Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 24

Θέμα: CBF-1000 και κοσκίνισμα τιμονιού,καμμιά ιδέα?

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/08/2008
    Μηνύματα
    5

    Cbf 1000 και κοσκίνισμα τιμονιού,καμμιά ιδέα?

    Παιδιά έχω το cbf 1000 δύο και κάτι χρόνια.Την πήρα από του Καρακώστα με το που πρωτοβγήκε.Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος,είναι τρομερό μηχάνημα.Παρατήρησα όμως ότι το τιμόνι μετά από κάποια χιλιόμετρα κοσκίνιζε,έτρεμε.Όταν το είπα στο service μου είπανε ότι φταίει η βαλίτσα.Την έβγαλα και πραγματικά το φαινόμενο σχεδόν εξαφανίστηκε αλλά ...παρέμεινε ελάχιστα γεγονός ενοχλητικό για μηχανή τέτοιας κατηγορίας.Μήπως φταίει η σχάρα?Το λέω αυτό γιατί μου είπανε ότι η παραμικρή προσθήκη στην ουρά της μηχανής μπορεί να της αλλάξει την ισορροπία της.Η τι άλλο?
    Όποιος φίλος σκέφτεται κάτι ας πει την γνώμη του.

  2. #2
    Για να μην σε ζαλίζω με θεωρίες (ζάντες, ζυγοσταθμίσεις, ελαστικά...κλπ) το ίδιο πρόβλημα είχα κι εγώ, άλλαξα τα αμορτισέρ (μπρος ελατήρια με 10άρι λάδι και πίσω μπουκάλα ελατήριο) και δεν τρέμει με τίποτε, έχεις δεν έχεις την βαλίτσα πίσω. Προσωπικά πιστεύω ότι το πρόβλημα είναι στην «απάτη» αμορτισέρ που έχει στα μηχανάκια της η Honda και αυτό γιατί όλα στρώνουν με το που τα αλλάζεις.
    Χρήστος______CBF 1000 ABS

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/08/2008
    Μηνύματα
    5
    Φίλε Χρήστο σε ευχαριστώ για την απάντηση σου,ομολογουμένως δεν το είχα σκεφτεί καν.Βέβαια όταν τα μαμίσια αμορτισέρ προκαλούν αυτό το πρόβλημα σε 1000 μηχανή Ηonda τότε τι να πώ...Υποτίθεται υπάρχει από την εταιρεία και κάποια αξιοπιστία...
    Αν θέλεις γράψε σε παρακαλώ που έγινε η αλλαγή και...τον λογαριασμό.
    Ευχαριστώ πολύ

  4. #4
    Αρχικά δημιουργήθηκε από wineman
    Βέβαια όταν τα μαμίσια αμορτισέρ προκαλούν αυτό το πρόβλημα σε 1000 μηχανή Ηonda τότε τι να πώ...
    Τα αμορτισέρ είναι ίδια με το 600άρι, αλλά το 1000 είναι «κάτι» βαρύτερο (όχι ότι δεν κοσκίνιζε και το τιμόνι και στο 600).

    Αρχικά δημιουργήθηκε από wineman
    Υποτίθεται υπάρχει από την εταιρεία και κάποια αξιοπιστία...
    Η αξιοπιστία της Honda μπορεί να είναι σε όλα τα υπόλοιπα αλλά όχι στα αμορτισέρ, τουλάχιστον στα τουριστάδικα μηχανάκια της.

    Και ο λογαριασμός :
    Ελατήρια (με 10άρι λάδι) και πίσω αμορτισέρ τα παρήγγειλα από τον αντιπρόσωπο της Hyperpro στην Αθήνα, έχω την εντύπωση ότι τα ελατήρια υπάρχουν ετοιμοπαράδοτα αλλά το πίσω αμορτισέρ έρχεται κατόπιν παραγγελίας, το κόστος είναι από 700,00 με 750,00 ευρω, (εμένα μου κόστισε 750,00 γιατί το ήθελα με extra μετατροπή 2,5 mm πιο κοντό και προοδευτικό ελατήριο), τα παρέλαβα σε ένα μήνα από την παραγγελία και τα πέρασα στο συνεργείο που κάνω τα service της μηχανής στη Σέρρες. Η μηχανή έχει αλλάξει ριζικά συμπεριφορά (από εκεί που το ένιωθες «λάστιχο» στις στροφές αλλά και στις ανωμαλίες του δρόμου τώρα έγινε compact και όπου πατάς βρίσκεσαι και όπου και όσο θέλεις να στρίψεις στρίβεις χωρίς να «λαστιχάρει» ) σε σημείο που δυσκολεύτηκα στις πρώτες βόλτες να το συνηθίσω και φυσικά χάθηκε και το κοσκίνισμα στο τιμόνι και με την βαλίτσα πίσω.
    Χρήστος______CBF 1000 ABS

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/08/2008
    Μηνύματα
    5
    Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σου.

  6. #6
    Φιλε Χρηστο και εγω εχω το ιδιο μηχανακι και επειδη απλα ειναι δραμα οι αναρτησεις του σκεφτομουν η μπρος πισω ελατηριο hyperpro η μπροστα ελατηριο ohlins και πισω ολοκληρο αμορτισερ...

    Αυτο το μη γραμμικο ελατηριο τι σου λεει ακριβως.

    Πισω πηρες ολοκληρο αμορτισερ hyper pro...

    Φιλικα,Τασος.
    The precious made me do it...

  7. #7
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Drake21
    Φιλε Χρηστο και εγω εχω το ιδιο μηχανακι και επειδη απλα ειναι δραμα οι αναρτησεις του σκεφτομουν η μπρος πισω ελατηριο hyperpro η μπροστα ελατηριο ohlins και πισω ολοκληρο αμορτισερ...

    Αυτο το μη γραμμικο ελατηριο τι σου λεει ακριβως.

    Πισω πηρες ολοκληρο αμορτισερ hyper pro...

    Φιλικα,Τασος.
    Τάσο μέχρι και τα προηγούμενα μηχανάκια που είχα έβαζα τα WP (πάρα πολύ ευχαριστημένος) και δεν στο κρύβω ότι αν υπήρχαν και για το CBF 1000 θα τα ξανά έβαζα, ευτυχώς δεν είχε και δοκίμασα και τα Hyperpro που σαν πρώτη εντύπωση (2.000 χλμ.) μ’ έχουν κατενθουσιάσει. Τα Οhlins που λες είναι όντως πάρα πολύ καλά αλλά και εξίσου ακριβά όμως, πιστεύω ότι είναι για πιο εξσυζητημένη χρήση της μοτοσικλέτας (πιο αγωνιστικά-πίστα) από ότι την θέλω (ταξιδάκια). Εγώ παρήγγειλα μπρος πίσω προοδευτικά ελατήρια (έρχονται με 10 λάδι της εταιρίας), 25mm πιο κοντά λόγω ότι το οδηγεί και η γυναίκα μου (κοντούλα) το χαμηλώσαμε για να είναι πιο άνετη, ρωτήσανε με πόσα κιλά ταξιδεύω για το ανάλογο πάχος του ελατηρίου ίσως, και πίσω το αμορτισέρ με extra κόντεμα 25 mm για να καθίσει το ελατήριο. Η Hyperpro το πίσω αμορτισέρ το δίνει με απλό ελατήριο (σαν στανταρ εξοπλισμό) κι όχι με προοδευτικό και το τονίζω για τα ελατήρια γιατί αυτό που μου προξένησε εντύπωση είναι ότι ενώ αδειάζει το ρεζερβουάρ και ελαφραίνει δεν αλλάζει και το στήσιμο και η συμπεριφορά της μηχανής ειδικά όταν είμαι καλά φορτωμένος πίσω. Τέλος πιστεύω ότι είναι η καλύτερη αναλογία απόδοσης προϊόντος και τιμής γιατί δεν πιστεύω με 750,00 ευρώ που έδωσα να έπαιρνα Οhlins ίσως να έπαιρνα WP αλλά δεν έχει για το μοντέλο μας.

    SPRING KITS FOR HONDA CBF 1000 A (SC58B) 06> 25MM LOWER
    Combi kit
    Product number: SP-HO10-SSC016 >25 mm. Lower

    3D SHOCK FOR HONDA CBF 1000 2006
    3D Shock EMULSION
    Product number: HO10-0AB

    Ελπίζω να βοήθησα αλλά και σε ότι νομίζεις ότι μπορώ να βοηθήσω εδώ είμαι.
    Χρήστος______CBF 1000 ABS

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/08/2008
    Μηνύματα
    5
    Παιδιά έχω στενοχωρηθεί που μία μηχανή Honda 1000cc βγαίνει από το εργοστάσιο με τέτοιο πρόβλημα.Πάντως σκέφτομαι να διαμαρτυρηθώ στην επίσημη αντιπροσωπεία για αρχή...

  9. #9
    Ρε συ,δεν εχει προβλημα το μηχανακι...για το λογο που φτιαχτηκε ειναι μια χαρα....
    Απλα αν θες να οδηγησεις λιγο πιο σπορ και λιγο πιο γρηγορα...υπαρχει προβλημα...
    Αν θες να πηγαινεις στρωτα σαν να οδηγας transalp η καποιο on-off αλλα να εχεις 4κυλινδρο κινητηρα και πιο καλες κλησεις λογο τροχων και κεντρου βαρους μια χαρα ΤΕΛΕΙΟ ειναι το μηχανακι...
    The precious made me do it...

  10. #10
    Και εγω μια απο τα ιδια παιδια...κανω κουμπαρα 6 μηνες τωρα για να βαλω

    ΛΑΣΤΙΧΑ + ΕΛΑΤΗΡΙΑ ΕΜΠΡΟΣ + ΕΛΑΤΗΡΙΑ ΠΙΣΩ + ΡΟΥΛΕΜΑΝ ΤΙΜΟΝΙΟΥ = 1000 ΕΥΡΩ

    METZELER+OHLINS (ΕΧΕΙ ΒΓΑΛΕΙ)+ΠΙΣΩ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ+ΚΟΝΙΚΑ ΡΟΥΛΕΜΑΝ=ΠΑΛΙ ΤΑΠΙ...

    ΟΝΤΩΣ ΠΑΙΔΙΑ Η ΜΗΧΑΝΗ ΧΡΗΖΕΙ ΒΕΛΤΙΩΣΗΣ ΕΙΔΙΚΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΤΕ 15000 ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΤΟ ΜΠΡΟΣΤΙΝΟ ΜΕΡΟΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΩΒΡΑΚΟ...ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΜΑΜΑ HONDA ΑΛΛΑ ΝΤΡΟΠΗ ΣΟΥ!

    Η ΛΑΤΡΕΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ VFR ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΟΠΟΥ ΤΟ ΒΡΩ ΤΟ ΚΑΝΩ ΒΟΛΤΑ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΗ ΜΗΧΑΝΗ ΜΕ 20000 Η 30000 Η 40000 ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΝΑ ΠΑΤΑΕΙ ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΜΕ 15000 ΝΑ ΘΕΛΕΙ ΓΕΝΙΚΟ ΣΕΡΒΙΣ...ΕΙΠΑΜΕ ΝΑ ΡΙΞΕΤΕ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΣΕ ΒΑΡΟΣ ΤΗΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ!

    ΑΥΤΑ ΤΑ ΟΛΙΓΑ ΠΑΙΔΙΑ ΙΣΧΥΟΥΝ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΟΤΙ ΕΙΠΑΤΕ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ...

    ΕΙΔΙΚΑ ΑΝ Ο ΟΔΗΓΟΣ ΕΙΝΑΙ ΨΗΛΟ ΨΕΙΡΑΣ ΘΑ ΤΟΥ ΣΠΑΣΟΥΝ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΕ ΤΟ ΤΙΜΟΝΙ!
    ΓΙΑ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙΣ ΓΡΗΓΟΡΑ ΠΡΕΠΕΙ ΠΡΩΤΑ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙΣ...

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    22/03/2007
    Μηνύματα
    896
    Aγαπητοι Φιλοι

    Η Μαμα Χοντα στις αναρτησεις γενικα τα εχει κανει θαλασσα σε ολες τις μηχανες της για λογους κοστους βεβαια...

    Εχω μια Βαραντερο ΑΒS, 07 και αλλαξα και εγω τις μπροστινες αναρτησεις καθως και το ελατηριο της κεντρικης αναρτησης...Πηρα το κιτ της Hypepro και μαζι με εργασια τοποθετησης ολα πηγαν 400 ευρω..

    Ομως αλλη κατασταση...Η μηχανη σκληρυνε, εχασε την γλυκυτητα της και εγινε περισσοτερο στοιβαρη, σταθερη και στριβει σαν τρενο ενω εγινε και πιο γρηγορη...Μετα τα 160 δεν ψαρευει πλεον, το μονο που δεν θυμηθηκα ειναι το γεγονος οτι με το νεο ελατηριο ψηλωσε και την εχω στις μυτες των ποδιων μου..αλλα μου ειπαν οτι μετα απο 1500 χλμ. η αναρτηση θα κατσει..Αξιζε η αλλαγη αυτη και δεν το μετανιωσα..απλα θελει λιγο συνηθεια στην αρχη..

    Αυτη η λυση αν και ημιμετρο ειναι πολυ οικονομικη και αξιζει καποιος που δεν θελει τις τελειες αγωνιστικες ρυθμισεις να τη προτιμησει..αν πηγαινα για ολοκληρη πισω κεντρικη αναρτηση, μιλαμε για ποσα πανω απο 1000 ευρω μαζι με τα μπροστινα ελατηρια..

    Οσο για την ΧΟντα, ντροπη και μονο ντροπη τους..

    Σας ευχομαι καλα χιλιομετρα και να ειστε ολοι ορθιοι στο μοτο σας..

    Σας στελνω μια φωτο που εβγαλα των δυο κεντρικων ελατηριων..αριστερα το μαμισιο...δεξια το hyperpro..τα συμπερασματα δικα σας..


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	hyperpro.jpg 
Προβολές:	1837 
Μέγεθος:	50,8 KB 
ID:	144215

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/08/2008
    Μηνύματα
    5
    Παιδιά έχω και ένα ευχάριστο νέο,άλλαξα λάστιχα και έβαλα τα michelin pilot, έγινε και ζυγοστάθμιση και το πρόβλημα βελτιώθηκε κατά πολύ,το δοκίμασα με βαλίτσα,υποθέτω ότι χωρίς βαλίτσα τα πράγματα θα είναι ακόμα καλύτερα.
    Στο συνεργείο που τοποθετήθηκαν τα λάστιχα ο μηχανικός μου είπε ότι τα αμορτισέρ είναι μαλακά μέσα όμως στα πλαίσια του χαρακτήρα της μηχανής (all arround).Όποιος θέλει ποιό σκληρές καταστάσεις υπάρχουν και τα hayabusa,cbr,κ.λπ.Βέβαια στις λακούβες θα μας φεύγουν τα ...σφραγίσματα.

  13. #13
    Υπάρχει τελικά λύση σ αυτό το χάλι του κοσκινίσματος στο φάσμα απο τα 40 έως τα 100 χλμ/ω ?
    Εχθές με πήγε φίλος μου με cbf 1000 με 17.000 χλμ.
    Πήγαινε με 50 χλμ στο κοντερ και μου λέει κοίτα :
    Αφήνει το τιμόνι και νόμιζα οτι γινόταν σεισμός !
    Το φαινόμενο εμφανίζεται σ αυτό το φάσμα χλμ και μόνο άν αφήσεις και τα δύο χέρια.
    Ταλαντευόταν τόσο πολύ αριστερά-δεξιά,που ούτε σε tank slapping δεν παίζει αυτό.
    Πήγε σε λαστιχά,έβαλε δοκιμαστικά άλλο λάστιχο μπροστά,
    ΆΛΛΑΞΕ ΡΟΥΛΕΜΑΝ ΤΙΜΟΝΙΟΥ ΣΤΑ 15.000 ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΤΟ ΘΕΟΣ ΣΑΣ,
    έβγαλε μπαγκαζιέρα,μονο-δικάβαλος,έσφιξε το πίσω αμορτισέρ....


    Π@Π@ΡΙ@ ΜΕΝΤΟΛΕς,
    το πρόβλημα παραμένει.

    (καλά όχι πως μου κάνει εντύπωση,αλλά όπως και να το κάνεις,
    τα λεφτά που έδωσε για να το πάρει,δεν τα πήρε απο το τζόκερ...)
    μπάρον says :
    "Japan rullezzzz re και ας το περνάω μίνιο και μουράβια κάθε 2 βδομάδες :rotflmao: "
    -
    _Holder of Honoured Blockage Degree delivers lessons on invisibility_

    Ο Καγκουρογαμόσαυρος

  14. #14
    στο δικο cbf1000 εχω παρατηρησει αυτο το κοσκινισμα στα 50 και στα 70χλμ/ωρα. πριν και μετα εξαφανιζεται. παντως και στα προηγουμενα μηχανακια υπηρχε τετοιο θεμα (cb400,srx).
    καποια στιγμη θα βαλαω αμορτισερ πισω ohins οχι για αυτο το φαινομενο αλλα επειδη κοντευω τα 40000χλμ. και οσο ναναι το μαμα αρχιζει και τα παιζει

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/12/2008
    Μηνύματα
    4

    κοσκινισμα τιμονιου

    legome giovanni .exo kai ego ena cbf 1000 07 tu allaxa anartisis bros piso evala hyper pro tu allaxa kai timoni evala renthal alla to tremulo sinexizi tu ekana zigostathmisi alla to idio to tremulo pai apo 63 eos 82 kmh meta stamatai opos kai prin .pite mu ti bori na ine efxaristo
    gipi73

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 09/03/2013, 18:49
  2. CBF-600S και μεταπώληση
    από anixneyths στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 14/07/2005, 11:35
  3. Honda CBR 1000 και 600RR Arrow Kit
    από anco στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 23/05/2004, 16:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF