Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 67

Θέμα: Πολύωρη οδήγηση--Ηow-to!

  1. #1

    Πολύωρη οδήγηση--Ηow-to!

    Καλησπέρα σας!!!

    Θέλω τα φώτα σας!

    Επειδή εγώ και η κοπελιά μου (pegaso και cb-1 400 ) πρόκειται να ταξιδέψουμε πολλά χλμ
    (Αθήνα-Αλεξανδρούπολη-Σαμοθράκη) και επειδή δεν μπορούμε να κάνουμε διαφορετικά παρά να πιάσουμε την εθνική ίσα πάνω, μπορείτε να μας δώσετε tips για το πως να ανταπεξέλθουμε?

    Οκ, εγώ έχω κάνει κάποια χλμ (όσοι με ξέρουν, γνωρίζουν ) αλλά η κοπελιά είναι μέχρι στιγμής με πολύ λίγα χλμ στο ενεργητικό, κάτι βολτίτσες μες στην Αθήνα, και επειδή μένεις ένας μήνας, λέμε να κάνουμε προπονησούλες (Χαλκίδα, Λουτράκι, τέτοια)..
    Τι άλλο προτείνετε-συμβουλεύετε-προτρέπετε?


    ΥΓ.: Δεν υπάρχει περίπτωση να μην γίνει αυτό το ταξίδι...




    Ευχαριστώ!

  2. #2
    Νερό , νερό , νερό

    Προσοχή στο φόρτωμα ,συχνό τσεκάρισμα

    Στάση όποτε κουραστεί (να μην πιεστεί καθόλου) και καλό είναι να ορίσετε κάθε μία ώρα 10 λεπτά σταμάτημα ... κουραστήκατε δεν κουραστήκατε καλό είναι να σταματάτε για νερό , τσιγάρα κλπ...


    Προσοχή στο γκάζι ... να διαβάζετε καλά το δρόμο ...καλό είναι όμως να κρατήσετε ένα ζωηρό ρυθμό γιατί στην εθνική χρειάζεται ...

    Μπήτε στη σκέψη πως ο καλύτερος οδηγός του κόσμου είναι αυτός που πηγαίνει από το σημείο Α στο Β και ΦΤΑΝΕΙ ..



    Μια χαρά θα είστε καλό ταξιδάκι να έχετε και καλή ξεκούραση ...


  3. #3

    Re: Πολύωρη οδήγηση--Ηow-to!

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
    Οκ, εγώ έχω κάνει κάποια χλμ (όσοι με ξέρουν, γνωρίζουν ) αλλά η κοπελιά είναι μέχρι στιγμής με πολύ λίγα χλμ στο ενεργητικό, κάτι βολτίτσες μες στην Αθήνα, και επειδή μένεις ένας μήνας, λέμε να κάνουμε προπονησούλες (Χαλκίδα, Λουτράκι, τέτοια)..
    Τι άλλο προτείνετε-συμβουλεύετε-προτρέπετε?


    ΥΓ.: Δεν υπάρχει περίπτωση να μην γίνει αυτό το ταξίδι...




    Ευχαριστώ!
    Συνεχίστε τις προπονήσεις και ανεβείτε δικάβαλλο. 2000 χλμ με το καλημέρα είναι too much κατά την γνώμη μου για τόσο άπειρο οδηγό.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  4. #4
    και γ@μω τα μελη Το avatar του/της xampos
    Εγγραφή
    11/03/2007
    Μηνύματα
    1.734
    ανεβητε δικαβαλο οπως λεει κι ο βυρον και οδιγηστε μισα μισα τα χλμ , τις δινεις τον πηγασο? το κουμανταρει?

  5. #5
    πάνω από όλα η κούραση Φώτη...

    και επειδή όταν κουραζόμαστε κάνουμε λάθη, τα αντανακλαστικά μας πέφτουν κλπ κλπ.... υπολόγισε στάσεις για ξεκούραση... μερικές σύντομες 10-20 λεπτά, και μια ή δυο (αναλόγως τις αντοχές σας) καλή, της 1 ώρας πχ, όπου θα φάτε κάτι (οχι πολύ μη σας πιάσει νύστα), θα πιείτε ενα καφέ να στανιάρετε ...

    τιπ : στις στάσεις για βενζίνη, ξεκαβαλάτε... τεντωθείτε

  6. #6
    Στάσεις για ξεκούραση. Οχι νωρίτερα απο καθε ώρα όχι αργότερα απο δύο ώρες

    Στάση ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ, είτε νιώθετε κουρασμένοι είτε όχι, η κουραση λειτουργεί συσσωρευτικά και οι συνέπειες έρχονται χωρίς να το καταλάβετε.

    Λόγω και της εποχής, νερα, ΠΟΛΛΑ νερα κι ας είναι και ζεστο. Μην περιμένετε να διψάσετε, η δίψα σημαίνει οτι ήδη έχετε αφυδατωθεί.

    Βρείτε ενα σταθερό αλλα καλό ρυθμό (γυρω στα 120) και φροντίστε να έχετε αυτόν συνέχεια.

    Προπονήσεις Χαλκιδα-Λουτρακι μεχρι τότε

    Οχι εκπτώσεις στον εξοπλισμό (λόγω ζέστης) αλλά όχι και υπερβολές (λόγω πάλι ζέστης)

    Υπομονή

    Ηρεμία

    Αναχώρηση με άνεση και όχι με την "ψυχή στο στόμα", Παρασκευή απογεμα μετα τη δουλειά κλπ

    Οχι πολύ φαγητό αλλα όχι και άδειο στομάχι

    .......


















    .........................





    ΟΧΙ ΠΜ!
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  7. #7
    Αρχικά δημιουργήθηκε από xampos
    ανεβητε δικαβαλο οπως λεει κι ο βυρον και οδιγηστε μισα μισα τα χλμ , τις δινεις τον πηγασο? το κουμανταρει?
    Δεν τον κουμαντάρει.εχει ψηλώσει αρκετά μετά τις αναρτήσεις.

    Παίδες, η κοπελιά μου δεν το σκέφτεται να πάμε με 1 μηχανή, καθ'ότι θέλουμε να πάρουμε 2-3 ρούχα παραπάνω (εφόσον μπορούμε έτσι?) και εξαλλου...ΚΑΡΑΓΟΥΣΤΑΡΕΙ να οδηγεί τη μηχανή της.
    Η εμπειρία τής λείπει αλλά βλέπω ότι υπάρχει βελτίωση...

    Κατά τη γνώμη μου θα τη βοηθήσει και η διαδρομή, επειδή δεν έχει στροφές και τέτοια...
    Τι λέτε?

  8. #8
    Να έχεις υπόψη σου οτι θα χρειαστείτε κανενα 10ωρο για να φτάσετε
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  9. #9
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
    Να έχεις υπόψη σου οτι θα χρειαστείτε κανενα 10ωρο για να φτάσετε
    Το έχω λάβει σοβαρά υπ' όψιν μου, έννοια σου....


  10. #10
    ουτε κατα διανοια μικρε να κανει νεα οδηγος τετοια διαδρομη...

    τοσα χιλιομετρα κουραζουν ουτως η αλλως ακομη κι εμπειρους οδηγους...

    η δικια σου ,λογω ελλειψης χιλιομετρων ,δεν θα οδηγησει μηχανικα σε συνθηκες ταξιδιου,οποτε η κουραση λογω τεταμενης προσοχης θα ειναι απλως τεραστια και θα την υποστει απο παρα πολυ νωρις με ολους τους κινδυνους που εμπεριεχει αυτο...

    καποια στιγμη απλως θα κλαταρει και θα πρεπει να γινει σταση πολλων ωρων...εαν ομως εκεινη την στιγμη ειστε σε μερος χωρις αμεση προσβαση σε δωματιο θα εχετε πραγματικο προβλημα...

    για μενα ουτε καν ως σκεψη δεν θα πρεπε να παιξει κατι τετοιο...

    δικαβαλο αυστηροτατα...κι αν αρχισει την μουρμουρα χωστης καμια φωνη να ισιωσει...για δικο της καλο ειναι...
    frankly my dear, i dont give a damn...

  11. #11
    Trip master Το avatar του/της hornet
    Moderator
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    2.039
    εαν δεν γινεται διαφορετικα...περα απο το θεμα προπονησης που λες:

    Ξεκινατε πρωι 7 θα ειναι καλα ας πουμε να μην εχετε και θεματα ζεστης
    1η σταση εξω απο χαλκιδα..εκει λογικα δεν θα εχει φανει καποια κουραση
    2η σταση εξω απο την λαμια εκει στα βενζιναδικα για νερο και κανα σαντουιτσακι
    3η σταση τεμπη νερο ξεκουραση κανα μισαωρο
    4η σταση κοντα στην θεσσαλονικη καπου εκει θα αρχισεις να ψαχνεις για φαγητο...οχι πολυ φαγητο και οχι πολυ βαρυ φαγητο.
    5η σταση καπου κοντα στην καβαλα
    6η σταση εξαρταται πλεον απο την κουραση
    φτασατε


    ειναι ζορικο ταξιδι για νεο παντως..επισης μην το ξεσκιζετε το θεμα απο αποψης χιλιομετρων διοτι το cb δεν εχει φαιρινκακι και θα κουραζει πανω απο τα 140 μεχρι 120 ειναι καλα...εγω παντως λεω και μια προπονηση μεχρι την λαμια δεν ειναι και κακο,ετσι για να δεις πως παει στα πολλα (για αυτην) χλμ

  12. #12
    θα συμφωνήσω με τον reinmeister .... αν και δεν το συνηθίζω...

    αν τελικά το τολμήσετε, θα πρότεινα να το δείτε κάπως πιο εκδρομικά....με μια ή και δύο διανυκτερευσεις ας πούμε σε ενδιάμεσους σταθμούς....

    αν θέλετε παραπάνω πράγματα, μπορείτε να τα στείλετε με το ΚΤΕΛ και να τα παραλάβετε όταν φτάσετε! νομίζω ότι θα γλιτώσετε πολύ ταλαιπωρία!

    θυμήσου την πρώτη σου εκδρομή για να συνειδητοποιήσεις τι θα αντιμετωπίσει η κοπέλα σου ...

    κατα τ' άλλα, ό,τι έχει γραφτεί πιο πάνω, είναι νόμος για οποιοδήποτε ταξίδι...
    στιγμές ...


    Τα βόδια τα δένουν απ' τα κέρατα, τον άνθρωπο απ' το λόγο του ...

  13. #13
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.592
    φωτη τα παιδια απο πανω με καλυψαν αλλα να σου πω οτι πατε να κανετε χαζομαρα με υψηλο (οχι απολυτο) βαθμο επικινδυνοτητας.


    ΞΑΝΑΣΚΕΨΟΥ ΤΟ.


    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  14. #14
    Ανήσυχο πνεύμα.... Το avatar του/της latris mixanis
    Εγγραφή
    29/03/2005
    Μηνύματα
    4.051
    Συμφωνώ κι εγώ με τα παιδιά ότι καλό θα ήταν να μη κάνει τόσα χιλιόμετρα μέσα σε μια μέρα... Καλό θα ήταν να κάνετε μια διανυκτέρευση στη Θεσ/νικη πχ και μετά να συνεχίσετε.

    Από κει και πέρα συμφωνώ με το hornet ξεκινήστε νωρίς(ίσως και πριν τις 7) και κάντε στάσεις...!!



    Όπως κ να έχει καλά να περάσετε και με προσοχή (Συν το σωστό εξοπλισμό)



    Τρελοκοτσιδού..!!!!

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TOLISTOLAROS
    Εγγραφή
    05/04/2008
    Μηνύματα
    1.386
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
    αν θέλετε παραπάνω πράγματα, μπορείτε να τα στείλετε με το ΚΤΕΛ και να τα παραλάβετε όταν φτάσετε! νομίζω ότι θα γλιτώσετε πολύ ταλαιπωρία!
    Για μένα η πιο έξυπνη λύση

Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. protash gia to neo moto.gr
    από vasdekiss στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2003, 13:43
  2. An autoseinai Noemvris...na mou kopsete to Wind!!!
    από Traveller στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 08/11/2003, 01:13
  3. poulao to kawa mou
    από sakoulakis στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 07/11/2003, 00:35
  4. to proto multistrata
    από wolfman13 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 04/11/2003, 11:47
  5. Megia mas to forum...oloi pame Zappeio
    από Traveller στο forum Καλημέρες κι ευχολόγια
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 02/11/2003, 16:52

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF