Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 9 από 9

Θέμα: Ποιο κράνος να πάρω?

  1. #1

    Ποιο κράνος να πάρω?

    Επειδή σε καμιά βδομάδα θα έχω καινούρια μηχανή, θα πάρω και καινούργιο κράνος.Αλλά δεν ξέρω απο εταιρίες κτλ.Μπήκα στο fc-moto.de και είδα κράνη.Γύρο στα 300 ευρώ ψάχνω αν και ένα έχει 380.Μέχρι εκέι παραπάνω όχι.Τα κράνη είναι:
    AGV TiTech Multi link: http://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/...ech-Multi-0015
    AGV GP-Pro Racing link: http://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/...ro-Racing-0001
    SHOEI XR-1000 Diabolic 3 TC-5 link: http://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/...ic-3-TC-5-0001
    X-Lite X-801 RR Gothika link: http://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/...R-Gothika-0001
    X-Lite X-701 Scary link: http://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/...701-Scary-0001
    Φυσικά μπορείτε να μου προτήνετε και αλλά εαν έχετε κατι στο μυαλό σας..
    Everything starts with choice, and everything ends with change...

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.470
    Οποιο και να παρεις.....πηγαινε πρωτα δοκιμασε το στην εδώ ελληνική αντιπροσωπεία.
    Μπορει να μη σε βολευει κάποιο καθόλου.

  3. #3
    Εχω και μια άλλη ερώτηση.Μέτρησα το κεφάλι μου και είναι 56.5cm.Τώρα τη παίρνω 56 ή 57?Ναι ξέρω οτι το κάθε κράνος κάθετε ξεχωριστά στο ίδιο κεφάλι και πρέπει να το δοκιμάσω πρώτα.Απλώς θέλω να μου πείτε ποιο είναι το καλύτερο απο αυτα που μου άρεσαν και εαν γνωρίζετε καποιο καλύτερο στα ίδια χρήματα ποιο είναι?
    Everything starts with choice, and everything ends with change...

  4. #4
    Τα παραπανω κρανη ειναι ολα αξιολογα,ριξε και μια ματια στα Shark....

    Τωρα για χρωματισμο θα σου ελεγα να παρεις...τι αλλο...μα μια replika Valentino Rossi 46...


    Edit ΦΟΡΕΣΕ τα οπωσδηποτε σε μαγαζι....

  5. #5
    Μέλος Το avatar του/της miketzif
    Εγγραφή
    17/06/2008
    Μηνύματα
    89
    Αρχικά δημιουργήθηκε από whiteshadow
    Εχω και μια άλλη ερώτηση.Μέτρησα το κεφάλι μου και είναι 56.5cm.Τώρα τη παίρνω 56 ή 57?Ναι ξέρω οτι το κάθε κράνος κάθετε ξεχωριστά στο ίδιο κεφάλι και πρέπει να το δοκιμάσω πρώτα.Απλώς θέλω να μου πείτε ποιο είναι το καλύτερο απο αυτα που μου άρεσαν και εαν γνωρίζετε καποιο καλύτερο στα ίδια χρήματα ποιο είναι?
    και γώ το ίδιο πρόβλημα αντιμετώπισα αγόρασα medium και όταν έκατσε το κράνος μου ερχόταν λίγο μεγάλο και αναγκαστικά να το αλλάξω με small. θα σου έλεγα να το φορέσεις στο μαγαζί που θα το δοκιμάσεις αρκετή ώρα και ότι καλύτερα να είναι το κράνος σφικτό παρά χαλαρό εφόσον το μικρότερο μέγεθος δεν σε κάνει να δυσφορείς και δεν σε πιέζει τόσο που να πονάς

    Στην άλλη σου ερώτηση τώρα. Όλα τα κράνη που έχεις υπόψη σου έιναι ασφαλή, τα shoei είναι και αρκετά ησυχα και η κύρια επιλογή των περισσοτέρων (μαζί με τα Arai) θα σου έλεγα να κοιτάξεις και τα shark
    HASTA
    LA VICTORIA
    SIEMPRE

  6. #6
    Δεν ξέρω αμα έχει αντιπρωσοπείες στην Αλεξανδρούπολη, ούτε αυτοί που πουλάνε μηχανες μέσα στο μαγαζί έχουν απο ότι έχω δεί...Θα ψάξω στο internet και θα δώ αμα έχει καμιά εταιρία εδώ πάνω.
    Everything starts with choice, and everything ends with change...

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Smith
    Εγγραφή
    02/02/2005
    Μηνύματα
    385
    με αυτά τα λεφτά παίρνεις παρα πολύ καλό κράνος...

    ταπεινή μου άποψη να προσπεράσεις τα agv αλλά ειναι πολύυυ σχετικό αυτό...

    όπως και δήποτε όπως ειπανε ΝΑ..ΤΟ ΒΑΛΕΙΣ ΚΑΛΑ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΣΟΥ... πρώτα...

    στην Αλεξανδρούπολη δεν πιστεύω να τα βρεις όλα αυτά.. τουλαχιστον ετοιμοπαράδοτα κτλ...
    ΄

    επειδή όμως ξεκινάμε με δεδομένο οτι πρωτα θα τα βαλεις στο κεφάλι σου και μετά θα τα αγοράσεις (άσχετα απο το μεγεθος..δε βγαζεις ακρη...) θα σου έλεγα να πας σε κανα 2-3 μαγαζιά -κατάλαβες ποια εννοώ- και να δοκιμασεις μερικά...

    ΜΕΤΑ,
    συγκρίνεις τιμες γιατι μπορεί να τα βρεις αλλου πιο φτηνά..
    π.χ. σου άρεσε ΚΑΙ ΔΟΚΙΜΑΣΕΣ ενα shoei και σου κάθησε καλά.. τότε μπορείς να το παραγγείλεις καιμεσω ιντερνετ απο εξω ή απο άλλο μαγαζί στην Ελλάδα...(αν αξίζει τον κόπο)...

    επίσης μπορείς αν εχεις ταο χρόνο + μέσο να πας και μια Ξάνθη η Κομοτηνή..( αν και δε νομίζω να ξετρελλαθείς...)...

    α..!!! επίσης έχε στο νου οτι καθε εταιρεία εχει και μερικά.... ''κλικ'' στα κράνη της που ''τραβουνε΄΄ πολλους μοτοσυκλετιστες...

    π.χ. αν θα εχει επιρίνιο...., αν εχει και διπλή ζελατίνα φιμέ... αν έχει υποσιάγωνο...κτλ..

    συνήθως κάτι σε ελκύει και επιλέγεις... γι` αυτο λέμε να δοκιμάσεις....

    πάντως υπάρχουν πολλέες επιλογές και ακόμα περισσοτερες στα ρουχα... και..με τεράστια ποικιλία τιμών....

    Υ.Γ
    α..!! δε σου συνιστώ να παρεις κανενα με φιμέ ζελατίνα ε....

    εκτός και αν τα απογευματα και οταν εχει συννεφιά κρατας και φακό...:rotflmao:
    Live every day as if it were your last one...but don`t make it so..!

  8. #8
    Δεν βρήκα πουθενα κράνη agv ή shoei..Πρως avg πήγαινα εγώ..Ολοι απο εδώ οσους ρωτάω λένε avg.Τελικά θα διαλέξω με την αερογραφία μου φαίνετε.Μέσω internet θα αγοράσω για αυτό δεν μπορω να τα δοκιμάσω, αλλά η σελίδα λέει οτι μπορώ να το επιστρέψω μέσα σε 14 μέρες, οπότε και να μην είναι το σωστό νούμερο θα το αλλάξω.
    Everything starts with choice, and everything ends with change...

  9. #9
    Αρχικά δημιουργήθηκε από whiteshadow
    Δεν βρήκα πουθενα κράνη agv ή shoei..Πρως avg πήγαινα εγώ..Ολοι απο εδώ οσους ρωτάω λένε avg.Τελικά θα διαλέξω με την αερογραφία μου φαίνετε.Μέσω internet θα αγοράσω για αυτό δεν μπορω να τα δοκιμάσω, αλλά η σελίδα λέει οτι μπορώ να το επιστρέψω μέσα σε 14 μέρες, οπότε και να μην είναι το σωστό νούμερο θα το αλλάξω.
    Το μέτρημα της κεφάλας ( ) δε λεει τίποτα. Έχω ενα airoh medium και ενα KBC xxs ( ! ), και τα δύο μου καθονται καλα (οκ το airoh ειναι λιγο μεγάλο)

    Κανονικά Small φοράω.

    Βρες τροπο να δοκιμασεις τα κράνη. Το φορουμ ειναι γεματο απο αγγελίες "πωλειται στο κουτί του λογω λάθους μεγέθους"

    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

Παρόμοια θέματα

  1. ΠΟΙΟ 1000ΑΡΙ ΝΑ ΠΑΡΩ?
    από blackroses στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 86
    Τελευταίο μήνυμα: 16/01/2008, 22:31
  2. Ποιο να παρω?
    από medieval στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 03/07/2006, 23:20
  3. ποιο κρανος να παρω;;;;;
    από efialtis στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 30/10/2005, 22:11
  4. ποιο να παρω?!125!
    από piasonas στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 22/08/2005, 19:54
  5. Ποιο να πάρω?
    από LEON_BOLOS στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 08/03/2005, 21:25

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF