Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 27

Θέμα: Πρόβλημα: Βαράει κόφτες στις 5 - 6 χιλιάδες στροφές!

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/04/2007
    Μηνύματα
    27

    Πρόβλημα: Βαράει κόφτες στις 5 - 6 χιλιάδες στροφές!

    Γεια χαρά

    έχω ένα v-strom του '07 (μέσα στην εγγύηση), με ~10500 χμ. Έλεγα πριν το σέρβις στις 12000 που λέει το εγχειρίδιο, να πήγαινα μια βόλτα στο χωριό μου αλλά μου έχει βγάλει ένα πρόβλημα και έχω ξενερώσει αρκετά !

    Είναι σαν να βαράει κόφτες στις 5 με 6 χιλιάδες στροφές, δεν ανεβάζει με τίποτα παραπάνω, αν κατεβάσω ταχύτητα (και πάει πχ στις 7 χιλιάδες στροφές) κάνει σαν να πάει να σβήσει, φτάνει πάλι στις 5 με 6 και .. βαράει κόφτες ! Αν πάω εθνική με το ζόρι πιάνει 120 χμ/ωρα.

    Έχετε καμμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει; Έψαξα στο φόρουμ αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικό και είπα να γράψω.

    Βοήθεια !

  2. #2
    και γ@μω τα μελη Το avatar του/της xampos
    Εγγραφή
    11/03/2007
    Μηνύματα
    1.734
    ισως αντλια βενζινης?

  3. #3
    Artificial Spammer Το avatar του/της Elle
    Εγγραφή
    10/05/2008
    Μηνύματα
    1.010
    Ω φίλε πήγαινε να το κοιτάξεις. Μη στεναχωριέσαι, έχεις εγγύηση, θα σου το διορθώσουν!
    :a36: Θεσσαλικό κλιμάκιο :a36:
    :a07:Τη λένε Μαίρη
    Ζητείται νεαρός για delivery σε πιτσαρία με GSXR hayabusa K8

  4. #4
    Δυστυχώς αντλία. Αφού όμως είσαι σε εγγύηση όλα καλά. (νομίζω 600euros)
    More Techno..More Dijital!!
    This way please...www.di.fm


  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    270
    Αν είναι αντλία πρέπει οπωσδήποτε να τσεκάρεις και το TPS γιατί η προβληματική αντλία το επιρεάζει και ίσως να θέλει και αυτό αλλαγή ή φτιάξιμο... αν υπάρχει δυνατότητα!!!

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nelson
    Εγγραφή
    17/11/2005
    Μηνύματα
    152
    να πω και γω μια μπούρδα μπας και...

    δε ρίχνεις μια ματιά στο φίλτρο αέρος πρώτα μην τυχόν έχει μπει καμια παπαριά εκεί.
    το είχα πάθει παλιότερα με τα ίδια συμπτώμτατα και απλά είχε μπει ένας ιμάντας που
    είχα κάτω απο την σέλα στην εισαγωγή του αέρα...
    NeLSoN

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/04/2007
    Μηνύματα
    27
    Τελικά η τρόμπα βενζίνης ήταν. Η μηχανή δουλεύει και πάλι ρολόι.

    Πήγα στο υπ/μα του Σφακιανάκη στη Συγγρού 19 & Βούρβαχη και τα παιδιά με εξυπηρέτησαν αμέσως.

    ΥΓ. Τελικά καλά έκανα και πήρα επίσημης εισαγωγής. Αρχικά το σκεφτόμουν αρκετά να χτυπήσω παραεισαγωγής που ήταν φτηνότερα. Ο ενδοιασμός ήταν ως προς το θέμα της εγγύησης και της γενικότερης κάλυψης. Αρκετοί μου λέγαν "έλα μωρέ δεν θα πάθει και τίποτα μέσα στα 2 χρόνια της εγγύησης, σκυλιά είναι τα v-strom".

    Να που όμως προέκυψε το πρόβλημα και εξυπηρετήθηκα αμέσως και χωρίς να πληρώσω τίποτα.

    Ευχαριστώ για τη βοήθεια.

  8. #8
    Αρχικά δημιουργήθηκε από edrimon
    Τελικά η τρόμπα βενζίνης ήταν. Η μηχανή δουλεύει και πάλι ρολόι.

    Πήγα στο υπ/μα του Σφακιανάκη στη Συγγρού 19 & Βούρβαχη και τα παιδιά με εξυπηρέτησαν αμέσως.

    ΥΓ. Τελικά καλά έκανα και πήρα επίσημης εισαγωγής. Αρχικά το σκεφτόμουν αρκετά να χτυπήσω παραεισαγωγής που ήταν φτηνότερα. Ο ενδοιασμός ήταν ως προς το θέμα της εγγύησης και της γενικότερης κάλυψης. Αρκετοί μου λέγαν "έλα μωρέ δεν θα πάθει και τίποτα μέσα στα 2 χρόνια της εγγύησης, σκυλιά είναι τα v-strom".

    Να που όμως προέκυψε το πρόβλημα και εξυπηρετήθηκα αμέσως και χωρίς να πληρώσω τίποτα.

    Ευχαριστώ για τη βοήθεια.
    Ωραίος!

    Αντικατάσταση έτσι;
    More Techno..More Dijital!!
    This way please...www.di.fm


  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/04/2007
    Μηνύματα
    27
    Ναι ..

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/12/2006
    Μηνύματα
    290
    Είναι η ίδια σκέψη που μας ταλανίζει και στην αγορά μτχ. Είναι αυτό το αν σου κάτσει σου αλλάζει τη ζωή...
    Όταν σου άλλαξαν την αντλία σου είπαν κάτι για το λόγο της φθοράς της?

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/04/2007
    Μηνύματα
    27
    Το ρώτησα (για το λόγο φθοράς) και μου είπαν ότι λίγα μοντέλα το έχουν βγάλει αυτό το πρόβλημα. Δεν ήξεραν κάτι παραπάνω.

    Αστοχία υλικού; τι να πω ...

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    270
    Αρχικά δημιουργήθηκε από schumifer
    Είναι η ίδια σκέψη που μας ταλανίζει και στην αγορά μτχ. Είναι αυτό το αν σου κάτσει σου αλλάζει τη ζωή...
    Όταν σου άλλαξαν την αντλία σου είπαν κάτι για το λόγο της φθοράς της?
    Φίλε μου μήπως είσαι λίγο υπερβολικός; Δεν νομίζω οτι θα σου αλλάξει η ζωη αν πάθει μια ζημιά το μηχανάκι.... εντάξει ο καθένας θα τα έπαιρνε στο κρανίο... αλλά θα το πας και θα στο φτιάξουν... Είναι και τα γ...να τα φράγκα βέβαια αλλά τι να κάνουμε ο,τι κινείται αναπόφευκτα φθείρεται κιόλας...

    Ενας παλίος σιδεράς (τορναδόρος κλπ...) σούπερ μάστορας, στο χωριό μου λέει: "Μην τα λυπόσαστε τα σίδερα..."

    Απο τότε που το άκουσα αυτό όλα αυτά τα θέματα τα βλέπω πιο κούλ...

    Οσο για τον λόγο της φθοράς της αντλίας... τι άλλο απο τις "υπέροχης" ποιότητας βενζίνες της χώρας μας...

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/04/2007
    Μηνύματα
    27
    Φίλε μου μήπως είσαι λίγο υπερβολικός; Δεν νομίζω οτι θα σου αλλάξει η ζωη αν πάθει μια ζημιά το μηχανάκι.... εντάξει ο καθένας θα τα έπαιρνε στο κρανίο... αλλά θα το πας και θα στο φτιάξουν... Είναι και τα γ...να τα φράγκα βέβαια αλλά τι να κάνουμε ο,τι κινείται αναπόφευκτα φθείρεται κιόλας...
    Δεν είναι ακριβώς έτσι, στο "δε βαριέσαι, θα το φτιάξουμε". Φυσικά και δεν σου αλλάζει τη ζωή, αλλά αλίμονο κι αν φτάναμε και σ'αυτό το σημείο !

    Γεγονός είναι πως νιώθεις ανακουφισμένος όταν εξυπηρετείσαι γρήγορα και ανέξοδα (στην Ελλάδα μας δεν είναι κ τόσο συνηθισμένο) για μια βλάβη που είναι μέσα στην εγγύηση. Στην αντίθετη περίπτωση ίσως να ήταν ταλαιπωρία ειδικά μέσα στο κατακαλόκαιρο, άντε τώρα να έβγαζα άκρη 10 Αυγούστου κι όμως εξυπηρετήθηκα επί τόπου και είμαι έτοιμος για βόλτες.

    Καλημέρα

  14. #14
    Αρχικά δημιουργήθηκε από edrimon
    Τελικά η τρόμπα βενζίνης ήταν. Η μηχανή δουλεύει και πάλι ρολόι.

    Πήγα στο υπ/μα του Σφακιανάκη στη Συγγρού 19 & Βούρβαχη και τα παιδιά με εξυπηρέτησαν αμέσως.

    ΥΓ. Τελικά καλά έκανα και πήρα επίσημης εισαγωγής. Αρχικά το σκεφτόμουν αρκετά να χτυπήσω παραεισαγωγής που ήταν φτηνότερα. Ο ενδοιασμός ήταν ως προς το θέμα της εγγύησης και της γενικότερης κάλυψης. Αρκετοί μου λέγαν "έλα μωρέ δεν θα πάθει και τίποτα μέσα στα 2 χρόνια της εγγύησης, σκυλιά είναι τα v-strom".

    Να που όμως προέκυψε το πρόβλημα και εξυπηρετήθηκα αμέσως και χωρίς να πληρώσω τίποτα.

    Ευχαριστώ για τη βοήθεια.
    Καλημέρα φίλε μου έχω και εγω το ίδιο πρόβλημα αλλά όχι σε τέτοιο βαθμό που το είχες και εσύ απλώς μου κάνει κοψίματα μετα τισ 7000στροφές αλλα ανεβάζει λίγο και πήγα στον Αργυρίου στοθς Αγίου και μου είπε ένας μάστορας που έχει εκεί ότι ελιναι τρόμπα βενζίνης και δεν το καλύπτει η εγγύηση και φταίει η βενζίνη. Εκεί πώς το κατάλαβαν ότι είναι η τρόμπα το μέτρησαν?

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/04/2007
    Μηνύματα
    27
    Αρχικά δημιουργήθηκε από oscar
    Καλημέρα φίλε μου έχω και εγω το ίδιο πρόβλημα αλλά όχι σε τέτοιο βαθμό που το είχες και εσύ απλώς μου κάνει κοψίματα μετα τισ 7000στροφές αλλα ανεβάζει λίγο και πήγα στον Αργυρίου στοθς Αγίου και μου είπε ένας μάστορας που έχει εκεί ότι ελιναι τρόμπα βενζίνης και δεν το καλύπτει η εγγύηση και φταίει η βενζίνη. Εκεί πώς το κατάλαβαν ότι είναι η τρόμπα το μέτρησαν?
    Δεν ξέρω αν το μέτρησαν. Εγώ είχα παρατηρήσει το πρόβλημα και τους πήγα το μηχανάκι που ήταν μέσα στην εγγύηση. Από κει και πέρα μου είπαν ότι φταίει η τρόμπα βενζίνης και ότι συμβαίνει σε μια παρτίδα από V-strom να βγάζουν τέτοια προβλήματα με την τρόμπα.

    Τώρα τι να σου πω, να κάνει και σενα το ίδιο και να σου λένε για τη βενζίνη μου φαίνεται λίγο περίεργο...

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ρελαντί στις 3.000 στροφές???
    από tkata στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 04/04/2013, 10:08
  2. Βγαζετε σωμα στις στροφες?
    από X_NR750 στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο μήνυμα: 12/11/2006, 23:03
  3. ο ρόλος των μαρσπιε στις στροφες
    από b_bong12 στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 69
    Τελευταίο μήνυμα: 17/09/2006, 22:46
  4. Τρέμει στις 6000 στροφές (CBF-600)
    από dkavad στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 22/06/2006, 00:33

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF