Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 18

Θέμα: 57 cm κι ομως small???

  1. #1

    57 cm κι ομως small???

    εχω το εξης θεμα. μαλλον φταιει το ξερο μου το κεφαλι αλλα δοκιμαζοντας πολλα κρανη δε βρισκω
    στα περισσοτερα ικανοποιητικη εφαρμογη. πριν κανα δυο μηνες αγορασα το xr 1000 , μεγεθος small.
    Σημειωτεον οτι η περιφερεια του κεφαλιου μου ειναι 57cm για το οποιο οι πινακες της arai αλλα κai της shoei με δινουν medium. ο μαγαζατορας επεμενε να παρω το small ομως. το φορεσα τρεις τεσσερις μερες και αφου ενιωθα μεγαλη δυσφορια το πουλησα τελικα. χθες αρχισα παλι να ψαχνω και να δοκιμαζω κρανη. το shoei medium μου ηταν μεγαλο οποτε πηγα σε arai που καθοταν καλυτερα στο κεφαλι μου. ξανα , οπου το δοκιμασα μου ειπαν οτι αν και 57ρης το μεγεθος που ταιριαζει στο κεφαλι μου ειναι το small. αγορασα τελικα το viper gt small(500ευρω) και το εχω φορεσει καμποση ωρα σημερα και αφου το βγαλω το κεφαλι μου ειναι πιεσμενο και ζαλισμενο. κι ομως το medium μου ηταν μεγαλο! δεν ξερω τι να κανω... θα ανοιξει??? εδωσα 500 ρε γαμωτο...

    περιμενω αποψεις , εμπειριες , γνωμες.

    υ.γ δεν με πιεζει παντως στο μετωπο αλλα στο πισω μερος του κεφαλιου δεξια κι αριστερα πανω απο τον αυχενα. οταν το βγαλω
    νιωθω οτι με πιεζε παρα πολυ...

  2. #2
    και κατι ακομα. ειναι φυσιολογικο μετα απο κανα 45λεπτο που φοραγα το κρανος να εχω στο μετωπο και τους κροταφους κοκκινιλες? σημειωνω και παλι οτι το κρανος ειναι η πρωτη μερα που το φοραω.

  3. #3
    Γατάκιαααααα....... Το avatar του/της arxaios
    Εγγραφή
    18/11/2004
    Μηνύματα
    1.553
    Κατά τη γνώμη μου η σωστότερη λύση (είχα το ίδιο πρόβλημα) είναι να φέρεις το κράνος στα μέτρα σου ........... τι εννοώ .........
    Στα ARAI RX 7 Corsair (top σειρά) μπορείς να αλλάξεις τις επενδύσεις και να βάλεις παχύτερες ή λεπτότερες από τις στάνταρ ώστε το κράνος να σου κάτσει σωστά !!! Βέβαια αυτό σημαίνει αγορά αλλου κράνους + δευτερων επενδύσεων (+ 100 περίπου Ε)
    Το Viper GT δεν νομίζω ότι έχει αυτή τη δυνατότητα, αλλά κοίταξέ το .........

    Βέβαια συνήθως μετά από λίγο καιρό οι επενδύσεις "κάθονται" και πιθανόν να σου έρθει σωστά στο κεφάλι σου !!!
    Αν δεν σου προκαλεί πονοκεφάλους ή άλλου είδους πόνους ίσως μπορείς να το κρατήσεις !!!

    Και εγώ έχω περιφέρεια κεφαλιού για medioum αλλά δεν μου μπαίνει καθόλου και γι' αυτό φοράω Large με παχύτερες επενδύσεις .........

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    το small είναι 56-57 cm.

    ίδια περιπτώση είμαι κ εγώ.με 57 cm περιφέρεια κεφαλιού ήμουν στο μεταίχμιο μεταξύ small & medium.

    όταν αγόρασα το XR-1000 σε small είχα κ εγώ σοβαρό θέμα με την άνεση.πόναγε πολύ το πίσω
    μέρος του κεφαλιού μου ακόμα κ αν το φόραγα για ένα τέταρτο!
    σε σημείο να είχα ζαλάδες!και φυσικά είχα τις κοκκινίλες όπως εσύ.

    μετά από κανά 2 βδομάδες όμως συνεχούς χρήσης του κράνους,το εσωτερικό του πήρε το σχήμα του
    κεφαλιού μου και μου πήγαινε κουτί!

    σε κίνηση στη πόλη,στη πίστα ή σε ταξίδια δεν είχα κανένα πρόβλημα.

    κατά την ταπεινή μου γνώμη φόρα το κράνος συχνά να πάρει το σχήμα του κεφαλιού σου κ μετά
    θα μείνεις ευχαριστημένος.

    μην ξεχνάς πως όλα τα εσωτερικά των κρανών ανοίγουν με τον καιρό.
    άμα πάρεις medium, κάποια στιγμή θα υπάρχει κενό μεταξύ κεφαλιού κ κράνους.
    άμα έχεις small θα είσαι μια χαρά.


  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Αρχικά δημιουργήθηκε από arxaios
    Κατά τη γνώμη μου η σωστότερη λύση (είχα το ίδιο πρόβλημα) είναι να φέρεις το κράνος στα μέτρα σου ........... τι εννοώ .........
    Στα ARAI RX 7 Corsair (top σειρά) μπορείς να αλλάξεις τις επενδύσεις και να βάλεις παχύτερες ή λεπτότερες από τις στάνταρ ώστε το κράνος να σου κάτσει σωστά !!! Βέβαια αυτό σημαίνει αγορά αλλου κράνους + δευτερων επενδύσεων (+ 100 περίπου Ε)
    Το Viper GT δεν νομίζω ότι έχει αυτή τη δυνατότητα, αλλά κοίταξέ το .........

    Βέβαια συνήθως μετά από λίγο καιρό οι επενδύσεις "κάθονται" και πιθανόν να σου έρθει σωστά στο κεφάλι σου !!!
    Αν δεν σου προκαλεί πονοκεφάλους ή άλλου είδους πόνους ίσως μπορείς να το κρατήσεις !!!

    Και εγώ έχω περιφέρεια κεφαλιού για medioum αλλά δεν μου μπαίνει καθόλου και γι' αυτό φοράω Large με παχύτερες επενδύσεις .........
    Κώστα, στα arai υπάρχουν μεγέθη για όλες τις επενδύσεις?
    γιατί στα shoei ξέρω ότι υπάρχουν διαφορα μεγέθη μόνο για τα μάγουλα...

  6. #6
    Γατάκιαααααα....... Το avatar του/της arxaios
    Εγγραφή
    18/11/2004
    Μηνύματα
    1.553
    Ναι για όλες και το καπελάκι και τα μάγουλα ............. αλλά για το RX 7 Corsair ......... δεν ξέρω για τις φτηνότερες σειρές .......

  7. #7
    Γατάκιαααααα....... Το avatar του/της arxaios
    Εγγραφή
    18/11/2004
    Μηνύματα
    1.553
    Λοιπόν για τις φτηνότερες σειρές αλλάζει μόνο μάγουλα ...........

    Καπελάκι αλλάζει και η σειρά TOUR - X (top στα εντουράδικα τους)

  8. #8
    από VFR800 σε Κ1200S... Το avatar του/της theodosisv
    Εγγραφή
    10/05/2008
    Μηνύματα
    247
    μια απο τα ιδια κι εγω. η κεφαλα μου ειναι 56,5 αλλα μου κανει το small και με αγκαλιασε καλα μονο το xr1000 το οποιο και πηρα. ειχα τα ιδια σημαδια και ζορια αλλα σταματησαν μετα απο κανα δυο ταξιδια .
    σημερα , μετα απο ενα χρονο, εχω αλλαξει τα πλαινα με 2 νουμερα μεγαλυτερα αλλα και παλι δε μου εχει τοσο καλη εφαρογη στο κεφαλι οπως θα επρεπε.

    καλυτερα στενο, θα ανοιξει, αν οχι παιξε με την επενδυση...
    Τα καλά πράγματα κρατάνε λίγο, καλύτερα από το να μην έρθουν ποτέ...

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.964
    Απλώς απέφευγε την πολύωρη χρήση του κράνους μέχρι να ανοίξει...

    Καλύτερα πολλές φορές και για λίγη ώρα παρά μια δυο φορές για μεγάλο χρονικό διάστημα.
    Η πίεση και ο πονοκέφαλος δεν είναι ο καλύτερος σύντροφος των αντανακλαστικών σου...

  10. #10
    μηπως ενα σκουφακι (μπακλαβα νομιζω το λενε) που τοβαζεις πριν το κρανος θα βοηθουσε κ το κεφαλι σου κ το γρογοροτερο ανοιγμα του κρανους?δεν ειναι ακριβα 5-10ε κανουν!

  11. #11
    just got me bike Το avatar του/της George-3-
    Εγγραφή
    03/09/2004
    Μηνύματα
    231
    Εχω την εντυπωση πως το small ειναι 55-56. Παντως εγω με HJC και 56cm μου φαινετε πως θελω XS και οχι S που εχω τωρα

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/05/2016
    Μηνύματα
    2

    Ξανά

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spourgiti Προβολή μηνύματος
    εχω το εξης θεμα. μαλλον φταιει το ξερο μου το κεφαλι αλλα δοκιμαζοντας πολλα κρανη δε βρισκω
    στα περισσοτερα ικανοποιητικη εφαρμογη. πριν κανα δυο μηνες αγορασα το xr 1000 , μεγεθος small.
    Σημειωτεον οτι η περιφερεια του κεφαλιου μου ειναι 57cm για το οποιο οι πινακες της arai αλλα κai της shoei με δινουν medium. ο μαγαζατορας επεμενε να παρω το small ομως. το φορεσα τρεις τεσσερις μερες και αφου ενιωθα μεγαλη δυσφορια το πουλησα τελικα. χθες αρχισα παλι να ψαχνω και να δοκιμαζω κρανη. το shoei medium μου ηταν μεγαλο οποτε πηγα σε arai που καθοταν καλυτερα στο κεφαλι μου. ξανα , οπου το δοκιμασα μου ειπαν οτι αν και 57ρης το μεγεθος που ταιριαζει στο κεφαλι μου ειναι το small. αγορασα τελικα το viper gt small(500ευρω) και το εχω φορεσει καμποση ωρα σημερα και αφου το βγαλω το κεφαλι μου ειναι πιεσμενο και ζαλισμενο. κι ομως το medium μου ηταν μεγαλο! δεν ξερω τι να κανω... θα ανοιξει??? εδωσα 500 ρε γαμωτο...

    περιμενω αποψεις , εμπειριες , γνωμες.

    υ.γ δεν με πιεζει παντως στο μετωπο αλλα στο πισω μερος του κεφαλιου δεξια κι αριστερα πανω απο τον αυχενα. οταν το βγαλω
    νιωθω οτι με πιεζε παρα πολυ...
    Ρε guys έχω και εγώ παρόμοιο πρόβλημα. Περιφέρεια 57 το small μου μπαίνει χωρίς δυσφορία, αλλά μου αφήνει μια μικρή κοκκινίλα στο μέτωπο.Έχω μακρόστενο κεφάλι και φοβάμαι το medium θα ανοίξει και θα παίζει στο κεφάλι. Τι συμβουλεύετε;

  13. #13
    Αρχάριος Το avatar του/της nathair
    Εγγραφή
    08/03/2012
    Μηνύματα
    699
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Znation Προβολή μηνύματος
    Ρε guys έχω και εγώ παρόμοιο πρόβλημα. Περιφέρεια 57 το small μου μπαίνει χωρίς δυσφορία, αλλά μου αφήνει μια μικρή κοκκινίλα στο μέτωπο.Έχω μακρόστενο κεφάλι και φοβάμαι το medium θα ανοίξει και θα παίζει στο κεφάλι. Τι συμβουλεύετε;
    Να πάρεις Medium κράνος με αφαιρούμενα μαξιλαράκια που προσαρμόζονται στα μάγουλα κλπ, και να βάλεις τα πιο σφιχτά μαξιλαράκια. Αν σε ενοχλεί στο μέτωπο το κράνος, μην το πάρεις...

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nickald
    Εγγραφή
    22/04/2005
    Μηνύματα
    992
    Αν ριξεις μια ματια σε παρομοια θεματα εδω, θα δεις οτι ενα απο τα σημεια που μαρτυρα μη σωστη εφαρμογη του κρανους ειναι το σημαδι στο κουτελο.

  15. #15
    Δοκίμασε διάφορες μάρκες μέχρι να βρεις κάποια που σου κάθεται στο σχήμα κεφαλιού. Μετά θα βρεις και το σωστό μέγεθος. Στο μέτωπο, πάντως, δεν πρέπει να σε πιέζει ένα σωστό κράνος.
    safety doesn't happen by accident

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Κι όμως τα κατάφερε επιτέλους!!!!!
    από la_villa στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο μήνυμα: 28/09/2005, 00:33
  2. κι όμως έτσι είναι...
    από kachius στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 12/01/2005, 17:21
  3. Κι όμως έχουν συμβεί...
    από idi στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 11/10/2004, 16:01
  4. Κι ομως ετσι ειναι
    από kalgeorge στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 07/09/2004, 09:05
  5. Απίστευτο κι όμως.....
    από powerphot στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 05/07/2004, 09:47

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF