Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 54

Θέμα: Μια παράξενη σκέψη.. (Καινούργιος)

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/08/2008
    Μηνύματα
    4

    Μια παράξενη σκέψη.. (Καινούργιος)

    Καλησπέρα παιδιά και καλώς σας βρήκα.
    Αν και διαβάζω καιρό τα διάφορα threads του forum γράφτηκα γιατί σκοπεύω να αγοράσω σύντομα μηχανή και μου μπήκε μια παράξενη ιδέα στο μυαλό και ήθελα να ρωτήσω τους πιο έμπειρους τη γνώμη τους.

    Η ιδέα είναι η εξής:
    Δεδομένων των διαφορετικών modes λειτουργίας που προσφέρονται στο καινούργιο gsxr 600 θα μπορούσε να την οδηγήσει ένας εντελώς άπειρος οδηγός?
    Η λογική είναι να το έχει πχ για 1 χρόνο περίπου στο πρόγραμμα C, από ότι διάβασα εκεί βγάζει περίπου 60 άλογα, μετά στο B για αντίστοιχο καιρό και μετά από 1,5 - 2 χρόνια να το γυρίσει στο Α.

    Αρχικά κοιτούσα για fazer ή cbf600s (δεν έχω καταλήξει) αλλά αφού διάβασα για τις διαφορετικές χαρτογραφήσεις σκέφτηκα μήπως και με συμφέρει, και από άποψη απώλειας χρημάτων (δεν αγοράζεις/πουλάς συνέχεια μέχρι να νιώσεις ότι μπορείς να το οδηγήσεις) και από ασφάλεια γιατί μιλάμε για ss, οπότε φαντάζομαι ότι σε φρένα/αναρτήσεις/κρατήματα θα είναι πολύ καλύτερο από τα άλλα 2 + ότι είναι πιο ελαφρύ.

    Από οδηγική εμπειρία σε μηχανές θα πω μόνο 20 χρόνια συνεπιβάτης (o father είναι μηχανόβιος) και περίπου 6 χρόνια (60000 km) με αυτοκίνητο.
    Γενικά είμαι πολύ προσεκτικός οδηγός και δεν γουστάρω να τρέχω με ακατάλληλα οχήματα σε ακατάλληλες τοποθεσίες.

    Είμαι 24 τώρα και είχα όνειρο πάντα μία ss, αλλά θέλω να φτάσω στο επίπεδο τους με τη μέγιστη ασφάλεια.

  2. #2
    Αποκλειετε να μην σε γαργαλησει το χερακι, να αλαξεις προγραμα πριν καλα καλα το στρωσεις το μηχανακι. Απο θεωρια ομως καλα το πας το παραμυθι συναδελφε.
    Ειναι πολυ ωραιο για να ψησεις τους γονεις σου να σου το παρουν και να καμαρωνουν τι γιο υπευθηνο και συγκροτημενο εχουν.:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/08/2008
    Μηνύματα
    4
    Γονείς?! Καλό και αυτό..
    Λόγω κυρίως της μάνας μου που έχει και τον γέρο συνέχεια στη μπούκα για τις μηχανές θα την αγοράσω με δικά μου χρήματα.
    Δουλεύω, κάνω τις οικονομίες μου και κοιτάζω να βγώ.

    Α, και μιάς και αναφέρθηκε το οικονομικό, αν πάω προς fazerocbf έτσι όπως το βλέπω θα μπορέσω να αγοράσω με 5-6 χιλιάρικα σε κανένα τρίμηνο. Αν είναι για το gsxr τότε θα πρέπει να περιμένω περισσότερο και μάλλον καινούργιο..

    edit: Όσον αφορά το γαργαλητό, ναι σίγουρα είναι πειρασμός, και ειδικά αφού έχει περάσει και λίγος καιρός έτσι ώστε να μη σε ξενίζει η όλη εμπειρία της οδήγησης μηχανής. Γενικά όμως μπορώ να πω ότι από τους περισσότερους γνωστούς/συνομήλικους μου είμαι από τους πλέον προσεκτικούς οδηγούς, και τηρώ ευλαβικά κάποια τέτοια θέματα. Από την άλλη όμως δεν έχω κολλήσει το μικρόβιο του γκαζιού ακόμα και άρα δεν μπορώ να μιλήσω.

    Και κάτι τελευταίο που δεν είχα σκεφτεί. Γενικά τα suzuki ήταν τα πιο ευρύχωρα ss, αλλά δεν ξέρω τι γίνεται στο τελευταίο. Με 1,90 ύψος θα χωράω ή θα είμαι σα γορίλας σε τρίκυκλο ποδηλατάκι?

  4. #4
    Ξαναπροσλήφθηκααααα!!!! Το avatar του/της micele
    Εγγραφή
    29/06/2007
    Μηνύματα
    72
    ναι πες μας και εσυ ότι θα το έχεισ στο b για την βροχή και στο c για να μην καιει βενζίνη..

  5. #5
    Μια που αναφερες το φαιιζερ, θα σου το προτινα για καλυτερα απο το σουζουκι γιατι ειναι πιο πολυχρηστικο και δεν παλιωνει καθε χρονο που ανανεωνοντε τα μοντελα, οπως γινετε με τα ss.

  6. #6
    D-11 Earth Mover Το avatar του/της Tpap
    Εγγραφή
    11/10/2007
    Μηνύματα
    2.954
    Παλικαράκι άσε τα σσ και ξαναπιάστα όταν βάλεις καμιά 30.000-40.000 χλμ σε παπί.

    Και το παραπάνω στο λέω για να μπορέσεις να χαρείς όσο περισσότερο γίνεται την κατηγορία που γουστάρεις.

  7. #7
    οτι είπε ο tpap.
    Μη σκέφτεσαι τώρα τα ss. 20 χρόνια συνεπιβάτης δεν σημαίνει τίποτα όταν έχεις σκοπό να γίνεις αναβάτης σε μηχανή...
    Αν σου αρέσουν λοιπόν τα ss μή πας τώρα σε αυτά.

  8. #8
    και γ@μω τα μελη Το avatar του/της xampos
    Εγγραφή
    11/03/2007
    Μηνύματα
    1.734
    εγω λεω να το παρεις αν το γουσταρεις κι ας τους αλλους να κελαηδανε

  9. #9
    Τρέχω και δεν φτάνω... Το avatar του/της Nefos
    Εγγραφή
    26/06/2007
    Μηνύματα
    152
    Φιλαράκι αυτό το θέμα έχει γίνει φύλο φτερό σε άλλα threads...
    Το σωστό είναι να ξεκινήσεις από μικρά κυβικά και να ανέβεις. Οι λόγοι οι εξής 2:
    1) Κάθε κατηγορία κυβικών έχει να σου μάθει και κάτι.
    2) Αν δεν περάσεις από το 1, θα βρεθείς με ένα θηρίο που απλά θα το χειρίζεσαι και σε καμμία περίπτωση δεν θα μπορείς να το οδηγήσεις. Δεν θα μπορείς να το χαρείς με απλά λόγια.

    Αν σκεφτείτε ρε παιδιά ότι οι επαγγελματίες οδηγοί αγώνων ξεκινούν με μικρά κυβικά και ανεβαίνουν, αυτό τα λέει όλα.....



    Μη μου δείχνετε τα προβλήματα
    Δείξτε μου τις λύσεις

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/08/2008
    Μηνύματα
    4
    Χμ.. Καταλαβαίνω τι λέτε όλοι και ευχαριστώ για τις συμβουλές. Οπότε ξεκινάμε με τον fazerακο και βλέπουμε μετά από κάποια χρόνια τι γίνεται. Εκτός και αν πήγαινα σε κανένα μηχανικό και του έλεγα να μου κόψει τα A και B για να μην έχω το πειρασμό..
    Το άλλο που γουστάρω πολύ σα μηχανάκι είναι το gsr600 αλλά επειδή ταξιδεύω πολύ συχνά εκτός Αθηνών θα με πεθάνει στον αέρα οπότε..

    Τελικά και σε αυτό η μηχανή είναι σαν τη γυναίκα, αν δεν μπαζώσεις, δεν χτίζεις. (μετάφραση: δεν την πέφτεις με τη μια στη Σκλεναρίκοβα)

  11. #11
    D-11 Earth Mover Το avatar του/της Tpap
    Εγγραφή
    11/10/2007
    Μηνύματα
    2.954
    Αρχικά δημιουργήθηκε από stef24
    Το άλλο που γουστάρω πολύ σα μηχανάκι είναι το gsr600 αλλά επειδή ταξιδεύω πολύ συχνά εκτός Αθηνών θα με πεθάνει στον αέρα οπότε..
    δλδ, παίρνεις το τζιεσαρ σήμερα και από αύριο βγαίνεις εθνική και ταξιδεύεις, ε..? καλά δεν κατάλαβα..?

    ...λογικό, αφού η εμπειρία των 20 ετών συνεπιβάτης είναι αρκετή.


    φιλικά: γιανα μπορέσεις να βγείς εκτός πόλης πρέπει πρώτα να μάθεις να οδηγείς εντός. Και για να μάθεις να οδηγείς εντός, πρέπει να γράψεις ώρες πάνω στην σέλα. Πάνω σε αυτήν και όχι από κάτω. Ενα σσ μέσα σε πόλη δεν είναι σχολείο εκκίνησης, ούτε το τζιεσαρ. Γιατί αν το τζιεσαρ πέσει πάνω στο πόδι σου --και θα σου πέσει πολύ πιό γρήγορα απ'ότι υπολόγιζες-- θα αργήσεις πολύ να το ξαναπατήσεις.

    Και ίσως λίγο αργότερα που θα μπορείς να το πατήσεις, να μην σε αφήνουν κάποιοι άλλοι να ξανακαβαλήσεις.. διάλεξε κάτι ώστε μαθαίνοντας να έχεις τις λιγότερες δυνα τόν παράπλευρες απώλειες. Και στην τσέπη σου και στην σωματική σου ακεραιότητα.

    Πιστεύω να καταλαβαίνεις τι εννοώ.

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/08/2008
    Μηνύματα
    4
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
    δλδ, παίρνεις το τζιεσαρ σήμερα και από αύριο βγαίνεις εθνική και ταξιδεύεις, ε..? καλά δεν κατάλαβα..?

    ...λογικό, αφού η εμπειρία των 20 ετών συνεπιβάτης είναι αρκετή.
    Προς θεού όχι! Νομίζω ότι δεν διευκρίνισα σωστά. Καταρχάς το "20 χρόνια συνεπιβάτης" το είπα ως μέτρο ασχετοσύνης και όχι ότι ξέρω, και για αυτό είπα "από εμπειρία θα πω μόνο 20 χρόνια..". Πραγματική εμπειρία οδήγησης είναι καμία 15άρα φορές να έχω οδηγήσει tact, typhoon 50cc και 125cc και honda forsight. Επίσης για κανένα μισάωρο μία Africa. Στο δικό μου μυαλό τουλάχιστον τα παραπάνω δεν μπορούν να προσμετρηθούν σαν εμπειρία γιατί είναι πολύ λίγο και όχι υπό κανονικές συνθήκες (κίνηση πχ κτλ)

    Από εκεί και ύστερα θεωρώ ότι τη μηχανή που θα πάρω θα την κρατήσω για περίπου 4, μπορεί και παραπάνω, χρόνια. Αυτό συνεπάγεται ότι κάποια στιγμή θα αρχίσω να τη χρησιμοποιώ και εκτός πόλης. Το να βγω εθνική ή έστω Αττική οδό με το που την πάρω το θεωρώ τουλάχιστον αυτοκτονία, μη πω και τίποτα χειρότερο.


    φιλικά: γιανα μπορέσεις να βγείς εκτός πόλης πρέπει πρώτα να μάθεις να οδηγείς εντός. Και για να μάθεις να οδηγείς εντός, πρέπει να γράψεις ώρες πάνω στην σέλα. Πάνω σε αυτήν και όχι από κάτω. Ενα σσ μέσα σε πόλη δεν είναι σχολείο εκκίνησης, ούτε το τζιεσαρ. Γιατί αν το τζιεσαρ πέσει πάνω στο πόδι σου --και θα σου πέσει πολύ πιό γρήγορα απ'ότι υπολόγιζες-- θα αργήσεις πολύ να το ξαναπατήσεις.

    Και ίσως λίγο αργότερα που θα μπορείς να το πατήσεις, να μην σε αφήνουν κάποιοι άλλοι να ξανακαβαλήσεις.. διάλεξε κάτι ώστε μαθαίνοντας να έχεις τις λιγότερες δυνα τόν παράπλευρες απώλειες. Και στην τσέπη σου και στην σωματική σου ακεραιότητα.

    Πιστεύω να καταλαβαίνεις τι εννοώ.
    Καταλαβαίνω τι εννοείς, και συμφωνώ, άσχετα αν με παρεξήγησες πιο πριν. Ο βασικός λόγος που μίλησα για fazer/gsr/cbf είναι ότι και στο forum, αλλά και γενικά, αντιμετωπίζονται πλέον σαν entry-level μοτοσικλέττες. Το καλύτερο για εμένα θα ήταν να έπαιρνα κάποια μοτο 400cc αλλά δυστυχώς έχει πεθάνει αυτή η κατηγορία. Το μικρό ninja είναι επίσης μια καλή επιλογή, αλλά είναι πολύ ακριβό, κατ'εμέ, για αυτά που προσφέρει.

    Από εκεί και ύστερα, και κυρίως λόγω του πατέρα μου, θεωρώ ότι από τη στιγμή που ένα όχημα έχει 2 τροχούς θέλει πάρα πολύ προσοχή και συνειδητές πράξεις. Και με μοτοποδήλατο μπορείς να σκοτωθείς πολύ εύκολα.

  13. #13
    -Πάω με το λεωφορείο- Το avatar του/της Road67
    Εγγραφή
    20/06/2008
    Μηνύματα
    1.398
    Δεν ειναι μονο τα διαφορετικα προγραμματα. Ενταξει ειναι ηπιοτερο να ξεκινησεις απο τα 60 αλογα, αν ισχυει γιατι δεν το γνωριζω το θεμα, αλλα υπολογισε πως το να ξεκινησεις απο μικροτερα κυβικα συμβαδιζει με περισσοτερο ελεγχο αφου και η ιδια η μηχανη ειναι μικροτερη και ελαφρυτερη. Παρε για παραδειγμα το Cbf250 και το Cbf600 η αν και δεν ειναι αντιστοιχα μοντελα το Fz6 με το Ybr250. Δηλαδη πολλα θεματα στο χρονο προσαρμογης εξαρτωνται κι απ' τις διαστασεις και βαρος του οχηματος. Γνωμη μου να ξεκινησεις απο κατι μικροτερο, οπου πρακτικα για καινουργιο αυτη τη στιγμη ειναι μονοδρομος τα Cbf25, Ybr250, Ninja250 και πρεπει να ειναι και κανα δυο αλλα αν και δε μπορω να τα θυμηθω. Σε μεταχειρισμενα κι ενα SF, η ενα Er-5 θα ηταν ιδανικη περιπτωση, αν και εχουν σαφως μεγαλυτερες διαστασεις, αλλα μικροτερες απο τα τωρινα 600αρια.
    Ξερω πως τα 600 ακουγονται σαν ξερολουκουμο και πολλοι θα σου πουν οτι ξεκινησανε με πρωτη μηχανη το gsr, fazer, monster, gsxr κλπ αλλα ειναι περισσοτεροι εκεινοι που ξεκινησαν απο κατι μικροτερο για να κατασταλαξουν σε αυτο που ονειρευονταν μεσα απο μια πορεια προσαρμογης και μαθησης. Και να μην ξεχναμε οτι υπαρχουν κι εκεινοι που ξεκινησαν απο ss κι ειχαν τραγικα ατυχηματα. Το γκαζι ειναι πολυ γλυκο.
    Η μηχανη ειναι τροπος ζωης. Το αποδεικνυει ο αερας που αναπνεω, η ανεξαρτησια μου, η αισθηση πως μ' ''ακουει''...

    Honda Tact 50 1988, Honda C72 6V 1988, Honda MTX50R 1989, Suzuki GZ Marauder 125 2000, Kymco Hipster 125 2001, Yamaha XV250S Virago 1998, Honda CB400SF NC36, Yamaha FZ6 FI Fazer 2006, Yamaha Xmax250/YPR 2006, Honda VFR 800 Vtec, και τώρα...............................
    ----------------------> τίποτα!!
    σαν το λαλάκα πάω με το λεωφορείο

  14. #14
    παλι HONDA ρε παιδια??
    Εγγραφή
    28/11/2007
    Μηνύματα
    177
    τα εχω ξαναπει και δεν θα κουραστω να τα ξαναπω εφοσον απεφθυνομαι σε αρχαριο
    και γω αρχαριος ειμαι γι αυτο απλα ημουν στη θεση σου πριν 6 μηνες και ειχα ακριβως τις ιδιες σκεψεις με σενα και τα ιδια διλληματα: και γω γουσταρα τα 600αρια και ελεγα δε μπορει θα τα καταφερω με λιγη προσοχη ακουσα παρα πολλες γνωμες και εδω και σε αλλα φορουμ
    πολλες και ......αντιθετες:hypnotize οι περισσοτεροι δικοι μου μοτοσυκλετιστες φιλοι ομως σταθερα προτειναν να ξεκινησω απο σχετικα χαμηλα τελικα πειστηκα με το....ζορι και πηρα το cbf250
    λοιπον φιλε στο διαταυτα μετα απο 1000 χλμ αν θες ακουσε και ξεκινα απο χαμηλα. θα με θυμηθεις πολλλεεεεςςςς φορες.
    δεν ειναι μονο τα γκαζια ειναι ενα εκατομμυριο περιπου αλλα που θα πρεπει να μαθεις/συνηθησεις. βαρος μηχανης--στροφες--μανουβρες--φρεναρισμα---συμπεριφορα κινησης--προσπερασμα--σταση σωματος--διηθησεις θα μπορουσα να γραφω μεχρι το βραδυ
    δεν θελω να σε τρομαξω τα περισσοτερα ερχοντε με τα...χιλιομετρα και τις ωρες χρησεως.
    απλα πολλες μα πολλες μαλακιες που μοιραια θα κανεις λογω ελλειψης εμπειριας(ακομα κανω συνεχεια) μια 600αρα μπορει και να μην στις συχωρεσει
    παρε το κολάι που λεμε και μετα χτυπα οτι γουσταρεις και αντεχει η τσεπη σου----δε σε πηραν και τα χρονια
    παντα φιλικα
    υγ:
    αν σε τρομαξει η αρχη μετα απο καμια στραβη τα πραγματα γινοντε πολυυυυυ δυσκολα
    τα 20 αλογα της δικια μου η τα 30 του ninja πιστεψε με ειναι υπεραρκετα για την εμπειρια μας
    θεε ποσο μπλε ξοδεψες για να μη σε βλεπω!!!
    Ο. ΕΛΥΤΗΣ

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    24/08/2006
    Μηνύματα
    137
    Να πάρεις ένα 125 για αρχή.. Να πέσεις μερικές φορές κλπ..... Ένας φίλος έκανε το ίδιο με εσένα. Πήγε και πήρε ένα 750. Δεν είχε ποτέ μηχανή στην ζωή του. Και έλεγε .....είμαι μεγάλος (28 χρονών).. Μια μέρα κατεβαίνουμε κέντρο.. τον βλέπω γκαζώνει σαν τρελός.... Ρε καλιτέχνη... ξέρεις τι θα γίνει άμα γίνει μια στραβή???? Θα φρενάρεις και θα βρεθείς στα κυπαρίσια... Το να οδηγήσεις μια μηχανή είναι γελοίο όσο κυβικά και να είναι.. Το να ανταπεξέλθεις σε διάφορα μέσα στην κίνηση προέρχεται καθαρά μόνο από εμπειρία οδήγησης. Και καλύτερα να σου τύχει κάτι και να πηγαίνεις με 40 παρά με 180. Η γνώμη μου είναι να οδηγήσεις κανά μικρό κανα χρόνο και μετά μπαίνεις στην λογική μεγάλης μηχανής.

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. έχω μια τρελή σκέψη...
    από johnpan στο forum Kawasaki
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 01/10/2010, 14:36
  2. Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 16/02/2010, 15:35
  3. μια σκεψη
    από Akatanomastos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 27/10/2007, 20:50

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF