Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 14 από 14

Θέμα: Μια μικρή βοήθεια από τους κοσμογυρισμένους

  1. #1
    Μανιβελάτο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2007
    Μηνύματα
    1.896

    Μια μικρή βοήθεια από τους κοσμογυρισμένους

    Έχει νοικιάσει κανείς αυτοκίνητο στην Γαλλία? Γιατί ψάχνω να κλείσω και ή που πρέπει να προκαταβάλω ένα ποσό της τάξης των 800 ευρώ και αν το αμάξι δεν πάθει ζημιά τα παίρνω πίσω (που δεν τα έχω) και το αμάξι είναι πιο φτηνό, ή που δεν πληρώνω αυτό αλλά κάθε μέρα επιβαρύνεται με 22 ευρώ επειδή είμαι 22<25, ή σε άλλα γραφεία κάτι άλλα άκυρα.. τπτ σοϊκό στα δικά μας δεδομένα παίζει?? γιατί το βλέπω εγώ να αγοράζω κανένα peugeot 205 για τις διακοπές σαν μισός Γάλλος χαλαρά ντρέπομαι.. καραγκιοζιλίκια ρε γμτο.. σε ένα γραφείο μου είπαν κύριε δεν νοικιάζουμε σε ξένους το σταυρολόϊ τους μέσα, που έρχονται μετά εδώ πέρα, τα παίρνουν με full insurance + unlimited km και σου πρήζουν και τα...

  2. #2

    Re: Μια μικρή βοήθεια από τους κοσμογυρισμένους

    Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
    Έχει νοικιάσει κανείς αυτοκίνητο στην Γαλλία? Γιατί ψάχνω να κλείσω και ή που πρέπει να προκαταβάλω ένα ποσό της τάξης των 800 ευρώ και αν το αμάξι δεν πάθει ζημιά τα παίρνω πίσω (που δεν τα έχω) και το αμάξι είναι πιο φτηνό, ή που δεν πληρώνω αυτό αλλά κάθε μέρα επιβαρύνεται με 22 ευρώ επειδή είμαι 22<25, ή σε άλλα γραφεία κάτι άλλα άκυρα.. τπτ σοϊκό στα δικά μας δεδομένα παίζει?? γιατί το βλέπω εγώ να αγοράζω κανένα peugeot 205 για τις διακοπές σαν μισός Γάλλος χαλαρά ντρέπομαι.. καραγκιοζιλίκια ρε γμτο.. σε ένα γραφείο μου είπαν κύριε δεν νοικιάζουμε σε ξένους το σταυρολόϊ τους μέσα, που έρχονται μετά εδώ πέρα, τα παίρνουν με full insurance + unlimited km και σου πρήζουν και τα...

    Ανδρεα αυτο με την προκαταβολη ισχυει και στην Ελλαδα!!Ασχετα που εδω κανουν τα στραβα ματια...
    Μπαινω στο merge...
    "Γιαννη αφησε τον δικο μου"
    εχει λιακαδα μα εδω θυμιζει μπορα,
    μου αρκει που 3 λεπτα οι ουρανοι ειναι δικοι μου
    κ εσυ εχθρε εισαι KILL ΑΠΟ ΩΡΑ

    ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΟΛΕΜΙΚΗ ΑΕΡΟΠΟΡΙΑ
    ---------------------------------------------
    Professor Einstein, does New York stop by this train?

  3. #3
    To infinity...and beyond! Το avatar του/της argy_kap
    Εγγραφή
    11/08/2005
    Μηνύματα
    863
    αν έχεις πιστωτική απλά κάνουν aythorise την κάρτα και δεν κρατάνε λεφτα....σε περίπτωση ζημίας τα παίρνουν απο εκεί.....έτσι γίνεται παντού στον κόσμο.....αν δεν έχεις κάρτα, τράβα βγάλε μία (αλλά μάθε να την δουλεύεις και ΟΧΙ να σε δουλεύει...)

    Καλύτερη λύση για εμένα στο εξωτερικό είναι εταιρία όπως η HERTZ και κάνεις την κράτηση σου απο εδώ on-line.....εγώ πάντα έτσι κάνω....

  4. #4
    Αρχικά δημιουργήθηκε από argy_kap
    αν έχεις πιστωτική απλά κάνουν aythorise την κάρτα και δεν κρατάνε λεφτα....σε περίπτωση ζημίας τα παίρνουν απο εκεί.....έτσι γίνεται παντού στον κόσμο.....αν δεν έχεις κάρτα, τράβα βγάλε μία (αλλά μάθε να την δουλεύεις και ΟΧΙ να σε δουλεύει...)

    Καλύτερη λύση για εμένα στο εξωτερικό είναι εταιρία όπως η HERTZ και κάνεις την κράτηση σου απο εδώ on-line.....εγώ πάντα έτσι κάνω....
    +1

    Eγώ είχα πολύ καλή εξυπηρέτηση με την Sixt.
    Μπορείς -εάν έχεις πιστωτική- να κάνεις την κράτηση on line και με το που βγεις από το αεροπλάνο να σε περιμένει το τουτού. Επίσης να 'αγοράσεις' τις έξτρα ασφάλειες για περίπτωση ατυχήματος-ζημιάς οπότε ότι και αν γίνει να μην επιβαρυνθείς τίποτα.

    Τέλος να κάνεις κράτηση για αμάξι με κινητήρα Diesel και εργοστασιακό σύστημα πλοήγησης (διαθέσιμο στα μεσαίας κατηγορίας και πάνω).
    Εγώ είχα πάρει μία 118d η οποία μου έκαψε 5.5lt/100χλμ παρόλο που χρησιμοποιούσα κυρίως επαρχιακούς δρόμους και με μάλλον βαρύ πόδι....

    edit
    tip: μην κάνεις κράτηση για BMW-Merc κτλ. Ζήτα κάτι πιο μεσαίο (πχ. Astra). Κατά πάσα πιθανότητα δεν θα έχουν διαθέσιμο και σε αυτή την περίπτωση σου δίνουν το αμέσως καλύτερο (και πιο ακριβό). Και εγώ όπως και φίλος είχαμε κλείσει μεσαίο hatch αλλά επειδή δεν είχαν εμένα μου έδωσαν την 118d, του φίλου μία 320d (177hp) οι οποίες ήταν σημαντικά πιο ακριβές.

    You BETA believe...
    ________________________________
    You should be exhausted.....
    ________________________________
    Hit me, crush me....

  5. #5
    Μανιβελάτο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2007
    Μηνύματα
    1.896
    Λοιπόν καταρχήν σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας..

    Στον πιλότο μας : Οι μεγάλες ναι, αλλά τα μικρομεσσαία rent a car όπως της κοπέλας μου (δηλαδή του πατέρα της) σου παρέχουν full ασφάλιση χωρίς franchise.. τουλάχιστον Κρήτη, Ρόδο, Νάξο που έχω νοικιάσει και εγώ έτσι είναι..

    Στον argy_kap : authorise? ελέγχουν να δουν αν μπορούν να πάρουν τα χρήματα βάσει πιστοτικού ορίου? δεν τα δεσμεύουν? Δεν το ρισκάρω με τπτ, γιατί το ψαξα λίγο και είδα ότι και ζημιά 100 ευρώ να κάνεις θα πληρώσεις όλη την προμήθεια της ασφαλιστικής που είναι π.χ 400.. Επίσης αν νοικιάσω από εδώ με hertz νοικιάζω με τους ίδιους όρους??

    Στο βρώμικο πουλί ( ) : θα δω και sixt και το σίγουρο είναι ότι θα κοιτάξω για diesel.. ευτυχώς που μου το πες, γιατί όπως εδώ ελάχιστοι έχουμε diesel, είχα ξεχάσει εντελώς την ύπαρξη τους, και επειδή θα μείνω 15 μέρες, και τα χλμ θα είναι πολλά αξίζει..


  6. #6
    A cold-hearted bastard Το avatar του/της Gares'
    Εγγραφή
    27/07/2005
    Μηνύματα
    432
    Ρε πήγαινε να πούμε να νοικίασεις καμία gixxer ή fazer που έχει και σοϊκούς δρόμους να γουστάρεις και άστα κουτιά
    Yesterday is history.
    Tommorow is mystery.
    But today is a gift.
    That is why it is called the "present"...

  7. #7
    Μανιβελάτο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2007
    Μηνύματα
    1.896
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Greek_Gares
    Ρε πήγαινε να πούμε να νοικίασεις καμία gixxer ή fazer που έχει και σοϊκούς δρόμους να γουστάρεις και άστα κουτιά
    δεν το κάνω γιατί οι υπόλοιποι με το κάρο δεν θα μπορούν να κλουθήσουν..

  8. #8
    A cold-hearted bastard Το avatar του/της Gares'
    Εγγραφή
    27/07/2005
    Μηνύματα
    432
    Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
    δεν το κάνω γιατί οι υπόλοιποι με το κάρο δεν θα μπορούν να κλουθήσουν..
    Α, θα έχεις και ακόλουθους τότε "μ"πάσο...
    Yesterday is history.
    Tommorow is mystery.
    But today is a gift.
    That is why it is called the "present"...

  9. #9
    Αναλλοίωτος Το avatar του/της Akatanomastos
    Εγγραφή
    28/04/2005
    Μηνύματα
    1.260
    γιατι ρε σπορια, με το διπλωμα σας νοικιαζουν κατι ανωτερο απο μοτοποδηλατο?



    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    -It's 106 miles to Chicago. We've got a full tank of gas, half a pack of cigarettes, it's dark, and we're wearing sunglasses.
    - Hit it.
    -------------------------------------------------------------------------------
    όλα αυτά, είναι απλά μέρος του πανυγηριού που λέγεται ζωή..
    ------------------------------------------------------------------------------
    νέα προσθήκη

    Definition of a bad boy



  10. #10
    Μανιβελάτο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2007
    Μηνύματα
    1.896
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
    γιατι ρε σπορια, με το διπλωμα σας νοικιαζουν κατι ανωτερο απο μοτοποδηλατο?



    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    σπόρε.. άντε να ξεκλειδώσεις το παρτάλι σου..





















    Α ναι και Α..

  11. #11
    Αναλλοίωτος Το avatar του/της Akatanomastos
    Εγγραφή
    28/04/2005
    Μηνύματα
    1.260
    Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640



    Α ναι και Α..
    -It's 106 miles to Chicago. We've got a full tank of gas, half a pack of cigarettes, it's dark, and we're wearing sunglasses.
    - Hit it.
    -------------------------------------------------------------------------------
    όλα αυτά, είναι απλά μέρος του πανυγηριού που λέγεται ζωή..
    ------------------------------------------------------------------------------
    νέα προσθήκη

    Definition of a bad boy



  12. #12
    Μανιβελάτο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2007
    Μηνύματα
    1.896
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
    Α1, Α = απεριόριστο.. ψάρι..

  13. #13
    Αναλλοίωτος Το avatar του/της Akatanomastos
    Εγγραφή
    28/04/2005
    Μηνύματα
    1.260
    Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
    Α1, Α = απεριόριστο.. ψάρι..
    ρε εσυ τι εχεις? Α1 ή Α?
    :a47:
    -It's 106 miles to Chicago. We've got a full tank of gas, half a pack of cigarettes, it's dark, and we're wearing sunglasses.
    - Hit it.
    -------------------------------------------------------------------------------
    όλα αυτά, είναι απλά μέρος του πανυγηριού που λέγεται ζωή..
    ------------------------------------------------------------------------------
    νέα προσθήκη

    Definition of a bad boy



  14. #14
    Μανιβελάτο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2007
    Μηνύματα
    1.896
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
    ρε εσυ τι εχεις? Α1 ή Α?
    :a47:

    Α.. έδωσα σήματα πριν μια βδομάδα και αυτήν πρακτική..

Παρόμοια θέματα

  1. μια βοηθεια απο τους εμπειρους
    από neos mixanovios στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 16/10/2009, 16:07
  2. μια μικρη βοηθεια ....για γιους
    από orizontas στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 08/09/2007, 09:37
  3. Μία μικρή βοήθεια.
    από mihalis81 στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 07/03/2006, 11:23
  4. Μια μικρη βοηθεια στην μεταφραση
    από gcrook στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 29/08/2005, 17:10
  5. μια μικρή βοήθεια παρακαλώ!
    από sspiross στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 24/06/2005, 13:41

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF