Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 24 από 24

Θέμα: CBF-1000 και κοσκίνισμα τιμονιού,καμμιά ιδέα?

  1. #16
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/12/2008
    Μηνύματα
    4

    apantisi

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Drake21
    Ρε συ,δεν εχει προβλημα το μηχανακι...για το λογο που φτιαχτηκε ειναι μια χαρα....
    Απλα αν θες να οδηγησεις λιγο πιο σπορ και λιγο πιο γρηγορα...υπαρχει προβλημα...
    Αν θες να πηγαινεις στρωτα σαν να οδηγας transalp η καποιο on-off αλλα να εχεις 4κυλινδρο κινητηρα και πιο καλες κλησεις λογο τροχων και κεντρου βαρους μια χαρα ΤΕΛΕΙΟ ειναι το μηχανακι...
    kai ego nomizo oti to koskinisma den epireazi tin odigiki siberifora
    signomi an kano lathos sto grapsimo ime new
    gipi73

  2. #17

    Re: apantisi

    Αρχικά δημιουργήθηκε από gipi73
    kai ego nomizo oti to koskinisma den epireazi tin odigiki siberifora
    signomi an kano lathos sto grapsimo ime new
    Κάνεις λάθος φίλε,γιατί παίζεις με την σωματική σου ακεραιότητα...
    Δοκίμασε να πηγαίνεις με 90 χλμ και να αφήσεις
    το αριστερο σου χέρι για να πιάσεις το κράνος σου για παράδειγμα,
    να δούμε τότε αν επιρρεάζει tin odigiki siberifora και τι είδους συναισθήματα σου προκαλεί...

    Τώρα που το ξανα σκέφτομαι,άσε μην το δοκιμάσεις,κρίμα είναι.
    μπάρον says :
    "Japan rullezzzz re και ας το περνάω μίνιο και μουράβια κάθε 2 βδομάδες :rotflmao: "
    -
    _Holder of Honoured Blockage Degree delivers lessons on invisibility_

    Ο Καγκουρογαμόσαυρος

  3. #18
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168

    Re: Re: apantisi

    Αρχικά δημιουργήθηκε από golis
    Κάνεις λάθος φίλε,γιατί παίζεις με την σωματική σου ακεραιότητα...
    Δοκίμασε να πηγαίνεις με 90 χλμ και να αφήσεις
    το αριστερο σου χέρι για να πιάσεις το κράνος σου για παράδειγμα,
    να δούμε τότε αν επιρρεάζει tin odigiki siberifora και τι είδους συναισθήματα σου προκαλεί...

    Τώρα που το ξανα σκέφτομαι,άσε μην το δοκιμάσεις,κρίμα είναι.
    Αν δεν αφήσεις και τα 2 χέρια απο το τιμόνι δεν θα κοσκινισει με τίποτα.
    Οπότε στην πράξη δεν υπάρχει πρόβλημα.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  4. #19
    Δεν έχεις δίκιο,γιατί έχει κολλητός μου cbf 1000 07,
    με αλλαγμένα ρουλεμάν λαιμού,ζυγοστάθμιση,νέο λάστιχο,σφίξιμο στο πισω αμορτισέρ.

    Του έχω κάνει περίπου στα 2.000 χλμ σε βόλτες-ταξίδια.
    Εγώ στα 90 χλμ με το ένα χέρι,παθαίνω έμφραγμα.
    Πραγματικά πρέπει να το καβαλήσει κάποιος για να ξενερώσει.

    Και τα δύο χέρια δεν υπάρχει λογος να τα αφήσεις,αλλά το ένα...
    μπάρον says :
    "Japan rullezzzz re και ας το περνάω μίνιο και μουράβια κάθε 2 βδομάδες :rotflmao: "
    -
    _Holder of Honoured Blockage Degree delivers lessons on invisibility_

    Ο Καγκουρογαμόσαυρος

  5. #20
    καλη σας μερα,σε ολους σας.εχω το cbf1000abs 2007.ειχα και γω το ιδιο προβλημα με το κοσκινισμα.εχω και βαλιτσα 52λ.αλλαχτηκαν τα λαστιχα και το προβλημα μεγαλωσε.στα 50 με 100 χαω τα πραγματα ηταν τραγικα.κατοπιν αλλαχτηκαν τα ρουλεμαν λαιμου.( ηταν φθαρμενα)και τα ελλατηρια με white power.το προβλημα παρεμεινε το ιδιο.κατοπιν ξανααλλαχτηκε το μπροστινο ελαστικο το οποιο ηταν υπαιτιο για το κοσκινισμα με αλλο ιδιας μαρκας.το προβλημα εξαλειφθηκε τελειως,σε ολο το φασμα χιλιομετρων και παντα με τη βαλιτσα.η γνωμη μου ειναι πρωτα ελεγχος στα λαστιχα και μετα οποιαδηποτε αλλη πολυδαπανη ενεργεια.καλες βολτες σε ολους.

  6. #21
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/01/2016
    Μηνύματα
    2
    Με wp πισω και ohlins μπροστα , με βαλιτσα γεματη, χωρις βαλιτσα, τρεμουλο δεν υπαρχει ακομα και οταν πεφτει σε ανωμαλίες χωρις χερια στο τιμονι, δεν μπορω να καταλαβω γιατι εχετε τεοια προβληματα.

  7. #22
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/01/2015
    Μηνύματα
    293
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από wineman Προβολή μηνύματος
    Παιδιά έχω το cbf 1000 δύο και κάτι χρόνια.Την πήρα από του Καρακώστα με το που πρωτοβγήκε.Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος,είναι τρομερό μηχάνημα.Παρατήρησα όμως ότι το τιμόνι μετά από κάποια χιλιόμετρα κοσκίνιζε,έτρεμε.Όταν το είπα στο service μου είπανε ότι φταίει η βαλίτσα.Την έβγαλα και πραγματικά το φαινόμενο σχεδόν εξαφανίστηκε αλλά ...παρέμεινε ελάχιστα γεγονός ενοχλητικό για μηχανή τέτοιας κατηγορίας.Μήπως φταίει η σχάρα?Το λέω αυτό γιατί μου είπανε ότι η παραμικρή προσθήκη στην ουρά της μηχανής μπορεί να της αλλάξει την ισορροπία της.Η τι άλλο?
    Όποιος φίλος σκέφτεται κάτι ας πει την γνώμη του.
    Μπορείς να μας πεις πόσα χλμ έχει η μηχανή και αν έχεις αλλάξει πότε ρουλεμάν τιμονονιου και ρουλεμάν στις ρόδες?

  8. #23
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/05/2016
    Μηνύματα
    14
    !!!!!!!!!!!!!Μου κάνει φοβερή εντύπωση που διάβασα ολα αυτά,μπαίνω λοιπόν στον πειρασμό να γράψω κι εγώ κάτι.Εχω ενα CBF 1000 του 2006 που το πήρα με 39.000 το 2013.Τώρα εχω 51.000 και ποτέ δεν ειχα θέμα με την ανάρτηση.Βέβαια αμέσως μετά την αγορά αλλάχτηκαν λάδια στις μπουκάλες,ρουλεμάν τιμονιού και ρουλεμάν πίσω τροχού.Ποτέ δε μου κοσκίνησε,ακόμη και με τέρμα γκάζια.Ενα τρέμουλο θα το κάνει γύρω στα 180 αλλα φταίει η πίσω κάσα οταν είσαι μονός κι έχει αέρα.Αν τη βγάλεις σταματάνε όλα.Πολλοί γράφετε για νέες αναρτήσεις.Πολυδάπανες για τις μέρες μας.Βέβαια μιλάμε για ενα all around μηχανάκι για άνετα ταξίδια.Δεν φτιάχτηκε για την απόλυτη σπόρ οδήγηση.Οπότε όποιος διαθέτει χρήμα και χρόνο και του αρέσει η πολύ γρήγορη οδήγηση,τις αλλάζει.Γενικά όμως ποτέ δεν είχα θέμα.Σήμερα συγκεκριμμένα με αρκετό αέρα,έκανα τη βολτίτσα μου,έδωσα λίγο στα 230 για περίπου 8-10 χλμ και δεν ένιωσα κάτι όπως πάντα.Συμβουλή:ελέγξτε τα ρουλεμάν του πίσω τροχού.Υπάρχουν 3.Αλλάξτε τα όλα αν η πίσω ρόδα παίζει δεξιά-αριστερά έστω και χιλιοστά.Επίσης,δεν ξέρω τί ελαστικά χρησιμοποιείτε,γνώμη μου:φορέστε Dunlop roadsmart,κάντε σωστή ζυγοστάθμηση και θα με θυμηθήτε.

  9. #24
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vasiliscbf1000 Προβολή μηνύματος
    Πολλοί γράφετε για νέες αναρτήσεις.Πολυδάπανες για τις μέρες μας.
    Το θρεντ ξεκίνησε το 2008.
    Sent from me using a computer.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 09/03/2013, 18:49
  2. CBF-600S και μεταπώληση
    από anixneyths στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 14/07/2005, 11:35
  3. Honda CBR 1000 και 600RR Arrow Kit
    από anco στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 23/05/2004, 16:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF