Σελίδα 1 από 9 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 132

Θέμα: vfr 800 vs cbrxx 1100

  1. #1
    ανέ Μελος
    Εγγραφή
    21/11/2004
    Μηνύματα
    105

    vfr 800 vs cbrxx 1100

    Δύο μηχανές με παραπλήσιες τιμές και αρκετές διαφορές.

    Γιατί να πάρω την μία σε σχέση με την άλλη;

    Προσωπικά ενδιαφέρομαι για μία μηχανή με σπορ χαρακτήρα ικανή για άνετα ταξίδια και με 2 άτομα και πιθανό και 3πλέτα σε αρκετά από αυτά.

    1) Έχω μεγάλο κόλημα στην ασφάλεια είτε αυτή είναι ενεργητική είτε παθητική. Ξέρω οτι το xx έχει τα dual-cbs φρένα οπου με έχουν βάλει σε ιδιαίτερο αναλογισμό για το αν θα μου "κάνουν" έχοντας ακούσει τις τόσες αντιφατικές απόψεις. Το vfr αν θα το πάρω θα το πάρω σίγουρα με abs. Υπάρχει πραγματική (αισθητή) διαφορά από abs me abs και μήπως ξέρει κανείς τι γενιά είναι αυτό που φοράει το vfr;

    2) Η εξάτμιση κάνει θόρυβο (εννοώ μεγάλο) για το vfr γιατί οδηγάω kle 500 και vstrom 650 (του πατέρα μου) και το suzuki είναι καταπληκτικό σε χαμηλά db. Δεν μπορώ να πώ το ίδιο για το kle που μου σπάει τα νεύρα... και τα αυτιά σε κάθε ΜΕΓΑΛΗ βόλτα!!!!

    3) Η χρήση θα είναι Αθήνα και ΑΡΚΕΤΕΣ βόλτες σε ΚΑΘΕ ευκαιρία. Δεν με ενοχλεί ο όγκος. Οι χαμηλές στροφές που θα τραβάει ο κινητήρας με το οτι θα παιζει 1,2α συνέχεια στο κιβώτιο με ανυσηχεί. Άλλωστε δεν θα είμαι ο μόνος Αθηναίος με SS Ή ST στην Αθήνα!!! (κάπου διάβασα οτι το xx θέλει σέρβις κάθε 24000 χιλ. Αληθεύει; (δεν ρωτάω από κόστος αλλά από αντοχή-άλλωστε honda είναι και τα δύο άρα οφείλουν να την έχουν).

    4) Γιατί μία 800 cc κάνει όσο ένα καταπληκτικό 1100;

    5) Βρίσκεται την αλλαγή από kle 500 και περιστασιακά vstrom 650 (οπου το πηγαίνω ικανοποιητικά άνετα) καλή την αλλαγή στο xx, να κοιτάω το vfr ή να ψαχτώ για κάτι άλλο (αν δεν αξίζει τα λεφτά του) σε κάτι ανάλογο του vfr; Δεν με άγχωσαν ποτέ τα γκάζια γιατί ξέρω και προσπαθώ να τα ελέγχω.

    Ελπίζω να μην σας κούρασα....

  2. #2
    Λαβωμένο μέλος Το avatar του/της Tigas
    Εγγραφή
    15/12/2004
    Μηνύματα
    4.814
    ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΤΑΡΧΗΝ.
    ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΑΥΤΑ ΤΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ ΘΑ ΤΑ ΣΚΟΤΩΝΕΙΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΜΕ 1η 2α.
    ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΑ ΓΚΑΖΙΑ ΠΟΥ ΛΕΣ ΟΤΙ ΕΛΕΓΧΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΤΙΚΟ ΓΙΑΤΙ ΤΟ VFR ΒΓΑΖΕΙ 100 ΑΛΟΓΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΚΑΙ ΧΧ 150.
    ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΜΑΘΕΙ ΝΑ ΟΔΗΓΕΙΣ.
    ΤΟ ΔΕ ΓΚΑΖΙΑ ΤΟΥ VFR ΜΕ ΤΟΥ CBR ΠΑΛΙ ΕΧΟΥΝ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ.
    ΕΓΩ ΕΙΧΑ 600 SS ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΗΤΑΝ ΑΡΚΕΤΑ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΟ ΑΠΟ ΤΟ VFR ΤΩΡΑ ΕΧΩ ΠΑΛΙ SS 1000 ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΘΑ ΕΛΕΓΑ.

  3. #3
    Trip master Το avatar του/της hornet
    Moderator
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    2.039
    To vfr ειναι V4 vtec μονομπρατσο και ειναι η τεχνολογικη πλατφορμα της honda.
    Δεν ειναι καθολου τυχαιο το γεγονος οτι σε αυτο μπηκε ABS σε ευρεια παραγωγη καθως επισης και το vtec.
    Εχει πιστοποιηθει σαν το πιο "καθαρο" μηχανακι αφου ειναι το μοναδικο που παιρναει τους γερμανικους κανονισμους οι οποιοι θα τεθουν σε εφαρμογη το 2008.
    Τωρα ο φιλος με το 600SS ας μην βαζει το χερι του στη φωτια για το VFR διοτι εαν φυγουν ολα αυτα τα καλουδια που εχει βαλει η honda για να γινει eco bike δεν νομιζω οτι θα εχει καμια τυχη και ειμαι σε θεση να το εξηγησω αμα θελει!
    Τωρα οσοι παιρνουν VFR ασφαλως και δεν το παιρνουν για να ειναι στη κορυφη των επιδοσεων αλλα και της ιπποδυναμης αλλα με 100 αλογα στο τροχο γιατι στροφαλο ειναι 110 ειναι μια χαρα και επιτελους καταλαβετε οτι αλλιως βαζει τα αλογα ο V4 στο δρομο και αλλιως ενας εν σειρα.
    Απλα ειναι και sport touring ΚΟΙΝΩΣ δεν ειναι supersport δηλαδη το παιρνεις και με 6 ντεποζιτα εισαι Δανια και κατεβαινεις και πας να παιξεις μπαλα αν με καταλαβαινετε τι εννοω και απο την αλλη μπορεις να ακολουθησεις ενα supersport σε γρηγορους ρυθμους αλλα λιγο πιο γερα απο αυτο.Πανω κατω τα ιδια ισχυουν και με ενα ΧΧ.
    Τωρα για το ABS δεν ξερω για γενιες απλα ειναι αορατο σε αντιθεση με τα BMW που εβγαλαν κακιστο ονομα στα abs.
    Δηλαδη τα abs της bmw ηταν παρα πολυ αργα σε σημεια που πολυς κοσμος εσκαγε σε μαντρες τοιχους αυτοκινητα λογω της υστερησης.
    Στο vfr ειναι αορατο ακαριαιο και ανεξαρτητο και μονιμο.
    Δηλαδη υπαρχουν δυο σερβο μοτερ ενα και καθε τροχο σε αντιθεση με μια κεντρικη μοναδα που εχει ο ανταγωνισμος
    σου παραθετω δυο φωτογραφιες με το συστημα η πρωτη


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	p6_08.jpg 
Προβολές:	762 
Μέγεθος:	23,9 KB 
ID:	8210

  4. #4
    Trip master Το avatar του/της hornet
    Moderator
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    2.039
    Στο παραπανω παρατηρουμε οτι πατωντας το ενα φρενο ενεργοποιουνται και τα δυο (cbs) αλλα οταν παει να μπλοκαρει ο πισω ενεργοποιειται μονο το πισω ABS και το ιδιο συμβαινει για τον μπροστα τροχο.Ετσι φρεναρεις με τις πλεον δυνατες προυποθεσεις.

    Τωρα στα παλαιοτερα συστηματα του ανταγωνισμου το ABS ηταν ορατο και η αισθηση τραχια και οι κινησεις του τροχου αρκετα σπασμωδικες παρατηρησε τα παρακατω διαγραμματα

    Το δεξια ειναι του VFR ενω το αριστερα ενα παλιοτερο ABS .Παρατηρουμε την ομαλοτητα στην πεδηση και μειωση ταχυτητας τροχου .Η μειωση ταχυτητας της μοτοσυκλεττας ειναι ιδια απλα το κανει με ομαλοτητα

    Περα απο αυτα η οδηγηση με ABS θελει εξικειωση και συνεση.Το συστημα δεν ειναι πανακεια!


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	p6_09.jpg 
Προβολές:	755 
Μέγεθος:	19,1 KB 
ID:	8211

  5. #5
    Trip master Το avatar του/της hornet
    Moderator
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    2.039
    Σχεδον ολα τα μεγαλα μοντελα της honda εχουν καθε 24000 χλμ ελεγχος βαλβιδων.Το vfr φοραει μπουζι ιριδιου τα οποια αλλαζουν καθε 50000 χλμ.
    Τωρα το vfr δεν ειναι σε καμια περιπτωση μηχανη για κινηση στην αθηνα μεσα ουτε και το ΧΧ.Κινουνται απλα δεν καλοπερνανε


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	mvfr_2002i_a.jpg 
Προβολές:	739 
Μέγεθος:	10,7 KB 
ID:	8213

  6. #6
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    [FONT=courier new]Ούτε το ένα έχω ούτε το άλλο και ο Hornet μας έδωσε την τεχνολογική άποψη του ABS κλπ..


    Ο ήχος του ΧΧ είναι καλός και του VFR καλύτερος (μαμά τελικά πάντα). Το να τα συγκρίνεις με kle ή Vstrom είναι ιεροσυλία....

    Από άλογα δεν στερείται κανένα από τα 2 μηχανάκια απλά τα δίνουν διαφορετικά στο δρόμο αφού έχουν εντελώς διαφορετικούς χαρακτήρες. Έχω κάνει αρκετές βόλτες παρέα με VFR (εγώ έχω CBR600) και δεν το έχω δει να υστερεί αντίθετα μάλιστα....

    Μέσα στην Αθήνα ή σε άλλη πόλη ΟΛΕΣ οι μηχανές πάνω από 250 δεινοπαθούν γιατί πολύ απλά δεν έχουν φτιαχτεί για αυτή τη χρήση..... Τώρα αν ορισμένοι πέρνουν SS 1000 και πάνε από το σπίτι στην πλατεία είναι άλλη υπόθεση....

    Η μετάβαση από On-Off σε SS ή ST είναι εύκολη αρκεί να μπορείς να κοντρολάρεις το δεξί σου χέρι και να μάθεις πως οδηγούνται.

    Καλή σου τύχη σε ό,τι αποφασίσεις....
    [/FONT]


    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  7. #7
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082
    φιλε με αυτα που ζητας η μηχανη που θα σου ερχοταν κουτι ειναι ενα τυπου fazer.... και πολη και ταξιδι

  8. #8
    Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
    φιλε με αυτα που ζητας η μηχανη που θα σου ερχοταν κουτι ειναι ενα τυπου fazer.... και πολη και ταξιδι


    αλλα ξερω.... ολοι στην Ελλαδα καποτε θα πρεπει να παρουν ενα μεγαλο Honda για να ολοκληρωθουν σαν αντρες.... (χεστηκε η φοραδα στο αλωνι)

    ΕΕΕΕΕΕΕΕΠΠΠΠΠ!!!!!!!!
    ΣΕΜΝΑ!!!!!!
    Never ride faster than your angel can fly!!!

  9. #9
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
    φιλε με αυτα που ζητας η μηχανη που θα σου ερχοταν κουτι ειναι ενα τυπου fazer.... και πολη και ταξιδι


    αλλα ξερω.... ολοι στην Ελλαδα καποτε θα πρεπει να παρουν ενα μεγαλο Honda για να ολοκληρωθουν σαν αντρες.... (χεστηκε η φοραδα στο αλωνι)
    [FONT=courier new]

    Ρε ξεκόλα ρε IDI!!!!!

    O άνθρωπος ρώτησε για 2 ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ μηχανές. Δεν είπε "τι να πάρω;"....

    Και τώρα έρχεσαι εσύ και συγκρίνεις το FZ6 με VFR800 και CBR1100XX.. Πας καλά ή να βάλω τις φωνές; Άντε που έβγαλε μια κλανιά η Yamaha και βγάζεται όλες τις άλλες μηχανές ισάξιες με αυτό.... Πως κάνει την ίδια δουλειά ρε συ; Από που το έβγαλες το συμπέρασμα; και ένα παπί κάνει την ίδια δουλειά.... πας από το Α στο Β!!!!

    ΓΚΛΙΝ ΓΚΛΟΝ!!!! Τι είναι αυτό που ακούω στο FZ6; ααααα μην ανυσηχείς!!!! έτσι ακούγετε αυτός ο κινητήρας.... ΙΣΑ καραμήτρο!![/FONT]
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  10. #10
    Trip master Το avatar του/της hornet
    Moderator
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    2.039
    αρε γιωργο ποτε θα βγεις απο το μεσαιωνα που ζεις!

  11. #11
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082

  12. #12
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082

  13. #13
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
    αν ρωτησε για δυο μηχανες η ερωτηση επρεπε να ητα¨ν ετσι


    "θελω να παρω ενα απο τα 2 honda Γιατι μονο η honda φτιαχνει μηχανες οι αλλοι φτιαχνουν κλασομπανιερες. το θελω για τη πολη να παρκαρω στο πεζοδρομια και να καιει λιγη βενζινη. και φυσικα να ειναι "φτηνο" ας πουμε κατω απο 15000 ευρω.... :hypnotize θελω να εχει και φτηνη συντηρηση και ανταλακτικα. ποιο να παρω? ΧΧ ή VFR?"





    [FONT=courier new]Δεν πας καλά οπότε δεν βάζω τις φωνές.

    Έχετε κόλλημα με την Honda..... ΟΚ δεκτόν αλλά κόψε και κάτι γιατί εκτιθεσαι.....

    πάλι καλά που δεν του είπες να πάρει Ζ1000.... να κάνει διηπειρωτικά ταξίδια.. εύκολα και άνετα και οικονομικά...... και με ραντεβού με τον φυσιοθεραπευτή σε κάθε στάση...

    Άντρες έτοιμοι για όλα!!!!

    [/FONT]
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  14. #14
    go copana... copacabana! Το avatar του/της periklisk
    Εγγραφή
    21/12/2003
    Μηνύματα
    2.403
    Και τα δύο μηχανάκια (vfr xx) κάνουν πολύ καλά τη δουλειά που θέλεις (ταξίδια με δύο άτομα και τριπλέτα)...

    Εγώ θα σου έλεγα να πάρεις όποιο σου αρέσει εμφανισιακά καλύτερα.....

    Έχε υπόψη σου πως το xx είναι λίιιιγο πιο σπορ από το vfr και φυσικά λόγω κυβικών κλπ έχει περισσότερο γκάζι....

    Το πολύ γκάζι όμως τα μεγάλα ταξίδια είναι λεπτομέρια.....
    ΟΞΩ ΠΑΤΣΑΒΟΥΡΙΕΝ!!!!

  15. #15
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082

Σελίδα 1 από 9 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. γνωμες για f800st vs vfr 800?!
    από LARISEOS στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 27/08/2009, 16:40
  2. VFR 800 vs Sprint St
    από tbaris στο forum Honda VFR's
    Απαντήσεις: 95
    Τελευταίο μήνυμα: 27/07/2009, 16:03

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF