Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 35

Θέμα: Βοήθεια! Μετά τα 125...τι;;;;;;;;;

  1. #1
    ο μαυροφορεμένος! Το avatar του/της ThM
    Εγγραφή
    09/10/2003
    Μηνύματα
    36

    Βοήθεια! Μετά τα 125...τι;;;;;;;;;

    Έχω περίπου 7 μήνες το XR125. Έχω βαρεθεί την ζωή μου!!! Ψώφιο γκάζι, ψώφιος ήχος Το θέμα τώρα σαν αρχάριος αν θα έπρεπε να μείνω με την *α*α**α μερικούς μήνες μήπως μάθω τίποτα παραπάνω (αν και πολύ αμφιβάλλω) ή θα περάσω στα 250. KLE250, Dominator ή στην χειρότερη περίπτωση CBF250 (μιας και είναι ειναι ακριβούτσικο). Οποιαδήποτε πρόταση καλοδεχούμενη....να λάβετε υπόψιν όμως ότι είμαι τρελός με τα ταξίδια και όποια μηχανή θα πάρω θα την ξεσκίσω οπότε θέλω κάτι αξιόπιστο. Α! προκαλώ όποιον έχει κάνει μέσα σε 5 μήνες 12000 χιλιόμετρα με 125

  2. #2
    Ανοιχτή καρδιά!!! Το avatar του/της life_dab
    Εγγραφή
    17/05/2004
    Μηνύματα
    101

    by life....

    Γεια σου φιλε μου. Προφανος δεν εχεις διπλωμα ανεξαρτητων.
    Ποσα χρηματα διαθετεις???

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    Οσο αξιοπιστη και να ειναι η νεα σου μοτο, αν εχεις στο μυαλο σου πως θα την σκισεις, θα σταματησει να ειναι αξιοπιστη,και μαλιστα πολυ πιο γρηγορα απο οσο φανταζεσαι.

    Το θεμα ειναι να κανεις και λιγο κρατει και να αγησεις και κανα
    φραγκο στην ακρη για κανα κρανακι και μπουφανακι, αν δεν εχεις.

    Οσον αφορα το θεμα της μοτο εγω θα πηγαινα δαγκωτο CBF250
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  4. #4
    ο μαυροφορεμένος! Το avatar του/της ThM
    Εγγραφή
    09/10/2003
    Μηνύματα
    36

    Re: by life....

    Αρχικά δημιουργήθηκε από life_dab
    Γεια σου φιλε μου. Προφανος δεν εχεις διπλωμα ανεξαρτητων.
    Ποσα χρηματα διαθετεις???
    κοίτα...αν υποθέσουμε ότι στην καλύτερη περίπτωση το XR να ποιάσει 2000 σε ανταλλαγή...τότε μπορώ να δώσω άνετα άλλα 1000,1200euro(το πολύ 1500).

  5. #5
    ο μαυροφορεμένος! Το avatar του/της ThM
    Εγγραφή
    09/10/2003
    Μηνύματα
    36
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
    Οσο αξιοπιστη και να ειναι η νεα σου μοτο, αν εχεις στο μυαλο σου πως θα την σκισεις, θα σταματησει να ειναι αξιοπιστη,και μαλιστα πολυ πιο γρηγορα απο οσο φανταζεσαι.

    Το θεμα ειναι να κανεις και λιγο κρατει και να αγησεις και κανα
    φραγκο στην ακρη για κανα κρανακι και μπουφανακι, αν δεν εχεις.

    Οσον αφορα το θεμα της μοτο εγω θα πηγαινα δαγκωτο CBF250
    lol ήδη έχω αγοράσει με ένα σωρό λεφτά μπουφλαν Dai...γάντια Dai..ι και κράνος SHoe ....ούτε cbr1100 να είχα...

  6. #6
    Ανοιχτή καρδιά!!! Το avatar του/της life_dab
    Εγγραφή
    17/05/2004
    Μηνύματα
    101

    by life...

    Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook


    Οσον αφορα το θεμα της μοτο εγω θα πηγαινα δαγκωτο CBF250

    Μα καλα τι του προτεινει του παιδιου...τετραχρονο 250????
    Καλυτερα να βρει ενα ματαχειρισμενο cbr400 σε καλη κατασταση για να μαθει και το γκαζι και τις γραμμες.
    Και φυσικα θα του μεινου λεφτα για κρανη και μπουφαν....

  7. #7
    ο μαυροφορεμένος! Το avatar του/της ThM
    Εγγραφή
    09/10/2003
    Μηνύματα
    36

    Re: by life...

    Αρχικά δημιουργήθηκε από life_dab
    Μα καλα τι του προτεινει του παιδιου...τετραχρονο 250????
    Καλυτερα να βρει ενα ματαχειρισμενο cbr400 σε καλη κατασταση για να μαθει και το γκαζι και τις γραμμες.
    Και φυσικα θα του μεινου λεφτα για κρανη και μπουφαν....
    Δεν μπορώ να πάω πάνω από 35ίππους. Δεν το καλύπτει το δίπλωμα

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231

    Re: by life...

    Αρχικά δημιουργήθηκε από life_dab
    Μα καλα τι του προτεινει του παιδιου...τετραχρονο 250????
    Καλυτερα να βρει ενα ματαχειρισμενο cbr400 σε καλη κατασταση για να μαθει και το γκαζι και τις γραμμες.
    Και φυσικα θα του μεινου λεφτα για κρανη και μπουφαν....
    Ναι ρε συ τετραχρονο 250 αλλα ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ και ΣΥΓΧΡΟΝΟ.
    Δεν νομιζω πια οτι η επιλογη για CB400, συμφερει οπως συνεφερε πριν απο 2-3 χρονια φερ'ειπειν, εχουν παλιωσει παααρα πολυ και κουβαλανε και αρκετα χιλιομετρα.

    Φιλε ThM οτι και να αποφασισεις (CBF δηλαδη ) ευχομαι να το ευχαριστηθεις.

    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  9. #9
    Εκκολαπτόμενος βρωμιάρης Το avatar του/της johnpan
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    1.721
    Σε ένα φίλο μου με το πρόβλημά σου, θα έλεγα αυτά:

    Κάτσε ρε κολλητέ με το xr και μάθε λίγη χωμάτικνη οδήγηση, το δίνεις το Σεπτέμβρη που θα πουληθεί και πιο εύκολα. Έμαθες να το πηγαίνεις χώμα? Αυτός είναι ο σκοπός αυτής της μηχανής, αλλιώς να έπαιρνες το cbr 125. Βάλε σε μια αλάνα δυο πέτρες και κάνε οχτάρια μέχρι να το πηγαίνεις με το πλάι, μάθε όσα μπορείς με αυτό και μετά άλλαξέ το. Μη βιάζεσαι.

    Αλλά αν επιμένεις να το αλλάξεις: να έχεις υπ'όψην σου τα εξής:
    Από αυτά που σκέφτεσαι να πάρεις, εννοείται cbf250 γιατί θα έχει καλύτερη μεταπώληση. Μην περιμένεις τρελλή δύναμη, αλλά ταξιδεύει πολύ καλύτερα από kle, dominator, κλπ. Είναι καινούριο και ξέρεις ότι δε θα σε αφήσει στην εθνική. Τα άλλα είναι μεταχ. 3ο και 4ο χέρι.

    Από άποψη δύναμης, βρες ένα καλό dr 350 ή 300 και βγάλε γούστα, αλλά επειδή λες ότι είσαι χιλιομετροφάγος, μην περιμένεις ούτε άνεση ούτε ποιότητα κύλισης του cbf 250.

    ΝΗΜ πας σε καλό γκάζι όπως cbr400, άσε τους 4 κυλίνδρους για αργότερα. Άκου και τον κολλητό σου.


    ΣΥΝΟΠΤΙΚΑ ΠΡΟΤΕΙΝΩ CBF 250 κόκκινο ή μαύρο. Ότι και να πάρεις να το χαρείς, και πάντα όρθιος















    Α, και αν ήταν ΠΟΛΥ κολλητός μου, μιας και θα είχα ευθύνη για την μηχανόβια παιδεία του, θα του έλεγα: ΣΑΛΤΑ Γ@ΜΙΣΟΥ που μου ξενέρωσες σε ένα εξάμηνο και τώρα θες εργαλείο να το σκίσεις, άντε ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΟΥ γιατί υπήρχαν ΠΟΛΛΟΙ και ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΑΓΚΕΣ σαν εσένα και μας κοιτάν από ψηλά αδερφέ, η μηχανή θέλει σεβασμό, ξεκόλα.

    Μετά θα μου έλεγε: ΒΡΕ ΜΑΛΑΚΑ σκίσημο εννοώ σε ταξίδια όχι σε ταχύτητα, και τότε θα ζητούσα συγγνώμη, αλλά τουλάχιστο θα του είχα πει κάτι που όφειλα να πω.
    Δεν είναι η δόξα /
    δεν είναι τα λεφτά /
    είναι του δρόμου η χαρά !

    Το μηχανόβιο άλμπουμ μου



  10. #10
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
    Α, και αν ήταν ΠΟΛΥ κολλητός μου, μιας και θα είχα ευθύνη για την μηχανόβια παιδεία του, θα του έλεγα: ΣΑΛΤΑ Γ@ΜΙΣΟΥ που μου ξενέρωσες σε ένα εξάμηνο και τώρα θες εργαλείο να το σκίσεις, άντε ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΟΥ γιατί υπήρχαν ΠΟΛΛΟΙ και ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΑΓΚΕΣ σαν εσένα και μας κοιτάν από ψηλά αδερφέ, η μηχανή θέλει σεβασμό, ξεκόλα.


    Λυπηρόν μεν, Αληθές δε !!!

    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  11. #11
    ο μαυροφορεμένος! Το avatar του/της ThM
    Εγγραφή
    09/10/2003
    Μηνύματα
    36
    ευχαριστώ πολύ παιδιά όλους σας, αναμένω και άλλες γνώμες. Johnpan ήδη αισθάνομαι φίλος σου με την άνεση που μου τα πες lol έχεις μεγάλο δίκιο...αν και τα έχω ξανακούσει αυτά...δεν ξέρω πραγματικά τι να κάνω γιατί από την μία λέω άντε να μάθω δύο πράγματα ακόμα αλλά από την άλλη βαρέθηκα να το σκέφτομαι δύο φορές πριν πάω Πάτρα με το κολομηχανάκι

  12. #12
    ειδικός χρήστης Το avatar του/της Rezeguet
    Εγγραφή
    23/09/2004
    Μηνύματα
    577
    cbf 250 δαγκωτο! :rotflmao: Μιλαμε και τρακα να του παιξεις η ζημια ειναι μηδενικη :rotflmao: 20 ιπποι ειναι αυτοι γαμανε :rotflmao: Και ταξιδι κα ολα τα κανει. Εγω Θα κανω την tour de Κρητη με το cbfακι εμενα μου εχει αποδειξει οτι σε επαρχιακο στροφιλικι ειναι οτι πρεπει ! Τα υπολοιπα ειναι βλακειες μην τα ψαχνεις. Εκτος αν παρεισ kawasaki zzr 250 V2 40 ιπποι σουπερσπορτ και τα μυαλα στα καγκελα

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Xlitos
    Εγγραφή
    14/07/2003
    Μηνύματα
    900

    Re: Βοήθεια! Μετά τα 125...τι;;;;;;;;;

    Αρχικά δημιουργήθηκε από ThM
    Α! προκαλώ όποιον έχει κάνει μέσα σε 5 μήνες 12000 χιλιόμετρα με 125
    Σε 5 μήνες όχι (μωρέ θηρίο

    σε 24 μήνες το κοντέρ του xl125v μου, έγραφε 30.800 χιλιόμετρα,τα περισσότερα φυσικά εκτός πόλης.... πριν 3-4 βδομάδες το έδωσα,δεν άντεξα άλλο.Αφού είπα να το βάλω και χώμα αλλά το λυπήθηκα,δεν σχεδιάστηκε γι'αυτό.

    ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΟΝ JOHNPAN βάλτο χώμα για λίγο καιρό να πάρεις κι απο κει τίποτα.Εγώ θα το κράταγα στην θέση σου μέχρι το καλοκαίρι.



  14. #14
    Honda CBF 250 Το avatar του/της Alexander
    Εγγραφή
    25/01/2005
    Μηνύματα
    611
    Εγώ θα σου πρότεινα να περιμένεις μέχρι τον Αύγουστο που θα κλείσεις τα 21 να πας να βγάλεις δίπλωμα απεριορίστων, να έχεις μαζέψει λεφτά και να διαλέξεις κάτι σε 600cc.
    Δε νομίζω να χρειάζεται να περάσεις από τα 250...

    Βέβαια, κάτω από το avatar μου γράφει "αρχάριος" οπότε μάλλον καλύτερα να ακούσεις τους προηγούμενους...
    "For no one, no one in this world can you trust - not men, not women, not beasts ... this you can trust."

  15. #15
    Εκκολαπτόμενος βρωμιάρης Το avatar του/της johnpan
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    1.721
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ThM
    Johnpan .... βαρέθηκα να το σκέφτομαι δύο φορές πριν πάω Πάτρα με το κολομηχανάκι
    Α, και με το cbf 250 έχω πάει πολλές φορές Πάτρα και πάει άνετα με 130+.

    Ενώ με κάποιο μεταχ 250.... χμ, πας Σούνιο και το σκέφτεσαι. Και καλό να φαίνεται, δεν ξέρεις πότε θα σου την κάνει. Εγώ έχω επισκευάσει το παλιό μου ΑΧ-άκι στο δρόμο πάρα πολλές φορές. Τώρα θα ρωτήσεις γιατί από ΑΧ σε cbf και όχι κάτι πιο μεγάλο. Είδαν οι δικοί μου τι τραβούσα με το ΑΧ και συμφώνησαν να μου πάρουν ένα με δικά τους έξοδα (το ΑΧ το είχα πληρώσει μόνος μου) αλλά 250 cc. Μιας και είμαι και φοιτητής σε άλλη πόλη και ήδη φοβούνται πολύ, συμφώνησα.

    Θυμάμαι με το ΑΧ, είχα την κοπέλα πάνω και γυρίζαμε από καφετέρια, και πανω στην Αλεξάνδρας μου σβύνει. Λέω με αδιαφορία από τα πολλά λύσε δέσε:

    Μη φοβάσαι, θα το φτιάξω. Το έσπρωξα, τίποτα, το έλυσα, πήρα τηλέφωνα μάστορα, θείο μηχανόβιο, τίποτα! Το έχωσα σε μια πολυκατοικία που βρήκα ανοιχτή και στις 7 το άλλο πρωι πήγα και το πήρα! Το κύλισα μέχρι Πατησίων που έχει φαρδύ πεζοδρόμιο, το έλυσα ΟΛΟ, καπάκια, σέλες, ρεζερβουάρ, φανάρια, ... και κατά τις 11 το βρήκα: ΑΛΑΤΑ ΣΤΟΝ ΑΚΡΟΔΕΚΤΗ ΤΗΣ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗΣ!!!! το έξησα λίγο, πήρε, το έδεσα κι έφυγα κύριος! Αλλά αυτά τα βαρέθηκα κάποτε, ήθελα να πάω κ να ξέρω ότι θα γυρίσω όποτε θελήσω.... Γι αυτό σου λέω, το πιο φτηνο μεταχ. είναι το καινούριο...
    Δεν είναι η δόξα /
    δεν είναι τα λεφτά /
    είναι του δρόμου η χαρά !

    Το μηχανόβιο άλμπουμ μου



Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. παιζει το τιμονι σε ΧΤ 600 μετα τα 120χλμ. !Βοηθεια!
    από vaspiou στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 67
    Τελευταίο μήνυμα: 26/06/2007, 13:11
  2. Μετα τα λιμανακια τι ? Μαραθωνος !?!??
    από RαNd στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 27/04/2006, 00:10
  3. Μετά τα 125...τι;;;;
    από ThM στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 16/01/2005, 15:23
  4. Μετά τα 125...τι;;;;
    από ThM στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 27/09/2004, 07:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF