Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 8 από 8

Θέμα: Τι να προσέξω κατά την τοποθέση αυτοκολλήτων?

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135

    Τι να προσέξω κατά την τοποθέση αυτοκολλήτων?

    1.αφαίρεσα τα πλαστικά της μηχανής.
    2.τα καθάρισα σχολαστικά
    3.με πιστολάκι μαλλιών έβγαλα τα αυτοκόλλητα

    Ωραία? ωραία...

    Σε μερικά σημεία όμως έμεινε κόλλα, η οποία δεν έβγαινε με σαπούνι και ζεστό νερό,
    γι'αυτό χρησημοποίησα λιγάκι WD-40, το οποίο άφησε μια θαμπάδα στο πλαστικό.

    τι να κάνω για να διώξω τη θαμπάδα?


    χρησιμο λινκ για τοποθέτηση

    κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη.


  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135

    Re: Τι να προσέξω κατά την τοποθέση αυτοκολλήτων?

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
    χρησιμο λινκ για τοποθέτηση
    σε ελεύθερη μετάφραση...



    ·Μην βιαστήτε! γιατί θα καταλήξετε με ένα φτωχό αποτέλεσμα, να έχετε την αφθονία του χρόνου και χώρου ώστε να επιτύχετε το τέλειο αποτέλεσμα.
    ·Αφαιρέστε όσο πιο πολλά μέρη μπορείτε από τη μηχανή, για να εξασφαλίσετε ότι μπορείτε να τοποθετήσετε τα γραφικά εύκολα και σε μια επίπεδη επιφάνεια.
    ·Δουλέψτε σε ένα θερμό, ξηρό, χωρίς σκόνη περιβάλλον. Χρησιμοποιήστε έναν πιστολάκι μαλλιών για να κάμψετε τα γραφικά.

    1.Καθαρίστε όλες τις περιοχές και εξασφαλίστε ότι είναι ξηρές και απαλλαγμένες από τη σκόνη και το πετρέλαιο.

    2.Εξασφαλίστε ότι έχετε καθαρά, χωρίς λίπη χέρια για να αποφύγετε μουτζούρες και δακτυλικά αποτυπώματα.

    3.Ξεκινήστε με ένα εύκολο μέρος όπως τον εμπρός προβολέα/ μπροστινό φτερό έτσι όταν τελειώσετε, θα έχετε μια μικρή εμπειρία.

    4.Τώρα έχετε μια λίγη εμπειρία με την εφαρμογή, εφαρμόσετε τα πλαϊνά φτερά.

    5.Ψεκάστε ελαφρά το πλαστικό με νερό. Καλύψτε ολόκληρο το εξωτερικό τμήμα, προσέχοντας για να μην χρησιμοποιήσετε πάρα πολύ νερό.

    6.Αφαιρέστε το πίσω μέρος από το αυτοκόλλητο, και καθώς ξεφλουδίζετε, ψεκάστε ελαφριά με νερό τη συγκολλητική πλευρά του αυτοκόλλητου.

    7·Τοποθετήστε ελαφριά το γραφικό στο πλαστικό. Μην πιέσετε το γραφικό μέχρι να τελειώσει η ευθυγράμμιση.
    Μην προσπαθήστε να σύρετε το γραφικό στην κατάλληλη ευθυγράμμιση.
    Χρησιμοποιούμε (σ.μ.σαν εταιρεία) μια ευαίσθητη στη πίεση κόλλα, η οποία επιτρέπει το ξεφλούδισμα και την αντικατάσταση εάν δεν χρησιμοποιηθεί πίεση.

    8.Μόλις θα είστε ευχαριστημένοι από την ευθυγράμμιση, αρχίστε την πίεση στο γραφικό στο κέντρο και προχωρώντας εξωτερικά προς τις άκρες,
    διώχνοντας το υγρό και προσέχοντας να διώξετε οποιεσδήποτε φυσαλίδες.
    Προτείνουμε να χρησιμοποιήσετε μια σπάτουλα για αποφευχθεί το υπερβολικό βύθισμα του αυτοκόλλητου.
    Σιγουρευτείτε ότι εφαρμόσατε άφθονη πίεση ειδικά στις άκρες. Χρησιμοποιήστε το πιστολάκι μαλλιών στις γωνίες,
    αυτό θα βοηθήσει να κάμψει τις καλυμμένες με γραφικά περιοχές.
    Συμβουλεύουμε επίσης την εφαρμογή πίεσης ξανά στη γραφική παράσταση μετά από μερικές ώρες,
    ειδικά εάν χρησιμοποιώντας ένα υγρό εφαρμογής ώστε να εξασφαλίσετε πλήρη σύνδεση.

    9.Μόλις γίνουν τα φτερά πηγαίνετε στο ντεπόζιτο.

    10.Προσαρτήστε τα πλαϊνά φτερά για να σας βοηθήσετε να παρατάξετε οποιαδήποτε γραμμές ή σχέδια που συνεχίζονται από τα φτερά.

    11.Χρησιμοποιήστε την ίδια μέθοδο για όλα τα άλλα μέρη και εάν αντιληφθείτε φυσαλίδες που δεν μπορούν να τριφτούν προς τα έξω,
    πάρτε μια βελόνα και να τσιμπήστε τη φυσαλίδα μερικές φορές και πιέστε ξανά.
    Αυτό επιτρέπει στον αέρα να δραπετεύσει και το γραφικό για να έρθει σε επαφή με το πλαστικό

    12.Επιτρέψτε στα γραφικά να επικαθίσουν για 24 ώρες και πάλι ήπια να θερμάνετε τα γραφικά με το πιστολάκι (ΜΗΝ ΥΠΕΡΘΕΡΜΆΝΕΤΕ)
    δεδομένου ότι αυτό τα βοηθά να σφραγιστούν.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Βέβαια υπάρχει 1 σημείο που δεν είμαι σίγουρος ότι το κατάλαβα/μετέφρασα σωστά.


    We suggest using the backing paper between the graphic and applicator to avoid "digging in" to the vinyl.

    και σε δική μου μετάφραση...
    Προτείνουμε να χρησιμοποιήσετε μια σπάτουλα για αποφευχθεί το υπερβολικό βύθισμα του αυτοκόλλητου.



    Καλά κατάλαβα?

  4. #4
    SV 1000S K3 Το avatar του/της div400
    Εγγραφή
    29/04/2003
    Μηνύματα
    1.715
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
    Βέβαια υπάρχει 1 σημείο που δεν είμαι σίγουρος ότι το κατάλαβα/μετέφρασα σωστά.
    We suggest using the backing paper between the graphic and applicator to avoid "digging in" to the vinyl.
    και σε δική μου μετάφραση...
    Προτείνουμε να χρησιμοποιήσετε μια σπάτουλα για αποφευχθεί το υπερβολικό βύθισμα του αυτοκόλλητου.
    Καλά κατάλαβα?
    νομίζω...

    λέει να βάλεις το χαρτί του αυτοκόλλητου (αυτό που βγάζεις από την πίσω μεριά) ανάμεσα στο αυτοκόλλητο και το όποιο εργαλείο (applicator) χρησιμοποιείς για την τοποθέτησή του, ώστε να μη τραυματίσεις το αυτοκόλλητο....


    η θαμπάδα ίσως βγει με ένα καλό γυάλισμα, αλλά αν έχεις τρίψει το βερνίκι σε ''βάθος'' μόνο ένας βαφέας θα στο κάνει σαν καινούργιο...
    ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑΤΕ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!

  5. #5
    BANDITΑΚΙΑΣ
    Εγγραφή
    13/08/2006
    Μηνύματα
    132
    δες για αλοιφες της 3Μ για φιρνίρσμα βαμένων επιφανειων. Σε ορισμένες περιπτώσεις μπορούν να κάνουν θαυματα.
    πρώιν banditakias νην V-STROMAKIAS

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
    νομίζω...

    λέει να βάλεις το χαρτί του αυτοκόλλητου (αυτό που βγάζεις από την πίσω μεριά) ανάμεσα στο αυτοκόλλητο και το όποιο εργαλείο (applicator) χρησιμοποιείς για την τοποθέτησή του, ώστε να μη τραυματίσεις το αυτοκόλλητο....


    Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
    η θαμπάδα ίσως βγει με ένα καλό γυάλισμα, αλλά αν έχεις τρίψει το βερνίκι σε ''βάθος'' μόνο ένας βαφέας θα στο κάνει σαν καινούργιο...
    είναι πλαστικά για εντούρο (θερμοπλαστικό νομίζω λέγεται) και καλύπτονταν πριν με τα μαμίσια αυτοκόλλητα
    οπότε δεν νομίζω το θέμα να είναι το βερνίκι (δεν ξέρω καν αν έχουν βερνίκι αυτά τα πλαστικά...)

    απλά με ένα πανάκι και WD-40 έτριψα κ έμεινε αυτή η θαμπάδα.
    με την κατάλληλη αλοιφούλα θαρρώ πως θα'μαι οκ.


  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sakisvolos
    Εγγραφή
    08/07/2007
    Μηνύματα
    879
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
    Βέβαια υπάρχει 1 σημείο που δεν είμαι σίγουρος ότι το κατάλαβα/μετέφρασα σωστά.


    We suggest using the backing paper between the graphic and applicator to avoid "digging in" to the vinyl.

    και σε δική μου μετάφραση...
    Προτείνουμε να χρησιμοποιήσετε μια σπάτουλα για αποφευχθεί το υπερβολικό βύθισμα του αυτοκόλλητου.



    Καλά κατάλαβα?
    Σου λέει να χρησιμοποιήσεις το χαρτί που ξεκόλλησες από το πίσω μέρος του αυτοκόλλητου και να το βάλεις
    από την πάνω μεριά του γραφικού έτσι ώστε όπως θα το πιέζεις με την ειδική ΠΛΑΣΤΙΚΗ σπάτουλα
    να μην το γρατσουνίσεις !



  8. #8
    το drz που εχει πλαστικο τεποζιτο τι πρεπει να κανω για να μη φουσκωνουν τα αυτοκολλητα?
    περιπου 2 μηνες ειναι που τα εχω βαλει και εχουν αρχισει να χαλανε ελεος δηλαδη.υπαρχει καμμια λυση γι αυτο?

Παρόμοια θέματα

  1. Τι να προσέξω για μετ/νο παπί?
    από teonas στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 26/07/2009, 17:46
  2. Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 30/09/2007, 21:54
  3. τι να προσέξω στην παραλαβή;
    από vthn στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 12/06/2007, 09:51
  4. ΤΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΞΩ ΣΤΟ V-strom?
    από kostas_33 στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 13/04/2007, 23:52
  5. Xr 250, τι να προσεξω;
    από Stergios69 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 05/10/2006, 10:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF