Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 8 από 8

Θέμα: Μανέτα φρένου.

  1. #1

    Μανέτα φρένου.

    Εδώ & 10 μήνες έχω το dl650 07'. Στην πρώτη εβδομάδα μου έπεσε το θηρίο σε έναν ελιγμό (δεν την είχα συνηθίσει ακόμη) & έσπασε ή μανέτα φρένου. όταν το έψαξα (ελάχιστα) τότε μου ειχε φανεί ακριβή η suzuki & πήρα μια ασχετη (πολύ φθηνή 5-6?). με τον καιρό όμως αρχισε να μην εφαρμόζει καλά με αποτέλεσμα, αρκετες φορές να μένει αναμένο το πίσω φως σαν να έχω συνέχεια πατημένο το φρένο. ΣΤην αντιπροσωπία που ξαναρώτησα μου είπαν αν θυμάμαι καλά γυρω στα 45?.
    κοιτάζοντας στο Ε-ΒΑΥ υπάρχουν κάποιες με carbon look οι οποίες μου αρέσουν & φαίνονται καλές.
    Το πρόβλημα όμως έιναι ότι όλες γραφουν ότι δεν κάνουν για το μοντέλο με το ABS. & το ερωτημά μου έναι: ΕΧΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΆ ΟΙ ΜΑΝΈΤΕΣ ΓΙΑ ΤΟ 07' ΜΕ abs ΑΠΌ ΑΥΤΌ ΧΩΡΙΣ abs;;;
    Οποιαδήποτε γνώμη για τις μανέτες που υπάρχουν στο λινκ ή κάποι άλλη πρόταση θα με βοηθούσε πολύ...

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
    http://global.ebay.com/gbh/viItem?ItemId=250274500499
    http://cgi.ebay.com/ebaymotors/Suzuk...0582QQtcZphoto
    V-baby

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της tazakos
    Εγγραφή
    30/07/2006
    Μηνύματα
    277
    έχω την ίδια απορία επειδή ήθελα να βάλω μαύρη ή carbon...όποιος ξέρει ας πει παίδες
    ΕΙΠΑ ΝΑ ΦΥΓΩ...ΝΑ ΒΑΛΩ ΠΡΩΤΗ ΚΑΙ ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ

  3. #3
    Εμένα από την άλλη έχει τζόγο η αριστερή του συμπλέκτη. Πάει πάνω κάτω. Τι γίνεται στη περίπτωσή μου;
    More Techno..More Dijital!!
    This way please...www.di.fm


  4. #4
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
    Εμένα από την άλλη έχει τζόγο η αριστερή του συμπλέκτη. Πάει πάνω κάτω. Τι γίνεται στη περίπτωσή μου;
    & εμένα παίζει. Στο service 6000 το κοίταξαν στον σφακιανάκη αλλά δεν είπαν τίποτα, απλά σφηξανε λίγο την ντίζα. μαλλον χρειάζεται να υπάρχει κάποιος τζογος...
    Δεν βλέπω κανέναν να γνωρίζει κάτι για την μανέτα φρένου...
    V-baby

  5. #5
    Μεταλλικό Μέλος! Το avatar του/της id12586
    Εγγραφή
    30/11/2006
    Μηνύματα
    214
    Αποφύγετε γενικά τις "carbon". Είναι απλώς με αυτοκόλλητο που φεύγει με τον καιρό και φαίνεται χάλια! Χώρια οτι μπορεί να είναι στραβοκολλημένο (το έχω δεί.. )
    Καλύτερα τις μαύρες.

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/05/2008
    Μηνύματα
    130
    αν δεν εχει η μανετα του συμπλεκτη τζογο αποχαιρετατε δισκουσ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ Η ΜΑΝΕΤΑ ΤΟΥ ΣΥΜΠΛΕΚΤΗ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΕΡΜΑ ΣΦΙΓΜΕΝΗ

  7. #7
    Εγώ δε μιλάω για τζόγο κατά την αποσύμπλεξη αλλά για τζόγο στο στερέωμα της ίδιας της μανέτας στη βάση της πάνω στο τιμόνι. Σαν να θέλει 2-3 ροδέλες δηλ. Έχει ανοίξει.
    More Techno..More Dijital!!
    This way please...www.di.fm


  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    270
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
    Εγώ δε μιλάω για τζόγο κατά την αποσύμπλεξη αλλά για τζόγο στο στερέωμα της ίδιας της μανέτας στη βάση της πάνω στο τιμόνι. Σαν να θέλει 2-3 ροδέλες δηλ. Έχει ανοίξει.
    Ναι ρε παιδιά αυτό είναι φυσιολογικό μετά απο κάποιο χρονικό διάστημα. Σιγά σιγά τρώγεται η τρύπα της μανέτας απο τον πείρο που την στηρίζει για αυτό αρχίζει να πηγαίνει πάνω κάτω. Το ίδιο συμβαίνει και με τα πλαϊνά στάντ. Πιστεύω οτι ενα γρασαρισματάκι κατα καιρούς θα περιορίζει την φθορά...

Παρόμοια θέματα

  1. Μανέτα φρένου vs Καθρέπτης αυτοκινήτου
    από Alexander στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 85
    Τελευταίο μήνυμα: 04/09/2014, 20:47
  2. ΜΑΝΕΤΑ ΦΡΕΝΟΥ ΧΤ660
    από postman στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 26/02/2007, 16:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF