησες με το που έπιασε η μπόρα; οι υποψιασμένοι (όπως η αφεντιά μου ) περιμένουν κανένα 20άλεπτο να ρίξει ένα καλό πλύσιμο στους δρόμους.... το λάστιχο καμία σχέση, ότι και να είχες θα την έτρωγες.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    16/05/2011
    Μηνύματα
    4.857
    Shit happens
    Περαστικά

  13. #13
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΤάκηςΜπ Προβολή μηνύματος
    Το συζητούσα χτες με φίλο.Ήταν με το αμάξι,το antispin δούλευε υπερωρίες και σε κάθε στροφή πέταγε κώλους.Καλοκαίρι μετά από τόσες μέρες χωρίς βροχή δεν βγαίνεις με την μηχανή αν δεν περάσει κανα 20λεπτο βροχής.
    Γενικά απέφευγα την αρχή της βροχής. Ειδικά όταν είχε μέρες να ρίξει. Χθες μάλλον υποτίμησα το πράγμα γιατί έλεγα οτι και σχετικά κοντά πάω, αλλά και αργά προσεκτικά αφού ήμουν ήδη σε υποψιασμένο mode. (δεν ήταν αρκετό)

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o teos Προβολή μηνύματος
    Tη σαπουνάδα στη μεση του δρομου μονο εγω τη βλέπω δηλαδη??
    Αφου δε χτύπησες περαστικά και αγύριστα,τα λαστιχα στα 2 χρονια το πολυ τα αλλάζουμε ασχετα απο το δείκτη φθοράς,σκληραίνουν και χανουν πρόσφυση αρκετα..
    Αυτό σαν σαπουνάδα σκέφτηκα να το γράψω αλλά ήταν αργάμιση το ποστ και ξέχασα. Δεν ήταν σαπουνάδα όμως. Περισσότερο με μούργα. Ήταν σε όλο το μήκος της Βενιζέλου ως και τη διασταύρωση με Αχχιλέως στα σύνορα με Π. Φάληρο. Τα λάστιχα είχα σκοπό να τα αλλάξω μέσα στο μήνα. Ε...θα τα πληρώσω + μια ζελατίνα κανα 100αρικο (μανιτάρι έχω, καθρέφτες 10ευρώ το ζευγάρι). Πάντως όσο έβγαζα φώτο και μάζευα τα κομμάτια, όσα αμάξια πέρναγαν σπίναραν φουλ όπως γράφει και ο ΤάκηςΜπ. Και λάστιχο να είχα δύσκολα να τη γλίτωνα.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Γιώργη ......μια χαρά Αγγελόπουλος την έβγαλες......
    κάνε μια μετάφραση

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Περαστικά και αγύριστα, Γιώργη.

    Αλλά, ρε μαν...έμπειρος οδηγός είσαι, είχε καιρό να βρέξει, τι ξεκίνησες με το που έπιασε η μπόρα; οι υποψιασμένοι (όπως η αφεντιά μου ) περιμένουν κανένα 20άλεπτο να ρίξει ένα καλό πλύσιμο στους δρόμους.... το λάστιχο καμία σχέση, ότι και να είχες θα την έτρωγες.
    Υπερβολική σιγουριά οτι πηγαίνω υποψιασμένος προσεκτικά, όπως έγραψα ξανά.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από taisteal Προβολή μηνύματος
    Shit happens
    Περαστικά

  14. #14
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George_Sp Προβολή μηνύματος
    και η φθορά στο πίσω ελαστικό...απορώ άλλοι που βγαίνετε χωρίς αυλακώσεις και καραφλό ελαστικό....

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	tsoulithrayolo5.jpg 
Προβολές:	438 
Μέγεθος:	100,9 KB 
ID:	396365
    Δεν βγαίνουμε. Περαστικά.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  15. #15
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George_Sp Προβολή μηνύματος
    Γενικά απέφευγα την αρχή της βροχής. Ειδικά όταν είχε μέρες να ρίξει. Χθες μάλλον υποτίμησα το πράγμα γιατί έλεγα οτι και σχετικά κοντά πάω, αλλά και αργά προσεκτικά αφού ήμουν ήδη σε υποψιασμένο mode. (δεν ήταν αρκετό)



    Αυτό σαν σαπουνάδα σκέφτηκα να το γράψω αλλά ήταν αργάμιση το ποστ και ξέχασα. Δεν ήταν σαπουνάδα όμως. Περισσότερο με μούργα. Ήταν σε όλο το μήκος της Βενιζέλου ως και τη διασταύρωση με Αχχιλέως στα σύνορα με Π. Φάληρο. Τα λάστιχα είχα σκοπό να τα αλλάξω μέσα στο μήνα. Ε...θα τα πληρώσω + μια ζελατίνα κανα 100αρικο (μανιτάρι έχω, καθρέφτες 10ευρώ το ζευγάρι). Πάντως όσο έβγαζα φώτο και μάζευα τα κομμάτια, όσα αμάξια πέρναγαν σπίναραν φουλ όπως γράφει και ο ΤάκηςΜπ. Και λάστιχο να είχα δύσκολα να τη γλίτωνα.



    κάνε μια μετάφραση



    Υπερβολική σιγουριά οτι πηγαίνω υποψιασμένος προσεκτικά, όπως έγραψα ξανά.


    Slow mo πτώση......
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 05/05/2010, 20:00
  2. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΑΦΙΣΑ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ!
    από argpap στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 31/08/2006, 02:49
  3. Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 21/05/2004, 12:06
  4. Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 17/05/2004, 16:56

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF