Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 13 από 13

Θέμα: Πρόβλημα στην αλυσίδα...

  1. #1

    Πρόβλημα στην αλυσίδα...

    Παίδες θέλω τη γνώμη σας στο εξής πρόβλημα:εδώ και 3 μήνες είχα ενα περίεργο ήχο προερχόμενο απο την αλυσιδα,σαν μεταλλικό "κροτάλισμα" που το άκουγα εν κινησει σε χαμηλές ταχύτητες οταν αφηνα το γκάζι.Παω σε ενα μηχανικο,μου λεει αλλαξτην!Τον γραφω(πολλα τα ευρά και γρήγορη-εύκολη λύση...),παω σε δεύτερο,μου λέει δεν ειναι τπτ,βαλε σπρευ,το βάζω!Κάτι έκανε,δε μπορώ να πω....αλλα μετα απο κανα μήνα τα ίδια αλλα σε μικροτερο βαθμο και δεν ακουγόταν και καθε φορά που άφηνα το γκάζι!Οποτε το αφησα ως έχει αυτό.

    Ερχόμαστε στο παρόν(τέρμα το ιστορικό της αλυσίδας):εδω και 2 βδομάδες σε 2κάβαλη βόλτα σε κάθε ανεβοβοκατεβασμα,λακούβα κλπ του δρόμου η αλυσίδα ακουμπάει στο κεντρικό σταντ και ο θόρυβος της μου μου τρυπάει τη καρδιά...Όπως καταλαβαίνετε ειναι αρκετά λασκα και ιδού η απορία:
    1)να αφαιρέσω το κεντρικό σταντ;:rotflmao: :rotflmao: (πλάκιτσα...)
    2)να αλλάξω αλυσίδα;αν τη πάω για σφίξιμο θα γίνει τπτ ή μετα από λίγο καιρό τα ίδια;
    Σημειωτέον,η αλυσίδα ακουμπάει μόνο σε 2κάβαλο και μονο σε ανωμαλίες του δρόμου!Η ρύθμιση της πίσω ανάρτησης ειναι στο 3 (εκ των 5)!Δε δοκίμασα να τη σκλυρίνω και δεν ξέρω αν έχει κάποιο νόημα...
    Περιμένω τη βοηθεια σας πριν ξεχυθω σε συνεργεια και ακουσα 1000 διαφορετικές λύσεις,θεωρειες κτλ,κτλ
    ΤΗΑΝΧ προκαταβολικά!

  2. #2
    Κουλό μέλος
    Εγγραφή
    31/12/2006
    Μηνύματα
    344
    Όταν είσαι δικάβαλος η αλυσίδα πρέπει να είναι τσίτα :wacko:
    ​The journey is the reward!

  3. #3
    Πόσα χλμ. έχει; Διακρίνεις ανομοιόμορφη κίνηση της αλυσίδας; Σα να έχει δημιουργήσει κόμπους; Μήπως τίποτα ρινίσματα στο μπροστινό γρανάζι;
    More Techno..More Dijital!!
    This way please...www.di.fm


  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της banditgr
    Εγγραφή
    30/05/2002
    Μηνύματα
    963
    file mou alakse tin,einai krima gia 100e na spzsei kai na exeis alla
    Το κρεβάτι είναι το πιο επικίνδυνο μέρος του κόσμου.
    Ενενήντα τοις εκατό των ανθρώπων πεθαίνουν εκεί.

  5. #5
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
    Πόσα χλμ. έχει; Διακρίνεις ανομοιόμορφη κίνηση της αλυσίδας; Σα να έχει δημιουργήσει κόμπους; Μήπως τίποτα ρινίσματα στο μπροστινό γρανάζι;
    Την αλυσίδα δεν την έχω αλλάξει απο τότε που έχω πάρει τη μηχανή οπότε άγνωστο...Η μηχανή εχει 34Κ,τώρα αν έχει κι η αλυσίδα τα ίδια δε το γνωρίζω!Όσο για τα υπόλοιπα αρνητικά φίλε μου!

  6. #6
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sek
    Όταν είσαι δικάβαλος η αλυσίδα πρέπει να είναι τσίτα :wacko:
    Αν ισχύει αυτό τότε ή η αναρτηση εχει πέσει τόσο που να ακουμπαει η αλυσίδα στο κλειστό σταντ ή δε ξερω τι....

  7. #7
    Εγώ στη θέση σου θα την άλλαζα. Δες και στα τεχνικά το "αλυσίδα αυτό ο άγνωστος".
    More Techno..More Dijital!!
    This way please...www.di.fm


  8. #8
    Ισως είναι η πιο σωστή κίνηση!Αλλα σκεπτομενος το λόγο εσοδα-έξοδα ίσως δοκιμάσω να τη σφίξω(???) και αν δεν αλλαξει κάτι(??) παω για αλλαγη αλυσιδο-γρανάζι!

  9. #9
    Αν σπάσει η αλυσίδα εν κινήσει η συνέπειες συνήθως είναι οδυνηρές!!! (αναφέρομαι στον αναβάτη)

    Μη το παίρνεις ελαφρά το συγκεκριμένο ζήτημα.
    More Techno..More Dijital!!
    This way please...www.di.fm


  10. #10
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
    Αν σπάσει η αλυσίδα εν κινήσει η συνέπειες συνήθως είναι οδυνηρές!!! (αναφέρομαι στον αναβάτη) μέχρι και κομμένο πόδι!!!!


    Μη το παίρνεις ελαφρά το συγκεκριμένο ζήτημα.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sakisvolos
    Εγγραφή
    08/07/2007
    Μηνύματα
    879
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kriskris
    Ισως είναι η πιο σωστή κίνηση!Αλλα σκεπτομενος το λόγο εσοδα-έξοδα ίσως δοκιμάσω να τη σφίξω(???) και αν δεν αλλαξει κάτι(??) παω για αλλαγη αλυσιδο-γρανάζι!

    Αντικατάσταση και τα γρανάζια αν είναι φαγωμένα!

    Γιατί διαφορετικά άμα κοπεί είναι οδυνηρό για τον αναβάτη κυρίως όπως λέει και ο
    συμφορουμίτης Respect!


  12. #12
    Απ' ότι καταλαβαίνω δεν έχεις τεντώσει ποτέ την αλυσίδα σου.

    Κοίτα πρώτα αν είναι σε καλή κατάσταση και δεν είναι αλλού πολύ τεντωμένη και αλλού πολύ χαλαρή.

    Αν είναι σε καλή κατάσταση κοίτα να δεις αν έχεις περιθώρια να την τεντώσεις, το bros είχε ένα αυτοκόλητο στο ψαλίδι που έδειχνε αν θέλει αλλαγή ή όχι. Αν έχεις περιθώριο την τεντώνεις, αλλιώς αλλαγή.

    Αν όντως έχεις το bros, στα εργαλεία κανονικά έχει ένα σίδερο (δες εδώ) με το οποίο ελένχεις αν θέλει ή όχι ρύθμισμα. Για τον έλεγχο και τη ρύθμιση κοίτα εδώ.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TOLISTOLAROS
    Εγγραφή
    05/04/2008
    Μηνύματα
    1.386
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kriskris
    Την αλυσίδα δεν την έχω αλλάξει απο τότε που έχω πάρει τη μηχανή οπότε άγνωστο...Η μηχανή εχει 34Κ,τώρα αν έχει κι η αλυσίδα τα ίδια δε το γνωρίζω!Όσο για τα υπόλοιπα αρνητικά φίλε μου!
    Φίλε σόρρυ που επεμβαίνω αλλά το να επιμένεις να κρατάς μια αλυσίδα που έχει γίνει σα χαλβάς Φαρσάλων είναι τουλάχιστον μαλακία...πόσο μάλλον αν βάζεις και 2ο άτομο.
    Σε τέτοια θέματα δεν σκέφτεσαι τα έξοδα,σκέφτεσαι τη ζωή σου..και 500000? να κοστίζει(τρόπος του λέγειν) αλλαγή αλυσογράναζα δε το σκέφτεσαι.Αν δεν έχεις λ7 αυτή τη στιγμή πήγαινε με αμάξι-λεωφορείο.
    Πότε σκοπευεις να την αλλάξεις δηλαδή,όταν θα σφουγγαρίζει την άσφαλτο,ή όταν κοπεί και σου πάρει τη γάμπα για σουβενίρ;

    Για όνομα της Παναγίας,αν θέλετε οικονομία κόψτε από αλλού,όχι απ΄την αλυσίδα...έλεος...

Παρόμοια θέματα

  1. Σκουριά στην αλυσίδα.Τί μπελάς!!!
    από athandim στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 22/10/2006, 22:24
  2. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 10/02/2006, 02:45
  3. Πρόβλημα στην αλλαγή στοιχείων
    από crazykiller στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 12/01/2006, 15:11
  4. Εχω κανει μαλλον ελατωματικη λυπανση στην αλυσιδα μου
    από oulas στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2005, 19:40
  5. Προβλημα στην μεταβιβαση της ΑΔΕΙΑΣ στο ονομα μου
    από Dimitris_gr στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 11/09/2005, 12:09

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF