Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 62

Θέμα: BMW Sport Integral Carbon Helmets

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TOLISTOLAROS
    Εγγραφή
    05/04/2008
    Μηνύματα
    1.386
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gsx1400
    σκευτομαι και το unex αλλα ακουω διαφορα δηλ οτι δεν εχει και πολυ καλη αεροδυναμικη και φοβαμαι τον αερα να μην μου τραβαει το κεφαλη πισω η να με κοποναει ο αερας δεξεια αριστερα....
    Μην ακούς μαλακίες.Με 235(κοντερίσια,μην πεταχτεί κανείς και γελάει έτσι; :rotflmao: ) Αττική οδό για αρκετή ώρα κανένα πρόβλημα(suzuki Sv 650s).Από εκει και πάνω δεν έχω γνώμη
    Δεν ξέρω με πόσα χλμ έχεις σκοπό να τρέχεις στην Κρητη συνεχόμενα αλλά δε θα'χεις πρόβλημα πιστεύω...
    Α και η ζελατίνα του είναι εκτός συναγωνισμού,δε θαμπώνει,δεν κουράζει στον ήλιο και οδηγάς άνετα και το σούρουπο

  2. #17
    και τα μυαλά στα κάγκελα Το avatar του/της gsx1400
    Εγγραφή
    25/03/2008
    Μηνύματα
    124
    Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
    Μην ακούς μαλακίες.Με 235(κοντερίσια,μην πεταχτεί κανείς και γελάει έτσι; :rotflmao: ) Αττική οδό για αρκετή ώρα κανένα πρόβλημα(suzuki Sv 650s).Από εκει και πάνω δεν έχω γνώμη
    Δεν ξέρω με πόσα χλμ έχεις σκοπό να τρέχεις στην Κρητη συνεχόμενα αλλά δε θα'χεις πρόβλημα πιστεύω...
    Α και η ζελατίνα του είναι εκτός συναγωνισμού,δε θαμπώνει,δεν κουράζει στον ήλιο και οδηγάς άνετα και το σούρουπο


    δεν ειμαι φαν της μεγαλης ταχυτητας....αρα το προτινης ανεπιφύλακτα????????
    http://www.youtube.com/watch?v=_7TcoP0bTSs&eurl=http

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TOLISTOLAROS
    Εγγραφή
    05/04/2008
    Μηνύματα
    1.386
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gsx1400
    δεν ειμαι φαν της μεγαλης ταχυτητας....αρα το προτινης ανεπιφύλακτα????????
    100000%.Δε θα καταλαβαίνεις ότι φοράς κράνος.
    Μιλάω για το helix rs 750 carbon ,έτσι;
    Το δικό μου είναι το
    http://www.moto.gr/forums/showthread...threadid=63368
    Βγαίνει επίσης και με μπλε γραφικά.
    ΥΓ:Φόρα μπαλακλάβα χειμώνα καλοκαίρι και θα με θυμηθείς...

  4. #19
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/09/2006
    Μηνύματα
    167
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
    Δεν έχει σημασία το βάρος του κράνους αλλά το πόσο καλά κάθεται στο κεφάλι του καθενός και η αεροδυναμικότητά του.

    Για παράδειγμα το X-lite X801R ζυγίζει 1250γρ και το Arai RX7 1500+ αλλά όταν φοράς το X-lite νομίζεις ότι κάποιος σου τραβάει το κεφάλι προς τα πίσω ενώ με το Arai νομίζεις ότι δεν φοράς κράνος.
    Συμφωνώ.Αλλά στο RX7 νομίζεις ότι σου παίζουν Dolby Surround φυσαρμόνικα.

    Όσον αφορά το κράνος που εμπορεύεται η bmw (γιατί δε νομίζω να τα κατασκευάζει η ίδια),
    πρέπει να είναι ή της Schuberth ή της AGV.Πολλά λεφτά και πολύ μούρη.

    Κράνος από ανθρακονήματα δε θα συνηστούσα για καθημερινή χρήση.Άμα πέσει και χτυπήσει
    σε καμιά γωνιά,μπορεί και να θέλει πέταμα.Και ειδικά για μας στη Κρήτη που είμαστε λίγο παραπάνω
    αφηρημένοι,δε λέει καθόλου.

    Πάντως,τα πιο ήσυχα κράνη είναι τα Schuberth και καλύτερη εφαρμογή αυτά της Arai (κατά μέσο όρο).
    Για δε κοιτάς για κανα Chaser ή Viper GT;

    φιλικά,
    Γιώργος

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TOLISTOLAROS
    Εγγραφή
    05/04/2008
    Μηνύματα
    1.386
    Αρχικά δημιουργήθηκε από tam
    Κράνος από ανθρακονήματα δε θα συνηστούσα για καθημερινή χρήση.Άμα πέσει και χτυπήσει
    σε καμιά γωνιά,μπορεί και να θέλει πέταμα.Και ειδικά για μας στη Κρήτη που είμαστε λίγο παραπάνω
    αφηρημένοι,δε λέει καθόλου.

    Ποιός τα λέει αυτά;Ίσα ίσα το carbon είναι πολύ ανθεκτικό σαν υλικό.
    Αν το κράνος πέσει δυνατά το αντικαθιστάς για να΄χεις το κεφάλι σου ήσυχο.Μπορεί εμφανισιακά να το βλέπεις ΟΚ αλλά η συνοχή του κελύφους να'χει χαλάσει.
    Αυτό ισχύει για ΟΛΑ τα κράνη ανεξαρτήτως υλικού.
    Στην τελική παιδιά να μην είστε αφηρημένοι(δεν είναι δικαιολογία η αφηρημάδα) και να μη σας πέφτουν τα κράνη.
    Έλεος,το κεφάλι σας βάζετε μέσα,αγοράστε ό,τι καλύτερο!

  6. #21
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Να ξέρετε απλά ότι αν το Carbon αρχίσει να ξεφτίζει, που είναι σύνηθες φαινόμενο, είναι 100% καρκινογόνο. & σκεφτείτε πόσο κοντά σας θα το έχετε & θα εισπνέεται μέσα σε αυτό.

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TOLISTOLAROS
    Εγγραφή
    05/04/2008
    Μηνύματα
    1.386
    Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
    Να ξέρετε απλά ότι αν το Carbon αρχίσει να ξεφτίζει, που είναι σύνηθες φαινόμενο, είναι 100% καρκινογόνο. & σκεφτείτε πόσο κοντά σας θα το έχετε & θα εισπνέεται μέσα σε αυτό.
    Όταν αρχίσει να γίνεται αυτό θα'χω προ πολλού αλλάξει(προληπτικά ελπίζω!) κράνος λόγω παλαιότητας !
    Εννοείται πως δεν αφήνετε στον ηλιο να ψήνεται κανένα κράνος(πόσο μάλλον carbon).Oύτε το βάζετε στον καθρέφτη να λιάζεται,ούτε helmet holder και μαλακίες.
    Η μοτοσυκλέτα με όλα τα περελκόμενά της(εξοπλισμός,συμπεριφορά στο δρόμο) θέλει φροντίδα και μεράκι!

  8. #23
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/09/2006
    Μηνύματα
    167
    Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
    Ποιός τα λέει αυτά;Ίσα ίσα το carbon είναι πολύ ανθεκτικό σαν υλικό.
    Συμφωνώ.Τα ανθρακονήματα είναι ακόμα (από όσο γνωρίζω) το πιο άκαμτο υλικό
    κατασκευής.Αλλά στα κράνη (και στις περισσότερες κατασκευές) δε σε ενδιαφέρει
    μόνο η ακαμψία.Ίσα-ίσα.

    Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
    Αν το κράνος πέσει δυνατά το αντικαθιστάς για να΄χεις το κεφάλι σου ήσυχο.Μπορεί εμφανισιακά να το βλέπεις ΟΚ αλλά η συνοχή του κελύφους να'χει χαλάσει.
    Αυτό ισχύει για ΟΛΑ τα κράνη ανεξαρτήτως υλικού.
    Στην τελική παιδιά να μην είστε αφηρημένοι(δεν είναι δικαιολογία η αφηρημάδα) και να μη σας πέφτουν τα κράνη.
    Συμφωνώ.Δε εννοούσα αυτό ακριβώς.Αν σου πέσει από κανά τραπέζι και σκάσει σε κανά αιχμιρό
    σημείο,μπορεί να το δεις το κράνος να ανοίγει σα καρπούζι.Εϊναι η φύση του τέτοια του ανθρακονήματος
    να αντέχει πολύ,αλλά άμα ραγίσει το παίρνει ο διάολος.Πάντως,για μια κι όξω,είναι καλύτερο από
    οτιδήποτε άλλο.

    Έλεος,το κεφάλι σας βάζετε μέσα,αγοράστε ό,τι καλύτερο!
    Συμφωνώ και απαυξάνω.Αλλά το καλύτερο δεν είναι και το ακριβότερο.
    Π.χ. τα RX7 έχουν (έτσι μου είπε φίλος που το έφαγε σε πεσά και την εγλίτωσε) πλέγμα
    από τιτάνιο,υλικό πολύ ανθεκτικό αλλά και συνάμα ελαστικό.
    Τέλος πάντων.Για να δούμε ήντα θα διαλέξει να πάρει ο συντοπίτης.

    φιλικά,
    Γιώργος

  9. #24
    και τα μυαλά στα κάγκελα Το avatar του/της gsx1400
    Εγγραφή
    25/03/2008
    Μηνύματα
    124
    Αρχικά δημιουργήθηκε από tam
    Συμφωνώ.Τα ανθρακονήματα είναι ακόμα (από όσο γνωρίζω) το πιο άκαμτο υλικό
    κατασκευής.Αλλά στα κράνη (και στις περισσότερες κατασκευές) δε σε ενδιαφέρει
    μόνο η ακαμψία.Ίσα-ίσα.


    Συμφωνώ.Δε εννοούσα αυτό ακριβώς.Αν σου πέσει από κανά τραπέζι και σκάσει σε κανά αιχμιρό
    σημείο,μπορεί να το δεις το κράνος να ανοίγει σα καρπούζι.Εϊναι η φύση του τέτοια του ανθρακονήματος
    να αντέχει πολύ,αλλά άμα ραγίσει το παίρνει ο διάολος.Πάντως,για μια κι όξω,είναι καλύτερο από
    οτιδήποτε άλλο.


    Συμφωνώ και απαυξάνω.Αλλά το καλύτερο δεν είναι και το ακριβότερο.
    Π.χ. τα RX7 έχουν (έτσι μου είπε φίλος που το έφαγε σε πεσά και την εγλίτωσε) πλέγμα
    από τιτάνιο,υλικό πολύ ανθεκτικό αλλά και συνάμα ελαστικό.
    Τέλος πάντων.Για να δούμε ήντα θα διαλέξει να πάρει ο συντοπίτης.

    φιλικά,
    Γιώργος

    πρωτον περαστικα και σιδερενιος... οσο αναφορα το κρανος εχω μπερδευτεί τα μαλα.... λογω του
    αυχενα πρεπει να βρω ενα ελαφρυ κρανος και οσο γινεται ποιο αεροδυναμικο να μην μου ταλαιπωρεί την κεφαλα.....
    http://www.youtube.com/watch?v=_7TcoP0bTSs&eurl=http

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TOLISTOLAROS
    Εγγραφή
    05/04/2008
    Μηνύματα
    1.386
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gsx1400
    πρωτον περαστικα και σιδερενιος... οσο αναφορα το κρανος εχω μπερδευτεί τα μαλα.... λογω του
    αυχενα πρεπει να βρω ενα ελαφρυ κρανος και οσο γινεται ποιο αεροδυναμικο να μην μου ταλαιπωρεί την κεφαλα.....
    H αεροδυναμική παίζει ρόλο στα πολλά χλμ.Επίσης το πόσο θα κουνιέται η κεφάλα σου εξαρτάται:: από την πίεση που θ'ασκεί ο αέρας σ'αυτή.Εκεί μπαίνει στο παιχνίδι τυχόν ζελατίνα που έχει η μηχανή,ακόμα και το σχήμα του μπροστινού φαναριού παίζει ρόλο(πού και πώς θα στέλνει τον αέρα).Μέχρι και η θέση οδήγησης και ο σωματότυπος παίζει ρόλο.
    Για να μη μπλέκεσαι πιστεύω ότι για τη χρήση που θες το μικρό βάρος έιναι αυτό που θα πρέπει να κοιτάς πρώτα.Στην τελική αυτό μετριέται,ενώ μελέτη για αεροδυναμική αντίσταση για την περίπτωσή σου δε θα βρεις!

  11. #26
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/09/2006
    Μηνύματα
    167
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gsx1400
    πρωτον περαστικα και σιδερενιος... οσο αναφορα το κρανος εχω μπερδευτεί τα μαλα.... λογω του
    αυχενα πρεπει να βρω ενα ελαφρυ κρανος και οσο γινεται ποιο αεροδυναμικο να μην μου ταλαιπωρεί την κεφαλα.....
    Πήγαινε στο Ηράκλειο στους:
    i)Κορνιλάκη
    ii)Ανδρή
    iii)Μοτο-Μοτο
    iv)Παπαδάκη
    v)Colori

    (όλοι κοντά είναι μεταξύ τους,έτσι και αλλιώς)
    πες τι ζητάς,δοκίμασε ότι έχουν και δεν έχουν,και πάρε αυτό που σε βολεύει.
    Και θα με θυμηθείς.

  12. #27
    και τα μυαλά στα κάγκελα Το avatar του/της gsx1400
    Εγγραφή
    25/03/2008
    Μηνύματα
    124
    ο κορνιλακης-παπαδακης που ειναι στο ηρακλειο??την unex ποιος την εχει στο ηρακλειο????
    http://www.youtube.com/watch?v=_7TcoP0bTSs&eurl=http

  13. #28
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Μη ψωνίσεις από κανένα μαγαζί στο Ηράκλειο!!!
    Είναι το λιγότερο αγιογδήτες, εκτός από τη Colori.
    Πήγαινε δοκίμασε & αγόρασε από το Internet.

  14. #29
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/09/2006
    Μηνύματα
    167
    Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
    Μη ψωνίσεις από κανένα μαγαζί στο Ηράκλειο!!!
    Είναι το λιγότερο αγιογδήτες, εκτός από τη Colori.
    Πήγαινε δοκίμασε & αγόρασε από το Internet.
    Πάω πάσο.Μόνο για δοκιμή τότες.

  15. #30
    και τα μυαλά στα κάγκελα Το avatar του/της gsx1400
    Εγγραφή
    25/03/2008
    Μηνύματα
    124
    το ξερω οτι ειναι κλεφτες.... την unex ποιος την εχει?????????.. εγω συνηθως αγοραζω απο ιντερνετ
    και εχω παρη πολλα πραγματα απο το fc-moto.de ποτε ποτε εχει πολυ καλες προσφορες...
    http://www.youtube.com/watch?v=_7TcoP0bTSs&eurl=http

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. κρανος LS2 FF396 CT2 Carbon Helmet
    από 4kings στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2012, 23:29

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF