Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 83

Θέμα: 1η μηχανή...ζόρικο!

  1. #1
    καλύτερος ! Το avatar του/της Nikoskazer2000
    Εγγραφή
    24/08/2005
    Μηνύματα
    1.329

    1η μηχανή...ζόρικο!

    Καλημέρα σας!

    Εύκολο το login σήμερα και εχω απορία που με καίει.

    Σχεδόν 10 χρόνια ισχύει το μηχανάκι στο παρόν προφίλ μου. Μεγαλώσαμε, γελάσαμε και κλάψαμε μαζί σε ολη αυτήν την πορεία. Το αγαπώ και δεν το αφήνω με τίποτα αλλα τελευταία με τσιγκλάνε διάφοροι γνωστοί/άγνωστοι με κάτι κάμπιες κάτι αλλοι τύποι με 999 κόκκινες ιταλίδες που μου προσφέρονται για ήπιο test ride αλλα ενω υπάρχει το δίπλωμα απεριορίστων εδω και 1 χρόνο δεν υπάρχει η εμπειρία.

    Λοιπόν, μιας και τα οικονομικά μου δεν είναι και στην άριστη κατάσταση εχω τις εξής επιλογές:

    1.) Πάω και παίρνω το καινούργιο νιτζάκι 250 και το προσπαθώ ώσπου να μπορώ να νιώθω πιο σίγουρος για μεγαλύτερα κυβικά και πιο άκαμπτα πλαίσια.

    Το πρόβλημα σ' αυτή τη λύση είναι οτι για τα λεφτά του δεν βλέπω και κάτι το πολύ ξεχωριστό και φοβάμαι πως θ' απογοητευτώ πολύ γρήγορα.

    Γιατί το λέω αυτό: στο τετρακύλυνδρο cb400 sf της σχολής μου φάνηκε πολύ πατάτα απ' ολες τις απόψεις.
    Ποιός μου λέει οτι δεν θα νιώσω το ίδιο και χειρότερα μετά απο λίγο καιρό και με το νιτζάκι?


    2.) Εχω ενα φίλο (το λένε Κωνσταντίνο :rotflmao: - οχι Νίκο τον λένε κι' αυτόν, πλάκα κάνω) ο οποίος πήγε απο Kaze-R σε μεταχείρο ER-N με 570χλμ. περίπου (ούτε στρωμένο δλδ.) και τώρα 2 χρόνια μετά ετοιμάζεται για το καινούργιο CB1000 (αυτό με τις μαμάτες ζάντες τ' ακούς Μάκη ) και θέλει να το διώξει το ER.
    Ξέρω πως θα προτιμήσει να μου το δώσει εμένα και σε αρκετά καλή τιμή είμαι σίγουρος.

    Το πρόβλημα: μήπως θα μου πέσει πολύ και θ' αγοράσω κανα οικόπεδο?

    Εξοπλισμός υπάρχει σχεδόν full και φοριέται ΠΑΝΤΑ (οσοι με ξέρουν, ξέρουν) και σύνεση στο γκάζι αρκετή.

    Ε...καλά κάποιες φορές την αφήνω στο σπίτι μαζί με τα άπλυτα (εε Φφφανταστική μου Ζάχη? ) αλλα επανέρχεται γρήγορα ξανά.

    Ολες οι απαντήσεις καλοδεχούμενες!

    Ορκισμένος σιδερόκωλος!

  2. #2
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikoskazer2000
    και τώρα 2 χρόνια μετά ετοιμάζεται για το καινούργιο CB1000 (αυτό με τις μαμάτες ζάντες τ' ακούς Μάκη ) και θέλει να το διώξει το ER.
    Ακούει ο έρμος αλλά κι εγώ οικονομικώς άστα βράστα

    Τα έβαλα κάτω πάντως και το μηχανάκι δεν μου "κάνει", απλά.


    Κάτσε να δούμε τι θα κάνουμε με σένα τώρα, κατ'αρχήν θα πρέπει να συνειδητοποιήσεις ότι άνθρωποι είμαστε και δεν χορταίνουμε με τίποτα. Χαγιαμπούσα θα πάρεις ; Ελικόπτερο θα θέλεις σε ένα χρόνο. Χρεώνεσαι για Απάτσι στην Κύπρου ; F16 την επόμενη χρονιά για να κάνεις το Μπαλί Χανιά-Χαλέπα..

    Επειδή ξέρω πως ότι και να πάρεις σκοπεύεις να το κρατήσεις χρόνια, θα σου πρότεινα να βγάλεις εντελώς απ'το μυαλό σου την κατηγορία -των μικρών έστω- SS. Στις βόλτες που κάνεις θα σου είναι εντελώς άχρηστο και πολύ σύντομα θα καταλάβεις ότι έκανες λάθος επιλογή. Σ'αρέσει ένα μηχανάκι που έχει σπορ χαρακτήρα αλλά δεν σου κάνει Νικολή, τέλος.

    Για Κρήτη και για τις διαδρομές που ακολουθείς μέχρι σήμερα χρειάζεσαι ένα on-off, από μεταχείρω Transalp (σοβαρότατα μιλάω) μέχρι ένα V-Strom για να σου κάθεται πιο άνετα το μακρυνό ταξίδι ή από ΧΤ-660 μέχρι Aprilia Pegaso για όμορφες βόλτες στα επαρχιακά μας και τεράστια ευκολία στις καθημερινές μετακινήσεις.

    Σ'έδιωξα τελείως απ'τα street επειδή αυτή είναι η γνώμη μου για το τι ταιριάζει στο νησί, απ'το δικό μου το μυαλό περνάει η -ηλίθια ίσως- ιδέα να δώσω το CBF για να ξαναπάρω το προηγούμενο Transalp να φανταστείς, αυτό ταιριάζει και στις βόλτες που κάνω, και στις ταχύτητες που πηγαίνω, και στην άνεση που ζητάω από μια μοτοσυκλέτα (είναι τόσο μαλακό όσο χρειάζεται), γενικώς το βλέπω σαν το μηχανάκι της Κρήτης.

    Γνώμες ζήτησες !:o :rotflmao:

  3. #3
    καλύτερος ! Το avatar του/της Nikoskazer2000
    Εγγραφή
    24/08/2005
    Μηνύματα
    1.329
    Φίλε συμφωνώ μαζί σου οτι ενα ss δεν είναι για την Κρήτη, αλλα το μικρό νιτζάκι είναι μόνο σε εμφάνιση ss. Δικύλινδρο, ελαστικότατο στις μεσσαίες και πάρα πολύ φιλικό για αρχάριους αναβάτες το λένε. Οπότε ο κινητήρας θα συμβιβαστεί με τους δρόμους μας.

    Ναί το Kaze-R θα το κρατήσω για πάντα αλλα δε θα έλεγα το ίδιο και για το επόμενο, όποιο κι' αν είναι αυτό.

    Και το ER πολύ καλύτερο είναι αλλα έχει πολύ δύναμη φαντάζομαι (δεν το 'χω οδηγήσει ακόμη) για 'μένα και αυτό με προβληματίζει.

    Αμα είναι για ER μπορώ να του βάλω εγω το fairing του F ή δεν έχει βάσεις για να "κουμπώσει";
    Ορκισμένος σιδερόκωλος!

  4. #4
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikoskazer2000
    Φίλε συμφωνώ μαζί σου οτι ενα ss δεν είναι για την Κρήτη, αλλα το μικρό νιτζάκι είναι μόνο σε εμφάνιση ss. Δικύλινδρο, ελαστικότατο στις μεσσαίες και πάρα πολύ φιλικό για αρχάριους αναβάτες το λένε. Οπότε ο κινητήρας θα συμβιβαστεί με τους δρόμους μας.
    Τον πωπό σου πάνω στη σέλα του να δω αν συμβιβαστεί "ορκισμένε σιδηρόκωλε" ! :rotflmao:


    Σκέψου την άνεση που προσφέρει στα επαρχιακά ; Τα πράγματα που θα θέλεις κατά καιρούς να κουβαλάς μαζί σου και δεν θα σου δίνει τη δυνατότητα να τα φορτώσεις (το ίδιο άνετα τουλάχιστον με ένα on-off) ; Το μικρό "κόψιμο" του τιμονιού ;

    Μάλλον θα τα πούμε το απόγευμα από κοντά αν μπορείς κι εσύ βέβαια, θα πάμε με τον Λεωνίδα να δούμε τον Τροπέα ή στην Κάϊνα ή στις Καλύβες που μάλλον θα βρίσκεται απ'ότι μου είπε πριν λίγο στο τηλέφωνο. μιλάμε τηλεφωνικώς

  5. #5
    -Πάω με το λεωφορείο- Το avatar του/της Road67
    Εγγραφή
    20/06/2008
    Μηνύματα
    1.398
    CBF600s κι εφυγες
    Η μηχανη ειναι τροπος ζωης. Το αποδεικνυει ο αερας που αναπνεω, η ανεξαρτησια μου, η αισθηση πως μ' ''ακουει''...

    Honda Tact 50 1988, Honda C72 6V 1988, Honda MTX50R 1989, Suzuki GZ Marauder 125 2000, Kymco Hipster 125 2001, Yamaha XV250S Virago 1998, Honda CB400SF NC36, Yamaha FZ6 FI Fazer 2006, Yamaha Xmax250/YPR 2006, Honda VFR 800 Vtec, και τώρα...............................
    ----------------------> τίποτα!!
    σαν το λαλάκα πάω με το λεωφορείο

  6. #6
    καλύτερος ! Το avatar του/της Nikoskazer2000
    Εγγραφή
    24/08/2005
    Μηνύματα
    1.329
    Ρε φίλε αφού το λέει και η υπογραφή μου..! :rotflmao:
    (ξέχασες πέρισυ την Αράδαινα;;

    Εδω με το ορειβατικό σακίδιο και φόρτωμα να πονάει η πλάτη μου στο τέλος λέμε με το μικρό και στο 250 θα κολλήσω;

    Ασε και πήγαμε τη μπάρα στα 70κιλ.

    Το ER δεν έχει clip-on (άσχετο) αλλα το θέλω και fairingάτο (ταξίδι).

    Για το απόγευμα πες μου ώρα γιατί σχολνάω 15:00.

    Ορκισμένος σιδερόκωλος!

  7. #7
    καλύτερος ! Το avatar του/της Nikoskazer2000
    Εγγραφή
    24/08/2005
    Μηνύματα
    1.329
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
    CBF600s κι εφυγες
    Καλή λύση δε λέω αλλα 4Κ;

    Εδω στα 2Κ και το σκέφτομαι μην αγοράσω καμία αγροικία...
    Ορκισμένος σιδερόκωλος!

  8. #8
    καλύτερος ! Το avatar του/της Nikoskazer2000
    Εγγραφή
    24/08/2005
    Μηνύματα
    1.329
    @Makis206: Να πάμε στη Γιωργιούπολη στο Tropicana
    Ορκισμένος σιδερόκωλος!

  9. #9
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikoskazer2000
    @Makis206: Να πάμε στη Γιωργιούπολη στο Tropicana
    Βρε ο άλλος κουτσάθηκε λέμε !


    (εννοείται πως δεν το βλέπω αστείο το θέμα, το αντιμετωπίζω με χιούμορ όπως και ο Λάμπρος)

  10. #10
    καλύτερος ! Το avatar του/της Nikoskazer2000
    Εγγραφή
    24/08/2005
    Μηνύματα
    1.329
    Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
    Βρε ο άλλος κουτσάθηκε λέμε !


    (εννοείται πως δεν το βλέπω αστείο το θέμα, το αντιμετωπίζω με χιούμορ όπως και ο Λάμπρος)


    ΟΧΙ ΡΕ ΦΟΥΣΤΗ ΜΟΥ!!!

    ΚΟΙΤΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΖΗΜΙΑ!

    Δεν ήξερα τίποτα ρε φίλε!

    Το απόγευμα θα έρθω οπως και δήποτε μαζί σας.
    Ορκισμένος σιδερόκωλος!

  11. #11
    -Πάω με το λεωφορείο- Το avatar του/της Road67
    Εγγραφή
    20/06/2008
    Μηνύματα
    1.398
    Η 600 αποδιδει αρμονικα σε ολο το φασμα των στροφων και με τα 75 της αλογατα δεν προκειται να σε φοβησει. Και μιλαμε για αλλη θεση οδηγησης απ' οτι το νιντζακι και τελειως αλλο στυλ.
    Η μηχανη ειναι τροπος ζωης. Το αποδεικνυει ο αερας που αναπνεω, η ανεξαρτησια μου, η αισθηση πως μ' ''ακουει''...

    Honda Tact 50 1988, Honda C72 6V 1988, Honda MTX50R 1989, Suzuki GZ Marauder 125 2000, Kymco Hipster 125 2001, Yamaha XV250S Virago 1998, Honda CB400SF NC36, Yamaha FZ6 FI Fazer 2006, Yamaha Xmax250/YPR 2006, Honda VFR 800 Vtec, και τώρα...............................
    ----------------------> τίποτα!!
    σαν το λαλάκα πάω με το λεωφορείο

  12. #12
    καλύτερος ! Το avatar του/της Nikoskazer2000
    Εγγραφή
    24/08/2005
    Μηνύματα
    1.329
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
    Η 600 αποδιδει αρμονικα σε ολο το φασμα των στροφων και με τα 75 της αλογατα δεν προκειται να σε φοβησει. Και μιλαμε για αλλη θεση οδηγησης απ' οτι το νιντζακι και τελειως αλλο στυλ.
    75 αλόγατα ?
    νόμιζα πως ηταν παραπάνω
    (μπρόκα για τον αποπάνω)

    Άλλη θέση οδήγησης και αλλο στύλ, γνωρίζω. Βε-στρομίζει αρκετά μπορώ να πω, ειδικά η μούρη.
    (ξαναβλέπε τον αποπάνω)

    Θα συμπεριληφθεί στη λίστα πάραυτα.

    Danke!
    Ορκισμένος σιδερόκωλος!

  13. #13
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikoskazer2000
    (μπρόκα για τον αποπάνω)
    Εδώ λέμε ότι σκεφτόμαστε να γυρίσουμε στα 50 κι εσύ μιλάς για πρόκες :rotflmao:

  14. #14
    καλύτερος ! Το avatar του/της Nikoskazer2000
    Εγγραφή
    24/08/2005
    Μηνύματα
    1.329
    Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
    Εδώ λέμε ότι σκεφτόμαστε να γυρίσουμε στα 50 κι εσύ μιλάς για πρόκες :rotflmao:
    Άλλος είχε τις τσίτες για το CB... :rotflmao:
    Ορκισμένος σιδερόκωλος!

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sober
    Εγγραφή
    05/03/2007
    Μηνύματα
    950
    Βρε που χα8ηκες εσυ????

    Λοιπον Νικολα ... να σου πω την αλη8εια δεν ειναι τα κυβικα που 8α πρεπει να σκεφτεις εδω ...αλλα....το δεξι σου χερακι που δεν λεει να αφησει το γκαζι...

    Δε νομιζω να σε δυσκολεψει το ΕR ...ΑΝ! το πας με συνεση μεχρι τουλαχιστο να το συνη8ισεις...και τωρα που το σκεφτομαι καλυτερα το ΕR μπας και το φοβη8εις λιγακι γιατι με το νιτζακι σε κοβω να κανεις ''ψαρακι'' πριν κλεισεις 10ημερο...

    Οσον αφορα στο 8εμα ανεσης ξερω πως δε μασας αλλιως δε 8α κοιταζες τις στριτ κα8ολου..

    Αντε με το καλο σε οτι και να καταληξεις!!
    Let's ride, ride how we ride ...

    I never did mind about the little things...








Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Νέος οδηγός και 1η μηχανή..
    από GeorgeMT στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο μήνυμα: 27/03/2012, 10:55
  2. 1η μηχανη
    από dkmikm8 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 01/09/2008, 13:17
  3. Κόντρα αμάξι-μηχανή
    από jp929rr στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 19/11/2003, 08:20
  4. Γυναικα Και ΜηΧανη
    από motopower στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2003, 23:46
  5. ΣΚ χωρίς μηχανή
    από SeNNinhA στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 02/11/2003, 19:52

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF