Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 37

Θέμα: Αγορά μεταχειρισμένου: transalp650 ή 650gs ή vstrom650

  1. #1

    Αγορά μεταχειρισμένου: transalp650 ή 650gs ή vstrom650

    Χαιρετώ! Σκοπεύω να αγοράσω κάποια από τις παραπάνω μοτοσυκλέτες, ελαφρώς μεταχειρισμένη 3 με 4 χρόνων. Το θέλω για καθημερινή μετακίνηση στη πόλη και για κανα ταξιδάκι 200 με 300 χιλιόμετρα. Επίσης πηγαίνω και στο χωματόδρομο (20 χλμ) 2-3 φορές το μήνα. Χρήματα που διαθέτω 5 με 6 χιλιάρικα.
    Θα ήθελα να μου πείτε συνοπτικά ποια πλεονεκτήματα έχει το καθένα από τα παραπάνω σε σχέση με τα υπόλοιπα. Επίσησ έχω ακούσει ότι το transalp έκανε ένα μικρό λιφτινγκ από το 2005 ή το 2004 δε θυμάμαι. Αν ξέρει κανένας να μου πει.
    Ευχαριστώ

  2. #2
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Αν θες να πατάς το χωματόδρομο χωρίς να τρέμει συνεχώς το φιλοκάρδι σου απέκλεισε το Vstorm.
    Βέβαια να ξέρεις ότι θα πεταχτούν όλοι οι vstormιτες & θα πουν ότι πάει.

  3. #3
    Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
    Αν θες να πατάς το χωματόδρομο χωρίς να τρέμει συνεχώς το φιλοκάρδι σου απέκλεισε το Vstorm.
    Βέβαια να ξέρεις ότι θα πεταχτούν όλοι οι vstormιτες & θα πουν ότι πάει.
    ναι μάλλον αυτό είναι πιο ασφάλτινο... Το gs καλά έχω ακούσει ότι πάει αλλά ο μηχανικός μου λέει μακρια από bmw... Επομένως απομένει το trans

  4. #4
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Αρχικά δημιουργήθηκε από motofloros
    ναι μάλλον αυτό είναι πιο ασφάλτινο... Το gs καλά έχω ακούσει ότι πάει αλλά ο μηχανικός μου λέει μακρια από bmw... Επομένως απομένει το trans
    Εγώ έχω το BMW & μέχρι στιγμής κανένα απολύτως πρόβλημα. Κινούμαι καθημερινά μαζί του παντού (πόλη, ταξίδι, αρκετό χώμα, επαρχία). Θα το χαρακτήριζα πολύ πιο εύκολο από σε σχέση με το ΤΑ ειδικά μέσα σε πόλη.
    Η επιλογή είναι δική σου.

  5. #5
    Κι εμένα μου αρέσει πολύ το bmw. Μοιάζει περισσότερο στο στυλ του ΧΤ600 που είχα. Σαν μονοκύλινδρο μπορεί να πηγαίνει καλύτερα στις χαμηλές.
    Ευχαριστώ για την απάντησή σου.

  6. #6
    Artificial Spammer Το avatar του/της Elle
    Εγγραφή
    10/05/2008
    Μηνύματα
    1.010
    Ο ΜikeG έχει δίκιο για τους Vstrommίτες. Λοιπόν καταρχήν εγώ είμαι πλέον ένας από αυτούς
    τους Vstrommίτες αλλά είχα κι άλλες μοτοσυκλέτες πριν απο αυτή και δεν αδικώ καμμία άλλη
    που δεν ειναι V strom.
    Λοιπόν, έχουμε και λέμε.

    Χώμα.
    Το Vstrom δεν κάνει σχεδόν τίποτα στο χώμα, το Transalpάκι ενός φίλου δεν μπορούσα
    να το ακολουθήσω εκεί που πήγαινε γιατί εμένα με κολούσε πιο εύκολα απο το δικό του
    και στις ανηφόρες γλιστράει. Το Gs πιστεύω πηγαίνει (κι από ό,τι έχω δει με τα μάτια μου)
    ακόμη καλύτερα στο χώμα.
    Οπότε έχουμε και λέμε: Gs πρώτο, Transalp δεύτερο, Vstrom τελευταίο.

    Πόλη.
    Και εδώ πάλι το Vstrom δεν μπορεί. Είναι μεγάλο και δεν το βολεύεις άνετα, δεν το κάνεις εύκολα πίσω με τα πόδια όταν είσαι καβάλα και τα σχετικά αλλά ανουβράρει εύκολα στην κίνηση. Το Transalp είναι πανεύκολο στη μετακίνηση και φτάνει στο σημείο να αντικαθιστά
    μέχρι και το παπί. Το Gs επίσης καλό, μπορεί και καλύτερο γιατί είναι και μονοκύλινδρο και
    ο κινητήρας του ευνοεί καλύτερα στα ξεκολλήματα.
    Κι εδώ λοιπόν: Gs πρώτο, Transalp δεύτερο, Vstrom τελευταίο.


    Ταξίδι.
    Σαν χρήστης Vstrom εδώ δεν θα ήθελα να σηκώσω κουβέντα. Σε όλα εδώ υπερτερεί το
    Vstrom με διαφορά. Στροφές, άνεση, κινητήρας, άνεμοι και σε άλλα πολλά όπως και το γκάζι
    του υπερτερεί κατα πολύ. Το Transalpάκι μας κούρασε εμένα και τον φίλο μου στον πισινό
    μας ιδιαίτερα σε ταξίδι ενώ από κινητήρα δεν μου είπε και πολλά.
    Δυσκολεύεται να φορτώσει ταχύτητα και στον άνεμο χρειάζεται περισσότερη προσοχή.
    Το Gs δεν γνωρίζω. Σαν μονοκύλινδρο δεν θα το είχα
    επιλέξει για ταξίδι κυρίως. Αλλά κατα τα άλλα είναι πολύ καλό.
    Εδώ έχουμε: Vstrom πρώτο με διαφορά, Gs δεύτερο, Transalp τελευταίο.

    Πέραν όλων και οι 3 είναι από τις καλύτερες μοτοσυκλέτες που υπάρχουν.
    Σκέψου όμως. Πολλοί λέμε οτι θα πάμε ταξίδια και τέτοια και καταλήγουμε να κυκλοφοράμε
    τη μοτο μας μέσα σε πόλη όπου εκεί δεν θα σου πρότεινα Vstrom.
    Άν όμως ζητάς κυρίως το ταξίδι τότε να επιλέξεις Vstrom. Άν όχι τότε να επιλέξεις Gs. Για το Τransalp μάλλον όχι γιατί πιστεύω πως το GS είναι καλύτερο.
    :a36: Θεσσαλικό κλιμάκιο :a36:
    :a07:Τη λένε Μαίρη
    Ζητείται νεαρός για delivery σε πιτσαρία με GSXR hayabusa K8

  7. #7
    Artificial Spammer Το avatar του/της Elle
    Εγγραφή
    10/05/2008
    Μηνύματα
    1.010
    Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
    Αν θες να πατάς το χωματόδρομο χωρίς να τρέμει συνεχώς το φιλοκάρδι σου απέκλεισε το Vstorm.
    Βέβαια να ξέρεις ότι θα πεταχτούν όλοι οι vstormιτες & θα πουν ότι πάει.
    +1000



    Όντως ΔΕΝ πάει!
    :a36: Θεσσαλικό κλιμάκιο :a36:
    :a07:Τη λένε Μαίρη
    Ζητείται νεαρός για delivery σε πιτσαρία με GSXR hayabusa K8

  8. #8
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Elle
    Ταξίδι.

    Εδώ έχουμε: Vstrom πρώτο με διαφορά, Gs δεύτερο, Transalp τελευταίο.

    Με το μονο που διαφωνω απο ολα οσα εγραψες ειναι αυτο το σημειο.

    Το στρομ με διαφορα 1ο αλλα οχι το τζιες μπροστα απο το ΤΑ.

    Αν κανεις ταξιδακι με μονοκυλινδρο δικαβαλος και φορτωμενος μαλλον θα αναθεωρησεις!

  9. #9
    Κουλό μέλος
    Εγγραφή
    31/12/2006
    Μηνύματα
    344
    Θα συμφωνήσω κι εγώ σε όλα με τον Elle
    ​The journey is the reward!

  10. #10
    Με 2ο χλμ χωματοδρομο 3φορες τον μηνα, αδικεις τον εαυτο σου εαν δεν παρεις το vstrom. Αυτα που προσφερει γενικα σαν μοτοσυκλετα και με τετοια τιμη, δεν συγκρινοντε σε αυτη υην κατηγορια.
    Σκεψου το καλα και καλα θα κανεις νατα καβαλησεις ολα για να νοιωσεις τι σου λεω.

  11. #11
    Και εγώ θα συμφωνήσω με τον Vestroma, αν και θεωρώ όλες τις παραπάνω μηχανές πολύ καλές.

    Σε βατούς χωματόδρομους πάνε ΟΛΑ τα μηχανάκια.
    Με το στρώμα θα πας πιο αργά.

    Ταξίδι θα πας με ΟΛΑ τα μηχανάκια.
    Με το στρώμα και την μπέμπα θα πας πιο άνετα.

    Αυτό που θα τραβήξει όμως περισσότερο είναι το γκάζι και η χαμηλή κατανάλωση του στρώματος.

    Αν ήταν και πιο όμορφο το ρημάδι...
    Μετά την ετήσια 2008, γνωστός στην πιάτσα και ως "Το σαλιγκάρι που έτυχε σε άλλους..."

    XR
    XTR
    XJR

    There are old pilots and there are bold pilots, but there are no old bold pilots.

  12. #12
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Από τα 3 που αναφέρετε το BMW έχει σαφώς τη χαμηλότερη κατανάλωση.
    Επίσης σας παρακαλώ μη ξαναπείτε ότι πατάει χώμα το Vstorm. Αν το ισχυρίζεστε ελάτε να πάμε πχ στη Γραμβούσσα (Κρήτη).

  13. #13
    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

  14. #14
    MikeG το vstrom, το εχω παει στους πιο σκληρους χωματοδρομους και στις πιο δυσπροσιτες παραλιες δικαβαλος. Μπορει να μην ειναι για αγωνες εντουρο αλλα μην λεμε και οτι θελουμε.
    Υπαρχουν απειρα βιντεακια και φωτογραφιες οτι το vstrom παει παντου.
    Μπορει τα προαναφερθεντα μοντελα να πηγαινουν πιο ανετα, αλλα αυτος δεν ειναι λογος να σνομπαρεις τις παμπολες γενικες αρετες τους και να συμβιβαστεις με κατι λιγοτερο και να το πληρωσεις για περισοτερο, οπως τα bmw και τα τρανσαλπ.

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/03/2008
    Μηνύματα
    452
    Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
    Από τα 3 που αναφέρετε το BMW έχει σαφώς τη χαμηλότερη κατανάλωση.
    Επίσης σας παρακαλώ μη ξαναπείτε ότι πατάει χώμα το Vstorm. Αν το ισχυρίζεστε ελάτε να πάμε πχ στη Γραμβούσσα (Κρήτη).
    ενω το δικο σου καβαλαει ταρατσεςε?ασε μας φιλε μου την μαθαμε την καραμελα,,πεστα καλυτερα σε νιπιαγωγακια :rotflmao:

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΑΓΟΡΑ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟΥ D-tracker
    από c_mos1 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 11/04/2006, 04:15
  2. Αγορα ΜεταΧειρισμενου
    από toyota στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 01/07/2005, 14:27
  3. Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 20/05/2005, 23:25
  4. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 16/03/2005, 17:12
  5. Αγορα μεταχειρισμενου
    από GhostDog στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 01/05/2004, 15:15

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF