Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 4 από 4

Θέμα: αυτόματα και αλλαγή ταχυτήτων

  1. #1
    StoopidMotorForAHead Το avatar του/της aakkuan
    Εγγραφή
    19/08/2008
    Μηνύματα
    123

    αυτόματα και αλλαγή ταχυτήτων

    είναι το πρώτο ποστ μου στο φόρουμ και είμαι αρχάριος και στις μηχανές. είχα ένα παπί για δυο μήνες συνολικά και τώρα δίνω για δίπλωμα απεριορίστων. απλά έχω μια απορία και έλεγα να τη βάλω εδώ μήπως και μου τη λύσει κανείς. παίζει να ναι και μπαρούφα αλλά εντάξει μη βαράτε είμαι καινούργιος

    αυτό που με προβλημάτιζει είναι οι ταχύτητες. ξέρω ότι τα σκουτεράκια είναι αυτόματα και παλιά υπέθετα ότι είναι έτσι επειδή δεν έχουν μεγάλη ισχύ και δεν χρειάζεται να καθορίζει ο οδηγός τις ταχύτητες. αλλά πρόσφατα έχω ακούσει οτι και ακριβά αυτοκίνητα είναι αυτόματα!!! και ρωτάω: οι ταχύτητες είναι όντως καλύτερες ή είναι οικονομικό το θέμα?? και αν είναι έτσι γιατί δεν υπάρχουν και ακριβές μηχανές αυτόματες?? παίζει σε 20 30 χρόνια όταν θα έχει εξελιχθεί η τεχνολογία να έχουμε μόνο αυτόματα???

    ξέρω ότι κάποιοι πωρωμένοι θα μου πουν ότι είναι καλύτερα με ταχύτητες γιατί έχεις καλύτερο έλεγχο ή ότι έτσι γίνεσαι καλύτερος οδηγός (βλ. συζήτηση για abs ). αλλά εγώ το ρωτάω πιο θεωρητικά.... και για το μέσο χρήστη...

  2. #2
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Εδώ τώρα μεταφερόμαστε στα Τεχνικά Θέματα...

  3. #3
    BANDITΑΚΙΑΣ
    Εγγραφή
    13/08/2006
    Μηνύματα
    132
    καλά φίλε δεν ξερεις τι μεγάλο θέμα ανοίγεις με την ερώτηση σου.

    Γενικά θεωρούνταν πάντα τα αυτόματα ποιο βολικά αλλά και ότι έχουν μεγαλήτερη κατανάλωση απο τα σειριακά. Τώρα γιατί και πώς είναι αλλο θεμα αλλά θεωρητικά μπορείς με ένα σειριακό να ελέγχεις εσύ τις στροφές του κινητήρα σου οπότε και ελέγχεις και την απόδοση/ισχυή του. Άρα μπορείς αν θές να οδηγήσεις οικονομικά/χαμηλές στροφές ή και το αναποδο.

    Παντως για το θέμα αν στο μέλον όλοι θα έχουμε αυτόματα...

    Να ξέρεις ότι οι αμερικάνοι εδώ και δεκαετίες οδηγάνε αυτόματα ώς επι το πλήστον. Αυτό φυσικά γιατί δεν τους ενδιέφερε ποτέ, μέχρι πρόσφατα, η κατανάλωση. Στην αμερική θεωρίται μεγάλη υπόθεση να ξέρεις να οδηγάς με σειριακό κιβώτιο.
    Βέβαια τα τελευταία χρόνια έχουν αρχίζει να αλλάζουν τα πράγματα. Εχουν βγεί βελιωμένα συστήματα με αυτόματα κιβώτια τα οποία είναι πολύ ποιο οικονομικά στην κατανάλωση, απο την άλλη ανεβάζουν το κόστος κατασκευής....

    Στο μέλον και εγώ το κόβω να έχουμε ώς επι το πλήστον όλοι αυτόματα, τα σειριακά όμως ποτέ δεν θα εξαφανιστούν γιατί πάντα θα υπαρχούν λατείς της κλασσικής οδήγησης.
    πρώιν banditakias νην V-STROMAKIAS

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Εγώ οδήγησα το aprilia mana στα Μέγαρα με αυτόματο και ημιαυτόματο τρόπο
    και μπορώ να πώ ότι σιχάθηκα αυτά τα κιβώτια.

    Μηδέν αίσθηση.δεν ήξερα πότε άλλαζε σχέσεις,αν άλλαζε σχέσεις γιατί άλλαζε σχέσεις :rotflmao:

    για μέσα στη πόλη τέτοιο κιβώτιο ναι, είναι σίγουρα βολικό αλλά δεν θα το ήθελα να το έχω
    στην εθνική/στροφιλίκι.

    στην εθνική,θα θελα να πατάω το συμπλέκτη και να κατεβάζω 2 σχέσεις με τη μποτούλα μου κ όχι 2 κουμπάκια.θα θελα να αλλάζω ταχήτυτες όταν ΕΓΩ θέλω κ όχι όταν θελει η μηχανή.

    καλά για στροφιλίκι,πίστα δεν χρειάζεται καν να αναφέρω τους λόγους.

    Όλα αυτά τα λέω βασιζόμενος στη σημερινή τεχνολογία περί (ημί)αυτομάτων κιβωτίων.

    πάντως δεν θα με παραξένευε καθόλου αν το R1 του 2011 ήταν εφοδιασμένο με ημιαυτόματο κιβώτιο...

Παρόμοια θέματα

  1. ΚΟΝΤΕΡ ΚΤΜ ΚΑΙ ΑΛΛΑΓΗ ΖΑΝΤΩΝ
    από nio.nik στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 53
    Τελευταίο μήνυμα: 05/02/2010, 11:24
  2. Kαθαρισμος λαδιων μπροστινου και αλλαγη τους..
    από n1k3man στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 06/06/2007, 14:49
  3. hornet S και αλλαγη μεγαλης λαμπας
    από b_bong12 στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 26/02/2007, 17:24
  4. Cbf-600 και αλλαγή εξάτμισης..
    από makis206 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 24/10/2006, 11:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF