Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 31

Θέμα: Royal Enfield

  1. #1

    Royal Enfield

    Οκ, πήγα χθές το απόγευμα και την έκλεισα! Έδωσα 200 ευρώ προκαταβολή. Royal Enfield Electra 500cc.
    Την αγόρασα μεταχιρισμένη, μοντέλο 07 έχει ακόμα ένα χρόνο εγγύηση. 3500 ευρώ.

    Αλλά έχω αρχήσει να έχω ανησυχίες. Σκέφτομαι μήπως να ξεχάσω τα διακόσια ευρώ μου και να ψάξω για κάτι άλλο.

    Την Electra την Καραγουστάρω! αλλά :

    Ακούω πως βγάζει εύκολα προβλήματα και η αντιπροσωπία στην καλλιθέα είναι απαράδεκτη. Δεν έχω καθόλου γνώσεις μηχανολογικές. Θα ήθελα πολύ να μάθω αλλά δεν ξέρω πως.

    Τι να κάνω ρε παιδιά; να την πάρω; θα είναι η ζωή μου εύκολη η θα μου σπάνε καθε μέρα τα νεύρα; να χέσω την εγγύση αφού η αντιπροσωπία είναι για κλάματα και να βρώ ένα καλό συνεργίο; ενά άσχετο συνεργίο θα βρίσκει ανταλακτικά όμως.

    Βασικά με τρόμαξε ο tndk http://www.moto.gr/forums/showthread...hlight=enfield

  2. #2
    D-11 Earth Mover Το avatar του/της Tpap
    Εγγραφή
    11/10/2007
    Μηνύματα
    2.954
    με το καλό σου εύχομαι κ καλά χλμ να έχεις.


    Τώρα όσο για τα προβλήματα που ανέφερε ο tndk το μόνο που δεν μπορώ να κάνω είναι να τα αμφισβητήσω...

    Παρ'όλα αυτά φίλος μου που διατηρούσε μια 500αρα για 8 έτη το μόνο που μου έλεγε ότι τον είχε ταλαιπωρήσει --μέχρι να βρεί τις κατάλληλες-- ήταν η ντίζα του συμπλέκτη...
    Τίποτε άλλο απολύτως.
    Το μηχανάκι του, το είχα χρησημοποιήσει και εγώ παρα πολλές φορές και για αρκετό καιρό μάλιστα. (Και διακοπές σε νησί)

    Μην λησμονείς πως τα μηχανάκια αυτά κατασκευάστηκαν με γνώμονα την απρόσκοπτη λειτουργία τους υπό τις χειρότερες συνθήκες... και η αξιοπιστία είναι το μεσαίο τους όνομα.

  3. #3
    Πολλά τα χρόνια... Το avatar του/της Antwnis
    Εγγραφή
    18/02/2003
    Μηνύματα
    274
    Σε τρωει να μπεις σε μπελαδες, μου φαινεται.....
    Δεν έχεις μηχανολογικές γνώσεις λες, αλλά και να είχες, δεν θα άλλαζε η ουσία του θέματος.
    Δεν κανει αυτο το μηχανάκι για τις σύγχρονες απαιτήσεις μετακίνησης με μοτοσυκλέτα.
    Αν το θές για να το βλέπεις , να το γυαλίζεις και να το πηγαινεις που και που καμμια ρομαντική βόλτα, μια χαρά είναι τα πράγματα.
    Αν θες ομως ένα εργαλείο μετακίνησης που να σου παρέχει ασφάλεια και αξιοπιστία, μακρυααααάάά!!
    Όλα είναι έτσι, μέχρι να αποδειχθεί ότι είναι αλλιώς! :a39:

  4. #4
    Trip master Το avatar του/της hornet
    Moderator
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    2.039
    Κοιτα παντα στην μηχανη ειναι θεμα αισθητικης ...και θελω
    Εαν σου αρεσει τοτε τις οποιεσδηποτε κουτσουκελες θα τις συγχωρεις...και ....το πολυ πολυ να μαθεις και λιγο μηχανολογια

    Τα παν ειναι να σου αρεσει αυτο που κανεις και στην περιπτωση της μηχανης αυτο που καβαλας

  5. #5
    Κοίτα και αυτό για να σιαχτείς μέχρι να το πάρεις.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  6. #6
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Σε κάθε αγορά τέτοιας μηχανής δίνουν δώρο και ημερολόγιο αντί ταχυμέτρου; :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


    Το γέλιο φιλαράκι είναι όταν θα σου πουν πως παίρνει μπροστά αυτό το μηχανάκι......
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  7. #7
    D-11 Earth Mover Το avatar του/της Tpap
    Εγγραφή
    11/10/2007
    Μηνύματα
    2.954
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
    Σε κάθε αγορά τέτοιας μηχανής δίνουν δώρο και ημερολόγιο αντί ταχυμέτρου; :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    πάρτε αγκαλιά έναν γρήγορο...

  8. #8
    Κ εγω την γουσταρο την κλασικουρα, αλλα ρε γαμω το ειναι στην εποχη των σουχοι, να αγοραζεις ντακοτα;

  9. #9
    Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
    Κ εγω την γουσταρο την κλασικουρα, αλλα ρε γαμω το ειναι στην εποχη των σουχοι, να αγοραζεις ντακοτα;


    Ρε Μητσο εδώ άλλοι δίνουν εικοσαχίλιαρα και αγοράζουν τα ακατανόμαστα για να ρυθμίζουν βαλβίδες ανά 10.000 χλμ και να συμπληρώνουν λάδι κάθε 1000 ...τουλάχιστον τα Enfield έχουν και προσγειωμένη τιμή και κλασσικό λούκ και δεν υπόσχονται τίποτα που να μην το πραγματοποιούν.Τουλάχιστον έχουν μοτέρ του '50 που πλην του euro 4 δεν έχουν τίποτα το νεοτερίστικο και δεν φοράνε μοτέρ του 30 φτιασιδομένο που έχει βγάλει τα λεφτά του εκατομύρια φορές

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/01/2009
    Μηνύματα
    4

    Lightbulb royal enfield

    opoios endiaferete gia mastora royal enfield as stelnei sto kos_meas@hotmail.com

    swstos kai oikonomikos!!:

  11. #11
    Την έχεις για δεύτερη μοτό, κλασική για τα Σαββατοκύριακα να την γουστάρεις χωρίς το καθημερινό άγχος μετακίνησης, προβλημάτων κλπ.
    Αγοράζεις και το repair manual ή βρίσκεις έναν καλό μάστορα να την κουράρει.
    Υπό αυτές τις συνθήκες αγοράζεις πολύ φθηνά την μόνη κλασική μοτό που παράγεται ακόμη και απολαμβάνεις την ονειρική και νοσταλγική ''πρωτόγονη'' μοτοκίνηση.

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/05/2009
    Μηνύματα
    2

    Question ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ

    ΩΣ ΜΗΧΑΝΗ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΟΜΟΡΦΗ ΚΑΙ ΚΛΑΣΣΙΚΗ.ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΟΥ ΨΑΧΝΩ (ΛΟΓΩ ΚΑΙ ΜΗ ΔΙΑΘΕΣΗΣ ΠΟΛΛΩΝ ΧΡΗΜΑΤΩΝ),ΑΛΛΑ, ΕΓΩ ΤΗΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΕΚΤΟΣ ΑΥΤΟΥ ΚΑΙ ΚΑΜΜΙΑ ΒΟΛΤΑ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΑΠΕΧΕΙ 400ΚΜ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΘΗΝΑ.....ΣΕ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΤΑΞΙΔΙ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΑΝΤΑΠΕΞΕΛΘΕΙ????


    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

  13. #13
    -------------------- Το avatar του/της jfx
    Εγγραφή
    28/02/2008
    Μηνύματα
    230
    Αυτή δε ξερω αν θα αντεξει 400km... εσύ θα αντέξεις ομως;


    κάποιος μαλάκας μου σβήνει τα ποστ.

  14. #14
    Enfield αγοράζεις επειδή θέλεις να πάρεις enfield.
    Πρέπει να αφιερώσεις χρόνο και να είσαι προσεκτικός στη χρήση-συντήρηση.


    Μπορεί να γίνει μέσο καθημερινής μετακίνησης (αυτό ήταν για μένα για 5 χρόνια) αλλά δεν είναι αυτό το δυνατό της σημείο.

    Σχετικά με την αντιπροσωπεία, καλό είναι να μην είναι "διαθέσιμος" ο Μιχάλης, τότε δεν θα υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα...Μηχανικός στην αντιπροσωπεία είναι άλλος και είναι πολύ καλός.

    Εναλλακτικές λύσεις σε μάστορες ΔΕΝ υπάρχουν εκτός από τον Ούγκο, απο τον οποίο δεν έχω προσωπική εμπειρία.

    Αρχικά τα πράγματα μπορεί να γίνουν όπως τα περιέγραψε ο tndk, γιατί έχει μεγάλη σημασία ποιός έβαλε χέρι και τί έκανε.

    Όταν "ψηθεί" ο ιδιοκτήτης καταλαβαίνει ότι για να πάρεις αυτό που πρέπει από μια κλασσική μοτοσυκλέτα πρέπει και να δώσεις χρόνο να μάθεις πως λειτουργεί.
    Δεν είναι παπί να το λιώνεις και να το πηγαίνεις μια φορά τη δεκαετία για αλλαγή λαδιών...

    Αν κάποιος θέλει μόνο τη "μούρη" ας πάρει κάτι άλλο, τα enfield έχουν ευτυχώς δικλείδα ασφαλείας για αποφυγές τέτοιων περιστατικών.

    Επίσης γενικός κανόνας είναι ότι όσο λιγότερα γνωρίζουμε για κάτι τόσο ποιο εύκολο είναι να μας εκμεταλευτεί κάποιος...

    υ.γ.
    Δεν θα έχει πρόβλημα να κάνει 400χιλ ταξίδι, αλλά δεν θα τα κάνει με την ίδια άνεση με μια σύγχρονη μοτοσυκλέτα. Αλλά αυτό πιστεύω είναι προφανές...
    A Noisy Tappet is a Happy Tappet!

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/05/2009
    Μηνύματα
    2

    Talking

    ευχαριστω πολυ

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Royal Enfield Custom My Life
    από Alkis στο forum Ιστορία & κλασικές μοτοσικλέτες
    Απαντήσεις: 139
    Τελευταίο μήνυμα: 05/10/2018, 09:24
  2. Royal enfield
    από graceland στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 23/02/2008, 09:11
  3. Royal enfield... Οι λυσσάρες (για σπαμ)
    από Nik0s στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 11/01/2008, 19:48
  4. Royal Enfield Woodsman
    από el_hymador στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 29/11/2007, 22:35
  5. The Greek Royal Enfield Expirience
    από tndk στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 07/05/2007, 23:11

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF