Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 45

Θέμα: Ρυθμιση Βαλβίδων 24.000 km- Σωστός τρόπος οδήγησης?

  1. #1

    Ρυθμιση Βαλβίδων 24.000 km- Σωστός τρόπος οδήγησης?

    Καλημέρα!

    Μόλις πήρα το Stromaki απο το service των 24.000 km και ο μηχανικός μου ( που τον εμπιστεύομαι απόλυτα) είπε ότι χρειάστηκε να ρυθμίσει όλες τις βαλβίδες γεγονός αρκετά περίεργο καθώς σε αντίστοιχα km πολλές φορές άντε να έχει πρόβλημα μια βαλβίδα. Χαρακτηριστiκά ανέφερε ότι ο κινητήρας είχε εικόνα 70.000 km και όχι 24.000 km και ότι το εσπασα το μηχανάκι. Επίσης ανέφερε ότι και οι δίσκοι μπορεί να πατινάρουν ψηλα κάτι που νομίζω ότι το έχω παρατηρήσει. Επειδή ειλικρινά δεν έχω καμία πρόθεση να καγκουριάζω και να οδηγώ στο όριο μάλλον πρέπει να διορθώσω οδηγικά σφάλματα τα οποία δεν μπορώ να καταλάβω ποια μπορεί να είναι. φαντάζομαι όλοι μες στην κίνηση πατινάρουν με τον συμπλέκτη - η μήπως κάνω κάτι λάθος;
    Το ερώτημα προς τους έμπειρους του forum είναι: ποιος είναι ο σωστό τρόπο όδηγησης που μπορεί να εξασφαλίσει μεγαλύτερη βιοσιμώτητα σε κινητήρα και σε κιβώτιο?
    Η μετακίνηση μου είναι ποταμι περίπου 30 km την ημέρα ( 80%) και κέντρο ( 20%) τα υπολοιπα και έχω το Κ7 εδώ και 1 χρόνο

    Κάθε αποψη καλοδεχούμενη

    Γιώργος
    Αν μ'αγαπάς δεν ξέρω,
    αν μ'αγαπάς δεν ξέρω,
    βαράει η καρδιά μου
    τρελά runtime erro!!!!!
    Axxx

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.840
    Δεν νομίζω η κατάσταση των βαλβίδων και των δίσκων να μαρτυρούν την γενικότερη κατάσταση του κινητήρα.

  3. #3

    Re: Ρυθμιση Βαλβίδων 24.000 km- Σωστός τρόπος οδήγησης?

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Antono
    Μόλις πήρα το Stromaki απο το service των 24.000 km και ο μηχανικός μου ( που τον εμπιστεύομαι απόλυτα) είπε ότι χρειάστηκε να ρυθμίσει όλες τις βαλβίδες γεγονός αρκετά περίεργο καθώς σε αντίστοιχα km πολλές φορές άντε να έχει πρόβλημα μια βαλβίδα. Χαρακτηριστiκά ανέφερε ότι ο κινητήρας είχε εικόνα 70.000 km και όχι 24.000 km και ότι το εσπασα το μηχανάκι. Επίσης ανέφερε ότι και οι δίσκοι μπορεί να πατινάρουν ψηλα κάτι που νομίζω ότι το έχω παρατηρήσει. Επειδή ειλικρινά δεν έχω καμία πρόθεση να καγκουριάζω και να οδηγώ στο όριο μάλλον πρέπει να διορθώσω οδηγικά σφάλματα τα οποία δεν μπορώ να καταλάβω ποια μπορεί να είναι. φαντάζομαι όλοι μες στην κίνηση πατινάρουν με τον συμπλέκτη - η μήπως κάνω κάτι λάθος;
    Το ερώτημα προς τους έμπειρους του forum είναι: ποιος είναι ο σωστό τρόπο όδηγησης που μπορεί να εξασφαλίσει μεγαλύτερη βιοσιμώτητα σε κινητήρα και σε κιβώτιο?
    Η μετακίνηση μου είναι ποταμι περίπου 30 km την ημέρα ( 80%) και κέντρο ( 20%) τα υπολοιπα και έχω το Κ7 εδώ και 1 χρόνο

    Κάθε αποψη καλοδεχούμενη

    Γιώργος
    Συμφωνώ με τον stefano και μου κάνει και ΄μενα εντύπωση από που είδε ότι η εικόνα του κινητήρα είναι των 70.000 χλμ. (και ότι το έσπασες κιόλας)

    Το πατινάρισμα το καταλαβαίνεις εύκολα όταν ζεσταθεί ο κινητήρας εφόσον ανοίγεις γρήγορα το γκάζι μετά από αλλαγή ταχύτητας. Ο κινητήρας ακούγεται να ανεβαζει στροφές χωρίς όμως να μεταφέρεται η ισχύς στον δρόμο.
    Το πατινάρισμα μέσα στην κίνηση.....
    Προσωπικά το αποφεύγω και μόνο αν πέσουν για κάποιο λόγο απότομα οι στροφές (ξαφνικό φρενάρισμα πχ) και έχω μια ταχύτητα πάνω απ΄ότι θα έπρεπε να έχει το κιβώτιο μέσα. Διαφορετικά κατεβάζω ταχύτητα.

    Σε γενικές γραμμές η χρήση που του κάνεις δεν ζόριζει ιδιαίτερα τον κινητήρα, εκτός και στο ποτάμι ανεβοκατεβαινεις αλλάζοντας ταχύτητες στον κόφτη.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  4. #4
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας . Στον κόφτη δεν το πηγαίνω ούτε για αστείο αλλα δεν μπορώ να το πάω με τίποτα πάνω απο 8000 στροφές και κάποιες φορές μετα τις 7.000 και στα 140 - 160 νίωθω ότι ο κινητήρας δίνει στροφές αλλα δεν μεταφέρονται στον δρόμο.
    Πιθανά στην αλλαγή της ταχύτητας να δίνω περισσότερο γκάζι απο ότι θα έπρεπε...αλλα αυτό δικαιολογεί αλλαγή δίσκου τόσο άμεσα?
    να σημειώσω ότι αλλαξα κιβώτιο στα 9000 km ( δεν με χάλασε!) γιατί η ντίζα ηταν σφικτή απο γνωστό εξουσιοδοτημένο συνεργείο στα Δυτικά Προάστια και εγώ δεν το γνώριζα ότι πρέπει να έχει τζόγο... Λογικό να με έχει επηρεάσει λίγο στο θέμα της συντηρησης και ανταλλακτικών
    Τώρα σε περίπτωση που δεν φταίει η οδήγησή μου το γεγονός ότι ρύθμισε όλες τις βαλβίδες σημαίνει ότι μπορεί να βγάλει βλάβη ο κινητήρας στο μέλλον;
    Αν μ'αγαπάς δεν ξέρω,
    αν μ'αγαπάς δεν ξέρω,
    βαράει η καρδιά μου
    τρελά runtime erro!!!!!
    Axxx

  5. #5
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Antono
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας . Στον κόφτη δεν το πηγαίνω ούτε για αστείο αλλα δεν μπορώ να το πάω με τίποτα πάνω απο 8000 στροφές και κάποιες φορές μετα τις 7.000 και στα 140 - 160 νίωθω ότι ο κινητήρας δίνει στροφές αλλα δεν μεταφέρονται στον δρόμο.
    Πιθανά στην αλλαγή της ταχύτητας να δίνω περισσότερο γκάζι απο ότι θα έπρεπε...αλλα αυτό δικαιολογεί αλλαγή δίσκου τόσο άμεσα?
    να σημειώσω ότι αλλαξα κιβώτιο στα 9000 km ( δεν με χάλασε!) γιατί η ντίζα ηταν σφικτή απο γνωστό εξουσιοδοτημένο συνεργείο στα Δυτικά Προάστια και εγώ δεν το γνώριζα ότι πρέπει να έχει τζόγο... Λογικό να με έχει επηρεάσει λίγο στο θέμα της συντηρησης και ανταλλακτικών
    Τώρα σε περίπτωση που δεν φταίει η οδήγησή μου το γεγονός ότι ρύθμισε όλες τις βαλβίδες σημαίνει ότι μπορεί να βγάλει βλάβη ο κινητήρας στο μέλλον;
    Φίλε μου με μπέρδεψες λίγο. Επειδή η ντίζα ήταν σφιχτή και προφανώς πατινάριζε, σου άλλαξαν κιβώτιο;
    Αν δεν μπορεί το μοτέρ σου να ανεβάσει χλμ όπως λές, η αλλαγή δίσκων πρέπει να γίνει άμεσα, και σε γενικές γραμμές μιλώντας το να θέλεις σε 16.000 χλμ αλλαγή δίσκων σημαίνει ότι χρησιμοποιείς τον συμπλέκτη πιο συχνά απ΄ότι χρειάζεται.
    Στο προηγούμενο μήνυμα που έκανες edit ρώταγες κάποια tips για την χρήση. Προσωπικά προτιμώ να δουλεύω τον κινητήρα μου κοντά στην ροπή του και φυσικά τον ανοίγω όταν μπορώ αποφεύγοντας να μπαίνω στα κόκκινα. Δεν τον δουλεύεις μέχρι τις 6.000 παρά μόνο αν τον στρώνεις.
    Το ότι ρύθμισε τις βαλβίδες δεν σημαίνει τίποτα για το μέλλον του κινητήρα σου. Γιαυτόν το λόγο ο κατασκευαστής προτείνει έλεγχο και ρύθμιση σε καθορισμένα χλμ.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/03/2008
    Μηνύματα
    452
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Antono
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας . Στον κόφτη δεν το πηγαίνω ούτε για αστείο αλλα δεν μπορώ να το πάω με τίποτα πάνω απο 8000 στροφές και κάποιες φορές μετα τις 7.000 και στα 140 - 160 νίωθω ότι ο κινητήρας δίνει στροφές αλλα δεν μεταφέρονται στον δρόμο.
    Πιθανά στην αλλαγή της ταχύτητας να δίνω περισσότερο γκάζι απο ότι θα έπρεπε...αλλα αυτό δικαιολογεί αλλαγή δίσκου τόσο άμεσα?
    να σημειώσω ότι αλλαξα κιβώτιο στα 9000 km ( δεν με χάλασε!) γιατί η ντίζα ηταν σφικτή απο γνωστό εξουσιοδοτημένο συνεργείο στα Δυτικά Προάστια και εγώ δεν το γνώριζα ότι πρέπει να έχει τζόγο... Λογικό να με έχει επηρεάσει λίγο στο θέμα της συντηρησης και ανταλλακτικών
    Τώρα σε περίπτωση που δεν φταίει η οδήγησή μου το γεγονός ότι ρύθμισε όλες τις βαλβίδες σημαίνει ότι μπορεί να βγάλει βλάβη ο κινητήρας στο μέλλον;
    στα 9000 χλμ κυβωτιο?

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/03/2008
    Μηνύματα
    452
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Antono
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας . Στον κόφτη δεν το πηγαίνω ούτε για αστείο αλλα δεν μπορώ να το πάω με τίποτα πάνω απο 8000 στροφές και κάποιες φορές μετα τις 7.000 και στα 140 - 160 νίωθω ότι ο κινητήρας δίνει στροφές αλλα δεν μεταφέρονται στον δρόμο.
    Πιθανά στην αλλαγή της ταχύτητας να δίνω περισσότερο γκάζι απο ότι θα έπρεπε...αλλα αυτό δικαιολογεί αλλαγή δίσκου τόσο άμεσα?
    να σημειώσω ότι αλλαξα κιβώτιο στα 9000 km ( δεν με χάλασε!) γιατί η ντίζα ηταν σφικτή απο γνωστό εξουσιοδοτημένο συνεργείο στα Δυτικά Προάστια και εγώ δεν το γνώριζα ότι πρέπει να έχει τζόγο... Λογικό να με έχει επηρεάσει λίγο στο θέμα της συντηρησης και ανταλλακτικών
    Τώρα σε περίπτωση που δεν φταίει η οδήγησή μου το γεγονός ότι ρύθμισε όλες τις βαλβίδες σημαίνει ότι μπορεί να βγάλει βλάβη ο κινητήρας στο μέλλον;
    βλαβη επειδη σου ρηθμησε τις βαλβιδες?

  8. #8
    Δηλαδη εγω που του πινω το αιμα, ειναι μοντελο του 2005 με 30000χλμ και δεν εχω ελεγξει ακομα βαλβιδες και το μηχανακι δουλευει αψογα;
    Ειμαι τυχερος;

  9. #9
    Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
    Δηλαδη εγω που του πινω το αιμα, ειναι μοντελο του 2005 με 30000χλμ και δεν εχω ελεγξει ακομα βαλβιδες και το μηχανακι δουλευει αψογα;
    Ειμαι τυχερος;
    Στα service δλδ δεν τις ελέγχεις;

    Κάτι μου θυμίζει αυτή η κουβέντα σου, αλλά δεν θυμάμαι..... Μήπως το έχεις ξαναγράψει κάπου και είχες φάει κράξιμο;
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  10. #10
    Το εχω ξαναγραψει, εχω φαει κραξιμο, συνεχιζω να μην τις ελεγχω, δουλευει ρολοι και τα λεφτα απο το νταβατζιλικι (παραμυθακι) με τις βαλβιδες, τα τρωω ψαρια τα Σαββατοκυριακα.

  11. #11
    Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
    τα τρωω ψαρια τα Σαββατοκυριακα.
    Σωραίος.....

    Κάνε καλού κακού κανα κονε με τον ψαρά, μην χρειαστεί να τροφοδοτείς τον μηχανικό σου κανά χρόνο με συναγρίδες (κάτι που απεύχομαι βέβαια...)
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  12. #12
    Λαδια φιλτρα ελεγχο αλυσιδας και γρασαρισαμα αλυσιδας θελει το vstrom , μεχρι τα 50000χλμ. Αν θελει βαλβιδες, θα στο πει μονο του, θα τις ρυθμισεις και τελειωσες.
    Αν παλι σου αρεσει να παιδευεσε, παιρνεις Ευρωπαικο. Τα vstrom ειναι για χαλαρους τυπους. Αν εισαι ψειρας και πηρες vstrom, πετας τα λεφτα σου χωρις λογω, γιατι απλα, το μηχανακι δεν ζηταη τιποτα.

  13. #13
    D-11 Earth Mover Το avatar του/της Tpap
    Εγγραφή
    11/10/2007
    Μηνύματα
    2.954
    ακριβώς αυτό...

  14. #14
    Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
    Αν παλι σου αρεσει να παιδευεσε, παιρνεις Ευρωπαικο.
    τι να σου πω, πολύ παιδεύομαι εγώ

    (κι αν έχω κάνει χιλιόμετρα )
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  15. #15
    Ενοουσα αλλα ευρωπαικα, που δεν ειναι της παρουσης, για να θαψουμε.
    Ο νοων νοητε:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 14/12/2013, 15:51
  2. Ρύθμιση βαλβίδων για KLE 250 anhelo
    από gkalo στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 26/08/2005, 12:43
  3. Ο σωστός τρόπος
    από adam_tsouk στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 27/02/2005, 23:45
  4. Ρύθμιση βαλβίδων στο χτ-600
    από COSMIC στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 19/11/2004, 15:16
  5. Ρύθμιση βαλβίδων στο ΧΤ600.
    από COSMIC στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 31/08/2004, 12:11

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF