Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 11 από 11

Θέμα: money for nothing η κατι αλλο

  1. #1
    αλεπού καμπίσια Το avatar του/της GST
    Εγγραφή
    11/02/2004
    Μηνύματα
    1.165

    money for nothing η κατι αλλο

    Μετά από συζητήσεις που κατά καιρούς έχουν γίνει στο φόρουμ ετούτο όσον αφορά το χώρο της μοτοσικλέτας θα με ενδιέφερε πολύ να ακούσω την γνώμη σας στην φράση ¨¨ότι πληρώνεις παίρνεις¨¨

    Όπως όλοι ξέρετε οι τιμές είτε σε μοτοσικλέτες είτε σε αγορά υπηρεσιών είτε σε αναλώσιμα και αξεσουάρ είτε και σε ένδυση έχουν διαβαθμίσεις ανάλογα τις εταιρείες τα μοντέλα και φυσικά αυτά που σου προσφέρουν .

    Ακούμε για μότο που οι τιμές τους με κριτήριο τα κυβικά τους και τα περιφερειακά τους ξεπερνούν πολλές φορές τα 15.000 ευρό και άλλες που με λιγότερα λεφτά ίσως να σου προσφέρουν και τα ίδια πράγματα για την χρήση που την θες …είναι όμως το ίδιο πράγμα ;

    Ακούμε για ακριβά συνεργεία εξουσιοδοτημένα επί το πλείστον για ακριβά λάδια για ακριβά μπουφάν ,όμως έχουμε αναρωτηθεί ποτέ αν όντως αξίζουν τα λεφτά τους και το λόγο που οι τιμές για το είδος που μας αφορά βρίσκετε σε αυτά τα επίπεδα στην αγορά σε σχέση με τον ανταγωνισμό….τι κόστος έχει η λειτουργία ενός μεγάλου συνεργείου και γιατί τα motul είναι ακριβότερα από τα ελαιόλαδα .

    Γενικά τελικά στους καιρούς αυτούς το φτηνό μπορεί να είναι και καλό και γενικά τι στάθμη ποιοτικού έλεγχου θέτετε στον εαυτό σας για την επιλογή όλων αυτών που αφορούν την μοτοσικλέτα σας ακόμα και για την απόκτηση της;;;;;;;;;;;;;;
    FORNICATION UNDER CONSENT (OF THE) KING.

  2. #2
    go copana... copacabana! Το avatar του/της periklisk
    Εγγραφή
    21/12/2003
    Μηνύματα
    2.403
    Εγώ νομίζω ότι γενικά ισχύει το ότι πληρώνεις παίρνεις....

    Βέβαια δεν αποκλείονται οι περιπτώσεις αισχροκέρδειας ή πλασματικής υπεραξίας ενός προϊόντος ή υπηρεσίας....

    Παραδείγματα υπάρχουν πολλά, αλλά καλύτερα να τα πούμε από κοντά κάποια στιγμή γιατί αλλιώς είναι να τα γράφεις (μπορεί και να παρεξηγηθούν) και αλλιώς τα λες.....
    ΟΞΩ ΠΑΤΣΑΒΟΥΡΙΕΝ!!!!

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    Να φερω ενα πολυ χαρακτηριστικο παραδειγμα, απο τον χωρο του αυτοκινητου.
    Διαβασα καποτε, σε ενα πολυ παλιο τευχος των 4 ΤΡΟΧΩΝ, οτι καποιο υψηλοβαθμο στελεχος της Mercedes ειχε πει το εξης:

    [Β]''Τα αυτοκινητα μας, σε σχεση με τα γιαπωνεζικα δεν ειναι ιδιαιτερα ποιοτικοτερα.Αυτα ομως, τα κατα 10-20% ακριβοτερα υλικα που χρησιμοποιουμε,(παντα σε συνδυασμο με το marketing) μας επιτρεπουνε να ανεβαζουμε την αξια των αυτοκινητων μας ακομα και κατα 100%''[/Β]

    Ακρως διαφωτιστικο οσoν αφορα τις πρακτικες των συγχρονων κολοσσων.
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  4. #4
    Honda CBF 250 Το avatar του/της Alexander
    Εγγραφή
    25/01/2005
    Μηνύματα
    611
    Αρχικά δημιουργήθηκε από periklisk
    Εγώ νομίζω ότι γενικά ισχύει το ότι πληρώνεις παίρνεις....

    Βέβαια δεν αποκλείονται οι περιπτώσεις αισχροκέρδειας ή πλασματικής υπεραξίας ενός προϊόντος ή υπηρεσίας....
    Όπως επίσης και το αντίθετο: υπάρχει και ένα μικρό ποσοστό προϊόντων που τα αγοράζεις φθηνά και σου βγαίνουν διαμάντια... Αλλά αυτά θέλουν πολύ ψάξιμο...
    "For no one, no one in this world can you trust - not men, not women, not beasts ... this you can trust."

  5. #5
    go copana... copacabana! Το avatar του/της periklisk
    Εγγραφή
    21/12/2003
    Μηνύματα
    2.403
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Alexander
    Όπως επίσης και το αντίθετο: υπάρχει και ένα μικρό ποσοστό προϊόντων που τα αγοράζεις φθηνά και σου βγαίνουν διαμάντια... Αλλά αυτά θέλουν πολύ ψάξιμο...
    Σωστό και αυτό! πολύ ψάξιμο όμως λέμε!
    ΟΞΩ ΠΑΤΣΑΒΟΥΡΙΕΝ!!!!

  6. #6
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082
    εγω λεω οτι περισσοτερο μετραει ΑΠΟ ΠΟΥ ΤΟ ΠΗΡΕΣ και οχι ΤΙ ΠΗΡΕΣ

    γιατι εγω αν κολισει κατι στο μυαλο μου δε βγαινει με τιποτα

    αν ψαξω η τιμη του μπορει να παιζει απο 20-50% πανω ή κατω

  7. #7
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082
    για ανταλακτικα και εξοπλισμο μιλισα οχι για μηχανες (αν και εκει υπαρχει σε μικροτερο βαθμο)

  8. #8
    Υπάρχει και μια άλλη παράμετρος. Προϊόντα που έχουν υψηλή τιμή, προσφέρουν καλύτερη ποιότητα σε τομείς που δεν θα χρειαστούμε ποτέ.
    Πχ μου πούλαγε κάποιος μια φόρμα πιο ακριβά κατά 20% από μια άλλη επειδή είχε την ιδιότητα να μην αλιωνεται το ύφασμα από τα υγρά της μπαταρίας. Μου το απόδειξε μπροστά μου. Ήταν όντος καλύτερη από της άλλες. Εγώ όμως δεν ανακατεύομαι με υγρά μπαταρίας. Άρα γιατί να πληρώσω 20% παραπάνω για κάτι αποδεδειγμένα καλό, αλλά άχρηστο για μένα?

  9. #9
    Το θέμα είναι να πληρώνουμε μόνο αυτό που χρειαζόμαστε, και όχι αυτό που προσφέρει τα περισσότερα.

  10. #10
    Ελαιόψυκτο Μέλος Το avatar του/της free rider
    Εγγραφή
    26/08/2004
    Μηνύματα
    2.328
    Γιατί αν οι γνώσεις όλες αναφέρονται στα όντα και έχουν το πέρας τους στα όντα, το φως που είναι πέρα από κάθε ουσία είναι έξω και από κάθε γνώση.


    και η ζωή συνεχίζεται...

  11. #11
    Honda CBF 250 Το avatar του/της Alexander
    Εγγραφή
    25/01/2005
    Μηνύματα
    611
    Ψψψψψς...
    "For no one, no one in this world can you trust - not men, not women, not beasts ... this you can trust."

Παρόμοια θέματα

  1. Mαρκαδόρος η κάτι άλλο?
    από mihalis81 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 25/05/2006, 22:23
  2. photoshop ή κατι αλλο
    από tools στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 13/03/2006, 12:53
  3. Αυτο ειναι το κατι αλλο !!
    από tifoefs στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 20/02/2006, 15:48
  4. Τιράντες ή κάτι άλλο;
    από Reignman στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 26/01/2006, 22:31

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF