Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 23

Θέμα: Η Γνώμη σας για τη BMW 650

  1. #1
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835

    Thumbs up Η Γνώμη σας για τη BMW 650

    Καλησπέρα..
    Είμαι και εγώ fun αυτής της μηχανής και είμαι σχεδόν έτοιμος μέσα στους επόμενους μήνες να αγοράσω μια.
    Θα ήθελα λοιπόν όλου του είδους τις πληροφορίες και τις απόψεις.Από το πόσο κοστίζουν τα Service μέχρι τα δίαφορα καλούδια που βάζουμε πάνω.Γενικά πιστεύω ότι είναι ίσως το καλύτερο μηχάνημα στη κατηγορία του,μαζί με το V-Strom.Αλλά ακούω διάφορα και με κάνουν λίγο επιφυλακτικό.¨οτι πχ δεν είναι σωστά ζυγισμένο,ότι έχει ακριβά service κ.α. Περιμένω με αγωνία τις απαντήσεις σας.Ευχαριστώ.

  2. #2
    Για σου MikeG ,,
    Έχω ενάμισι χρόνο το 650 και είμαι πολύ ευχαριστημένος.(πάω για το 1200 GS, δεν λέει τίποτα αυτό, ο κόσμος είναι αχάριστος!!!)

    Εξαρτάτε για τη χρήση τη θες. Το ζύγισμα είναι πολύ καλό για κινήσει μέσα στην πόλη και στροφηλικια σε επαρχιακό δρόμο. Κατανάλωση , μηδέν!!!

  3. #3
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835
    καλησπέρα φίλε μου.Μπορείς σε παρακλώ να μου πείς περισσότερα για το κόστος των service καθώς και για αν οι 50 ίπποι που βγάζοι το μηχάνημα είναι ικανοποιητικόί.Ένιωσες ποτέ να σε προδίδει?Ευχαριστώ

  4. #4
    Cogito ergo sum... Το avatar του/της Spike
    Εγγραφή
    09/11/2004
    Μηνύματα
    697
    MikeG, i mixani einai para poly kala zygismeni , i katanalosi einai poly xamili kai ta service den einai akriba arkei na to pigaineis ston Panagiotopoulo. (1o service stoixise 65 euro kai to geniko ton 10,000 xlm xero oti den einai episis akribo)

    Tin sygekrimeni mixani tin exo balei kai gia poulima se teleia katastasi me 6500 xlm (tin kainouria me ta 2 mpouzi) kai me full extra. + TOPCASE kai backrest

    Tin eixa gia ligo sta xeria mou prin paro to r1200 gs , stis diakopes mou.
    H mixani exei arketi dynami, sto xoma einai apaixti kai poly kala stimeni - xamilo kantro barous, (bgainei kai to ABS) kai nomizo oti exei arketa ikanopoiitiki ropi (monokylindri).

    Ta frena tis einai poly kala kai mazi me to ABS sou dinei kali aisthisi asfaleias, akoma kai taxideuontas me 140 stin ethniki.

    Genika nomizo oti oi BMW einai poly axiopistes kai den se afinoun eukola.
    To mono meion einai oti troei ta piso frena pio grigora apo tis alles tis katigorias tou .
    Riders on the storm......

    If the facts don't fit the theory..... change the facts....

  5. #5
    Το μηχανάκι το πάω μόνο σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο (Panagiotopoulo). Κάθε 10000 ΧΜ. service περίπου 200 ε. Για τακάκια, 60 ε μπρος πίσω!

    Όσο για τη δύναμη είμαι ευχαριστημένος, βέβαια το V-Storm είναι ΠΟΛΥ ποιο δυνατό αλλά στο χώμα μένει πολύ πίσω!!!

  6. #6
    Τι πλάκα έχουνε....

    Ακου να δεις:
    Σερβις πάμφθηνο (50.000 χλμ = 150€)

    Κατανάλωση 0 (με 14 λίτρα 220 χλμ πόλης ή 290 ταξιδιού) και μετά έχεις και άλλα 3 λίτρα ρεζέρβα. Εχω δει σε βόλτες με 60-80χλμ πάνω από 320 χλμ χωρίς ρεζέρβα.

    Ζύγισμα: όπου χωράνε τα παπιά και οι πεζοί χωράει και το 650. κι έχω και το ντακάρ που είναι πιο ψηλό.

    Ταξίδι: δυο ατομα άνετα με μπαγκάζια στην καλύτερη σέλα της κατηγορίας (δεν υπερβάλλω) αλλά εκεί θα ήθελες καμιά 20αριά αλόγατα παραπάνω. Θα σου κρατήσει όμως τα 140 παντού.

    Τελική 170+ αλλά είναι μονοκύλινδρο. Προσωπικά το ταξιδεύω 120-140 για να βλέπω και κάνα μέρος και να μην ζορίζω την κυλινδρούμπα.

    Οδική βοήθεια BMW. Ηρθαν στη Σικελία και με φορτώσανε και με πήγανε στο παλέρμο για να αλλάξω την ντίζα γκαζιού που ΘΑ κοβότανε.

    σερβις όσα θες, σε όλη την Ελλάδα.

    Αν θες πουλάω το δικό μου λευκό ντακάρ χωρίς ΑBS με φουλ αξεσουάρ και μπαγκάζια και WP μπρος πίσω σε τιμή που θα τη βρούμε μαζί. Ισως κάνα 6άρι χιλιάρικα το πολύ. Με 5 μου το παίρνει μάντρα.

    Αυτά...

  7. #7
    Cogito ergo sum... Το avatar του/της Spike
    Εγγραφή
    09/11/2004
    Μηνύματα
    697
    THA SYMFONISO ME TIS SELES THS BMW .... GENIKA EINAI POLY ANETES
    Riders on the storm......

    If the facts don't fit the theory..... change the facts....

  8. #8
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835
    Thanks guys...Συνεχίστε να απαντάτε.Οι πληροφορίες μου είναι πολύτιμες!Φίλε ωραίο το Dakar αλλά θέλω να υπάρχει ABS και σκέφτομαι περισσότερο το απλό όχι το Daker.Εσείς τι λέτε ανάμεσα στα 2?

  9. #9
    Cogito ergo sum... Το avatar του/της Spike
    Εγγραφή
    09/11/2004
    Μηνύματα
    697
    TO DAKAR EINAI PARA POLY KALO EKTOS DROMOU ( EINAI 70 OFF KAI 30 ON) ALLA TA LASTIXA TOU KANOUN POLY THORYBO MESA STIN POLH KAI DEN BOLEUEI STHN KINHSH.
    KAI TO DAKAR ERXETAI ME ABS PANTOS.

    TO APLO THA SE BOLEPSEI PERISSOTERO NOMIZO.
    AN SKEFTESAI GIA METAXEIRISMENO PANTOS SE PARA POLY KALH KATASTASH TO DINO 7300 (EXEI 8400 KAINOURIO XORIS TA EXTRA KAI XORIS TOPCASE)
    Riders on the storm......

    If the facts don't fit the theory..... change the facts....

  10. #10
    καλα κανεις και κοιτας για abs.


    δεν ειμουν της λογικης πως ειναι απαραιτητο, πιστευα πως ειναι υπερβολη.

    ωσπου σε εκδρομη με φιλους , σε μεγαλο υψομετρο συναντήσαμε πάγους ξαφνικά.


    αφνιδιαστήκαμε και πέσαμε οι 3 μας, ο βασίλης που είχε το gs650με abs, ενω στην αρχή έκανε το ίδιο λάθος και τσίμπησε και αυτός τα φρένα, έπιασε και το μπροστά και το πίσω abs, και πέρασε σαν γάτα πάνω απο τον πάγο.

    ειχε μεινει κατάπληκτος. μετα το συμβαν την κοιτούσε σαν να την ειχε ερωτευθεί ακόμη περισσότερο, έσταζε μέλια.


    καλή αγορά σου εύχομαι.

  11. #11
    τυχαιο μέλος
    Εγγραφή
    22/05/2003
    Μηνύματα
    69
    θα συμφωνήσω με το Μιχάλη.

    Είχα το gs με abs και τώρα έχω το strom.
    Τα μηχανάκια έχουν πολλές διαφορές, κυρίως ώς προς τη χρήση για την οποία προορίζονται.

    Εαν θέλεις πόλη καθημερινά και κοντινά ταξίδια (και μακρινά κάνει άνετα, αλλά στην εθνική βαριέσαι λόγω ξύλου από τον αέρα κ περιορισμού της μέσης ωριαίας στα 120-140). Το μηχανάκι είναι ευέλικτο σα scooter. δε καίει κ το κόστος σέρβις είναι ελάχιστο. Πάνω από 100€ δεν έδωσα ποτέ, ακόμα κ για βαλβίδες .
    Τώρα βεβαια αν βάζεις τακάκια στη bmw φυσικό είναι να σε χρεώνει τρελά λεφτά. Για τακάκια δεν έδωσα ποτέ πάνω από 45 - 50 (ebc) μπρος πίσω.

    Από τιμές τώρα στα μεταχειρισμένα θα βρεις πολλά και σε καλές τιμές, το μοτέρ είναι σκυλί οπότε μη σε νοιάζουν το πόσα χλμ θα γράφει το κοντέρ. Καινούριο, έχουν κατεβάσει τη τιμή στα 8.000 με το abs κ συμαγερμό, κ αμα δε θες το δίμπουζο μοντέλο, υπάρχουν σε στοκ τα μονόμπουζα gs με abs 1.000 - 1.500 κάτω.

    Ψάξε....

    ααα.. αν είσαι ψηλός πάρε το dakar, το απλό είναι χαμηλό.....

  12. #12
    Cogito ergo sum... Το avatar του/της Spike
    Εγγραφή
    09/11/2004
    Μηνύματα
    697
    H PROSFORA THS F650 GS STA 8000 ELEIXE PRIN 10 HMERES , H TIMH EPESTREPSE STA ARXIKA EPIPEDA.

    AN THELEIS NA PAREIS TO MONOMPOUZO NA XEREIS OTI EINAI MEN FTHNOTERO ALLA TO 2MPOUZO EXEI ARKETA KALYTERH KATANALOSH.
    Riders on the storm......

    If the facts don't fit the theory..... change the facts....

  13. #13
    τυχαιο μέλος
    Εγγραφή
    22/05/2003
    Μηνύματα
    69
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Spike


    AN THELEIS NA PAREIS TO MONOMPOUZO NA XEREIS OTI EINAI MEN FTHNOTERO ALLA TO 2MPOUZO EXEI ARKETA KALYTERH KATANALOSH.
    Δε νομίζω πως υπάρχει κ μεγάλη διαφορά στη κατανάλωση. Επαρχιακό ήρεμα μου έκαιγε 3,5 lt/100, πόλη κ εθνική max 5,5-6lt/100.

    Εξάλλου το δίμπουζο περνάει πάλι προβλήματα νεότητας, ενώ το μονόμπουζο τα έχει λύσει πια ( search στο www.f650.com)

    (άσε που το καινούριο είναι κ άσχημο!:smilea: )

  14. #14
    ΑΥΤΟ ΞΑΝΑΠΕΣΤΟ!

    μα καλά πως το χαλάσανε έτσι;;;

    τι ζελατίνα ειναι αυτή; σαν φούστα είναι...

  15. #15
    Cogito ergo sum... Το avatar του/της Spike
    Εγγραφή
    09/11/2004
    Μηνύματα
    697
    xmm.... ti na sou po emena prosopika mou aresei pio poly to kainourgio , eidika to mprostino ftero me tin dixromia deixnei pio omorfo....
    Riders on the storm......

    If the facts don't fit the theory..... change the facts....

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. τη γνώμη σας για το ΧΧ..
    από ronin1 στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 83
    Τελευταίο μήνυμα: 11/05/2017, 19:57
  2. τη γνωμη σας για Klr 650
    από geoJ στο forum Kawasaki
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 06/08/2008, 11:24
  3. Πείτε τη γνώμη σας για το Er - 5 - Kawasaki
    από ΙΠΠΕΑΣ στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 25/11/2005, 11:29
  4. Τη γνώμη σας για Gps
    από psaroulis στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 19/09/2005, 12:47
  5. Λοιπόν τη γνώμη σας για tatto
    από kapeos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο μήνυμα: 17/05/2005, 21:47

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF